Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę

wróć do serwisu Kadry 83 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515598 postów

Napisano 23 czerwiec 2014 - 13:00

Kodeks pracy daje pracownicom w ciąży szczególną ochronę przed wypowiedzeniem umowy, wobec czego pracodawca nie może zwolnić kobiet w ciąży. Co jednak w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę w trakcie trwania okresu wypowiedzenia? Czy ochrona przed zwolnieniem rozciąga się także na ten okres?

Powrót do artykułu: Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę

#2 Guest_Megg

Guest_Megg
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2015 - 11:22

Nieprecyzyjny przykład "Pani Anna złożyła u pracodawcy wypowiedzenie ....". Wobec tego pracownica będac w ciąży nie może złożyc wypowiedzenia jeśli tak chce? Oczywistością jest, że pracodawca nie moze wypowiedzeć umowy, ale dlaczego pracownica nie może tego zrobić. Chyba w artykule jest błąd.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2015 - 12:07

Nieprecyzyjny przykład "Pani Anna złożyła u pracodawcy wypowiedzenie ....". Wobec tego pracownica będac w ciąży nie może złożyc wypowiedzenia jeśli tak chce? Oczywistością jest, że pracodawca nie moze wypowiedzeć umowy, ale dlaczego pracownica nie może tego zrobić. Chyba w artykule jest błąd.

Chodzi o to, że pracownica złożyła wypowiedzenie, nie wiedząc, że jest w ciąży. W takiej sytuacji, wiadomo, że każda ciężarna chętnie powróci do pracy, żeby skorzystać ze wszystkich możliwych przywilejów. I trzeba anulować jej wypowiedzenie. Oczywiście, jeśli zechce odejść z pracy będąc w ciąży, ma do tego prawo. Ja osobiście nie znam takich kobiet, które nie skorzystałyby ze zwolnienia lekarskiego 9 miesięcy, potem z urlopu macierzyńskiego i w końcu z urlopu wychowawczego.

#4 Guest_marzeniaa2

Guest_marzeniaa2
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2016 - 15:38

PROSZĘ O POMOC !!! Dnia 31.01.2016r kończy mi się 3 miesięczny okres wypowiedzenia ponieważ jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Właśnie dowiedziałam się ze jestem w 7 tygodniu ciąży. Czy pracodawca ma obowiązek cofnąć mi wypowiedzenie? Bo wyczytałam w internecie ze muszę być min. w 12 tyg. ciaży. Bardzo proszę o pomoc!

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2016 - 11:32

PROSZĘ O POMOC !!! Dnia 31.01.2016r kończy mi się 3 miesięczny okres wypowiedzenia ponieważ jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Właśnie dowiedziałam się ze jestem w 7 tygodniu ciąży. Czy pracodawca ma obowiązek cofnąć mi wypowiedzenie? Bo wyczytałam w internecie ze muszę być min. w 12 tyg. ciaży. Bardzo proszę o pomoc!

To na przyszłość nie czytaj w internecie byle gdzie i bez zrozumienia, a przeczytaj artykuł w pierwszym poście tego wątku, jest tam wszystko dokładnie wyjaśnione. 12 tygodni o których wspominasz dotyczy pracownicy zatrudnionej na czas określony, której umowa uległaby rozwiązaniu przed upływem 12 tygodnia ciąży. W takim wypadku pracodawca może ją zwolnić, ale przecież ta sytuacja nie dotyczy Ciebie. Twój pracodawca musi cofnąć Ci wypowiedzenie na podstawie art.177 par.1 kodeksu pracy. Wcześniej jednak musisz go powiadomić o ciąży i przedstawić stosowne zaświadczenie lekarskie.

#6 Guest_ppppp

Guest_ppppp
  • Goście

Napisano 18 luty 2016 - 12:46

Witam, w dniu 29,01.2016 r. otrzymałam wypowiedzenie z miesiecznym okresem wypowiedzenia, byłam zatrudniona na czas nieokreslony. 16. lutego dowiedziałam sie ze jestem w 4 tgodniu ciazy czy pracodawca musi cofnąc wypowiedzenie??

#7 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8182 postów

Napisano 18 luty 2016 - 13:05

tak;

musisz dostarczyc pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży :)

#8 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 29 luty 2016 - 12:10

Witam! Kilka dni temu pracodawca wypowiedział mi umowę o prace na czas nieokreślony, obecnie zaczęłam 3 miesięczny okres wypowiedzenia i jednocześnie jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Moje pytanie czy jeżeli w okresie wypowiedzenia zajdę w ciąże i pracodawca cofnie wypowiedzenie to czy po urodzeniu dziecka pracodawca możne mnie zwolnic czy przysługuje mi urlop macierzyński i mogę również skorzystać z urlop wychowawczego?

#9 Estragon

Estragon

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 29 luty 2016 - 13:23

To czy pracodawca cofnąłby wypowiedzenie zależy od tego, w którym tygodniu byś była. Musiałby cofnąć wypowiedzenie do zakończenia urlopu macierzyńskiego. Zasady te nie dotyczą także zwolnienia dyscyplinarnego, o czym była mowa w artykule.

#10 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8182 postów

Napisano 29 luty 2016 - 13:48

Witam! Kilka dni temu pracodawca wypowiedział mi umowę o prace na czas nieokreślony, obecnie zaczęłam 3 miesięczny okres wypowiedzenia i jednocześnie jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Moje pytanie czy jeżeli w okresie wypowiedzenia zajdę w ciąże i pracodawca cofnie wypowiedzenie to czy po urodzeniu dziecka pracodawca możne mnie zwolnic czy przysługuje mi urlop macierzyński i mogę również skorzystać z urlop wychowawczego?

jesli będziesz w ciąży pracodawca musi wypowiedzenie wycofać, czyli nadal obowiązuje umowa na czas nieokreslony ze wszystkimi uprawnieniami

#11 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 29 luty 2016 - 20:46

Dziękuję za odpowiedz. smile.png

#12 Guest_Ka

Guest_Ka
  • Goście

Napisano 16 marzec 2016 - 13:32

Szkoda ze nikt tu nie dopisał ze jeżeli pracodawca nie chce przyjąć z powrotem pomimo jego obowiązku to sprawę do sadu można złożyć w ciagu 7 dni od czasu kiedy kobieta w ciąży dowiedziała sie ze jest w ciąży. Chore ja mam właśnie taka sytuacje. Złożyłam sprawę do sadu dam znać jak mi poszło.

#13 Guest_Kaska

Guest_Kaska
  • Goście

Napisano 12 maj 2016 - 20:18

Witam! Mam pytanie Jakie dokumenty musi przedstawic pracownik pracodawcy jezeli w okresie wypowiedzenia zajdzie w ciaze?

#14 Kraktax

Kraktax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1016 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 12 maj 2016 - 20:23

Najlepiej zaświadczenie lekarskie.

Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl

#15 Guest_Karola

Guest_Karola
  • Goście

Napisano 23 maj 2016 - 12:45

Witam, mam dość skomplikowaną sytuację ,ponieważ jestem miesiąc po okresie wypowiedzenia a dziś dowiedziałam się ,że jestem w ciąży ( 7 tydzień ) czyli zaszłam w ciąże będąc na wypowiedzeniu .Czy pracodawca musi cofnąć moje wypowiedzenie ? i jakie dokumenty powinnam przedstawić .

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 maj 2016 - 14:10

Witam, mam dość skomplikowaną sytuację ,ponieważ jestem miesiąc po okresie wypowiedzenia a dziś dowiedziałam się ,że jestem w ciąży ( 7 tydzień ) czyli zaszłam w ciąże będąc na wypowiedzeniu .Czy pracodawca musi cofnąć moje wypowiedzenie ? i jakie dokumenty powinnam przedstawić .

Odpowiedzi na swoje pytania masz w postach powyżej, poczytaj sobie.

#17 Guest_krystel

Guest_krystel
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2016 - 16:38

witam zostaliśmy wypowiedzenie z pracy wszyscy 3 miesięczny została mi miesiąc do końca okazało się ze jestem w ciąży i czy morze mi cofnąć zwolnienie?

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2016 - 22:02

witam zostaliśmy wypowiedzenie z pracy wszyscy 3 miesięczny została mi miesiąc do końca okazało się ze jestem w ciąży i czy morze mi cofnąć zwolnienie?

Może, ale pod warunkiem, że jest to likwidacja Twojego stanowiska, a nie likwidacja całego zakładu pracy.

#19 Guest_Feniks

Guest_Feniks
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2016 - 12:02

Witam

Moja dziewczyna złożyła wypowiedzenie z pracy w sierpniu ( miała umowę na czas nieokreślony) obowiązywał ją 3 miesięczny okres wypowiedzenia zatem do października, lecz pracodawca nalegał by została do końca roku na czas aż nie znajdą kogoś na jej miejsce, gdzie zgodziliśmy się na to, w tym momencie dowiedzieliśmy się, że jest w ciąży, zatem chcielibyśmy cofnąć wypowiedzenie, i tu pytanie czy pracodawca może nie przyjąć cofnięcia wypowiedzenia? pytam, bo widzę krążą różne wersje w sieci dzwoniliśmy do PIP -y i tam powiedzieli, że można złożyć pismo o anulowaniu, ale pracodawca musi na to wyrazić zgodę, i niekoniecznie musi się na to zgadzać, i wtedy  zostaje tylko sąd pracy.

Nie wiem teraz czy radzić się jakiegoś radcy przy tak zbieżnych informacjach.

#20 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1054 postów

Napisano 13 wrzesień 2016 - 13:45

Witam

Moja dziewczyna złożyła wypowiedzenie z pracy w sierpniu ( miała umowę na czas nieokreślony) obowiązywał ją 3 miesięczny okres wypowiedzenia zatem do października, lecz pracodawca nalegał by została do końca roku na czas aż nie znajdą kogoś na jej miejsce, gdzie zgodziliśmy się na to, w tym momencie dowiedzieliśmy się, że jest w ciąży, zatem chcielibyśmy cofnąć wypowiedzenie, i tu pytanie czy pracodawca może nie przyjąć cofnięcia wypowiedzenia? pytam, bo widzę krążą różne wersje w sieci dzwoniliśmy do PIP -y i tam powiedzieli, że można złożyć pismo o anulowaniu, ale pracodawca musi na to wyrazić zgodę, i niekoniecznie musi się na to zgadzać, i wtedy  zostaje tylko sąd pracy.

Nie wiem teraz czy radzić się jakiegoś radcy przy tak zbieżnych informacjach.

wydaje mi się, że istotne jest czy składając wypowiedzenie była w ciąży, jeśli nie, to od pracodawcy zależy czy wyrazi zgodę na cofnięcie wypowiedzenia, jeśli jednak była w ciąży to może cofnąć swoje wypowiedzenie z powodu działania pod wpływem błędu

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych