Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie

51 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672143 postów

Napisano 02 styczeń 2014 - 00:25

Komentarz do artykułu: Rozdzielność majątkowa w małżeństwie

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2014 - 00:25

Chciało by się powiedzieć... A tak na chłopski rozum...?

#3 Guest_zainteresowany

Guest_zainteresowany
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2014 - 08:46

z tego artykułu zrozumiałem

- po ustaniu wspólnoty każdy działa na własny rachunek - a co z dziećmi i z łożeniem na nie?

- jak podzielić ułamkowo wspólny majątek skoro:

posiadaliśmy każde z osobna mieszkania o różnej wartości

zostały one sprzedane, środki ze sprzedaży przeznaczyliśmy na zakup domu

z darowizn które otrzymałem (tylko na mnie) wykończyliśmy go i spłaciliśmy kredyt, ogólnie środki z darowizn sprzedaży mieszkania pięć do jednego (np. 200tys do 40tys)

czy cały majątek wspólny jest do podziału czy też będzie on inaczej wyliczony?

Pozdrawiam

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 marzec 2015 - 13:13

mam takie pytanie mam konto bankowe i nikt nie jest upoważniony czy mąż po ślubie cywilnym ma do niego prawoi nie jest upoważniony

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 marzec 2015 - 13:30

mam takie pytanie mam konto bankowe i nikt nie jest upoważniony czy mąż po ślubie cywilnym ma do niego prawoi nie jest upoważniony

Nie ma prawa za  życia, ale po Twojej śmierci dziedziczy.

#6 Guest_wiola

Guest_wiola
  • Goście

Napisano 04 marzec 2015 - 22:47

mam pytanie jak napisac do sądu pozew o rozdzielności majątkowej gdyż mój mąż niechce iść do notariusza nie wiem jak napisać

#7 Guest_grazyna

Guest_grazyna
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2015 - 12:39

Czy można wnieść o podzielność majątkową po rozwodzie żeby nie przejąć długów po byłym mężu?

#8 Guest_Bogda

Guest_Bogda
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2015 - 09:29

ma pytanie, mamy z mężem wspólną nieruchomość, czy po rozwodzie mogę w niej mieszkać i jak długo(mamy wspólne nieletnie dziecko).

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2015 - 11:24

ma pytanie, mamy z mężem wspólną nieruchomość, czy po rozwodzie mogę w niej mieszkać i jak długo(mamy wspólne nieletnie dziecko).

Jeśli nieruchomość jest wspólna, to możesz w niej mieszkać aż do śmierci, bo macie do niej jednakowe prawa.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2015 - 11:26

Czy można wnieść o podzielność majątkową po rozwodzie żeby nie przejąć długów po byłym mężu?

Jeśli jesteście rozwiedzeni, to wspólność majątkowa ustała wraz z rozwodem, nie trzeba więc o nic wnosić.Po byłym mężu nie przejmuje się długów, chyba że te długi zrobiliście wspólnie, to wtedy każdy musi spłacić swoją część.

#11 Guest_Beata G.

Guest_Beata G.
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2015 - 08:43

Jesteśmy małżenstwem ale każde żyje swoim zyciem mąz mysli tylko o sobie.Kupuje na raty a mam ktrdyt hipoteczny.Boje sie,ze kiedys obudze się z ręka w nocniku jak mój teść bo tesciowa nabrała róznych kredytów a on musiał spłacać. Dlatego powinnam chyba zrobić rozdzielność. Wystarczy akt notarialny? ile to kosztuje?

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2015 - 12:38

Jesteśmy małżenstwem ale każde żyje swoim zyciem mąz mysli tylko o sobie.Kupuje na raty a mam ktrdyt hipoteczny.Boje sie,ze kiedys obudze się z ręka w nocniku jak mój teść bo tesciowa nabrała róznych kredytów a on musiał spłacać. Dlatego powinnam chyba zrobić rozdzielność. Wystarczy akt notarialny? ile to kosztuje?

Można u notariusza, jeśli jesteście zgodni, co do jej treści. O koszt proszę pytać u niego, każdy ma swoją stawkę.Proszę pamiętać, że intercyza nie działa wstecz, tak więc za kredyty pobrane już przez męża może Pani odpowiadać.

#13 Guest_Domi

Guest_Domi
  • Goście

Napisano 21 maj 2015 - 14:13

Witam. Partner miał na pensji zajęcie komornicze, wyjechał do pracy za granicę i pensja wpływa na moje konto. Chcemy wziąć ślub, czy w takim przypadku komornik będzie miał prawo zająć środki zgromadzone na moim koncie? Jeżeli tak to czy rozdzielność majątkowa by temu zapobiegła?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 maj 2015 - 18:26

Witam. Partner miał na pensji zajęcie komornicze, wyjechał do pracy za granicę i pensja wpływa na moje konto. Chcemy wziąć ślub, czy w takim przypadku komornik będzie miał prawo zająć środki zgromadzone na moim koncie? Jeżeli tak to czy rozdzielność majątkowa by temu zapobiegła?

Jak zrobicie rozdzielność majątkową, to  pensja męża nie będzie mogła wpływać na Twoje konto, musicie mieć je osobne. Wtedy komornik zajmie konto męża, a do Twojego nie będzie miał prawa.

#15 Guest_Domi

Guest_Domi
  • Goście

Napisano 21 maj 2015 - 19:32

Ale to nie jest wspólne konto tylko moje, nikt nie jest do niego upoważniony. Po prostu partner podał mój nr konta w pracy zagranicą i pracodawca przelewa na moje. Jedynie w tytule przelewu widnieje że to wynagrodzenie za pracę i nazwisko partnera. Skoro bez ślubu może wpływać na moje konto to po ślubie i podpisaniu rozdzielności majątkowej już nie będzie mógł jego pracodawca przelewać na moje konto?

#16 Guest_nn

Guest_nn
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2015 - 10:53

Witam, dostałam działkę od rodziców w umowie darowizny. Zaczełam na niej budowę domu. (obecnie stan zamknięty surowy). Mój narzeczony ma skłonności do długów czy po ślubie jeśli będziemy razem wykanczać dom, on bedzie miał do niego jakies prawo? czy wierzyciel moze się upomniec o dom? czy konieczne jest podpisywanie rodzielności majątkowej?

#17 Guest_Luiza

Guest_Luiza
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2015 - 22:29

Witam, Moja babcia w formie darowizny przepisała na mnie działkę (działka jest pusta) Kilka lat później wyszłam za mąż. Mój mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Firma jest na niego. Ma długi. Czy komornik może zająć moją ziemię w celu spłacenia długu mojego męża? Nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy powinniśmy jej dokonać? Dziękuję za odpowiedź.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 11:39

Witam, Moja babcia w formie darowizny przepisała na mnie działkę (działka jest pusta) Kilka lat później wyszłam za mąż. Mój mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Firma jest na niego. Ma długi. Czy komornik może zająć moją ziemię w celu spłacenia długu mojego męża? Nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy powinniśmy jej dokonać? Dziękuję za odpowiedź.

Jeśli babcia przepisała Ci działkę, kiedy nie byłaś jeszcze mężatką, działka nie wchodzi do wspólnoty majątkowej, jest to Twój majątek odrębny i komornik nie ma prawa Ci jej zabrać w celu pokrycia długów męża. Na wszelki wypadek przeprowadzenie rozdzielności majątkowej przyda się w celu zabezpieczenia się przed kolejnymi długami męża.

#19 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 04 wrzesień 2015 - 14:41

Działka jest Pani majątkiem odrębnym (tzn. majątkiem osobistym), nie wchodzi w skłdd majątku wspólnego małżonków. Ew egzekucja będzie prowadzona jedynie z majątku wspólnego małżonków

#20 Guest_maja91

Guest_maja91
  • Goście

Napisano 02 listopad 2015 - 13:00

Witam! Otrzymałam od rodziców darowiznę w postaci działki oraz pewną sumę pieniędzy na start do podjęcia budowy domu. Rodzice zanznaczyli , iż jest to ich wkład tylko dla mnie. Tyle ile starczy do wyprowadzenia budowy plus działka jest moja! Resztę czego nie pokrywa kwota dana przez rodziców mamy pokryć z partnerem razem bądź on sam ( zaznaczę , iż partner w większym stopniu sam będzie prowadził budowę ponieważ jest z tej branży ) . Po wybudowaniu domu planujemy wziąć ślub cywilny. Co w takiej sytuacji będzie odpowiednie? Intercyza czy rozdzielność majątkowa?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych