Skocz do zawartości

fundusz alimentacyjny a zaległe alimenty

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-aga69

Guest_-praw-aga69
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2009 - 22:07

są dwie oddzielne sprawy:
1. mocno zaległe alimenty, duży dług i sprawa u komornika (egzekucja bezskuteczna)
2. nowy fundusz alimentacyjny, z ktorego korzystam (na dwoje dzieci), wczesniej zaliczka alimentacyjna

w listopadzie dostalam od bylego kwotę 400 do ręki, bez posrednictwa komornika.
poinformowalam komornika na pismie, żeby sobie w aktach odnotowal i zmniejszyl stary dług, choc nie wiem czy to zrobi.
Czy teraz powinnam poinformowac tez urząd wyplacajacy mi fundusz? nie kazą mi zwracac byc moze nieslusznie ich zdaniem wyplaconych swiadczen?

mam klopot z tymi pieniedzmi większy niz pozytek,
zglosic? komu?
były jest mi winny bardzo duzo pieniedzy, ale naczytalam się , ze moze nie bardzo mam szanse na korzystanie z funduszu i odzyskanie chocby niklej czesci zaleglosci.
czy to prawda?

#2 Guest_-praw-małamii

Guest_-praw-małamii
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 08:49

Co kraj to obyczaj Praktyka wyksztalci wzorzec postepowania Dla mnie przepis jest jasny: wierzycielki mogly otrzymywac alimenty za posrednictwem Komornika i bezposrednio od dluznika, do momentu wyplaty zaliczki alimentacyjnej. Taka jak dzis konstrukcja art. 28 zrobiona byla po coś - azeby na wyplacie świadczeń z funduszu nie cierpial Skarb Państwa. Przed majem 2004 wierzycielki tez nie mogly pobierac wplat bezposrednich! Wg. mnie zwrot do MOPS-u tych pieniedzy się należy. Ilez jest spraw alimentacyjnych w Polsce, zalozonych tylko po to by czerpać dochod z kilku źrodel i aby Panstwo lożylo za "niesolidnych" tatusiow

#3 Guest_-praw-pchelek

Guest_-praw-pchelek
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 00:10

Mam ten sam problem. W listopadzie pieniądze od męża otrzymałam, ale nie oddałam ich komornikowi i przyjął ode mnie oświadczenie iż ograniczam egzekucję należności o otrzymaną kwotę. Od znajomych prawników dowiedziałam się, że kwotę długu do października ubiegłego roku, (czyli do czasu od kiedy zaczął funkcjonować fundusz alimentacyjny) mogę odbierać bezpośrednio od męża i każdorazowo ograniczać egzekucję o daną kwotą. Również podpisywałam zobowiązanie, że nie będę przyjmowała od niego żadnych pieniędzy.[list]

#4 Guest_-praw-małamii

Guest_-praw-małamii
  • Goście

Napisano 01 luty 2009 - 00:47

Stusujac wykladnie rozszerzajaca, kwota uzyskana z egzekucji od dluznika to nie tylko kwota bezposrednio "odebrana" od dluznika, ale rowniez kwota ktora wierzyciel uzyskuje bezposrednio od dluznika w trakcie trwania postepowania egzekucyjnego (ma to np. znaczenie przy obliczaniu kosztow egzekucyjnych).
Nie wiem jak w innych MOPS-ach, ale we Wroclawiu wierzycielki podpisywaly oświadczenie, że nie przyjma zadnych pieniedzy bezposrenio od dluznika w okresie wyplaty swiadczen z funduszu alimentacyjnego.
Jak by nie bylo obowiazkiem wierzyciela jest informowac Komornika o wplatach bezposrednich.
Jesli Komornik niewiele robi mozna zaskarzyc jego bezczynnosc.

#5 Guest_-praw-aga69

Guest_-praw-aga69
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 20:34

"w okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z kwoty uzyskanej z egzekucji od dłużnika alimentacyjnego organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w następującej kolejności"

bardzo dziękuję za odpowiedź, ale (nie wiem czy dobrze interpretuję): ja nie jestem organem prowadzącym postępowanie egzekucyjne i kwota, którą otrzymałam od bylego nie została uzyskana z egzekucji komorniczej. komornik mozna powiedzieć niewiele robi, w zasadzie nic, więc ?
czy na pewno ?

#6 Guest_-praw-małamii

Guest_-praw-małamii
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 19:41

ustawa o pomocy osobom uprawionym do alimentów mówi:
Art. 28. 1. W okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z kwoty uzyskanej z egzekucji od dłużnika alimentacyjnego organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w następującej kolejności:
1) należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy - do ich całkowitego zaspokojenia,
2) należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej - do ich całkowitego zaspokojenia,
3) należności wierzyciela alimentacyjnego - do ich całkowitego zaspokojenia,
4) należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym - do ich całkowitego zaspokojenia
- po należnościach określonych odpowiednio w art. 115 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub w art. 1025 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.8)), a przed należnościami określonymi odpowiednio w art. 115 § 1 pkt 2-6 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub w art. 1025 § 1 pkt 2-10 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.
2. W przypadku gdy w okresie wypłaty świadczenia z funduszu alimentacyjnego należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej nie zostaną zaspokojone, po zaprzestaniu wypłaty świadczenia organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w następującej kolejności:
1) należności wierzyciela alimentacyjnego - do wysokości zasądzonych miesięcznie świadczeń,
2) należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy - do ich całkowitego zaspokojenia,
3) należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej - do ich całkowitego zaspokojenia,
4) należności wierzyciela alimentacyjnego - do ich całkowitego zaspokojenia,
5) należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym - do ich całkowitego zaspokojenia
- po należnościach określonych odpowiednio w art. 115 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub w art. 1025 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, a przed należnościami określonymi odpowiednio w art. 115 § 1 pkt 2-6 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub w art. 1025 § 1 pkt 2-10 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.

poinformuj Komornika i urzad sobie wlasciwy (MOPS) o otrzymanej kwocie. Najrozsadaniej wplac te kwotę bezposrenio u komornika, a on przesle ja do MOPS-u.

#7 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 11 luty 2011 - 11:10

W moim przypadku pociągnięcie do odpowiedzialności karnej to wyrok ,rok pozbawienia wolności zawieszony na okres 4 lat(chodzi o mojego ojca uporczywie uchylającego się od płacenia alimentów).Same zaległości to kwota 16000zł + odsetki za okres około6 lat.Nadmieniamm ,że nie brałam pieniędzy z żadnego funduszu ,ponieważ został zlikwidowany.Jestem rozczarowana ponieważ liczyłam na wyegzekwowanie chociaz części tych pieniędzy.Przez kilka lat komornik nic nie zrobił w tej sprawie. Sama składałam w prokuraturze odpowiednie dokumenty.Uważam że nasze państwo nic nie robi ,by pomóc takim osobom jak ja,a wierzę że jest ich sporo.Dłuznicy żyją sobie spokojnie, pracując na czarno,zamiast siedzieć w więzieniach z nakazem pracy w celu odpracowania długu.Jakie to proste ,a zarazem jakie trudne.Może wtedy ukróciło by się tym wszystkim pseudo tatusiom.

#8 Guest_nina2414

Guest_nina2414
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 13:54

Witam mam pytanie 26 sierpnia sąd podniósł moim dzieciom alimenty wraz z rozwodem.Wyrok otrzymałam w pażdzierniku odrazu wniosłam do FA i wysłałam do komornika,komornik przysłał zaświadczenie do FA w listopadzie,FA nie wyrobi się mi z nową dezyzja tak stwierdziła bardo nie miła pani odsyłajac mnie do domu:-(mówiąc w Grudniu dostanie pani pieniążki takie jak sąd nakazał.I oto moje pytanie czy FA zwróci mi należną kwotę od sierpnia czy tylko od grudnia bo ja już sama nie wiem proszę o odp.pozdrawiam i dziękuje

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 listopad 2013 - 22:58

Witam mam pytanie 26 sierpnia sąd podniósł moim dzieciom alimenty wraz z rozwodem.Wyrok otrzymałam w pażdzierniku odrazu wniosłam do FA i wysłałam do komornika,komornik przysłał zaświadczenie do FA w listopadzie,FA nie wyrobi się mi z nową dezyzja tak stwierdziła bardo nie miła pani odsyłajac mnie do domu:-(mówiąc w Grudniu dostanie pani pieniążki takie jak sąd nakazał.I oto moje pytanie czy FA zwróci mi należną kwotę od sierpnia czy tylko od grudnia bo ja już sama nie wiem proszę o odp.pozdrawiam i dziękuje

Witam.Ja mialam taka sama sutyacje z podwyzszeniem alimentow.na sprawe odnosnie podwyzszenia alimentow czekalam rok.I z calego roku dostalam wyrownanie z funduszu.Wydaje mi sie,ze z chwila wyroku otrzyma Pani zalegle alimenty,tj.wyrownanie.Sprawa moja zakonczyla sie rok temu.Nie powinno sie nic zmienic

#10 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 22 listopad 2016 - 22:57

Witam. FA wypłaca pieniądze od dnia złożenia wniosku, ale doszły mnie słuchy, że można złożyć pismo do komornika tego typu:

Na mocy sądu ......sygn......SĄD Rejonowy orzekł alimenty w kwocie. Z uwagi na niewypłacalnośc dłużnika oraz bezskutecznie egzekucji chciałabym prosić o wyrównanie alimentów za rok ........w kwocie......miesięcznie. W zw z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o wyrównanie alimentów.

Po takim piśmie niby zostają wypłacane zaległe alimenty.

Czy jest to prawda?

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 listopad 2016 - 19:23

Witam. FA wypłaca pieniądze od dnia złożenia wniosku, ale doszły mnie słuchy, że można złożyć pismo do komornika tego typu:

Na mocy sądu ......sygn......SĄD Rejonowy orzekł alimenty w kwocie. Z uwagi na niewypłacalnośc dłużnika oraz bezskutecznie egzekucji chciałabym prosić o wyrównanie alimentów za rok ........w kwocie......miesięcznie. W zw z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o wyrównanie alimentów.

Po takim piśmie niby zostają wypłacane zaległe alimenty.

Czy jest to prawda?

Fundusz wypłaca tylko bieżące alimenty, zaległych nie.

#12 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 12 październik 2017 - 15:43

Zlozylam wniosek do funduszu alimentacyjnego zostały mi przyznane alimenty .dziś na koncie pojawiły się pieniądze od komornika w kwocie 952 zł były mąż nie płaci od maja na dzieci jutro mam iść po decyzje i odebrać pieniądze z funduszu za 2 miesiąc co mam zrobić z pieniędzmi od komornika zwrucic czy uznać to za zaleglisc od maja

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 październik 2017 - 09:39

Zlozylam wniosek do funduszu alimentacyjnego zostały mi przyznane alimenty .dziś na koncie pojawiły się pieniądze od komornika w kwocie 952 zł były mąż nie płaci od maja na dzieci jutro mam iść po decyzje i odebrać pieniądze z funduszu za 2 miesiąc co mam zrobić z pieniędzmi od komornika zwrucic czy uznać to za zaleglisc od maja

Pieniądze od komornika są pieniędzmi za zaległości. Fundusz wypłaca tylko bieżące należności.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych