Skocz do zawartości

zmiana nazwiska dziecka z ojca biologicznego na ojczyma

68 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-justyna83k

Guest_-praw-justyna83k
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 15:53

Pani partner musi przysposobić dziecko, ale najpierw ojciec musi zrzec się praw rodzicielskich na rzecz pani partnera. Wtedy dziecko będzie miało zmienione nazwisko, a ojciec biologiczny nie będzie musiał już płacić alimentów. Gdyż obowiązek alimentacyjny przejdzie na pani obecnego partnera.

#2 Guest_-praw-leonila

Guest_-praw-leonila
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 00:05

z kodeksu rodzinnego:

CYTATArt.90. [Nadanie dziecku nazwiska męża matki] § 1. Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża matki. Jeżeli dziecko ukończyło lat trzynaście, do nadania nazwiska męża matki potrzebne jest wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.
§ 2. Nadanie dziecku nazwiska męża matki nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa.

Nazwisko ma się nijak do obowiązku alimentacyjnego - więc nawet po zmianie nazwiska będzie on istniał wobec biologicznego ojca.

#3 Guest_-praw-natka72

Guest_-praw-natka72
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 22:29

Można pozbawić ojca praw,wtedy dziecko będzie mogło przyjąć nazwisko ojczyma i będzie mogło zostać przez niego adoptowane.Wtedy jednak obowiązek alimentacji przejdzie na ojczyma.

#4 Guest_-praw-ewa 1984

Guest_-praw-ewa 1984
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 22:01

witam musi byc zgoda od ojca biologicznego,a alimenty musi placic ojciec biologiczny chyba ze ojczym zaadoptuje pani dziecko

#5 Guest_-praw-justyna83k

Guest_-praw-justyna83k
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 15:53

witam mam pytanie moje dziecko ma dwa lata ojcostwo bylo ustalone sadownie a ojciec dziecka nie utrzymuje z nami zadnego kontaktu za dwa miesiace wychodze za maz za wspanialego czlowieka i bardzo chcemy zeby dziecko mialo jego nazwisko czy musze miec zgode ojca i czy dziecko straci zasadzone alimenty prosze o odpowiedz dziekuje

#6 Guest_a

Guest_a
  • Goście

Napisano 01 marzec 2011 - 09:07

Witam, podłączam się pod temat gdyż mam podobny problem, tyle że chciałabym się dowiedzieć czy zmianę nazwiska mojej córki na nazwisko mojego męża można przeprowadzić bez przysposabiania, chodzi o to żeby. córka nie straciła alimentów a mogła nosić nazwisko ojczyma. czy jest to w ogóle możliwe?

#7 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 01 marzec 2011 - 09:35

Możliwe, ale ojciec biologiczny musi wyrazić zgodę na przyjęcie przez dziecko nazwiska ojczyma.

#8 Guest_katharina414

Guest_katharina414
  • Goście

Napisano 01 marzec 2011 - 22:29

To ja równiez sie podłączam pod temat ;) moje dziecko nosi moje nazwisko ,ojciec biologiczny jest pozbawiony praw ,czy jest mozliwe zeby mój syn po moim ślubie nosił nazwisko mojego przyszłego meza nie tracąc alimentów??

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 20:07

Witam-mam pytanie na ktore nikt nie umie dac mi konkretnej odpowiedzi.Moje dziecko ma 6 lat i ma moje nazwisko a jej ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich.Poznalam odpowiedniego mezczyzne ktory pokochal nas i chcemy wziac slub.Czy jezeli ja uojcowi to przepadna mi alimenty od biologicznego ojca???????????????

#10 Guest_Mario7880

Guest_Mario7880
  • Goście

Napisano 10 marzec 2011 - 21:14

jedyna metoda jest przysposobienie dziecka przez Pani partenra.

#11 Guest_tina0605

Guest_tina0605
  • Goście

Napisano 14 marzec 2011 - 13:51

Witam,

Podłączę się do tematu,ponieważ mam podobny problem.Mam 3 letnią córeczkę,mała nosi nazwisko ojca(uznał ją) z którym żyłam w konkubinacie.Rozstaliśmy się gdy córka miała 10 m-cy i od tej pory ojciec nie wykazuje zainteresowania dzieckiem,jest pozbawiony praw rodzicielskich,nie płaci alimentów(dostaję je z funduszu).Niedługo wychodzę za mąż i chciałabym zmienić małej nazwisko na nazwisko przyszłego męża,ale tak aby mała nie straciła alimentów.Czy jest to możliwe???

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 marzec 2011 - 20:58

Jezeli ojciec dziecka ma odebrane prawa rodzicielskie to nie widze problemu. Wystarczy odpowidnie oswiadczenie w USC przed kierownikiem. Natomiast nijak sie to ma do alimentow. Dopoki nowy partner nie przysposobi dziecka obowiazek alimentacyjny nadal spoczywa na biologicznym ojcu, bez wzgledu na nazwisko.

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2011 - 19:47

jedyna metoda jest przysposobienie dziecka przez Pani partenra.

witam mam problem który nie daje mi spac nocami.1 wrzesnia 2010 roku uzyskalam rozwód,byłam wtedy w ciazy ale nie z moim bylym mezem.24 wrzesnia urodziła nam sie córka,okazało się ze poki nie upłynie 301 dni mójobecny partner a biologiczny ojciec dziecka nie moze dac mu swojego nazwiska.co mam zrobic w tej sytuacji,jakie kroki podjac po upływie tego czasu.pomózcie prosze

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 maj 2011 - 10:40

a jak sprawa zmiany nazwiska wygląda w sytuacji, gdy dzieci są już pełnoletnie i wyrażają wolę przyjęcia nazwiska ojczyma

#15 Guest_-praw-rozwódka

Guest_-praw-rozwódka
  • Goście

Napisano 10 maj 2011 - 00:19

Witam! Mam podobny problem i szukam konkretnego rozwiązania. Mój obecny partner pracuje za granicą niedługo chcemy się pobrać i zamieszkać w Niemczech.Moje dzieci noszą nazwisko byłego męża.Były mąż jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ale ma obowiązek płacić alimenty (których oczywiście nie płaci).Moje pytanie mianowicie jest takie czy jeśli po ślubie dzieci przyjmą nazwisko mojego drugiego męża to czy stracą prawo do alimentów i czy aby korzystać z socjalu za granicą wystarczy tylko takie samo nazwisko czy potrzebne jest przysposobienie dzieci przez mojego obecnego partnera??? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

#16 Guest_-praw-nikolusia

Guest_-praw-nikolusia
  • Goście

Napisano 10 maj 2011 - 17:14

ZMIANA NAZWISKA DZIECKA NIGDY NIE CIĄGNIE ZA SOBĄ ODEBRANIA PRAWWA DO ALIMENTÓW OD OJCA BIOLOGICZNEGO!!!!!!!ALIMENTY MUSI PŁĄCIĆ OJCIEC BIOLOGICZNY BEZ WZGLĘDU CZY MA WŁADZE RODZICIELSKĄ CZY JEJ NIE MA, BEZ WZGLĘDU CZY DZIECKO NOSI JEGO NAZWISKO CZY NIE.

JEDYNĄ OPCJĄ DO UTRATY ALIMENTÓW OD OJCA BIOLOGICZNEGO JEST TZW. "PRZYSPOSOBIENIE DZIECKA" PRZEZ NOWEGO PARTNERA PROŚCIEJ MÓWIĄC ADOPCJA DZIECKA-WTEDY OBOWIĄZEK ALIMENTACJI PRZECHODZI NA PARTNERA KTÓRY ADOPTUJE DZIECKO!!!

CO DO ZMIANY NAZWISKA TO W MOMENCIE KIEDY OJCIEC BIOLOGICZNY JEST POZBAWIONY WŁADZY RODZICIELSKIEJ TO WTEDY IDZIEMY DO URZĘDU CYWILNEGO W KTÓRYM DZIECKO BYŁO REJESTROWANE PO URODZENIU, WYPEŁNIAMY WNIOSEK O ZMIANĘ NAZWISKA WPŁACAMY OPŁATĘ SKARBOWĄ W KWOCIE 37ZŁ I CZEKAMU 30DNI NA ODPOWIEDZ KIEROWNIKA URZEDU STANU CYWLINEGO.

NALEŻY PAMIĘTAĆ ŻEBY DOBRZE UZASADNIC WNIOSEK O ZMIANĘ NAZWISKA CZYLI NIE NAPISAĆ TYLKO BO CHCEMY ZMIENIĆ TYLKO NAPISAC ARGUMENTY JAKIE KORZYŚCI PRZYNIESIE TO DZIECKU NP MNIEJ STRESU W SZKOLE WYNIKAJĄCYCH Z PYTAŃ DLACZEGO TWOJA MAMA MA INNE NAZWISKO...ITP

#17 Guest_-praw-rozwódka

Guest_-praw-rozwódka
  • Goście

Napisano 10 maj 2011 - 19:04

Dziękuje. Rozumie że po ślubie moje dzieci mogą przyjąć nazwisko mojego przyszłego męża ale czy to wystarczy żeby mój przyszły mąż otrzymywał świadczenia rodzinne na dzieci,bo po ślubie zamierzamy zamieszkać w Niemczech i wiem że tutaj musze zrezygnować z wszelkich świadczeń socjalnych,stąd moje pytanie czy wystarczy zmiana nazwiska czy potrzebna jest adopcja przez przyszłego męża? Bardzo prosze o pomoc!!!

#18 Guest_emsi

Guest_emsi
  • Goście

Napisano 20 marzec 2013 - 13:00

Witam. Mam podobny problem. Tylko, że mój syn nosi moje nazwisko, jego ojciec jest pozdbawiony praw i płaci alimenty. I mam pytanie, może ktoś wie. Czy jak wyjdę za mąż i mój syn przyjmie 2 nazwiska (moje i mojego męża) czy wtedy też stracę alimenty?

#19 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 20 marzec 2013 - 14:11

Nie straci Pani alimentów na syna.

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2013 - 20:54

Witam,więc w odpowiedzi na Pani pytanie powiem tak,jeśli ojciec biologiczny jest pozbawiony praw rodzicielskich to można dokonać zmiany nazwiska w urzędzie.Ja osobiście tak zrobiłam i moje dzieci noszą nazwisko mojego obecnego męża bez przysposobiania ich a ojciec biologiczny nadal jest zobowiązany do alimentacji;)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych