Skocz do zawartości


Zdjęcie

zwrot powierzonego mienia


wróć do serwisu Kadry 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 kali1985

kali1985

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 19:43

Witam!\Sytuacja: pracownik ma na stanie samochód służbowy, telefon, laptopa itd.Obecnie jest na chorobowym i ciągle przekłada dzień oddania mienia.Osobiście chce jechać do jego domu i odebrać rzeczy. Samochód pod blokiem. Wiemy że już do firmy nie wróci.Dziś usłyzałam że jak jest na chorobowym to możemy go pocałować w pupkę.Chyba zostaje mi wezwać go pisemnie i się z nim przepychać. Co wy na to?Czasem mam tej roboty dosyć:) Ale praca to praca i człowiek się cieszy że ją ma.Pozdrawiam

#2 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 13 czerwiec 2012 - 20:02

Wezwij pisemnie pracownika do zwrotu.Art. 124 K.p.jeżeli pracodawca powierzył pracownikowi mienie, pracownik odpowiada w pełnej wysokości za mienie powierzone mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.W wyroku z 10.11.1999 r. (I PKN 361/99) Sąd Najwyższy uznał, iż przywłaszczenie mienia pracodawcy jest zawsze ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, niezależnie od tego czy ze względu na jego wartość stanowi przestępstwo czy wykroczenie.

#3 mml

mml

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1465 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 20:12

Jeżeli mienie zostało prawidłowo powierzone, to napisz pismo w celu zwrotu, okreslając datę zwrotu.

#4 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 13 czerwiec 2012 - 20:24

Dokładnie, musi być prawidłowo powierzone.

#5 kali1985

kali1985

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 20:29

mam protokoły zdawczo odbiorcze wiec jest ok.Masakra bo napisze pismo, wyślę ZPO będę czekać na zwrotkę, list wróci, wyślę znowu, a on na chorobowym będzie z wszystkiego korzystał.poza tym naprawdę ten samochód jest nam potrzebny. Masakra!

#6 mml

mml

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1465 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 20:58

podobny przypadek z komentarza Prawa Pracy
"Pracownik złożył wypowiedzenie o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (1 miesiąc), po czym złożył pracodawcy zwolnienie chorobowe. w czasie trwania zwolnienia Pracownik został poproszony przez Przełożonego o zwrot służbowej komórki oraz laptopa. Pracownik odmówił zwrotu, po czym naraził pracodawcę na koszty w związku z zapewnieniem zastępcy pracownika telefonu służbowego i laptopa niezbędnego do wykonywania prac na tym stanowisku.
Czy odmowę Pracownika można uznać za odmowę wykonania polecenia służbowego?
Czy w tym przypadku można zastosować karę nagany?
Czy karę można zastosować podczas zwolnienie chorobowego?
Czy można wymusić na pracowniku zwrot powierzonych rzeczy na zwolnieniu lekarskim?
Czy można pracownika obciążyć karą pieniężną?
Jeśli tak to w jakiej wysokości?

Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 27 września 2011 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Pracownika obecnie najlepiej wezwać na piśmie do zwrotu.
W niniejszym przypadku istotne jest przede wszystkim, czy u pracodawcy kwestia zwrotu i używania telefonu oraz laptopa jest uregulowana odpowiednim regulaminem. W znacznie lepszej sytuacji jest ten pracodawca, który zasady używania i zwrotu sprzętu ma uregulowane w takim regulaminie.

Uzasadnienie

Odmowa zwrotu sprzętu należącego do pracodawcy jest co do zasady niewłaściwa. W omawianym wypadku pracownik jest jednak na zwolnieniu lekarskim i nie ma obowiązku wracać do pracy. Pracodawca mógłby zaproponować pracownikowi, że odbioru sprzętu służbowego dokona inny pracownik. Wówczas, gdyby pracownik ponownie odmówił, to takie działanie obciążałoby pracownika. Zwłaszcza, że jak wskazano w pytaniu mienie to było w danej chwili pracodawcy niezbędne. Pracodawca jako właściciel mienia ma prawo żądać jego zwrotu, a pracownik odmawiając zwrotu może tym samym naruszyć obowiązki pracownicze, o ile nie będzie w stanie zasłonić się umową zawartą z pracodawcą, np. umową użyczenia. W niektórych sytuacjach zachowanie takie mogłoby nawet zostać zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Ale jeszcze raz należy podkreślić, że istotne są nie tylko okoliczności danego przypadku, ale i regulacje wewnątrz zakładowe, które obowiązki pracownik określają.
Kara porządkowa nie może być co do zasady nałożona w okresie usprawiedliwionej nieobecności, gdyż najpierw należy pracownika wysłuchać. Karę pieniężną można nałożyć jedynie za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy. O tym nie może być zatem mowy. Aby nałożyć karę nagany lub karę upomnienia pracodawca musiałby wykazać, że pracownik dopuścił się naruszenia ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, co będzie trudne."

#7 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 14 czerwiec 2012 - 07:40

mam protokoły zdawczo odbiorcze wiec jest ok.Masakra bo napisze pismo, wyślę ZPO będę czekać na zwrotkę, list wróci, wyślę znowu, a on na chorobowym będzie z wszystkiego korzystał.poza tym naprawdę ten samochód jest nam potrzebny. Masakra!

a nie możecie odebrać go bezposrednio od pracownika? ja, kiedyś po samochód jechałam do Katowic pociągiem (bilet to ok. 100 zeta), nie czekając na ozdrowienie czy inne objawienie się pracownika w pracy
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#8 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 08:40

a nie możecie odebrać go bezposrednio od pracownika? ja, kiedyś po samochód jechałam do Katowic pociągiem (bilet to ok. 100 zeta), nie czekając na ozdrowienie czy inne objawienie się pracownika w pracy

Niestety , pracownikowi często wyadje się,że skoro jest na zwolnieniu lekarskim , to staje się świętą, nietykalna krową, a próby odebrania powierzonych rzeczy trktują jako złośliwośc pracodawcy. Miałam podobne przypadki i wiem,że często nie sposób złapać taką osobę ,zwłaszcza jak ma na zwolnieniu "może chodzić"

#9 kali1985

kali1985

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 08:49

Problem w tym , że ja chcę jechać i odebrać wszystko osobiście i on nie musi do firmy przyjeżdżać (pomijajać fakt że na zwolnienie lekarskim ma że może chodzić) Wezwę go pisemnie i tyle. Poprostu szkoda mi czasu.

#10 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2013 - 14:10

witam,ja mam odwrtony problem, chcę rozliczyć narzędzia służbowe, ale pracodawca wymaga ode mnie zwrotu w siedzibie firmy- nie mogę tego zrobić, ponieważ umowa kończy mi się 20.04.2013, a do 22.04.2013 przebywam na zwolenieu lekarskim- grypa. Zaproponowałam pracodawcy, żeby odebrał ode mnie narzędzia w miejscu zamieszkania- ale odmawia i straszy mnie postępowaniem karnym. dodam że w protokołach zdawczo- odbiorczych nie ma wyznaczonego miejsca rozliczenia i zasad rozliczenia powierzonego mienia. Proszę o podpowiedz i z góry dziękuję.Krystyna

#11 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 19 kwiecień 2013 - 14:14

pracodawca ma rację, ty musisz rozliczyć się z powierzonego mienia, więc masz obowiązek dostarczyć narzędzia do pracodawcy. Mozesz wysłac je kurierem, pocztą lub przekazać przez np.członka rodziny

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2013 - 14:31

zaproponowałam możliwośc wysłania laptopa i telefonu kurierem, ale problem dotyczy samochodu- auto stoi na parkingu pod blokiem :-)PS dziękuję za szybką poradę :-)Krystyna

#13 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2013 - 15:33

Złozeyłem wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy. Otrzymałem świadectwo pracy oraz wezwanie do zdania sprzetu służbowego. Moje pytanie brzmi czy do puki pracodawca nie rozliczy się ze mna za urlop oraz za pracę jakieś 7.500 zł netto mogę zatrzymac sprzęt w zastawie?



#14 Guest_szadiko

Guest_szadiko
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2013 - 21:57

Nie mozesz. Sprzet czy jakikolwiek telefon nie bedzie stanowil zabezpieczenia bo niby na jakiej podstawie? Kto ocenil wartosc przedmiotow? Takie czynnosci moze podejmowac komornik celem zabezpieczenia mienia w kwocie zobowiazania.

#15 Guest_jacek

Guest_jacek
  • Goście

Napisano 12 luty 2014 - 11:03

A co ze sprzętem jeśli nie mamy, żadnych protokołów. Pracownik może powiedzieć, że nie odda sprzętu? 



#16 Guest_Sylwia

Guest_Sylwia
  • Goście

Napisano 03 marzec 2014 - 13:28

Oddałam po znajomości laptopa do naprawy. Osobie która nie jest moim pracownikiem. Po pół roku zero odzewu na maila, telefony, brak kontaktu. Co mogę zrobić żeby odzyskać laptopa? Pismo o przywłaszczenie? Jak powinno brzmieć?



#17 Guest_Mieczyslaw67

Guest_Mieczyslaw67
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2015 - 14:42

I jak rozwiązała się sytuacja ?



#18 Guest_Michal66

Guest_Michal66
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2015 - 08:03

A co? Masz podobną sytuacje? Uważam że nie opłaca się cyrkolić z takimi ludźmi. Również mam własną firmę i cenie swój czas, niedawno zatrudniłem przy podobnej sytuacje firme Eureka Finanse i odzyskali mienie w parę dni.



#19 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2017 - 17:23

Witam, mój problem polega na tym że muszę oddać pracodawcy klucze ale nie mogę bo je zgubiłam, czy pracodawca może oskarżyć mnie o przywłaszczenie mienia i obciążyć jakimiś kosztami?



#20 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20771 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 lipiec 2017 - 20:18

Witam, mój problem polega na tym że muszę oddać pracodawcy klucze ale nie mogę bo je zgubiłam, czy pracodawca może oskarżyć mnie o przywłaszczenie mienia i obciążyć jakimiś kosztami?


Oczywiście, pracodawca musi wymienić zamki, a kosztami obciąży ciebie.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych