Skocz do zawartości

Brak zwrotu nadpłaty PIT-40

pit-40 nadpłata zwrot nierozliczenie

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2014 - 15:46

Witam,

W złożonej za mnie deklaracji PIT-40 jest wskazane, że przysługuje mi nadpłata z tytułu podatku dochodowego.

Ta nadpłata nie została rozliczona ani za marzec, ani za jakikolwiek inny z dotychczasowych miesięcy.

Od pracodawcy mam informację, że mam czekać na listonosza z przekazem, ale czekam już kilka miesięcy i nie ma żadnego odzewu.

Moje pytanie jest następujące: jakie czynności powinienem podjąć, by otrzymać zwrot nadpłaty podatku? Zdaniem pracodawcy on nie ma nic do roboty w tej kwestii i podatek powinien zwrócić się sam, czy jest więc szansa na to, że pewnego pięknego dnia otrzymam tę nadpłatę od urzędu skarbowego?

Proszę o pomoc.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13476 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 czerwiec 2014 - 16:29

Nie ma takiej szansy, bo nadpłatę /czy niedopłatę/ z PIT-40 obowiązkowo rozlicza pracodawca. 

I miał to zrobić w marcu. Niech poczyta przepisy, skoro tego nie wie.

W tej sytuacji pozostaje ci wniosek do pracodawcy o niezwłoczne rozliczenie nadpłaty podatku, wynikającej ze sporządzonego przez pracodawcę PIT-40.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2014 - 16:33

Czy jest możliwe dokonanie korekty mojej deklaracji w ten sposób, by nadpłata była zwrócona przez US? Np. nie rozliczyłem 1%, więc czy jest możliwe złożenie korekty po to, by ten 1% został przekazany na wskazany przeze mnie podmiot, a poprzez korektę US by zwrócił mi nadpłatę?

Albo czy jest możliwy jakikolwiek inny sposób odzyskania nadpłaty bez angażowania pracodawcy? Czy też może jedyną opcją odzyskania nadpłaty jest wspomniany przez Ciebie wniosek? Jeśli tylko pracodawca może to rozliczyć, to jakie czynności powinienem mu zasugerować, by tę nadpłatę rozliczył teraz (czytaj: w czerwcu, mocno po terminie)?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13476 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 czerwiec 2014 - 16:57

Nawet gdybyś sam złożył zeznanie /jako korektę/ to już nie możesz przekazać 1 % na OPP. To można zrobić tylko w terminie rozliczeń, czyli do końca kwietnia.

Gdybyś złożył teraz zeznanie PIT-37 to i tak moim zdaniem od US nie dostaniesz zwrotu, bo jako sumę pobranych zaliczek musiałbyś wpisać końcową kwotę z PIT-40, czyli po rozliczeniu nadpłaty. A przecież pracodawca ci jej nie rozliczył.

Czy ty pracujesz w prywatnej firmie, jaką nadpłatę masz wykazaną w PIT-40 ?

Dlaczego ty masz mu sugerować czynności, on nie ma księgowej, kadrowej ?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pit-40, nadpłata, zwrot, nierozliczenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych