Skocz do zawartości

Zdjęcie

Małżeństwo pomiędzy krewnymi – kiedy dozwolone w prawie cywilnym i kanonicznym?

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670972 postów

Napisano 11 maj 2014 - 22:58

Czy kuzyni mogą zawrzeć małżeństwo? Dodam, że babcia kobiety jest siostrą dziadka mężczyzny. Czy w świetle prawa kanonicznego i cywilnego takie małżeństwo jest możliwe?

Powrót do artykułu: Małżeństwo pomiędzy krewnymi – kiedy dozwolone w prawie cywilnym i kanonicznym?

#2 Guest_Alex

Guest_Alex
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2015 - 09:57

Admin Prawo: tak, w obu przypadkach. Ponieważ dziadek jest bratem babci, to wspólny przodek to dobiero tata dziadka i babci, a zatem wg komputacji rzymskiej kuzyni o których piszesz są spokrewnieni w VI stopniu (a prawo kanoniczne zabrania malżeństw do IV stopnia włącznie).

#3 Guest_Jan

Guest_Jan
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2016 - 23:00

Jak nie umiesz liczyć to nie pisz! W tym przypadku 6 stopień pokrewieństwa w komputacji rzymskiej = 2 stopień pokrewieństwa w komputacji kanonicznej! Skutek jest taki, że na gruncie prawa cywilnego mogą zawrzeć małżeństwo, a na gruncie prawa kanonicznego nie! Odsyłam choćby do wikipedii.

#4 Guest_Jan

Guest_Jan
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2016 - 23:03

Oczywiście miało być 3 stopień kanonicznej, pomyłka pisarska.

#5 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 06 marzec 2016 - 01:27

Poznałam się ze swoim kuzynem niedawno i się sobie podobamy, ale mamy dylemat ponieważ on twierdzi, że jesteśmy krewnymi i nie powinniśmy być w związku a ja, że jesteśmy dalekimi krewnymi i jednak możemy być w związku, więc rozwiejcie proszę nasze wątpliwości. on jest wnukiem kuzyna mojej babci, czyli: jego dziadek jest młodszym bratem mojej prababki.

#6 Guest_Violetta

Guest_Violetta
  • Goście

Napisano 21 marzec 2016 - 02:19

Witam . Mam pytanie , nie bardzo mogę to wszystko połapać ale czy SYN SIOSTRY MOJEJ BABCI jest kimś bliskim dla mnie ?Czyli wnuk mojej prababci . Chodzi o to czy mogę być z nim w związku partnerskim .?

#7 Guest_T22

Guest_T22
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2016 - 15:50

Violetto - wnuk Twojej prababci, to 5-ty stopień pokrewieństwa, więc wasz związek jest legalny (cywilnie i kościelnie). Marto - jeżeli dobrze liczę (robię to w głowie, a nie na kartce) w waszym wypadku zachodzi 7-my stopień pokrewieństwa (macie wspólną praprababkę), więc to też jest legalne. Pozdrawiam.

#8 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 19 maj 2016 - 22:21

Witam. Co w przypadku kuzynowstwa, którzy mają wspolnego dziadka? Czy którekolwiek małżenstwo wchodzi w grę?

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 maj 2016 - 12:07

Witam. Co w przypadku kuzynowstwa, którzy mają wspolnego dziadka? Czy którekolwiek małżenstwo wchodzi w grę?

Masz wyjaśnione w artykule, w jego ostatnim zdaniu. Dlaczego nie przeczytasz?

#10 Guest_bleble

Guest_bleble
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2016 - 13:04

jestem kobietą , moja córka i syn mojego brata jakie to pokrewieństwo

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2016 - 20:11

jestem kobietą , moja córka i syn mojego brata jakie to pokrewieństwo

Kuzynowie.

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2016 - 21:57

Matka kobiety i ojciec mężczyzny to rodzeństwo,czy tak spokrewnieni kuzynowie mogą zawrzeć małżeństwo?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2016 - 11:23

Matka kobiety i ojciec mężczyzny to rodzeństwo,czy tak spokrewnieni kuzynowie mogą zawrzeć małżeństwo?

Nie mogą.

#14 Guest_natka

Guest_natka
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2016 - 08:15

matka kobiety i ojciec faceta to kuzynostwo, czy tak spokrewnieni kuzynowie mogą zawrzeć małżeństwo?

#15 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2016 - 15:18

Moja babcia i jego ojciec to rodzenstwo cioteczne. Czy my mozemy byc razem?

#16 Nikodem

Nikodem

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 22 sierpień 2016 - 17:24

Tak, możecie.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 październik 2016 - 16:13

Mój pradziadek i prababcia mego mężczyzny to rodzeństwo. Który to stopień pokrewieństwa bocznego i czy możemy być razem?

#18 Guest_Anastasia

Guest_Anastasia
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2017 - 14:27

Jaki to stopien pokrewienstwa Jego Babcia,mój ojciec -to rodzeństwo Córka jego babci -to moja kuzynka ja córka mojego ojca,on syn mojej kuzynki

#19 Guest_Kazia 116

Guest_Kazia 116
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2017 - 16:20

Czy dzieci rodzeństwa przyrodniego (wspólna matka, ojcowie różni) mogą zawrzeć związek małżeński?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 maj 2017 - 22:06

Prababcia----siostra prababci | | Babcia Syn | | Mama Ta dziewczyna z którą chcę być. | Ja Czy mogę wziąć ślub kościelny?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy