Skocz do zawartości

Intercyza 7 lat po ślubie

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-grzesnal

Guest_-praw-grzesnal
  • Goście

Napisano 01 maj 2011 - 16:19

Witam .
Jestem 7 lat po ślubie i teraz między nami przestało się układać i jest coraz gorzej nie chcę o tym myśleć ale obawiam się że kiedyś dojdzie do rozwodu. Moja żona nie przyjmuje do wiadomości że robi coś źle tylko że ja się czepiam a w moim przekonaniu właśnie tak nie jest. Dodam że ja pracuję już od 4 lat za granicą i wszystko co posiadamy pochodzi z mojej pracy w Polsce i za granicą .
Moja żona nigdy nie pracowała opiekuje się dziećmi 4 i 7 lat i mieszkaniem .
Mamy mieszkanie 2 samochody i działkę budowlaną na której już stoi dom w surowym stanie. Nigdy niczego nam nie brakowało bo na prawdę się staram żeby jakoś w domu było. Ostatnie parę lat żona zaczęła się opuszczać w swoich obowiązkach i wydaje zdecydowanie za dużo pieniędzy (po parę tyś miesięcznie dzieci nie wychodzą z domu na plac zabaw nie chodzą do przedszkola jak mama zaśpi ciągle są chore co wyzdrowieją to max. tydzień i znów to samo nie płaci rachunków mimo że ma dostęp do pieniędzy itp.) jednym słowem robi co chce i nie słucha nikogo. Niestety na więcej nielojalności nie mogę sobie pozwolić i dlatego pomyślałem o intercyzie żeby coś dla dzieci zostało. Rozmawiałem z nią i powiedziała że mi ją podpisze . Czy intercyza coś zmieni że od tej pory żona nie będzie mieć prawa do majątku który zarobię ? Chcę dodać że nie pozbawię ją środków do życia(jestem normalny i wiem ile życie kosztuje a dostanie tyle że będzie musiało wystarczyć ) tylko chcę zachować to co po intercyzie będzie dla dzieci .
Czy żona nie będzie mieć prawa do pieniędzy które później zarobię ?
Cały czas inwestuję w dom i nie chciałbym się nim dzielić po rozwodzie.
Proszę doradźcie jak spisać intercyzę żebym spał spokojnie.
Czy mogę na tą chwilę zrobić podział majątku i zapisać to w intercyzie?
Żona jest zgodna na mieszkanie samochód i trochę pieniędzy. Ogólnie przechodzi koło tego obojętnie bo wie że ja nie chcę rozwodu a jej i tak połowa majątku nie ominie.
Proszę o pomoc za każdą informację z góry dziękuję .
Pozdrawiam .

#2 Guest_kd999

Guest_kd999
  • Goście

Napisano 01 maj 2011 - 21:02

Jeżeli Pan zgadza się z żoną, to nie ma problemu. Należy udać się do notariusza i:
1) wprowadzić rozdzielność majątkową (w wyniku czego m.in. jeden małżonek nie będzie mieć żadnych praw do pieniędzy zarobionych od tej chwili przez drugiego);
2) podzielić majątek wspólny, czyli zgromadzony w czasie trwania wspólności majątkowej - od chwili zawarcia małżeństwa do chwili wprowadzenia rozdzielności (jeśli jest zgoda, to można podzielić dowolnie).

#3 Guest_kika56

Guest_kika56
  • Goście

Napisano 01 maj 2011 - 23:39

Znalazłam ten artykuł i przekazuje:-)

Spisanie intercyzy w trakcie trwania małżeństwa

rozdzielność majątkowa może powstać na kilka sposobów: w drodze umowy w formie aktu notarialnego, w wyniku wyroku sądowego, na skutek orzeczenia separacji z mocy prawa; rozdzielność majątkowa może powstać również z mocy prawa w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Jeśli rozdzielność powstała z mocy prawa, to nie ma potrzeby ustanawiać rozdzielności w inny sposób.

W trakcie trwania małżeństwa, niezależnie od długości stażu małżeńskiego, małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa), jak również wspólność majątkową rozszerzyć lub ograniczyć (art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – w skrócie K.r.io.). Umowa taka potocznie nazywana jest intercyzą.

Istnieje również możliwość zmiany takiej umowy lub rozwiązanie jej i tym samym powrót do wspólności ustawowej.

Po zawarciu umowy majątkowej małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.

W razie umownego wyłączenia wspólności ustawowej (tzn. zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej) w czasie trwania małżeństwa wspólność ta ustaje, a małżonków obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej (tak Sąd Najwyższy w uchwale z 9 sierpnia 1996 r., sygn. akt III CZP 54/96, OSN 1996, nr 10, poz. 13

Zgodnie z treścią przepisu art. 51 K.r.io. „w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później”. Ustrój rozdzielności majątkowej polega na tym, że małżonkowie nie mają majątku wspólnego, a każde z nich ma swój majątek osobisty, którym rozporządza samodzielnie, bez udziału drugiego małżonka.

Należy jednak wskazać, że umowne zniesienie wspólności w formie aktu notarialnego nie jest jedynym możliwym sposobem zniesienia tej wspólności. Istnieje również możliwość ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej (art. 52 K.r.io.).

Rozdzielność umowna powstaje z chwilą zawarcia umowy przed notariuszem, natomiast rozdzielność majątkowa ustanowiona przez sąd powstaje w dniu oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może bowiem ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, na przykład wtedy gdy małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Konsekwencją ustanowienia rozdzielności majątkowej (niezależnie od sposobu jej powstania) jest ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej. W takim przypadku do majątków osobistych każdego z małżonków wejdą przedmioty majątkowe:

nabyte przez każdego z nich przed powstaniem wspólności majątkowej lub tzw. surogaty tych przedmiotów, tj. przedmioty nabyte za pieniądze uzyskane ze sprzedaży przedmiotów z majątku osobistego,
przedmioty majątkowe stanowiące majątek osobisty każdego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej,
udział przypadający małżonkowi w majątku, który był dotychczas objęty wspólnością majątkową (bez wskazywania konkretnych przedmiotów),
a także przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z małżonków po zawarciu umowy.

Co do zasady udziały w majątku wspólnym są równe. Istnieje jednak możliwość ustalenia nierównych udziałów.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej powoduje, iż majątek, który do tej pory stanowił niepodzielną wspólność, staje się współwłasnością (tzn. staje się podzielny). Dokonanie fizycznego podziału majątku może nastąpić dopiero po ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Jeśli powstanie spór między małżonkami co do fizycznego podziału przedmiotów, każde z małżonków może wystąpić do sądu o podział majątku objętego współwłasnością.

Jeśli małżonkowie zdecydują o zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej przed notariuszem, to powinni udać się do niego z dowodami osobistymi oraz aktem małżeństwa, ewentualnie z innymi dokumentami, które regulowały wcześniej ich sytuację majątkową (np. orzeczenie separacji, umowa majątkowa).

Podstawę porady stanowiły przepisy i orzeczenia wskazane w jej treści oraz opracowanie pod redakcją M. Olczyk, Komentarz do ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.04.162.1691).

Dodam jeszcze, że jeśli dokonają Państwo podziału majątku przed notariuszem, w drodze umowy, to wartość majątku mogą Państwo ustalić dowolnie (zarówno bez oszacowania przez biegłego, jak i z oszacowaniem). Notariusz nie będzie sam ustalał wartości majątku, tylko dokona podziału w związku ze zgodnymi oświadczeniami małżonków.

Jeśli zaś zaistnieje spór co do podziału majątku, to pozostaje droga sądowa. Należy wtedy złożyć wniosek dowodowy o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego na okoliczność ustalenia wartości przedmiotów wchodzących w skład majątku podlegającego podziałowi (w tym m.in. nieruchomości, aktywów na rachunkach itp.).

Mam nadzieję ze te info pomogą:-)

#4 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 02 maj 2011 - 11:18

witamy,

proszę też pamiętać, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie znosi praw i obowiązków wynikających z zasad obowiązujących w stosunkach rodzinnych, w szczególności rozstrzygania o istotnych sprawach rodziny, wzajemnej pomocy i współdziałania dla dobra rodziny zgodnie z art. art. 23, 24, 27, 28, 28_1, 29 i 30 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

łączymy pozdrowienia.
aim

#5 Guest_intercyza

Guest_intercyza
  • Goście

Napisano 03 maj 2011 - 13:34

Witam .
Mam jeszcze pytanie czy zawarcie intercyzy pozwoli mi wspólnie z żoną rozliczyć podatek dochodowy w kraju i za granicą ?
Czy będziemy musieli się rozliczać osobno?
Pozdrawiam.

#6 Guest_kika56

Guest_kika56
  • Goście

Napisano 03 maj 2011 - 17:38

Intercyza uniemozliwia wspólne rozliczenie pit,również wtedy gdy rozdzielność powstała w ciągu roku podatkowego.Musicie rozliczać sie osobno przed urzędem skarbowym.

#7 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 18 marzec 2018 - 17:35

Witam

Mam pytanie jestem po ślubie od paru lat jako kawaler miałem odłożone 80 tys zł nie spisałem intercyzy  trakcie małżeństwa zakupiłem 2 działki i zakupiłem po przez licytacje komorniczą dom wpłacając wadium ze swojego konta internetowego !!!! Działki zakupiłem na zonę jako iż pracuję w mundurowce i nie pasujemy mi mieć coś na siebie.

Niestety od dłuższego czasu są problemy w domu a moja żonka strasznie sie wycwaniła i straszy mnie jej połową która defa kto prawnie się jej należny >>>????? A sporo włożyłem w domu remontując go ona nic mi się nie dokładała do nie czego !!!! Na wszystko mam zachowane faktury !!!! Czy bez spisania wcześniejszej intercyzy jestem wstanie wywalczyć swoje pieniądze ??????? Co mam zrobić żebym nie został z niczym ?????

#8 mleszczak

mleszczak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 503 postów

Napisano 25 listopad 2018 - 22:17

Jak najbardziej podpisanie intercyzy 7 lat po ślubie jest możliwe. Nie wiem jednak, jakie wymagania należy spełnić – proponowałbym Ci skontaktować się z krakowską kancelarią notarialną https://krakowskinot....pl/oplaty.htmla jestem pewny, że będzie w stanie Ci pomóc.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych