Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koszty pogrzebu z rachunku bankowego zmarłego

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672081 postów

Napisano 25 styczeń 2014 - 14:15

Komentarz do artykułu: Koszty pogrzebu z rachunku bankowego zmarłego

#2 Guest_terka

Guest_terka
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2014 - 14:15

Ja właśnie wczoraj odebrałam pieniądze z konta mojej mamy z banku.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2014 - 14:45

terka - dziękujemy za informację, dobrze wiedzieć kto ma pieniądze.

#4 Guest_terka

Guest_terka
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2014 - 16:05

Ja właśnie wczoraj odebrałam pieniądze z konta mojej mamy z banku. Mama umarła niespodziewanie. Nawet nie wiedziałam ile ma w banku pieniędzy. Kilka dni po pogrzebie zaczęłam porządkować jej rzeczy i postanowiłam sprawdzić wszystkie papiery bankowe. Wtedy znalazłam dokument na lokatę terminową i jakieś inne numery kont ,ale nie było tam widocznych kont. Wiedziałam że ma jeszcze konto osobiste , na które przychodziła emerytura, ale nie wiedziałam jaka jest tam kwota. W banku nie chciano mi udzielić żadnej informacji na temat jej zgromadzonych środków pieniężnych. Oczywiście nie powiedziałam bankowi że umarła mi moja mama. Mama miała komornika i właściwie byłam pewna że pieniądze przepadną. Szukałam w jej rzeczach kart czy jakiś innych kart żeby móc wyjąć jakoś te pieniądze. Nawet byłam u adwokata , który kazał mi przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. O art. 55 prawa bankowego nic kompletnie nie wiedział. Zapłaciłam mu 100 zł za 5 minutową poradę, przez którą miałabym kłopoty ( a może mu o to chodziło żebym została póżniej jego klientką).Poszłam nawet do mojej koleżanki ,która ma przyjaciółkę placówki bankowej ( w którym była moja mama). Przedstawiłam jej problem , nawet mówiłam że poniosłam duże koszta pogrzebu i leczenia mojej mamy , że nie mam pieniędzy . Powiedziała że nic nie da rady się zrobić i pieniądzy nie odzyskam. Trzy tygodnie po śmierci mamy mój syn przeczytał w internecie o art. 55 prawa bankowego. Najgorzej było zebrać rachunki na zakup odzieży , kwiatów ,zniczy ,stypy. Nie brałam wczesniej rachunków , gdyż nie sądziłam że będą mi potrzebne. Jedyny rachunek który posiadałam to rachunek z zakładu pogrzebowego. Dwa dni poświęciłam na zebranie rachunków . Rachynki , nie muszą być faktury. Najważniejsze żeby rachunek z zakładu pogrzebowego był zapłacony w całości gotówką ( nie robić przelewu z ZUS-u na zakład pogrzebowy) wtedy Bank wypłaci całość i jeszcze otrzyma się zwrot pieniędzy z ZUS-u. Bank wypłaca to co zapłacimy gotówką. Jeżeli na rachunku będzie że nastąpił przelew z Zus-u na zakład pogrzebowy to bank nam nie zapłaci. Jeżeli zapłaciliśmy gotówką to bank nam wypłaci i jeszcze dostaniemy z ZUS-u. Mi bank wypłacił tyle co było na kontach ,bo tyle miałam rachunków.

#5 Guest_Renata

Guest_Renata
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 14:55

Szanowna Pani Terko, mam do Pani pytanie, odnośnie faktury za trumnę( na podstawie której ZUS wypłaca zasiłek pogrzebowy) Wówczas ta faktura zostaje w oryginale w ZUS, zostaje więc kopia faktury na trumnę, tu pytanie: czy ta faktura została Pani uwzględniona przy wypłacie w Banku?

#6 Guest_terka

Guest_terka
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2014 - 02:56

Pani Renatko. Ja dostałam z zakładu pogrzebowego chyba 2 orginały , 1 kopie orginału i 1 duplikat. Proszę spróbować poprosić o 2 rachunek . Jak Pani chce proszę napisać do mnie na pocztę wp. Tessa663 .

#7 Guest_Renata

Guest_Renata
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2014 - 21:15

Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

#8 Guest_joanna

Guest_joanna
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2017 - 09:03

to cos nie tak, bo ja walczę z bankiem i zusem bo zus ma oryginał - zakład pogrzebowy wysłał, bank nie możne wydać pieniedzy bez oryginałów zus niby nie możne mi oddać faktury i koło się zamyka

#9 Guest_GJ

Guest_GJ
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2018 - 10:24

ZUS nie ma prawa zabierać oryginału faktury, a bank ma obowiązek oryginał mieć. Przy czym bank nie musi zachowywać oryginału, a jedynie nanieść na nim odpowiednią adnotację o wypłaceniu środków z rachunku zmarłego. Sytuacja jest w teorii prosta, a w praktyce ZUS i tak zrobi co zechce.

#10 Guest_Alex

Guest_Alex
  • Goście

Napisano 26 marzec 2020 - 09:30

Niestety ZUS ma oryginały faktur za pogrzeb a bank nie chcę przyjąć kopii. Na dodatek ZUS nie zwróci ich a bank upiera się przy oryginałach i tak w kółko a ja jestem w kropce. Na dodatek w art.55 prawa bankowego nie ma nic o oryginałach tylko o rachunkach.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych