Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Kiedy można domagać się zniesienia służebności?


wróć do serwisu INFOR.pl 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Infor.pl

Admin Infor.pl

    Nowy użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 0 postów

Napisano 23 czerwiec 2014 - 22:26

Zgodnie z art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość może zostać obciążona służebnością, tj. prawem rzeczowym, polegającym na tym, iż właściciel określonej nieruchomości może w określonym zakresie korzystać z nieruchomości obciążonej takim prawem, albo też, na ograniczeniu zakresu uprawnień właściciela nieruchomości obciążonej wobec jego nieruchomości.

Powrót do artykułu: Kiedy można domagać się zniesienia służebności?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2016 - 11:53

Służebność uderza we własność ludzi, którzy tym samym są jako właściciele niżej od osób korzystających z niej. Czy po 10 latach taka właścicielka ma wartościową własność? Takimi i tymi prawami silniejszy pozwala sobie na rozwój by sąsiad, którego wykorzystuje był słabszy i "mógł go za niższe koszty przejąć w najprostszy sposób". W czasie tego nie widać, gdyż to właściciel potwierdza posiadane NA WŁASNOŚCI PRAWA I POMIESZCZENIA WRAZ Z ICH WARTOŚCIĄ a korzystający ze służebności może i potrafi przedłużać w nieskończoność (być może interweniować w wielu sprawach właściciela życia i zawodu) tym samym powodując nierówność - nie tylko społeczną (najniżej ocenianą sferze życia właściciela- istnieje więcej możliwości bycia zniewolonym tu szczególnie prawnym!!!!). Jakie są tego konsekwencje państwowe, gdy państwowe lub gospodarczo- ekonomiczne firmy "państwowe" wykorzystują prawo to latami by tak rozwijać interesy(jakie? czyje? DLA KOGO?- ZA NIMI KRYJĄ SIĘ ?) Jeśli ktoś tak systematycznie - co mniej niż 10 lat potwierdza swe prawo do służebności - to ma więcej praw (czytaj jak wyżej) tym samym ubezwłasnowalnia właściciela za darmo i niszczy jako obywatela konstytucyjnie (wielka góra lodowa państwa pozwalająca na wykorzystaniu właściciela "dla tzw. społeczeństwa") - czym jest w czasie????

#3 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 21 maj 2019 - 15:26

Mam majątek czyli dom i kawałek pola. Obok sąsiad tez ma dom i pole na które musi przejechać przez moje podwórko żeby dostać się na swoje pole. W księdze wieczystej ma zapisany dożywotni przejazd przez moje podwórko. Pola jego jak i moje od 12 lat jest nieuprawiane. Jak mogę się w takiej sytuacji pozbyć zniesienia dożywotniego przejazdu przez moją posesję? Nadmieniam że sąsiad tu nie mieszka a umowa była spisana jeszcze za żyjącego mojego męża który nie żyje 12 lat.

#4 Guest_Jan 03.01.wodór.

Guest_Jan 03.01.wodór.
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2020 - 08:48

W 1995 roku kupiłem działkę , na której ustanowiono słuźebność gruntową na pasie gruntu szerokości 4m o długości 122m , który przebiega przez moją posesję. Zapis jest tylko w akcie notarialnym (Jan Kowalski ustanawia słusłuźebność drogi dla kaźdoczesnego właściciela działki x na działce Y) W 2013 roku przestali korzystać , poniwaź została ustanowiona druga droga konieczna przylegająca do ich posesji na ich gruncie ale dla innego numeru działki.Obecnie korzystają z tej drogi z dostępem do drogi publicznej o długości 62m i szerokości 5m. Występowałem do właścicieli władnących o zniesienie mojej słuźebności lecz oni twierdzą ,źe nie mają uregulowania prawnego i się nie zgadzają.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych