Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie są warunki zasiedzenia nieruchomości?

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671727 postów

Napisano 11 czerwiec 2014 - 10:50

Zasiedzenie własności nieruchomości następuje z mocy prawa po upływie określonego terminu. Jakie są przesłanki zasiedzenia?

Powrót do artykułu: Jakie są warunki zasiedzenia nieruchomości?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 październik 2015 - 11:38

Kupiłam działkę i jak się potem okazało spora część mojej działki jest po stronie sąsiadów ,a oni jej nie zwrócą twierdzą ,że jest ich własnością przez zasiedzenie. Według mapki i zapisu w dokumentach jest moją własnością z której nie mogę korzystać.

#3 elka2002

elka2002

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 637 postów

Napisano 22 lipiec 2016 - 21:56

Myślę, że w takiej sprawie warto zwrócić się do tej kancelarii cswadwokaci.pl zajmują się między innymi takimi sprawami. Prawda jest taka, że zawsze musimy udowodnić zasiedzenie w dobrej wierze, a czasem jest to bardzo trudne.

#4 Guest_jurek

Guest_jurek
  • Goście

Napisano 14 październik 2016 - 20:13

30 lat mieszkała rodzina na piętrze domu jednorodzinnego, na parterze rodzice. Remonty były prowadzone wspólnie (robocizna i kasa). Czy po ich zgonie można uznać zasiedzenie?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 październik 2016 - 09:23

30 lat mieszkała rodzina na piętrze domu jednorodzinnego, na parterze rodzice. Remonty były prowadzone wspólnie (robocizna i kasa). Czy po ich zgonie można uznać zasiedzenie?

Po czyim zgonie, tych z góry czy rodziców? Zasiedzenie już nastąpiło, po 20 latach zamieszkiwania rodziny z piętra. Przeczytaj artykuł, jest w nim dokładnie wszystko objaśnione.

#6 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 15 październik 2016 - 10:40

Niezupełnie. Wszystko zależy od tego na podstawie czego ta rodzina na piętrze zamieszkiwała dom??? Skąd się tam wzięli. Jakie remonty były robione wspólnie i na jakiej zasadzie? Może to było tylko użyczenie piętra? Nie wystarczy TYLKO gdzieś mieszkać ileś lat, aby od razu stwierdzić zasiedzenie.

#7 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2017 - 07:37

Niestety autor artykułu popełnił błąd. Otóż osoba , która zakupiła nieruchomość bez zachowania formy szczególnej (aktu notarialnego) nie jest posiadaczem samoistnym, czyli jest z "złej wierze" - 30 letni termin zasiedzenia Rozbieżności w orzecznictwie w tym zakresie zakończyła uchw. SN (7) z 6.12.1991 r., mająca moc zasady prawnej (III CZP 108/91, OSN 1992, Nr 4, poz. 48 z glosami: J. Gajdy, PiP 1992, Nr 5, s. 116 i M. Wolanina, PS 1993, Nr 6, s. 82). Sąd Najwyższy przyjął w niej, że osoba, która weszła w posiadanie nieruchomości na podstawie umowy mającej na celu przeniesienie własności, zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego, nie jest samoistnym posiadaczem w dobrej wierze.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2017 - 07:48

Oj... zwracam honor. Osoba tak oczywiście jest - posiadaczem samoistnym - ale w złej wierze

#9 Guest_adw. Jan Górski - Zasiedzenie.net

Guest_adw. Jan Górski - Zasiedzenie.net
  • Goście

Napisano 25 październik 2017 - 09:30

Warto przy tym wskazać, że istnienie dobrej wiary jest interpretowane bardzo rygorystycznie przez sądy - np. sporządzenie umowy nienotarialnej, także w okresie PRL jest uznawane za przejaw złej wiary posiadacza.

#10 Guest_mateusz

Guest_mateusz
  • Goście

Napisano 01 listopad 2017 - 01:40

Witam. Mieszkałem w domu z rodzicami przez 21 lat po ich zgonie wyprowadziłem sie, lecz dalej jestem tam zameldowany, stan nieruchomości jest nieuregulowany rodzice dostali ten dom do mieszkania od spółdzielni w której pracowali. spółdzielnia upadła po 2 latach a my tak mieszkaliśmy jest możliwość na zasiedzenie.

#11 Arniq

Arniq

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 71 postów

Napisano 29 maj 2018 - 21:35

Hej - odnosnie zasiedzenia nieruchomosci - mozesz poczytac o tym na blogu kancelarii prawniczej: https://ktmh.pl/zasi...kiej-podstawie/

Jak widac - artykul jest bardzo rzetelny oraz jasno napisany. Mam nadzieje, ze Ci sie przyda. A jakby co - to mozesz takze skorzystac z ich uslug. Mam nadzieje, ze Ci sie uda osiagnac to, co chcesz. Powodzenia!

#12 Guest_Obywatel

Guest_Obywatel
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2019 - 13:40

Chcę wystąpić do Sądu o zasiedzenie 1/2 współwłasności działki z domem. Działkę odziedziczyłem w 1/2 po Babci w 1988 roku - jest postępowanie spadkowe nabyłem 1/2 spadku. O tego czasu użytkuję nieruchomość w całości. W 1993 roku Sąd postanowił o zasiedzeniu nieruchomości przez Babcię z datą 1977 rok. Zakładając że zasiedzenie 1/2 nieruchomości jest w złej wierze to w jakiej dacie to nastąpiło bądź nastąpi. Bardzo dziękuję za pomoc.

#13 Guest_malek

Guest_malek
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2019 - 17:33

No ja mam taką sprawę na szczęście za sobą. Reprezentował mnie adwokat Cejrowski, dzięki któremu oszczędziłem sporo nerwów i zbędnego stresu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy