Skocz do zawartości

Odliczenie VAT - od czego można ?

vat odliczenie podatek

wróć do serwisu Księgowość 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 14 maj 2014 - 07:33

Witam serdecznie,

pytanie pewnie znane i często powtarzane, chciałem zapytać od czego mogę odliczyć VAT w firmie, czy mogą to być ubrania, sprzęt AGD,  czy fvat za telefon i internet również podlegają odliczeniu VAT ?

Gdzie mogę poczytać (w dosyć jasno opisany sposóB) jak nie zrobić sobie problemu, na wypadek kontroli US ..

Jestem VAT'owcem, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, zasady ogólne, KPiR.

Z góry dziękuje za wyjaśnienie,.

#2 Vianne

Vianne

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 14 maj 2014 - 10:27

VAT możesz odliczyć od zakupów, które służą działalności opodatkowanej. Czyli przykładowo - jeżeli telefon jest na Ciebie, jako na osobę prywatną, wówczas nie możesz odliczyć od niego podatku. Możesz natomiast część wydatków (związanych z prowadzeniem działalności, udowodnionych za pomocą bilingu) zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Przede wszystkim poczytaj sobie o tym, co w ogóle może stanowić koszt podatkowy: http://poradnik.wfir...-przedsiebiorcy

A później poczytaj sobie, jak wygląda kwestia odliczania VAT: http://poradnik.wfir...o-nie-obowiazek

#3 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 15 maj 2014 - 07:44

Dziękuje za informacje,

rozumiem, że sprzęt AGD, typu, lodówka do firmy lub ekspres do kawy, mogą być odliczone od podatku, ponieważ wykorzystywane są w firmie ?

No właśnie, jak to rozumieć ? 

Ekspres służy działalności, klient przychodzi, może sobie zrobić kawę, lodówka umożliwia pozostawienie żywności na czas pracy, ubrania (no cóż) są potrzebne, bo trzeba się spotykać z klientami. Jak rozumieć prawidłowo "które służą działalności opodatkowanej."

#4 Vianne

Vianne

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 16 maj 2014 - 14:45

Jeżeli te sprzęty stanowią wyposażenie Twojej firmy, to jak najbardziej możesz je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. I jeżeli wykonujesz działalność opodatkowaną, to możesz odliczyć VAT. W sytuacji, gdyby działalność korzystała ze zwolnienia z VAT, wówczas prawo do odliczenia VAT od wydatków nie przysługuje.

#5 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 16 maj 2014 - 14:54

Tak, jestem VAT'owcem.

Bardzo dziękuje za informacje.

Mam jeszcze jedno pytanie, zakup sprzętu komputerowego przez jednego z członków rodziny.

Sprzęt zakupiony na raty, chciałem go w jakiś sposób przenieść do firmy i odliczyć od niego VAT, czy jest taka możliwość ? 

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14097 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 maj 2014 - 21:21

Gdybyś nie miał dg to ubrania też musiałbyś kupować, więc uważam, że zakup odzieży to twój osobisty wydatek, bez związku z prowadzoną dg.

Sprzętu kupionego przez inną osobę nie da się przenieść do firmy i odliczyć VAT. Musiałbyś mieć na siebie fakturę zakupu.

#7 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 18 maj 2014 - 19:10

W chwili obecnej dysponuje wyłacznie paragonem do tego laptopa, będe chciał zrobić z niego fvat, czy US będzie drążył kto zakupił urządzenie pierwotnie ?

Inną sprawą jest, czy sklep będzie chciał wystawić fvat .. 

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14097 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 maj 2014 - 21:35

zależy ile dni minęło od daty zakupu tego sprzętu

#9 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 19 maj 2014 - 13:25

Jakieś 3 mc wink.png

#10 Guest_aaa

Guest_aaa
  • Goście

Napisano 19 maj 2014 - 13:54

no to do 3 m-cy od zakupu maja obowiązek wystawić faktur na zadanie. jeśli minelo ponad 3 m-ce to będzie ich dobra wola...

#11 basia26

basia26

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 czerwiec 2014 - 08:27

Witam. Pracuję w Zakładzie Aktywności Zawodowej, jest to placówka, która prowadzi dwa typy działalności rehabilitacyjną nieopodatkowaną oraz gospodarczą. Działalność rehabilitacyjna finansowana jest z dotacji i właśnie mam wątpliwości co do odliczenia podatku VAT z niektórych faktur które finansowane są z dotacji, ale zakupione materiały służą nie tylko rehabilitacji ale również i działalności opodatkowanej. Są to:

1. Środki czystości

2. Paliwo oraz materiały eksploatacyjne do kosiarki ( wykorzystywane do koszenia trawników na terenie zakładu oraz świadczeniu usług koszenia trawników)

3. Materiały remontowe, usługa remontu schodów w budynku.

4. Leki i środki opatrunkowe (z których korzystają głównie pracownicy produkcji)

5. Baterie.

6. Usługi telekomunikacyjne (internet, telefon) rozumiem, że telefon na podstawie bilingu w części wykorzystywanej do działalności gospodarczej a jak jest z internetem?

Co zrobilibyście z ww wydatkami na moim miejscu. 

Z góry dziękuję za pomoc. 

Basia

#12 Guest_burnnow

Guest_burnnow
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2014 - 23:39

Czyli jak kupuję urządzenia do produkcji stolarki otworowej, to jak najbardziej mogę je odliczyć, tak? Służą opodatkowanej działalności w końcu przecież. Chyba że jakiś haczyk jest.

#13 Ekoconsultant spółka z o.o

Ekoconsultant spółka z o.o

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 30 czerwiec 2014 - 14:50

Tak - odliczeniu mogą podlegać wszystkie zakupy, które jesteś w stanie udowodnić, iż są potrzeby do funkcjonowania działalności. 

www.ekoconsultant.pl 

#14 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2020 - 12:48

Witajcie! Czy jeśli w firmie zrobiliśmy remont to czy mogę odliczyć vat za wszystkie materiały kupione do remontu?

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14097 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 wrzesień 2020 - 17:18

A dlaczego masz wątpliwości ? 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, odliczenie, podatek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0