Skocz do zawartości

Zgłoszenie do prokuratury, co potem?

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-elvgreen

Guest_-praw-elvgreen
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2009 - 21:01

Witam,
Mam pytanie. Interesuje mnie kilka kwestii:
1. Czy jeśli prokuratura wszczyna postępowanie, to powinna poinformować osobę przeciwko której, lub w sprawie której wszczyna? Czy może prowadzić postępowanie bez wiedzy zainteresowanej strony? (obwinionego?)
2. Jaki okres ma prokuratura na decyzję czy ma wszcząć postępowanie lub je umorzyć lub odmówić wszczęcia postępowania?
3. Czy prokuratura wzywa obwinionego/podejrzanego do ustosunkowania się do zarzutów i w którym momencie postępowania się to odbywa?
4. Gdzie dokładnie o tym wszystkim mogę poczytać?

Z góry dziękuję za odpowiedź

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2009 - 22:41

1. Postępowanie może toczyć się w sprawie - a nie przeciwko konkretnej osobie. Z chwilą przedstawienia danej osobie zarzutów - sprawa toczy się przeciwko osobie, a osoba ta zyskuje status podejrzanego. Od tego momentu jest informowana o wszystkich czynnościach. Ma prawo uczestniczyć w czynnościach procesowych.
2. Co do zasady 3 miesiące. Ale termin ten może być przedłużany.
3. z chwilą postawienia zarzutów taką osobę przesłuchuje się w charakterze podejrzanego. W owym przesłychaniu osoba ta może wypowiedzieć się co do stawianych jej zarzutów.
4. w kodeksie postępowania karnego.

#3 Guest_-praw-elvgreen

Guest_-praw-elvgreen
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2009 - 11:30

CYTAT(Admin-Łukasz @ 28.12.2009, 21:41) 2. Co do zasady 3 miesiące. Ale termin ten może być przedłużany.

Czy taka decyzja o wszczęciu postępowania powinna skutkować oficjalnym pismem do zainteresowanego?

Jak to się odbywa? Czy tak? W jakiej kolejności.
1. Zgłoszenie popełnienia przestępstwa do prokuratury
2. Prokuratura prosi policję o zebranie informacji/przesłuchanie podejrzanego/obwinionego (czy może dopiero później)?
3. Prokuratura wszczyna postępowanie i informuje zainteresowanych lub umarza/odmawia?
4. Policja przesłuchuje podejrzanego/obwinionego na okoliczność zgłoszenia i przesyła informacje do prokuratury?
5. Prokuratura podejmuje decyzję?

Jest problem taki:
1. Ktoś zgłosił zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
2. Policja natychmiast przesłuchała podejrzanego na okoliczność sprawy i zebrała wyjaśnienia, dowody itp. Czy to oznacza, że prokuratura wszczęła już śledztwo? Jeśli tak to dlaczego oficjalnym pismem nie poinformowała zainteresowanego?
3. Policja odesłała zebrane materiały do prokuratury.
4. Od roku cisza.

Nie wiem czy jakaś sprawa się toczy, nie znam ew. sygnatury akt. Nic nie wiem. Nie mam pojęcia o chodzi.

#4 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2009 - 12:38

Osoba ta zapewne została przesłuchana w charakterze świadka.

Sam fakt, że ktoś składa zawiadomienie - nie czyni go stroną tego postępowania. Stroną będzie natomiast pokrzywdzony, który składa zawiadomienie.

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2010 - 12:07

CYTAT(Admin-Łukasz @ 28.12.2009, 21:41) 2. Co do zasady 3 miesiące. Ale termin ten może być przedłużany.Czy taka decyzja o wszczęciu postępowania powinna skutkować oficjalnym pismem do zainteresowanego?Jak to się odbywa? Czy tak? W jakiej kolejności.1. Zgłoszenie popełnienia przestępstwa do prokuratury2. Prokuratura prosi policję o zebranie informacji/przesłuchanie podejrzanego/obwinionego (czy może dopiero później)?3. Prokuratura wszczyna postępowanie i informuje zainteresowanych lub umarza/odmawia?4. Policja przesłufalluse podejrzanego/obwinionego na okoliczność zgłoszenia i przesyła informacje do prokuratury?5. Prokuratura podejmuje decyzję?Jest problem taki:1. Ktoś zgłosił zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. 2. Policja natychmiast przesłuchała podejrzanego na okoliczność sprawy i zebrała wyjaśnienia, dowody itp. Czy to oznacza, że prokuratura wszczęła już śledztwo? Jeśli tak to dlaczego oficjalnym pismem nie poinformowała zainteresowanego?3. Policja odesłała zebrane materiały do prokuratury.4. Od roku cisza.Nie wiem czy jakaś sprawa się toczy, nie znam ew. sygnatury akt. Nic nie wiem. Nie mam pojęcia o chodzi.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2011 - 22:10

Witam,Mam pytanie. Interesuje mnie kilka kwestii:1. Czy jeśli prokuratura wszczyna postępowanie, to powinna poinformować osobę przeciwko której, lub w sprawie której wszczyna? Czy może prowadzić postępowanie bez wiedzy zainteresowanej strony? (obwinionego?)2. Jaki okres ma prokuratura na decyzję czy ma wszcząć postępowanie lub je umorzyć lub odmówić wszczęcia postępowania?3. Czy prokuratura wzywa obwinionego/podejrzanego do ustosunkowania się do zarzutów i w którym momencie postępowania się to odbywa?4. Gdzie dokładnie o tym wszystkim mogę poczytać?Z góry dziękuję za odpowiedź

#7 Guest_-praw-zibit

Guest_-praw-zibit
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2011 - 09:11

Witam,Mam pytanie. Interesuje mnie kilka kwestii:1. Czy jeśli prokuratura wszczyna postępowanie, to powinna poinformować osobę przeciwko której, lub w sprawie której wszczyna? Czy może prowadzić postępowanie bez wiedzy zainteresowanej strony? (obwinionego?)2. Jaki okres ma prokuratura na decyzję czy ma wszcząć postępowanie lub je umorzyć lub odmówić wszczęcia postępowania?3. Czy prokuratura wzywa obwinionego/podejrzanego do ustosunkowania się do zarzutów i w którym momencie postępowania się to odbywa?4. Gdzie dokładnie o tym wszystkim mogę poczytać?Z góry dziękuję za odpowiedź

1. Postępowanie może toczyć się w sprawie - a nie przeciwko konkretnej osobie. Z chwilą przedstawienia danej osobie zarzutów - sprawa toczy się przeciwko osobie, a osoba ta zyskuje status podejrzanego. Od tego momentu jest informowana o wszystkich czynnościach. Ma prawo uczestniczyć w czynnościach procesowych.
2. Co do zasady 3 miesiące. Ale termin ten może być przedłużany.
3. z chwilą postawienia zarzutów taką osobę przesłuchuje się w charakterze podejrzanego. W owym przesłychaniu osoba ta może wypowiedzieć się co do stawianych jej zarzutów.
4. w kodeksie postępowania karnego.

#8 Guest_a

Guest_a
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2013 - 12:06

Co mam zrobic gdy policjant ktory mnie nie znosi mi grozi a nic mu nie zrobilem? Przeciez to policja ..mowi ze mi spali dom..ale jak.mam to udowodnic ?boje sie o zycie bo ten policjant leczyl sie psychiatrycznie i samal przy przyjeciu do policji..jak mam to udowodnic..to tajemnica lekarska ! prosze o pomoc bo jux byly proby otrucia mojego psa ale na szczescie zyje!

#9 Guest_misza

Guest_misza
  • Goście

Napisano 11 luty 2014 - 18:17

Witam pracuje w firmie która się zajmuje się gangsterka w gdyni a niechca mi zaplacic za prace proszę o pomoc jak temat można zalatwic

#10 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 28 marzec 2014 - 14:34

Witam
Mam pytanie . A mianowicie ,w moim mieszkaniu kominiarz podbił całkowicie niedrożną wentylacje , podkreśla całkowicie niedrożną , ponieważ w trakcie wylewania stropu przy budowie bloku w którym mieszkam zalano kanał wentylacyjny .
Moim zdnaiem to jest przestepstwo , ponieważ kominiarz podbił pismo które jest kłamstem a na to mam dowody w postaci usuniecia tej usterki i wczesniej wykonanych zdjęc kamerą gdzie dokładnie widac zabetonowany kanał.
Czy nie bedzie to głupotą jesli zgłosze to do prokuratury i czy oni sie tym zajma? Bo z tego ze była niedrozna wentylacja mam szkody w mieszkaniu co widac gołym okiem.
Prosze o odpowiedz i porade . Pozdrawiam

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 marzec 2014 - 14:43

A co na to administracja bloku?

#12 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 28 marzec 2014 - 23:22

Administracja tak naprawde nic tutaj albo bedzie pociągnieta do odpowiedzialnosci firma wykonująca budowe bloku lub kominiarz który podpisał nieprawde , był chyba na tyle głupi ze sam sobie stworzył problem .

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 marzec 2014 - 13:28

To właściciel bloku powinien skierować sprawę do prokuratora, a nie Pani.

#14 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 29 marzec 2014 - 13:41

Jest to firma która go budowała , ale cały problem w tym ze ta wlasnie firma wystoowała pismo do mnie podpierajac sie opinia podbita przez kominiarza w momencie odbioru bloku i wydaniu go do użytku . A w tym pismie jak juz pisałam napisano ze wszystkie kanały wentylacyjne były drożne . Z kolei po miesiacu czasu firma która budowała ten blok napisała pismo ze oni usuna tą usterke . Teraz ja chce pojsc do sądu i oskarzyc ich a ponadto ubiegam sie o odpszkodowanie za poniesione straty w mieszkaniu z powodu całkowicie niedroznej wentylacji . Na co firma odpisuje mi ze oni niezwróca kosztów wiec cce sc do sadu . Wade wykrylismy w 2013 roku w grudniu , a wczesniej mieszkał tam kto inny i nic niepokojacego niezauwazył i tak sobie mieszkali .Sprzedali nam mieszkanie z WADA UKRYTA co jest dla mnie absurdem . Nie sadze aby oni mieszkajac tam 1,5 roku niedomyslili sie ze cos jest nie tak.Szyby zachodziły para po 10minutach a woda która sie skraplała ciekła na panele , porobily sie burchle widoczne wzdłuz dzrwi na scianach poodstawała farba itp .

#15 Guest_Jolanta

Guest_Jolanta
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2018 - 06:41

I co poszła Pani do sądu ?Ja mam bardzo podobna sprawę (brak komina,mieszkanie kupione od dewelopera).Jakby Pani była zainteresowana kontaktem to proszę napisać na senga@senga.pl.Pozdr.

#16 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2020 - 23:57

Cieknie mi z pipy. Co robić?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych