Skocz do zawartości


Zdjęcie

wydatki na zakupy inwestycyjne


wróć do serwisu Księgowość 36 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_samorzadnik

Guest_samorzadnik
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2016 - 11:11

Czym w takim razie jest zakup inwestycyjny? Jakie musi spełnic przesłanki?



#22 karlajn

karlajn

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 104 postów

Napisano 04 luty 2016 - 13:28

Czy wydatkiem inwestycyjnym jest wykonanie przyłącza wodociągu tj. projekt, materiały i usługa?

czy powinnam dane faktury jakoś szczególnie opisać w takim przypadku?

ksiegowanie:

080/201§ 605 faktura

201/130 § 605 zapłata

011/080 Protokół odbioru przyłącza? TAK?

 

Proszę o podpowiedz co księgujecie na § 605?



#23 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20400 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 luty 2016 - 13:58

Ewidencja dobra.

 

 

Ale co to za pytanie "co księgujecie"? wszystko to co powinno się tam znaleźć



#24 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20400 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 luty 2016 - 14:00

Wydatki inwestycyjne klasyfikowane w paragrafie 605 (z odpowiednią czwartą cyfrą) dotyczą  wydatków związanych z realizowanym procesem inwestycyjnym (budową, przebudową, rozbudową, nadbudową, odbudową, rekonstrukcją, adaptacją obiektów budowlanych) oraz z pierwszym wyposażeniem obiektów budowlanych.



#25 Guest_KB

Guest_KB
  • Goście

Napisano 09 luty 2016 - 13:35

A co w takiej sytuacji?? faktura1 - części składowe szlabanu - 2800, faktura 2 - instalacja szlabanu 1200,  czy zaksięgowac kazda osobno jedna na 4210 druga na 4300 i później zrobic dokument zwiekszenia wartości budynku ( bo szlaban bedzie stanowił stały element budynku) Czy obydwie od razu z 080 ?i  wtedy musze zmienic plan na 6050 czy 6060? wydaje mi sie ze jesli juz to 6050 

Wypowiecie się???



#26 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3043 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 09 luty 2016 - 13:47

a masz to jako zadanie inwestycyjne wprowadzone w planie czy nie

od tego nalezy zacząc



#27 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20400 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 luty 2016 - 13:52

4.000,- wydatek § 6060



#28 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20400 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 luty 2016 - 13:54

No ja myślę, że jeśli się zastanawia nad zmianą planu i wprowadzeniem § inwestycyjnego to oprócz tego plan rzeczowy dopiero przygotuje z opisem zadania



#29 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 luty 2016 - 14:04

Ha, no więc nie mam dostalam wlasnie od mojego dyr faktury do zapłaty za szlaban ...  mam co prawda w planie paragraf 6050 ( na inne zadanie i sie zastanawiam czy nie zaplacic normalnie z tego 6050 który mam a później dopiero przesuwać ( bo mam termin platnosci)... czyli to nie ma znaczenia że sa dwie faktury?  a zwiekszenie wartosci budynku to bedzie na pewno 6060? bo to nie jest zakup osobnego urzadzenia



#30 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3043 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 09 luty 2016 - 14:19

to oddaj faktury dyrektorowi i powiedz mu że nie masz w planie takiego zadania a czy to są dwie czy osiem faktur dotyczące zadania nie ma znaczenia



#31 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20400 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 luty 2016 - 14:38

Tak jak napisała Gabi, zadanie to zadanie, czy jest 1 FV czy 20.

Gdyby tak było, że to zależy od danej 1 FV to byłoby najbardziej kreatywne działanie jakie można sobie wyobrazić.

Weź dziewczyno nie kombinuj bo to żaden § 6050, to znowu jakieś dziwaczne naciąganie .

 

Powiedz dyrektorowi, ze zanim dokona się jakiegoś przedsięwzięcia, należy je najpierw zaplanować, a inwestycyjne planuje się na etapie składania projektu planu na rok następny, a co najważniejsze PLANY uzgadnia się z Głównym Księgowym jednostki.

Chyba, że chce wydać ci polecenie na piśmie to ty zapłacisz nawet z wynagrodzeń tongue.png 



#32 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 luty 2016 - 15:26

Dzieki wszystkim za opinie

Pozdrawiam



#33 Guest_hela

Guest_hela
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2017 - 11:33

Wydatek dokonany z inwestycji. zadanie: siłownia zewnętrzna dla uczniów. kwota 30 tys. wykonano, zapłacono z par 6050. Wszystko pieknie. Tylko teraz muszę to przeksięgować z inwestycji na śr.tr. ale jest haczyk. Na fakturze za ta siłownię sa wyszczególnione urzadzenia i kazde z nich kosztowalo mniej niż 3500. Czy pomimo wszystko powinnam dać całośc jako jeden śr trw. i amortyzować? Czy dać te 10 urządzeń na wyposażenie i zamortyzowac jednorazowo - czy w ogóle tak mozna jesli wydatek był z inwestycji? jakie Wasze zdanie?



#34 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20400 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 19 styczeń 2017 - 11:36

hela, a tak na etapie planowania to nie zastanawiałaś się, czy to będzie inwestycja czy nie?



#35 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20400 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 19 styczeń 2017 - 11:37

najpierw dokonałaś wydatku, a teraz się zastanawiasz gdzie go zakwalifikować?



#36 Guest_hela

Guest_hela
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2017 - 14:23

hela, a tak na etapie planowania to nie zastanawiałaś się, czy to będzie inwestycja czy nie?

Nie zastanawiałam sie bo dostałam po prostu od organu prowadzacego zwiekszenie planu na inwestycje o nazwie siłownia zewnętrzna. I od razu paragraf 6050. Fakt mogłam wcześniej to wyłapać ale nie wyłapałam. Dlatego moje pytanie.



#37 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20400 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 styczeń 2017 - 14:30

Podstawowa sprawa: co innego źródło finansowania, czyli § wydatków inwestycyjnych, a co innego zaliczenie do środków trwałych lub pozostałych środków trwałych i amortyzacja tegoż.

Jako nowa inwestycja i pierwsze wyposażenie wszystko można potraktować jako jedno zadanie inwestycyjne z finansowaniem z § 6050.

Teraz tylko należy odpowiednio w/g wartości i okresu użytkowania przypisać do odpowiednich grup rodzajowych i amortyzować, albo stopniowo, albo jednorazowo





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych