Skocz do zawartości

Zdjęcie

Praca w trakcie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671295 postów

Napisano 15 maj 2014 - 12:26

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie. Muszą jednak pamiętać, że w zależności do uzyskiwanych przychodów renta będzie przysługiwać w pełnej wysokości, ulegnie zmniejszeniu lub zawieszeniu. Oprócz tego każdy rencista, który osiągał przychód z tytułu wykonywania pracy, która objęta jest obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, ma obowiązek powiadomić organ rentowy (ZUS) o wysokości przychodu uzyskanego z tytułu tej pracy.

Powrót do artykułu: Praca w trakcie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy

#2 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2015 - 18:02

Proszę o informację czy pracodawca od razu rozwiązuje umowę o pracę z osobą która otrzymała decyzje o przyznaniu renty z tytułu częsciowej niezdolności do pracy? Dodam ze osoba jest w okresie ochronnym - 3 lata przed emerytura.

#3 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8461 postów

Napisano 23 styczeń 2015 - 18:07

Proszę o informację czy pracodawca od razu rozwiązuje umowę o pracę z osobą która otrzymała decyzje o przyznaniu renty z tytułu częsciowej niezdolności do pracy? Dodam ze osoba jest w okresie ochronnym - 3 lata przed emerytura.

nie, jesli rencista otrzyma zgodę lekarza medycyny pracy na pracę na danym stanowisku pracodawca nie ma powodu do rozwiązania umowy;

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2015 - 21:03

Osoba, która ma przyznaną rentę chorobową nie podlega pod okres ochronny.

#5 Guest_Renata

Guest_Renata
  • Goście

Napisano 20 marzec 2016 - 16:24

witam!

Mam podobne pytanie. jak wygląda sytuacja przy przechodzeniu na rentę z tyt. całkowitej niezdolności do pracy? czy wtedy zakład pracy rozwiązuje umowę?   

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 marzec 2016 - 20:21

witam!

Mam podobne pytanie. jak wygląda sytuacja przy przechodzeniu na rentę z tyt. całkowitej niezdolności do pracy? czy wtedy zakład pracy rozwiązuje umowę?   

Jeśli jesteś całkowicie niezdolna do pracy, to chyba logiczne, że zakład pracy musi rozwiązać z Tobą umowę.

#7 anastazja4390

anastazja4390

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 67 postów

Napisano 21 marzec 2016 - 20:44

W poradniku pracownika jest artykuł na temat pracy rencisty http://poradnikpraco...je-zatrudnienie , chyba wyjasnia wszystko na ten temat.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2016 - 11:28

witam a co bedzie jezeli pobieram rente a pacuje za granica nie zglszajac tego do zus

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2017 - 17:09

pracuje na umowe o pracę od 180 dni przebywam na zwolnieniu lekarskim. dostałam na dwa lata rentę chorobową i wzwiązku z tym mam pytanie? w związku z czym mój pracodawca chce rozwiązać ze mna umowe za porozumieniem stron sugerując ze po 2 latach mam pierwszeństwo powrotu do pracy na to samo stanowisko. czy tak to wygląda

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2017 - 17:09

pracuje na umowe o pracę od 180 dni przebywam na zwolnieniu lekarskim. dostałam na dwa lata rentę chorobową i wzwiązku z tym mam pytanie? w związku z czym mój pracodawca chce rozwiązać ze mna umowe za porozumieniem stron sugerując ze po 2 latach mam pierwszeństwo powrotu do pracy na to samo stanowisko. czy tak to wygląda

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2017 - 13:00

Pracodawca ma prawo zwolnić Cię z pracy kiedy zechce, a żadnego obowiązku zatrudnienia za 2 lata, tak to wygląda.

#12 Guest_niko

Guest_niko
  • Goście

Napisano 11 luty 2017 - 10:35

A rzeczywistość jest taka, trzeba mieć szczęście aby ZUS nie wywalił z renty przez pracę. Znam chłopaka, świr, do tego ma padaczkę i inne różne schorzenia łącznie z tym, że ma problemy ze wzrokiem, podjął prace w jakimś magazynie, układał jakieś pudła, ZUS zabrał rentę, w pracy już go nie potrzebowali, nie przedłużyli umowę, bo jakieś tam z niego były profity jak był na rencie a teraz nie ma nic. Ludzie weźcie to pod uwagę, że ZUS obecnie czeka abyście pracowali po to aby wam udowodnić potem, że nadajecie się do pracy, nawet jak tylko pudełeczka układacie. Znam osobę, która kiedyś mogła dodatkowo podjąć pracę, ale lekarze odradzali, mówili, ZUS zabierze rentę, nie należy ryzykować bo choroba postępuje. Ta osoba nie podjęła pracę, dziś jest z nią już naprawdę tragicznie mimo, ze jest dopiero po 50, ale ma rentę, znajomi kupują jej jedzenie raz w miesiącu, zawsze to jakaś pomoc. Kto dałby jej dzisiaj rentę? ZUS, który chorym odbiera. Wszystkim zdrowia życzę.

#13 Guest_J. EX

Guest_J. EX
  • Goście

Napisano 15 luty 2017 - 15:36

mam 61 lat mam rentę z tytułu częściowej nie zdolności do pracy przyznanej od dwóch na stałe. renta to 900 zł netto, mam okazje podjąć prace jako stróż-palacz ale obawiam się że ZUS może odebrać mi to świadczenie. Może ktoś z państwa mógł by mi coś doradzić lub podpowiedzieć?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 luty 2017 - 10:00

mam 61 lat mam rentę z tytułu częściowej nie zdolności do pracy przyznanej od dwóch na stałe. renta to 900 zł netto, mam okazje podjąć prace jako stróż-palacz ale obawiam się że ZUS może odebrać mi to świadczenie. Może ktoś z państwa mógł by mi coś doradzić lub podpowiedzieć?

Możesz spokojnie zatrudnić się, masz do tego prawo. Jeśli jednak Twoje wynagrodzenie będzie wyższe niż 2838 zł miesięcznie, kwota renty zostanie zmniejszona. Kwota wynagrodzenia, które możesz otrzymywać zmienia się raz na kwartał, więc musisz śledzić ją na stronie ZUS-u. Natomiast gdyby Twoje wynagrodzenie wyniosło ok. 5200 zł wtedy Twoja renta zostanie całkowicie zawieszona na czas zarobkowania.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 luty 2017 - 12:59

mam 55 lat rente z calkowitej niezdolnosci do pracy zostala mi zabrana na czesciowa niezdolnosc wiadomo ze zabrano mi czesc pieniedzy.dajcie to Mazgule bo ja stan wojenny pamietam(pobity znalazlem sie w szpitalu-mialem szczescie nie tak gornicy z kopalni wujek- ja bym temu przestepcy zabral wszystko(KULTURALNIE}

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2017 - 21:19

Ja jestem na czesciowej nie zdolnosci do pracy (renta) do polowy 2018r podjelam prace i mozna dorobic do 2838,00zł. co roku sklada sie oswiadczenie w zus dodatkowo.

#17 tomku77

tomku77

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 24 kwiecień 2017 - 15:37

Jestem na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od prawie 6 lat. Teraz mam około 1000 zł renty i co miesiąc pobieram 153 zł świadczenia dlatego, że mam przyznany stopień znaczny. Czy jak podejmę pracę to automatycznie zabiorą mi te 153 zł i renta ulegnie zmniejszeniu ? Pytam bo jednoznacznie nie mogę nic znaleźć, a podjęcie jakiejkolwiek pracy, wyklucza całkowitą niezdolność do pracy, raczej częściowa moim zdaniem będzie...

I jeszcze drugie pytanie, czyli załóżmy, że pracuję i dalej pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, stawiając się na kolejną komisję o rentę, pewnie podstawą do zabrania będzie to że podjąłem pracę i dostanę częściową niezdolność do pracy ?

#18 Guest_Tom

Guest_Tom
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2017 - 14:19

Lekarz orzecznik zabral mi rete z powodu ze pracuje na pelnym etacie i nie w zakladzie pracy chronionej. Choruje na padaczke od 97 roku, niestety lekarz orzecznik uznal ze skoro pracuje na caly etat to nie moze przyznac mi dalej renty. Prosze o pomoc, jak napisac odwolanie od decyzji i czy warto?

#19 Guest_Karola

Guest_Karola
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2018 - 08:49

Witam, mam 36 lat. wyższe wykształcenie, pracuje na 1/2 etatu jako pracownik biurowy ,mam umiarkowany stopień niepełnosprawności ,  mam tez częściową rentę chorobową od 10 lat (rak piersi) , czy mogę podjąć pracę na cały etat (7 godzin dziennie ) ? Wynagrodzenie najniższe krajowe, 

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2018 - 11:14

Witam, mam 36 lat. wyższe wykształcenie, pracuje na 1/2 etatu jako pracownik biurowy ,mam umiarkowany stopień niepełnosprawności ,  mam tez częściową rentę chorobową od 10 lat (rak piersi) , czy mogę podjąć pracę na cały etat (7 godzin dziennie ) ? Wynagrodzenie najniższe krajowe, 

Możesz, oczywiście jeśli lekarz medycyny pracy nie wyrazi sprzeciwu, biorąc pod uwagę Twój stan zdrowia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy