Skocz do zawartości

Zdjęcie

Okulary dla pracownika pracującego przy komputerze a obowiązki pracodawcy

wróć do serwisu Kadry 30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516026 postów

Napisano 06 maj 2014 - 23:32

Okulary dla pracownika pracującego przy komputerze powinien zapewnić pracodawca. Obowiązek ten powstaje w przypadku, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą konieczność stosowania okularów podczas pracy przed monitorem ekranowym. Oznacza to, że samo słabsze widzenie przez pracownika nie uprawnia do refundacji zakupu okularów.

Powrót do artykułu: Okulary dla pracownika pracującego przy komputerze a obowiązki pracodawcy

#2 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 30 listopad 2015 - 17:12

Pracuję 8h przy komputerze. Wadę wzroku miałem już przed zatrudnieniem się u obecnego pracodawcy. Mam zaświadczenie od okulisty, że do pracy przy komputerze muszę nosić okulary, natomiast od pracodawcy usłyszałem "U nas nie ma refundacji za okulary. Gdyby przez pracę u nas pogorszył Ci się wzrok to wtedy tak, a jak już nosiłeś wcześniej to nie" Czy mam prawo dochodzić dofinansowania za okulary?

#3 Guest_Dawid

Guest_Dawid
  • Goście

Napisano 10 marzec 2016 - 22:17

Pracuję 8h przy komputerze. Wadę wzroku miałem już przed zatrudnieniem się u obecnego pracodawcy. Mam zaświadczenie od okulisty, że do pracy przy komputerze muszę nosić okulary, natomiast od pracodawcy usłyszałem "U nas nie ma refundacji za okulary. Gdyby przez pracę u nas pogorszył Ci się wzrok to wtedy tak, a jak już nosiłeś wcześniej to nie" Czy mam prawo dochodzić dofinansowania za okulary?

Ja również pracuje przy komputerze 8h i nosiłem okulary jeszcze zanim zacząłem pracować w obecnej firmie.

czy przysługuje nam refundacja na nowe okulary czy z racji iż nosiliśmy je wcześniej to zostaniemy odesłani z odmową ?

proszę o odpowiedź. 

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 marzec 2016 - 11:31

Ja również pracuje przy komputerze 8h i nosiłem okulary jeszcze zanim zacząłem pracować w obecnej firmie.

czy przysługuje nam refundacja na nowe okulary czy z racji iż nosiliśmy je wcześniej to zostaniemy odesłani z odmową ?

proszę o odpowiedź. 

Masz wszystko dokładnie wyjaśnione w powyższym artykule. Przeczytaj i jak nadal będziesz miał wątpliwości, zapytaj jeszcze raz.

#5 Guest_Ell

Guest_Ell
  • Goście

Napisano 01 marzec 2017 - 23:14

Witam, mamy dwa pytania (dla mnie i dla koleżanki z biurka obok): -pracuję przy komputerze8-10h dziennie, nie mam wady wzroku, ale czuję osłabienie oczu pod koniec pracy. Czy przysługują mi okulary, które potem pracodawca odliczy od podatku? -pracuję przy komputerze8-10h dziennie, mam wadę wzroku. Chciałabym zmienić obecne. Czy przysługują mi okulary, które potem pracodawca odliczy od podatku? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą możemy przedstawić Szefowi aby przekonać go do dofinansowania i czy będzie mógł w jakiś sposób otrzymać zwrot tej kwoty? Pozdrawiamy

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 marzec 2017 - 12:02

Witam, mamy dwa pytania (dla mnie i dla koleżanki z biurka obok): -pracuję przy komputerze8-10h dziennie, nie mam wady wzroku, ale czuję osłabienie oczu pod koniec pracy. Czy przysługują mi okulary, które potem pracodawca odliczy od podatku? -pracuję przy komputerze8-10h dziennie, mam wadę wzroku. Chciałabym zmienić obecne. Czy przysługują mi okulary, które potem pracodawca odliczy od podatku? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą możemy przedstawić Szefowi aby przekonać go do dofinansowania i czy będzie mógł w jakiś sposób otrzymać zwrot tej kwoty? Pozdrawiamy

A przeczytałaś może powyższy artykuł? Chyba nie, bo tam masz odpowiedź na swoje pytania.

#7 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 03 marzec 2017 - 12:32

Jeśli zostaną spełnione warunki to się należy dofinansowanie:

• okulary są zakupione na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego konieczność stosowania okularów o określonych parametrach w trakcie pracy przy monitorze ekranowym,
  • badanie lekarskie zostało wykonane w ramach opieki profilaktycznej nad pracownikami,
  • praca przy monitorze obejmuje co najmniej połowę dziennego wymiaru czasu pracy,
  • zakup okularów jest odpowiednio udokumentowany (faktura VAT lub rachunek),
  • praca przed monitorem ekranowym co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Co masz na myśli "czy będzie mógł w jakiś sposób otrzymać zwrot tej kwoty"? Dla pracodawcy koszty zakupu okularów dla pracownika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, jako koszty pracownicze, do których poniesienia pracodawca zobowiązany jest na mocy przepisów prawa.

#8 Guest_Ell

Guest_Ell
  • Goście

Napisano 07 marzec 2017 - 17:46

Dziękuję :-)

#9 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 23 marzec 2017 - 09:28

Dzień dobry, w mojej firmie pracodawca wprowadził zasadę, że o refundację kosztów okularów do pracy można się ubiegać dopiero po przepracowaniu roku (nawet gdy potrzeba okularów do pracy przy monitorze została wskazana w badaniach wstępnych do pracy). Czy takie podejście jest zgodne z prawem? dziękuję z góry za odpowiedź

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 marzec 2017 - 09:38

Dzień dobry, w mojej firmie pracodawca wprowadził zasadę, że o refundację kosztów okularów do pracy można się ubiegać dopiero po przepracowaniu roku (nawet gdy potrzeba okularów do pracy przy monitorze została wskazana w badaniach wstępnych do pracy). Czy takie podejście jest zgodne z prawem? dziękuję z góry za odpowiedź

Przeczytaj artykuł tam nie mowy o okresie zatrudnienia.

#11 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 23 marzec 2017 - 10:13

Przeczytaj artykuł tam nie mowy o okresie zatrudnienia.

Dziękuję. Artykuł oczywiście przeczytałam i właśnie to, że nie ma w nim mowy o okresie zatrudnienia powoduje, że nie wiem, czy taka praktyka jest dozwolona czy nie, stąd moje pytanie. Gdyby ktoś mógł jednoznacznie powiedzieć, że pracodawca może/nie może wprowadzać takie ograniczenia w refundowaniu, byłabym ogromnie wdzięczna.

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 23 marzec 2017 - 10:34

Chcesz uzyskiwać odpowiedzi - zaloguj się.

Anonimom - mówię NIE

Przepisy nie uzależniają przyznania dofinansowania od przepracowania przez pracownika pewnego okresu ustalonego przez pracodawcę. Takie zapisy, jako niekorzystne dla pracownika, należy uważać za nieważne.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2017 - 13:43

Pracuję już 21 rok w szkolnictwie jako nauczyciel, prowadzę zajęcia laboratoryjne przez większą część czasu na komputerze, lekarz podczas badania kontrolnego zalecił mi używanie okularów. Zdecydowaną większą część czasu pracy korzystam z komputera z dostępem do Internetu oraz z rzutnika i wizualizera, również przygotowując się do zajęć. Niestety kadrowiec odmawia mi refundacji, twierdząc, że nie jest w stanie stwierdzić ile faktycznie godzin spędzam przed komputerem, chociaż wszystkie zajęcia prowadzę w pracowni komputerowej, nie ma też podręczników do przedmiotu, którego uczę i zmuszony jestem korzystać z Internetu. Do kogo mogę się zwrócić o pomoc w tej sprawie? Krzysztof

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 10 czerwiec 2017 - 16:19

To przełożony potwierdza swoim podpisem na wniosku o dofinansowanie że pracujesz co najmniej połowę czasu pracy.
W twoim wypadku pewnie dyrektor, a kadrowy to nie ma tu nic do gadania, nie on decyduje, ma wykonać.

#15 Guest_maciej

Guest_maciej
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2017 - 22:16

Pracuję już 21 rok w szkolnictwie jako nauczyciel, prowadzę zajęcia laboratoryjne przez większą część czasu na komputerze, lekarz podczas badania kontrolnego zalecił mi używanie okularów. Zdecydowaną większą część czasu pracy korzystam z komputera z dostępem do Internetu oraz z rzutnika i wizualizera, również przygotowując się do zajęć. Niestety kadrowiec odmawia mi refundacji, twierdząc, że nie jest w stanie stwierdzić ile faktycznie godzin spędzam przed komputerem, chociaż wszystkie zajęcia prowadzę w pracowni komputerowej, nie ma też podręczników do przedmiotu, którego uczę i zmuszony jestem korzystać z Internetu. Do kogo mogę się zwrócić o pomoc w tej sprawie? Krzysztof

do PIP

#16 Guest_AM

Guest_AM
  • Goście

Napisano 10 listopad 2017 - 07:18

Czy pracowdawca może wskazać mi optyka, u którego mam kupić refundowane okulary?

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 listopad 2017 - 12:41

Czy pracowdawca może wskazać mi optyka, u którego mam kupić refundowane okulary?

Może. Często pracodawcy korzystają z usług konkretnego optyka w mieście.

#18 Guest_Jola

Guest_Jola
  • Goście

Napisano 10 listopad 2017 - 12:46

A moje pytanie brzmi: czy trzeba zakupić oprawki + szkła..czy za same szkła tez jest refundacja ?

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 listopad 2017 - 12:50

A moje pytanie brzmi: czy trzeba zakupić oprawki + szkła..czy za same szkła tez jest refundacja ?

Możesz zakupić same szkła, jeśli nie chcesz oprawek,to tylko będzie z korzyścią dla pracodawcy, bo mniejszy koszt poniesie.

#20 Guest_pracownik

Guest_pracownik
  • Goście

Napisano 08 luty 2018 - 14:51

Pracownik nie chce pieniążków - chce okularów. Twierdzi, że w przepisie stoi wyraźnie: "Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary". Nie ma tam nic o pieniążkach. Ma receptę od okulisty (w ramach badań profilaktycznych) - chce aby pracodawca wskazał gdzie można ją zrealizować aby rachunek wystawiono pracodawcy a nie pracownikowi.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych