Skocz do zawartości

Czy molestowanie seksualne dzieci przedawnia sie po 20 latach ?

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_mala2009

Guest_mala2009
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2011 - 16:04

Witam
Mam pytanie w sprawie molestowania dzieci.
Czy molestowanie seksualne ulega przedawnieniu ?
Gdy bylam w wieku 8 lat wujek zaczal mnie "dotykac" ,trwalo to latami ... az do 15 lat .Nikomu nic nie mowilam,nigdzie nie bylo zgloszone -ani na policji ani nic.Dzis mam 35 lat , i w koncu wszyscy sie dowiedzieli i chce odzyskac spokoj wewnetrzny ,i podac go do sadu,ale obawiam sie ze uleglo to przedawnieniu.Jak to jest ? prosze o pomoc ?
Aha,i czy bede musiala przy wszystkich opowiadac co i jak ? czy tylko np przy prokuratorze ,obroncy i sedzinie ? czy ktos juz byl przy takiej rozprawie ? Pozdrawiam

#2 Guest_nieprawnik77

Guest_nieprawnik77
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2011 - 16:42

możesz się z tym udać na policję bądź opisać sytuację do prokuratury ,albo umów się z prokuratorem na rozmowę ,On Ci wszystko wyjaśni ,nikt Ci nie powie jak będzie przebiegał proces ,bo miałam kilka takich spraw i w każdym przypadku sąd podchodził zupełnie inaczej ,bardziej lub mniej " brutalnie " zarzucenie komuś faktu molestowania jest bardzo poważną sprawą znam też kilku uniewinnionych mężczyzn ,jest też niejedna kobieta oskarżona o pomówienie,pomyśl czy jesteś w stanie to udowodnić ,świadkowie, czy ta osoba dalej ma takie skłonności względem innych osób,w razie czego możesz się odezwać do mnie na priv

a na koniec możesz wnieść o odszkodowanie za straty moralne po wygranej sprawie

#3 Guest_iwona

Guest_iwona
  • Goście

Napisano 01 marzec 2012 - 16:44

mam 29lat...moj brat molestował mnie jak miałam 6lat ...kiedys w złości wykrzyczałam o wszystkim mamie miałam 18lat...ona nic nie zrobila ,on zaśmiał mi sie w twarz....NIC NIE ZROBIE BO SPRAWA JEST PRZEDAWNIONA :(

#4 Guest_dogi

Guest_dogi
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2013 - 11:41

Witam mozesz mi dac namiary do siebie ?

#5 Guest_gloria434

Guest_gloria434
  • Goście

Napisano 11 listopad 2013 - 18:31

Witam!
Mam pytanko,czy jest ktoś kto może nam pomóc,a dokładnie powiedzieć jak mamy postąpić.Mój 35 letni partner byl jako 10 letnie dziecko molestowany przez wójka.Niedawno wykrzyczal wszystko matce i ojcu i co się okazało...?o wszystkim wiedzieli.Wójek do dzie jest w związkach homoseksualnych.My mamy malutkie dziecko.W dodatku okazało się,ze jego siostra ma grupę krwi jak wójek.Rodzina niby ok,a tu...patola.Nie wiem czy to się przedawniło,co z tym zrobić,bo boję się,że dojdzie do tragedii.Partner chce samosądu,a mamy dziecko,ktore potrzebuje obojga rodziców.Coraz cześciej pije i wówczas płacze ,zaciska pięści i krzyczy że nie daruje mu bólu jaki znosil.coo robić pomóżcie.

#6 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 17 listopad 2013 - 23:01

Niech Twój partner koniecznie pójdzie do psychologa, który zajmuje się interwencją kryzysową. Wiem, że w Wawie genialana jest Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała. Sam sobie z tym nie poradzi.

#7 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2017 - 19:36

No dobrze ale nikt nie napisał czy to ulega przedawnieniu czy nie !?

#8 Guest_Miki

Guest_Miki
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2019 - 23:53

seksualnego
Regulacje prawne
Przedawnienie przestępstw seksualnych
Badania
Sprawcy
Jak zapobiegać?
Jak pomóc dziecku, które doswiadcza wykorzystywania seksualnego?
Gdzie szukać pomocy?
Artykuły dotyczące problemu wykorzystywania seksualnego
Nasze stanowisko
Najczęsciej zadawane pytania
Przedawnienie przestępstw seksualnych popełnionych na szkodę małoletniego
Przestępstwa, w tym przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę małoletnich, przedawniają się. Instytucja przedawnienia karalności polega na tym, iż po upływie określonego w Ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U.1997.88.553, dalej jako: KK) czasu, organy ścigania ani wymiaru sprawiedliwości nie mogą prowadzić postępowania karnego w sprawie o dane przestępstwo (postępowania nie wszczyna się po upływie tego okresu). Jeśli jednak w trakcie trwania okresu przedawnienia zostanie wszczęte postępowanie przeciwko osobie (zostaną podstawione zarzuty osobie podejrzewanej o dokonanie czynu zabronionego), karalność popełnionego przez nią przestępstwa ustanie dopiero z upływem:
a. 10 lat od zakończenia okresu przedawnienia – w wypadku zbrodni, występków zagrożony co najmniej karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;
b. 5 lat od zakończenia tego okresu - w pozostałych wypadkach (czyny zagrożone mniej surowa karą).
Okres przedawnienia uzależniony jest od zagrożenia ustawowego za dany czyn zabroniony (kary przewidzianej za popełnienie danego czynu). Załączona tabela prezentuje przedawnienie czynów zabronionych z rozdziału przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Bardzo istotne, że zgodnie z art. 101 § 4 KK, przedawnienie karalności przestępstw określonych w art. 199 § 2 i 3, art. 200, art. 202 § 2 i 4 oraz art. 204 § 3, jak również przestępstw określonych w art. 197, art. 201, art. 202 § 3, art. 203 i art. 204 § 4, w przypadku gdy pokrzywdzonym jest małoletni - nie może nastąpić przed upływem 5 lat od ukończenia przez pokrzywdzonego 18 lat. Oznacza to, iż termin przedawnienia ulega przedłużeniu na okres 5 lat od ukończenia pełnoletniości przez pokrzywdzonego ww. czynami. Możliwość taka została wprowadzona Ustawą z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2008.214.1344), która weszła w życie 18 grudnia 2008 r.

Zakwalifikowania z konkretnego przepisu KK dokonuje organ prowadzący sprawę (np. prokurator) w przypadku wniesienia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Może zdarzyć się, że pojawią się pewne rozbieżności między samodzielnie obliczonym okresem przedawnienia, a okresem przyjętym przez organ prowadzący postępowanie. Dlatego - w celu ustalenia okresu przedawnienia w konkretnej sprawie - warto zwrócić się wcześniej do prawnika.
Należy także pamiętać, iż wniesienie zawiadomienia do organów ścigania po wielu latach od chwili popełnienia czynu zabronionego, powinno być poprzedzone przygotowaniem lub wskazaniem odpowiedniego materiału dowodowego.

#9 Guest_maja

Guest_maja
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2019 - 18:05

brak świadków brak dowodów a sprawa trwa już osiem miesięcy i co będzie dalej nie wiadomo a oskarżony w areszcie ,tylko z pomówienia miał ją ojciec molestować jak miała sześć lat ,w wieku osiemnastu wyprowadziła się z domu ale nadal utrzymywała z nim kontakt ,mając 35 lat podała go o molestowanie twierdząc że robił to nadal podczas rodzinnych wyjazdów .

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy