Skocz do zawartości

Zdjęcie

Alimenty na dziecko pracujące i uczące się

13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671878 postów

Napisano 22 maj 2014 - 16:30

Alimenty na dziecko pracujące i uczące się wynikają bezpośrednio z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pełnoletnie dziecko (pracujące i uczące się) ma bowiem prawo do alimentów ze strony rodziców, gdy nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

Powrót do artykułu: Alimenty na dziecko pracujące i uczące się

#2 Guest_Roman70

Guest_Roman70
  • Goście

Napisano 28 maj 2016 - 08:42

Dobrze a jeśli dziecko pracuje, uczy się co kilka lat w innej szkole po licealnej zaocznej, dwa razy w tygodniu sobota niedziela. I żyje wspólnie z konkubentem. Konkubent tak samo? Dziecko ma już prawie 25 lat Robi to tylko po to aby otrzymywać pieniądze za kontynuowanie nauki? A my z żoną dalej płacimy alimenty?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 maj 2016 - 09:47

Dobrze a jeśli dziecko pracuje, uczy się co kilka lat w innej szkole po licealnej zaocznej, dwa razy w tygodniu sobota niedziela. I żyje wspólnie z konkubentem. Konkubent tak samo? Dziecko ma już prawie 25 lat Robi to tylko po to aby otrzymywać pieniądze za kontynuowanie nauki? A my z żoną dalej płacimy alimenty?

Musicie wystąpić do sądu z wnioskiem o zaprzestanie alimentacji i wykazać, że dziecko z powodzeniem może utrzymać się samo.

#4 Guest_p

Guest_p
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2016 - 00:30

Jeśli podejmę pracę na umowę zlecenie na okres wakacji, czyli podczas przerwy w nauce przed studiami, czy to może skutkować cofnięciem zaliczki alimentacyjnej? Podkreślę, że moj tato na pewno nie wniółsłby sprawy do sądu, chodzi mi tu tylko wyłącznie o komornika i zaliczkę.

#5 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2016 - 12:28

Mam 20 lat, studiuję w trybie dziennym, ojciec wypłaca na mnie alimenty w wysokości 350 złotych miesięcznie. Po tych wakacjach zamierzam wyprowadzić się z domu i podjąć, równocześnie z dalszym studiowaniem, pracę na pół etatu, tak żeby mieć z czego opłacić czynsz i mieć za co żyć. Czy podjęcie przeze mnie tej pracy (zarobek wynosiłby około 800 złotych miesięcznie) zwolniłoby mojego ojca z obowiązku wypłacania mi alimentów? Dodam, że zajęcia na uczelni uniemożliwiają mi podjęcie pracy na cały etat i zarobienie większej kwoty, a za 800 złotych miesięcznie trudno w naszych czasach żyć. Z góry dziękuję za odpowiedź

#6 Guest_qwerty

Guest_qwerty
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2017 - 12:00

podziekuj matce że ojca nie szanowała i rodzinę rozpie...rzyła

#7 Guest_Seba

Guest_Seba
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2018 - 11:45

Wiecie dlaczego zadajecie mnóstwo pytań Bo Polska to burdel prawny dotyczący alimentów ..a prawa są z czasów ciemnej komuny .Alimenty w Polsce są do 25 Roku życia i tyle w temacie.

#8 Guest_Wiktoria

Guest_Wiktoria
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2018 - 23:20

Rodzic ma obowiązek łożyć alimenty na dziecko uczące się, jeśli te nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Niestety nie jestem zorientowana na to, jaki dochód może mieć pełnoletnie dziecko, by starać się o alimenty, ale zawsze pozostaje możliwość doinformowania się w MOPR.

#9 Guest_Spalony

Guest_Spalony
  • Goście

Napisano 20 marzec 2019 - 14:00

A co jeśli ojciec nie może znaleźć pracy, pomimo starań i wykształcenia? Żadnej pracy umysłowej, bo nie może podjąć fizycznej, gdyż ma już swoje lata i jest chory na serce?

Chłopiec, którego kocha i oddałby mu wszystko ma już 24 lata, a ten nie garnie się do pilnego studiowania? Każdy przypadek jest szczególny, a prawo jedno. 

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 marzec 2019 - 13:05

A co jeśli ojciec nie może znaleźć pracy, pomimo starań i wykształcenia? Żadnej pracy umysłowej, bo nie może podjąć fizycznej, gdyż ma już swoje lata i jest chory na serce?

Chłopiec, którego kocha i oddałby mu wszystko ma już 24 lata, a ten nie garnie się do pilnego studiowania? Każdy przypadek jest szczególny, a prawo jedno. 

Prawo jest jedno, ale w sądzie każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

#11 Guest_Tata

Guest_Tata
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2019 - 13:02

Witam w moim przypadku kilka lat po rozwodzie matka wypedzila syna z domu w wieku 15 lat, przyszedł do mnie gdzi nie miałem nawet dachu nad głową, musieliśmy razem z synem walczyć z sądami o zawieszenie alimentów, przywrócenie mi praw i opieki z prawnikami którzy sobie kazali słono płacić z pracą która wtedy musialem znaleźć i kredytami i to wszystko musieliśmy pogodzić. Teraz splacilismy jedno mieszkanie i wzięliśmy kredyt dla syna. Syn właśnie skończył szkole poszadl na staż i złożył papiery do szkoły zaocznej. Moje pytanko brzmi. Czy syn ma prawo jeszcze do alimentow czy nie jeżeli tak - mogę go reprezentować i składać wnioski o alimenty czy musi zrobić to syn

#12 Guest_Mis

Guest_Mis
  • Goście

Napisano 22 październik 2019 - 11:34

Moja córka uczy sie tylko w sobote i niedziele jest pełnoletnia i nie pracuje czy musze placic alimety

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 październik 2019 - 12:04

Moja córka uczy sie tylko w sobote i niedziele jest pełnoletnia i nie pracuje czy musze placic alimety

Złóż wniosek do sądu o zaprzestanie alimentacji. Dowiesz się wtedy od córki, czy może samodzielnie utrzymywać się, czyli pracować w pozostałe dni.Ty postaraj się wykazać, że córka z powodzeniem może wykonywać pracę w dni wolne od nauki.

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 listopad 2019 - 16:26

corka meza pracuje uczy sie zaocznie 2 razy do roku wakacje za granica u ciotki w angli matka jej tez wyjezda na wakacje kazdy ma auto swoje corki jast na dziadka teraz maja panike dziadek zmarl rodzina upomina sie o majatek i auto jast tez kwestia spadku czy moge zmniejszyc alimenty mam na umowie 2500 ale jak nie wyrobie godzin to leze komornik zabiera mi 60procent placy czasem mam 400 zl na miesiac moja obecna zona ma zal do mnie co lub cos moge zrobic pomozcie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych