Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego

wróć do serwisu Księgowość 34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 197301 postów

Napisano 03 czerwiec 2014 - 10:57

Zasady dotyczące określania wymiaru urlopu wypoczynkowego zawiera Kodeks pracy. Chociaż zasady te są jasno sprecyzowane, często indywidualne sytuacje zatrudnionych rodzą wątpliwości w tym zakresie. Komu przysługuje tylko 20 dni wypoczynku, a komu już 26 dni? Czy nawet po miesiącu pracy należy nam się urlop wypoczynkowy i kiedy można wystąpić o jego udzielenie w trybie „na żądanie”? Sprawdź, jak poprawnie wyliczyć wymiar urlopu.

Powrót do artykułu: Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 listopad 2014 - 13:38

Rozumiem, że jeśli podjęłam pierwszą pracę 20 października, to 20 listopada mogę odebrać 1,6 dnia, a 20 grudnia kolejne 1,6, czyli łącznie 3,2? Oznacza to, że do końca roku mogę udac się na 3 dni wolnego (czy przysługują mi także dodatkowe 2h z dnia roboczego)? A co z sytuacją, kiedy 1 listopada wypadł w sobotę i pracodawca polecił dodać sobie jeden dzień do puli urlopu? Kiedy moge wykorzystać ten dodatkowy dzień?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2014 - 11:42

a jak jest liczone liceum profilowane o profilu ekonomiczno-administracyjnym - jako 5 lat czy 4 lata?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2015 - 04:18

A skąd pomysł, że profil liceum ma jakieś znaczenie? Jest napisane "4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata," Liceum profilowane jest szkołą średnią ogólnokształcącą...

#5 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8426 postów

Napisano 19 styczeń 2015 - 07:28

A skąd pomysł, że profil liceum ma jakieś znaczenie? Jest napisane "4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata," Liceum profilowane jest szkołą średnią ogólnokształcącą...

liceum profilowane zalicza się do średnich szkół zawodowych, ukończenie których pozwala przyjąć do stażu urlopowego taką liczbę lat, która jest przewidziana programem nauczania.

#6 Guest_CCC

Guest_CCC
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2015 - 09:55

CCC

#7 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2015 - 10:46

W kwietniu 2009 ukonczylem techniukum ele.czyli 5lat juz mi sie liczy. Potem do kwietnia 2010 pracowalem zagranica co mi sie nie liczy i od maja 2010 pracuje w pl. W maju 2015 bede mial przepracowane 5lat w kraju i chcialbym sie dowiedziec czy od maja bede mial juz wiecej urlopu czy musze czekac do nowego roku? Prosze o odp. Pozdrawiam

#8 jola1234

jola1234

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 30 styczeń 2015 - 11:15

Najlepiej jak firmy mają systemy do ewidencjonowania urlopu, elektroniczne wnioski urlopowe, wówczas każdy dzień urlopu jest naliczany prawidłowo, a pracownik składa wniosek elektronicznie, przełożony akceptuje bądź odrzuca wniosek i mamy wszystko w przeglądarce internetowej, wiemy czy wniosek jest zaakceptowany, lub dlaczego jest odrzucony. Polecam takie systemy, czyli elektroniczne wnioski urlopowe, do tego elektroniczna ewidencja czasu pracy, delegacje, odbieranie nadgodzin. Każdy pracownik w firmie  wie na czym stoi, wie ile ma nadgodzin, ile może rozliczyć, ile dni urlopu mu zostało, kiedy inni biorą urlopy aby się wpasować i żeby nie pokrywało się to z inną osobą z tego samego działu czy biurka :) polecam systemy firmy Technology, używane w wielu dużych i małych firmach. www.luminum.pl

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 luty 2015 - 22:22

Witam, ukończyłam 4 letnie technikum + 5 lat byłam na studiach. Od 3 listopada jestem zatrudniona na umowę o pracę pełen etat na okres 18 miesięcy (pierwsze zatrudnieni) w związku z tym mam kilka pytań: 1. czy w tej umowie zawarty jest okres próbny? i przysługuje mi mniej dni wolnych przez 3 pierwsze miesiące (dwa miesiące wczesniej byłam u tego pracodawcy na 6 miesięcznym stażu z UP) 2. ile przysługuje mi wolnego na dzień 28.02? dziękuję za pomocne odpwiedzi.

#10 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 03 marzec 2015 - 11:03

Po reformie edukacji okres nauki w szkołach średnich wynosi 3 lata, a nie 4 lata.

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 marzec 2015 - 13:07

Po reformie edukacji okres nauki w szkołach średnich wynosi 3 lata, a nie 4 lata.

Ale do urlopu liczą się 4 lata.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 marzec 2015 - 09:45

Tak, szkoła średnia to nadal 4 lata, bo po reformie gimnazjum jakby zabrało 1 rok, a że nie liczy się go do urlopu, to szkoła średnia to wciąż 4 lata do stażu.

#13 Guest_aska

Guest_aska
  • Goście

Napisano 05 marzec 2015 - 13:53

a co w sytuacji gdy ktos pracuje w niepełnym wymiarze pracy, np. 1/4 etatu i studiuje zaocznie? jak jest wtedy liczony staz pracy do urlopu wypoczynkowego?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 marzec 2015 - 14:02

a co w sytuacji gdy ktos pracuje w niepełnym wymiarze pracy, np. 1/4 etatu i studiuje zaocznie? jak jest wtedy liczony staz pracy do urlopu wypoczynkowego?

Staż jest liczony tak samo, jak w przypadku pracy na cały etat, tylko sam roczny wymiar urlopu jest inny, bo liczony godzinowo.

#15 Guest_aska

Guest_aska
  • Goście

Napisano 05 marzec 2015 - 14:44

no wlasnie o to mi chodzi, pracuje przez caly okres studiów na 1/4 etatu, koncze studia i co? liczone mi jest 8 lat i po dwoch latach na pelym etacie mam juz 26 dni urlopu?

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 marzec 2015 - 20:13

no wlasnie o to mi chodzi, pracuje przez caly okres studiów na 1/4 etatu, koncze studia i co? liczone mi jest 8 lat i po dwoch latach na pelym etacie mam juz 26 dni urlopu?

Na pełnym etacie będziesz miała 26 dni urlopu (8 lat za studia +2 lata pracy = 10 lat), natomiast gdybyś pracowała po ukończeniu studiów nadal na 1/4 etatu (przez 2 lata) urlop wyniósłby 56 godzin.Staż pracy nie ma znaczenia na jaki etat pracujesz, ma natomiast znaczenie przy obliczeniu długości urlopu.

#17 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2015 - 14:08

Witam, pracuje od ponad 3 lat na stałej umowie o pracę, pod koniec kwietnia chcę złożyć wypowiedzenie , w związku z czym muszę jeszcze przepracować okres 3 miesięcy, do końca lipca. Za obecny rok nie wykorzystałam jeszcze żadnego dnia urlopu, a za rok 2014 zostały mi 2 dni. Proszę mi powiedzieć czy w związku z powyższym jeśli chcę wykorzystać przysługujący mi urlop w lipcu będę mieć do odebrania 14 dni (po dwa dni za każdy przepracowany miesiąc) plus 2 dni zaległego urlopu, czyli łącznie 16 dni urlopu? Będę wdzięczna za odpowiedź.

#18 Guest_asia

Guest_asia
  • Goście

Napisano 13 maj 2015 - 04:32

Podejmując pracę i studiując jednocześnie potem kończąc studia liczy mi się osiem lat ...i oprócz tego musze jeszcze dwa lata przepracować żeby mieć 26 dni?

#19 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8426 postów

Napisano 13 maj 2015 - 06:32

Podejmując pracę i studiując jednocześnie potem kończąc studia liczy mi się osiem lat ...i oprócz tego musze jeszcze dwa lata przepracować żeby mieć 26 dni?

tak, do stazu wliczamy okres korzystniejszy dla pracownika, więc studia  8 lat + praca poza okresem studiów

#20 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 16 maj 2015 - 07:53

witak ukończyłam szkołe policealną, moja pierwsza umowa o prace była na 1,6 miesięcy a następna na 3 lata czyli mam przepracowane 4,6 lat czyli powinnam dostac urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych