Skocz do zawartości

umorzenie alimentow

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-amelia_j1

Guest_-praw-amelia_j1
  • Goście

Napisano 19 listopad 2010 - 10:06

mam pytanie dotyczące alimentów i mojego narzeczonego. od maja 2010r został zakończony obowiązek alimentacyjny wobec już dorosłych dzieci. jednak dług w F.A. i u komornika pozostał. jeśli byłoby to możliwe dzieci chciałyby, aby ten dług był anulowany. jeśli będzie taka konieczność to pójdą do sadu, ale nie bardzo wiemy jak to zacząć robić? gdzie iść, jakie potrzebne są dokumenty i czym to wnioskować, dzieci nie mogą liczyć na to ze ich matka pomorze im finansowo, ponieważ kiedy alimenty otrzymywała to kiedy potrzebowały pieniędzy musiały się postarać o nią inaczej. teraz już w ogóle są bez kasy i wiedza ze tylko ojciec im pozostał, ale tak długo dopóki będzie miał długi za dużo tej pomocy nie będzie. jest ustalone ze jeśli będzie można ten dług umorzyć to one te pieniądze dostana. wiec jeśli ktoś jest zorientowany jak to zrobić to prosiłabym o pomoc

#2 Guest_-praw-nikolusia

Guest_-praw-nikolusia
  • Goście

Napisano 19 listopad 2010 - 12:46

Witam, z tego co się orientuje nie można anulować tego długu:(
taka sytuacja byla u nas w rodzinie ojciec przez wiele lat nie płacił, dług rósł aż w końcu poszedł do pracy i na pensję siadł komornik.
Wtedy on błagał nas żeby wycofać wniosek od komornika to umożą mu dług, my wniosek wycofaliśmy ale nie było mowy o umorzeniu długu...
ponieważ pieniądze zostały wydane przez państowy fundusz alimentacyjny i ten dług trzeba spłacić... nie można go od tak sobie umorzyć! Ktoś wziął pieniądze więc ktoś je musi spłacić. To jak kredyt, tylko bardziej państwowy jeśli wezmiemy pieniadze to nawet jesli nas nei stac na splate zaden bank nam go nie umorzy...

może jest ktoś kto orientuje się czy można starać sie o umorzenie części długu i jak, ja się nie orietuję, ale całość wiem że nie wchodzi w grę... :(

#3 Guest_Sargon

Guest_Sargon
  • Goście

Napisano 19 listopad 2010 - 13:25

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów:

art.30
(...)
2. Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.
3. Umorzenie należności następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Organ właściwy wierzyciela oznacza ( wójta, burmistrza, prezydenta).

#4 Guest_-praw-amelia_j1

Guest_-praw-amelia_j1
  • Goście

Napisano 20 listopad 2010 - 11:30

witam. wiem ze długu w F.A. nie można umorzyć a przynajmniej wiem na jakiej zasadzie się to odbywa. mój narzeczony ma w sumie z 27.000 tys.zł z czego 6.ooo tys to dług właśnie w funduszu reszta to dług dla wierzyciela, odsetki, jakaś tam zaległa zaliczka, wydatki gotówkowe. dla mnie to czarna magia. wiem ze ten dług u komornika można umorzyć tylko jak teraz zsumować to wszystko??
moje pytanie czy wierzyciel to teraz już dorosłe dzieci czy była zona? i czy wystarczy złożyć pismo u komornika o uregulowaniu należności (oczywiscie omrocz F.A.) czy trzeba z tym iść do sadu?

#5 Guest_kobieta

Guest_kobieta
  • Goście

Napisano 20 listopad 2010 - 19:34

dzieci nie mogą liczyć na to ze ich matka pomorze im finansowo, ponieważ kiedy alimenty otrzymywała to kiedy potrzebowały pieniędzy musiały się postarać o nią inaczej. teraz już w ogóle są bez kasy i wiedza ze tylko ojciec im pozostał, ale tak długo dopóki będzie miał długi za dużo tej pomocy nie będzie. jest ustalone ze jeśli będzie można ten dług umorzyć to one te pieniądze dostana.

Ale to chyba normalne ze gdy matka pobierala alimenty dzieci musza sie starac w jakis sposob o kieszonkowe.
Skoro dzieci sa dorosle same powinny zadbac o siebie.
A w tym przypadku to chyba ojciec potrzebuje tej pomocy, a nie dzieci .
Skoro stac go na pomoc doroslym juz dzieciom to nie rozumie dlaczego nie placil alimentow wczesniej ,aby nie miec dlugu.

witam. wiem ze długu w F.A. nie można umorzyć a przynajmniej wiem na jakiej zasadzie się to odbywa. mój narzeczony ma w sumie z 27.000 tys.zł z czego 6.ooo tys to dług właśnie w funduszu reszta to dług dla wierzyciela, odsetki, jakaś tam zaległa zaliczka, wydatki gotówkowe.

sporo tego dlugu wobec wierzycieli bo az 19.000.zl
Nie widze szans na anulowanie dlugu ,bo na jakiej niby podstawie?
Trzeba miec mocne podstawy do tego aby anulowac dlug.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 listopad 2010 - 11:30

Ale to chyba normalne ze gdy matka pobierala alimenty dzieci musza sie starac w jakis sposob o kieszonkowe.
Skoro dzieci sa dorosle same powinny zadbac o siebie.
A w tym przypadku to chyba ojciec potrzebuje tej pomocy, a nie dzieci .
Skoro stac go na pomoc doroslym juz dzieciom to nie rozumie dlaczego nie placil alimentow wczesniej ,aby nie miec dlugu.

normalne jest to ze nawet po rozwodzie rodzice powinni umieć sie ze sobą dogadać. w tym wypadku było tak ze matka dzieci układała sobie życie i robiła wszystko żeby ojca wykończyć finansowo. tak dzieci zarabiały na kieszonkowe ze teraz kiedy już są dorosłe dopiero zaczynają naukę bo wcześniej nie miały na to czasu a mama miała to gdzieś. zamiast już pracować na swoje utrzymanie , biegają po szkole średniej. od miesiąca zaczął prace dzięki której są lepsze widoki na przyszłość. jeśli dzieci same widza ze matka nie postępuje tak jak powinna i same zwróciły się do ojca o pomoc to chyba coś jest na rzeczy. prawda jest taka ze on woli dać dzieciom pieniądze niż karmić komornika. nie dostana one od razu wielkiej kasy bo nie ma on takiej możliwości i będzie to rozłożone w czasie jeśli jest taka możliwość to czemu nie?

powtarzam wiem ze dlugu w funduszu sie nie zlikfiduje bez splaty ale co z komornikiem? czy ktos wiedzacy cos na ten temat moze sie wypowiedziec?

#7 Guest_-praw-oliwencja

Guest_-praw-oliwencja
  • Goście

Napisano 24 listopad 2010 - 16:33

Więc tak. Ja znam mniej więcej umarzania długów bo sama mam z mężem problem bo on jest właśnie dłużnikiem alimentacyjnym. U komornika może umorzyć całe zadłużenie tylko wierzycielka nawet nie tłumacząc czy dostała te pieniądze poza kancelarią czy nie. Jeżeli chodzi o F.A to nie umorzą długu. Otóż w prawie jest tak, że jeżeli 3 lata spłaca się dług w nie mniejszych kwotach jak jest ustalone to może FA umorzyć zadłużenie w 30%, jeżeli przez 5 lat to 50% a jeżeli 7 lat to 100%. Więc nikt nic nie umorzy chyba, że się jest osobą niepełnosprawną i się nie ma pracy.

#8 Guest_gość4

Guest_gość4
  • Goście

Napisano 24 listopad 2010 - 21:59

Tutaj jest również furtka w prawie polskim.
Podam przykład;obydwoje rodzice mają obowiązek łozyć na utrzymanie małoletnich dzieci.Jeśli matka zapenia opiekę,wikt,to ojciec ma obowiązek płacić alimenty na to dziecko.
W praktyce jest inaczej zazwyczaj ojciec uchyla sie od alimentacji na dziecko.
Dziecko kończy lat 18 staje się wierzycielem i za skuteczną namową rodzica może umozyć mu dług,nie jest tu brana pod uwage matka która wiele lat sama łożyła na utrzymanie dziecka,a więc nic nie daje stwierdzenie sądu;Obydwoje rodzice mają obowiązek łozyć na dziecko.Bo ta furtka skutecznie zabezpiecza tego,który nie płaci.(nie musi to być ojciec może to również być matka).

#9 Guest_maik 1

Guest_maik 1
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2013 - 15:46

witam mam kolege co jest bes srodkuw do rzycia i jest bes adresu pszes 10 lat ma zadlurzeni alimentacyjne nie morze podion pracy pszes meldunek i chciał bym sie dowiedzieć jak moge mu pomuc zadłurzenie umorzyc obecnie mieszka na ulicy praktycznie wszystko stracił nawet rodzina sie doniego nie odzywa wogule go nie uwarzajom za członka rodziny czy to jest morzliwe pomuc takiej osobie na dzien dzisiejszy jakie tej osobie morzna pomuc ?

#10 Guest_AlfredF

Guest_AlfredF
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2013 - 16:45

Dziecko 25lat ukończyło studia. Jak formalnie załatwić wygaśnięcie-umorzenie alimentów? Połowę alimentów płacę pocztą, połowę ściąga komornik z wynagrodzenia.

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2013 - 18:50

Złożyć w sądzie pozew o uchylenie alimentów.Wzór na tej stronie, po prawej, w zielonej zakładce Wzory pozwów.

#12 Guest_malgorzata

Guest_malgorzata
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2014 - 17:06

mam pytanie czy fundusz alimentacyjny moze umorzyc same odsetki od dlugu?

#13 Guest_Jakub

Guest_Jakub
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2016 - 15:59

Dziecko ma 21lat uczy się zaocznie a w tygodniu pracuje czy mogę wystąpić do sądu o umorzenie dalszego płacenia alimentów?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2016 - 12:00

Dziecko ma 21lat uczy się zaocznie a w tygodniu pracuje czy mogę wystąpić do sądu o umorzenie dalszego płacenia alimentów?

Jeśli dziecko jest w stanie samodzielnie utrzymać się, to możesz wystąpić do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego.

#15 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 14 maj 2017 - 21:19

witam mam kolege co jest bes srodkuw do rzycia i jest bes adresu pszes 10 lat ma zadlurzeni alimentacyjne nie morze podion pracy pszes meldunek i chciał bym sie dowiedzieć jak moge mu pomuc zadłurzenie umorzyc obecnie mieszka na ulicy praktycznie wszystko stracił nawet rodzina sie doniego nie odzywa wogule go nie uwarzajom za członka rodziny czy to jest morzliwe pomuc takiej osobie na dzien dzisiejszy jakie tej osobie morzna pomuc ?

Polecam słownik ortograficzny,szanuj ludzi którzy muszą "to coś" czytać

#16 Guest_Zofia

Guest_Zofia
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 07:26

Człowieku to ty potrzebujesz pomocy i to natychmiastowej.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych