Skocz do zawartości

dożywotnia nieodpłatna służebność osobista

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_jacek58

Guest_jacek58
  • Goście

Napisano 13 listopad 2009 - 23:42

W grudniu zeszłego roku matka odpisała mi kamienicę i musiałem matce mimo tego że ma jeszcze drugą część kamienicy zapisać notarialnie dożywotnią nieodpłatnę służebność osobistą mieszkania polegającą na prwie mieszkania,z tym że za media płaci matka.Matka robi mi różne afronty i dużo innych niemiłych rzeczy.
Jaka i czy wogóle jest możliwość wykreślenia tego zapisu z aktu notarialnego

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 listopad 2009 - 10:26

Kodeks cywilny
Art. 908. § 1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Art. 913. § 1. Jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.
§ 2. W wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie.

Art. 299. Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.
Art. 302. § 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.
§ 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne.
Art. 303. Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę.

Nie do końca z Pana wypowiedzi można ocenić, czy chodzi o darowiznę nieruchomości, którego przedmiot został obciążony służebnością mieszkania czy umowę dożywocia, z której istoty wynika obowiązek opieki i dostarczania środków utrzymania i mieszkania.
Jeżeli doszło do zawarcia umowy dożywocia (proszę sprawdzić pd tym kątem akt notarialny) to zgodnie z art. 913 kc może Pan wystąpić o zamianę świadczeń nią objętych na dożywotnią rentę a w przypadkach szczególnych wystąpić do sądu o rozwiązanie umowy dożywocia, co byłoby o tyle dla Pana niekorzystne, że utraciłby Pan własność kamienicy.
Jeśli zaś przedmiotowa umowa nosi znamiona umowy darowizny z zastrzeżeniem służebności mieszkania to może Pan zgodnie z art. 303 kc wystąpić o zamianę służebności mieszkania na dożywotnią rentę.

#3 Guest_MW

Guest_MW
  • Goście

Napisano 17 listopad 2009 - 10:27

Kodeks cywilny
Art. 908. § 1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Art. 913. § 1. Jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.
§ 2. W wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie.

Art. 299. Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.
Art. 302. § 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.
§ 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne.
Art. 303. Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę.

Nie do końca z Pana wypowiedzi można ocenić, czy chodzi o darowiznę nieruchomości, którego przedmiot został obciążony służebnością mieszkania czy umowę dożywocia, z której istoty wynika obowiązek opieki i dostarczania środków utrzymania i mieszkania.
Jeżeli doszło do zawarcia umowy dożywocia (proszę sprawdzić pd tym kątem akt notarialny) to zgodnie z art. 913 kc może Pan wystąpić o zamianę świadczeń nią objętych na dożywotnią rentę a w przypadkach szczególnych wystąpić do sądu o rozwiązanie umowy dożywocia, co byłoby o tyle dla Pana niekorzystne, że utraciłby Pan własność kamienicy.
Jeśli zaś przedmiotowa umowa nosi znamiona umowy darowizny z zastrzeżeniem służebności mieszkania to może Pan zgodnie z art. 303 kc wystąpić o zamianę służebności mieszkania na dożywotnią rentę.

#4 Guest_jacek58

Guest_jacek58
  • Goście

Napisano 17 listopad 2009 - 22:48

Dziękuję

#5 Guest_jacek58

Guest_jacek58
  • Goście

Napisano 17 listopad 2009 - 22:49

Dziękuję bardzo za poradę.
Pozdrawiam

#6 Guest_Guzik

Guest_Guzik
  • Goście

Napisano 03 luty 2010 - 22:46

Wujek po którym dziedziczę kamienicę, w zamian za prawo wlasnosci do kamienicy, ustanowił słuzebnosc osobista dla swojej matki. Obecnie wujek już nie żyje... Czy służebnosc osobista wobec jego matki wraz z wypelnieniem testamentu przechodzi w tej sytuacji na mnie? W jakim zakresie jestem nią związany?

#7 Guest_obdarowany

Guest_obdarowany
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2010 - 18:57

Witam serdecznie wszystkich

Mam podobną sytuacje jak wielu z nas i proszę o pomoc .
Akt notarialny to umowa darowizny z następującym zapisem cyt..iż darowany dom wymaga remontu .następny par brzmi .."zobowiązuję obdarowanych do ustanowienia na ich rzecz służebności osobistej i prawa do dożywotniego użytkowania a ja z żoną to przyjmuję" .
kolejny par. "obdarowani oświadczają ze od dziś należeć do nich będą wszystkie korzyści i ciężary związane z posiadaniem nieruchomości."
i jeszcze ten " wykonując polecenie darujących ja i żona ustanawiamy nieodpłatnie na nabytej nieruchomości na rzecz teściów
-dożywotnia służebność osobistą polegającą na prawie do korzystania z jednego pokoju,kuchni i łazienki oraz do uzytkowania 7arów działki do wyboru uprawnionych..
Bardzo proszę o odp co to oznacza w praktyce,( i czy teściowie ponoszą jakie kolwiek koszty typu swiatło.opał, gaz itp czy może ten ciężar spoczywa na nas? )
tym bardziej że tesciowie pozwali nas do sądu o zaniedbania i aktów rażącej niewdzięczności wobec darczyńców . Jest to oczywiście nie prawda ale musimy to udowodnić przed sadem .Zanim to jednak nastąpi chciałbym uzyskać odp i uspokoić moje dzieci które są przerażone ze stracimy dom
Nadmienię jeszcze że przed przepisaniem tego domu zrobiłem remont (doraźny),doprowadziłem wodę ,kanalizacje oraz zrobiłem łazienkę i WC za własne pieniądze do wspólnego użytku ,a po objęciu darowizny rozbudowałem dom i wykonałem generalny remont z ociepleniem całego budynku (wszystko udokumentowane) co w takim przypadku? zakładając wersję że tesciowie wygrywają w sądzie ,to co z poniesionymi kosztami? przez nas,tak przed darowizna jak i po darowiźnie ??
Bardzo proszę o odp
Pozdrawiam
Piotr

#8 Guest_obdarowany

Guest_obdarowany
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2010 - 18:57

Witam serdecznie wszystkich

Mam podobną sytuacje jak wielu z nas i proszę o pomoc .
Akt notarialny to umowa darowizny z następującym zapisem cyt..iż darowany dom wymaga remontu .następny par brzmi .."zobowiązuję obdarowanych do ustanowienia na ich rzecz służebności osobistej i prawa do dożywotniego użytkowania a ja z żoną to przyjmuję" .
kolejny par. "obdarowani oświadczają ze od dziś należeć do nich będą wszystkie korzyści i ciężary związane z posiadaniem nieruchomości."
i jeszcze ten " wykonując polecenie darujących ja i żona ustanawiamy nieodpłatnie na nabytej nieruchomości na rzecz teściów
-dożywotnia służebność osobistą polegającą na prawie do korzystania z jednego pokoju,kuchni i łazienki oraz do uzytkowania 7arów działki do wyboru uprawnionych..
Bardzo proszę o odp co to oznacza w praktyce,( i czy teściowie ponoszą jakie kolwiek koszty typu swiatło.opał, gaz itp czy może ten ciężar spoczywa na nas? )
tym bardziej że tesciowie pozwali nas do sądu o zaniedbania i aktów rażącej niewdzięczności wobec darczyńców . Jest to oczywiście nie prawda ale musimy to udowodnić przed sadem .Zanim to jednak nastąpi chciałbym uzyskać odp i uspokoić moje dzieci które są przerażone ze stracimy dom
Nadmienię jeszcze że przed przepisaniem tego domu zrobiłem remont (doraźny),doprowadziłem wodę ,kanalizacje oraz zrobiłem łazienkę i WC za własne pieniądze do wspólnego użytku ,a po objęciu darowizny rozbudowałem dom i wykonałem generalny remont z ociepleniem całego budynku (wszystko udokumentowane) co w takim przypadku? zakładając wersję że tesciowie wygrywają w sądzie ,to co z poniesionymi kosztami? przez nas,tak przed darowizna jak i po darowiźnie ??
Bardzo proszę o odp
Pozdrawiam
Piotr

#9 Guest_obdarowany

Guest_obdarowany
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2010 - 20:53

Witam ,czy na tym forum jest ktoś jeszcze ? czy mogę liczyć na odpowiedź ?

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2010 - 22:40

Pytanie padlo,
odpowiedz padla..
Po co maja tu zagladac? :-)
Zaloz nowy watek.

#11 Guest_Marcin7526

Guest_Marcin7526
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2011 - 18:04

Witam ,mam pytanie dotyczące mojego ojca z którym nie utrzymuje kontaktu ,w obecnej chwili jest po ciężkiej operacji na kręgosłup i nie wiadomo czy z tego wyjdzie ,znalazłem przepis notarialny i okazało się że sprzedał mieszkanie obcym ludziom z wpisem: służebność osobistą mieszkania polegającą na dożywotnim nieodpłatnym korzystaniu z mieszkania,pytanie brzmi czy właściciele którzy kupili od niego mieszkanie powinni się nim zająć?? bardzo proszę o poradę.

#12 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2011 - 23:32

Witaj,

1) upewnij się, że była to umowa sprzedaży, a nie dożywocia. Dlatego, że przy umowie sprzedaży pomiędzy osobami dla siebie obcymi co do zasady służebności się nie robi ze względów podatkowych,
2) jeżeli jest to faktycznie umowa sprzedaży, to raczej nie mają obowiązku się nim zajmować, zaś przy umowie dożywocia, co do zasady tak.

pozdr.

#13 Guest_Marcin7526

Guest_Marcin7526
  • Goście

Napisano 01 luty 2011 - 07:19

Dziękuje ,jest to umowa sprzedaży oraz ustanowienie służebności ,cytuje punkt szósty z aktu notarialnego : Jan kowalski i Janina Kowalska ustanawiają na rzecz Mariana W... na nabytej drodze niniejszej umowy nieruchomości lokalowej,bliżej opisanej w punkcie 1 tego aktu ,służebność osobistą mieszkania polegającą na dożywotnim i nieodpłatnym korzystaniu z całej tej darowizny. Bardzo interesuje mnie fakt czy teraz oni powinni zająć w razie choroby osoba od której kupili ten lokal ??

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 luty 2011 - 07:21

Przepraszam nie z darowizny tylko nieruchomości.

#15 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 02 luty 2011 - 11:20

witaj,

przy samej służebności mieszkania, moim zdaniem, nie ma obowiązku opieki nad uprawnionym z tytułu służebności.

pozdr.

#16 Guest_mazurka

Guest_mazurka
  • Goście

Napisano 22 marzec 2011 - 12:08

Witam serdecznie
Mam bardzo podobny problem. W sierpniu ubiegłego roku został sporządzony akt notarialny o nieodpłatnej służebności osobistej dla mojej matki. Jestem właścicielką nieruchomości. Teraz matka robi problemy i nieprzyjemności. Sama musiałam się wyprowadzić z domu i mieszkam z mężem i dziećmi na stancji. Proszę o poradę jak mogę to zlikwidować, o ile w ogóle mogę.Dodam tylko, że dom nie jest darowizną, od początku budowy ja byłam właścicielką. Z góry dziękuję.

#17 Guest_Sandra1986

Guest_Sandra1986
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2011 - 02:45

Mam pytanie co do spadku po ojcu a mianowicie dostałyśmy z siostrą w spadku dom na wsi i działke jest to obciążone
cięzarem opisanym w ksiedze wieczystej nastepująco "Prawo użytkowania i służebności mieszkania na rzecz ....... ....."
jest to nasza babcia która od zawsze mieszkała w domku lecz od śmierci ojca (8 lat) przebywa na śląsku u swojej wnuczki
wyjechała w dniu kiedy tata zmarł zaczeło sie od tego że my z siostrą nic nie robiłyśmy przez 2 lata do czasu kiedy ze wsi
dzwonili do nas ludzie i mówili że babcia przyjeżdża tam i wywożi co tylko idzie sprzedała traktor,stary samochód ojca
który byłl rozbity meble itd...itd teraz jeżdzi tam niekiedy na 2 dni choć już teraz dowiedziałam sie że nie jest w stanie
już w ogóle przyjechać z powodów zdrowotnych ,po tych tel. ze wsi przepisałyśmy dom sądownie już na nas babcia jeżdziła na
wieś zostawiała oświecone światła bojlery a rachunki płaćiłyśmy my bo przychodziły do nas a nie mamy za ciekawej sytuacji
finansowej babcia ogólnie nie mieszka na wsi, nie dba w żaden sposób o dom a tylko jak tam jest to zostawia straszny
bałagan który my musimy je jeżdzić i sprzatać a każda taka wizyta na wsi kosztyje naS minimum 150 zł wczoraj dostałam
pismo od adwokata babci w którym pisze tak "... mojej mendantce przysługuje prawo dożywocia i nieodpłatna służebność
mieszkania ,służebność polega na prawie kożystanie z 2 pokoi od str. wschodniej ,nadto mendantka moja ma prawo
użytkowania działki gruntu rolnego o pow. 0,30 ha.
.............. adwokat nie powołuje się w piśmie na żaden numer np. księgi wieczystej to mnie dziwi bo to co pisze
w odpisie ksieci wieczystej którą my posiadany ..co pisze na początku ... bardzo rózni sie od tego co pisze adwokat
babci ostatnio z mężem byłam na wsi posprzątać po zimie i była tam tragedia smród stęchliżna i bród wysprzątaliśmy
cały dom z łużek wyżuciliśmy jakieś stare podziórawione płaszcze czy swetry chyba były babci mnóstwo materiałów w
strasznym stanie a między mini z 30 wysuszonych myszy pisze to by miał Pan całkowity wzór sytuacji wyżucaliśmy stare
garnki itd... a i założyliśmy zamko do 2 pokoi żeby babcia czy jej wnuczka nie mogły już tam wchodzić i znów nabałaganić
a babcia ma 1 swój pokój w którym była cłe życie aż do śmierci mojego taty .. nietknięty Adwokat w piśmie pisze ze
" Wzywa mnie a nieprzekraczającym terminie do 13 czerwca 2011r do zaniechania utrudnienia kożystania babci z
przysługująćego jej prawa służebności osobistej nadto wzywa mnie do wydanie kluczy do pomieszczeń
,(do domu ma klucze tylko nie do tych 2 pokoi)i do zwrotu bedącą własnością jej wszystkich rzeczy
i podłączyć wode bnieżącą do jej pomieszczeń .... woda na dzień dzisiejszy jest ale zawór jest wykręcony
żeby w zime ni popękały róły.

I tu mojąprośba jak Pan widzi taką sytuacje co my mamy robić ską taka rozbieżność
z wpisów w księdze wieczystej a tym co pisze jej adwokat chodzi o prawa jakie i do czego ma babcia
i co my mamy dalej robić czy my musimy ją utrzymywać i czy i jakie ma znaczenie że babcią od śmierci
mojego taty n iw przebywa na wsi ( my całe zycie mieszkamy na śląśku)czy babcia ma prawo przepisać swoje
prawa komuś dalej niech Pan Pomoże jesteśmy biedne ja żyje z rety po ojcu 600 zł choć właśnie w maju dostałam
odtatnią mam 25 lat nie stać mnie na adwokata jak dowiem się jakie ona ma faktycznie prawa do tego spadku BŁAGAM O POMOC

#18 Guest_wiktoria

Guest_wiktoria
  • Goście

Napisano 11 marzec 2013 - 17:04

Witam mama darowała mi dom akcie notarialnym razem z ojcem mają służebnoć. Nie mieszkają z nami ponieważ mieszkają w domu który przepisali bratu i też mają tam służebność. Czy tak można mieć służebności w dwóch różnych domach?Czy jeżeli nie mieszkają z nami ta służebność nie wygaśnie? Proszę o odpowiedż.

#19 Guest_bielu

Guest_bielu
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2013 - 12:26

Dzień dobry mam pytanie,żona odtrzymała od babci mieszkanie w formie darowizny,w 1996 roku umowa w formie aktu notarialnego w jednyn z punktów wpis ,pani Barbara w wykonaniu powyższgo polecenia ustanawia nieodpłatnie na rzecz pani Ali dożywotnią służebność osobistą mieszkania. kto płaci rachunki,czynsz,woda,prąd,gaz,telefon,rtv. Czy nieodpłatna służebność nie znaczy ,że żona nie może żądać od babci (odstępnego) a jako użytkownik która miszka sama płaći sama za siebię

#20 Guest_monikasz3

Guest_monikasz3
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2013 - 22:54

Moja babcia podarowala polowe swojego domu swojemu wnukowi a mojemu bratu stryjecznemu w zamian za sluzebnosc dotyczaca dwochnpokoi, kuchni, lazienki i toalety. sytuacja ta miala miejsce w 1990 roku. Tylko przez okolo rok czasu stosunki miedzy babcia a moim bratem pozostawaly poprawne, po uplywie tego czasu obie strony pozostaja w konflikcie. Brat w ogole nie interesuje sie potrzebami czy stanem sdrowia babci, mimo iz mieszka przez sciane. Poniewaz dom popada w coraz wieksza ruine, a brat nie poczuwa sie do zadnych napraw czy remontow, babcia postanowial zrobic niewielki remont w uzywanych przez siebie pomieszczeniach. Brat twierdzi, ze narusza tym samym prawo wlasnosci i zada natychmiastowego zaprzestania jakichkolwiek prac, mimo ze dotychczas babcia musiala mieszkac w katasrofalnych wrecz warunkach, bez cieplej wody czy ogrzewania w zimie. Jak wyglada sytuacja prawna w takim przypadku, bardzo prosze o odpowiedz.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych