Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy pracownik zyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670913 postów

Napisano 26 listopad 2013 - 17:48

Komentarz do artykułu: Kiedy pracownik zyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

#2 Guest_cichy

Guest_cichy
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 17:48

cichy

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 marzec 2014 - 17:48

wszystko jak ma by

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 luty 2015 - 19:08

Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję autorce za tak przyjazny czytelnikowi zestaw informacji. Pozdrawiam!

#5 Guest_duszek

Guest_duszek
  • Goście

Napisano 23 maj 2015 - 22:44

nie do konca autorka wszystko napisala dodam ze nawet jezeli ktos prepracuje 1 dzien nalezy mu sie urlop za caly miesiac wiec brednie napisala ta asystentka prawna

#6 Guest_Jutka

Guest_Jutka
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2016 - 07:06

Podano przykład Tomka. I z tego przykładu wynika , że Tomkowi należy się 2 dni urlopu 31.07.2007r. A tak naprawdę należy mu się 2 dni urlopu 31.07.2008 roku ( po przepracowaniu roku), a nie w 2007r. Zgodnie z Kodeksem Pracy.

#7 Guest_Maryna

Guest_Maryna
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2016 - 14:55

Pracownik podjął swoją pierwszą pracę w Maju 2016. W takim wypadku dotyczy go tylko zasada udzielenia urlopu proporcjonalnie z dołu (w wymiarze 1/12 za każdy przepracowany miesiąc), czy również obowiązek wykorzystać 14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w ciągu 2016?

#8 Guest_pe

Guest_pe
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2016 - 00:34

Komentarz do artykułu: Kiedy pracownik zyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

jutka naucz się czytać ze zrozumieniem. Chodzi o rok kalendarzowy. A nie rok od momentu zatrudnienia. :) Od momentu zatrudnienia do końca roku kalendarzowego nabywa urlop proporcjonalnie, z dniem 1 stycznia następnego roku kalendarzowego ma 20 urlopu i te dni które zostały mu z roku poprzedniego.

#9 Guest_Jola

Guest_Jola
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2016 - 23:12

Pomoże ktoś?! Jestem zatrudniona od 28 listopada, czy pod koniec grudnia mogę wziąć wolne? Jest to moja druga w życiu praca,poprzednia od (chociaż tu też nie mam ścisłości, ponieważ pracowałam u prywaciarza i wiadomo jak to jest z umowami... swoją drogą, mogę to gdzieś sprawdzić ile miesięcy mam już przepracowanych? Studiowałam, więc zastanawiam się kiedy "dobiję" rok, żeby mieć 26 dni urlopu) 01.11.2015r. - 11.01.2016r. według zaświadczenia od pracodawcy.
Pomóżcie mądrzy ludzie ;)
Pozdrawiam

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2016 - 10:12

Pomoże ktoś?! Jestem zatrudniona od 28 listopada, czy pod koniec grudnia mogę wziąć wolne? Jest to moja druga w życiu praca,poprzednia od (chociaż tu też nie mam ścisłości, ponieważ pracowałam u prywaciarza i wiadomo jak to jest z umowami... swoją drogą, mogę to gdzieś sprawdzić ile miesięcy mam już przepracowanych? Studiowałam, więc zastanawiam się kiedy "dobiję" rok, żeby mieć 26 dni urlopu) 01.11.2015r. - 11.01.2016r. według zaświadczenia od pracodawcy.
Pomóżcie mądrzy ludzie wink.png
Pozdrawiam

Za studia, do stażu urlopowego liczysz sobie 8 lat + 2 lata musisz przepracować na umowie, żeby mieć 26 dni urlopu. Gdzie sprawdzić, ile przepracowałaś? Na świadectwie pracy, oczywiście jeśli pracowałaś legalnie, taki dokument musisz posiadać. Obecnie, za listopad i grudzień masz urlop proporcjonalny do przepracowanych miesięcy, czyli 4 dni, ale tylko pod warunkiem, że przedstawisz w swoim zakładzie dokument, że poprzednio już pracowałaś. Jeśli nie masz, obecny pracodawca udzieli Ci 1,66 dnia urlopu.

#11 Guest_Renik

Guest_Renik
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2017 - 09:12

A jak się ma sytuacja, gdy nie jest to moja pierwsza praca w życiu, tylko np. druga ale u innego już pracodawcy. Czy wtedy też nabywam urlop po każdym przepracowanym msc-u ? Czy może już od rozpoczęcia pracy przysługuje mi 20 dni?

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2017 - 11:17

A jak się ma sytuacja, gdy nie jest to moja pierwsza praca w życiu, tylko np. druga ale u innego już pracodawcy. Czy wtedy też nabywam urlop po każdym przepracowanym msc-u ? Czy może już od rozpoczęcia pracy przysługuje mi 20 dni?

Od razu przysługuje 20 dni.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2017 - 08:19

Witam, ukończyłam studia licencjackie, jestem w trakcie robienia studiów mgr. Wcześniej pracowałam 3 miesiące na umowie o pracę, potem pół roku na umowie zlecenie i od początku kwietnia jestem na umowie o pracę na okres próbny do końca kwietnia. Ile urlopu mi przysługuje?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2017 - 11:55

Witam, ukończyłam studia licencjackie, jestem w trakcie robienia studiów mgr. Wcześniej pracowałam 3 miesiące na umowie o pracę, potem pół roku na umowie zlecenie i od początku kwietnia jestem na umowie o pracę na okres próbny do końca kwietnia. Ile urlopu mi przysługuje?

Liczysz sobie 8 lat za licencjat + to co sobie wypracowałaś na umowie o pracę ( nie zlecenie !!), ale praca nie może pokrywać się ze studiami. W sumie musisz mieć 10 lat pracy, żeby mieć 26 dni urlopu. Czyli masz prawo do 20 dni urlopu.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2017 - 12:15

Tak, tak wiem, że zlecenie nie liczy mi się do wymiaru urlopu, bardziej się zastanawiałam czy od razu mi przynależy to 20 dni czy muszę liczyć te proporcje...

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 06:57

w 2015 roku podjęłam pierwszą pracę - 3 miesiące umowa o pracę. Aż do teraz 04.2017 nie miałam umowy o pracę. w międzyczasie umowa zlecenie. Od początku kwietnia 2017 mam umowę 1 miesięczną na okres próbny (umowa o pracę) do końca kwietnia. Umowa zostaje przedlużona. Czy mogę wziąc urlop 1 dzień - 28 kwietnia ? Ukończyłam studia lic. i robię mgr.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 11:46

w 2015 roku podjęłam pierwszą pracę - 3 miesiące umowa o pracę. Aż do teraz 04.2017 nie miałam umowy o pracę. w międzyczasie umowa zlecenie. Od początku kwietnia 2017 mam umowę 1 miesięczną na okres próbny (umowa o pracę) do końca kwietnia. Umowa zostaje przedlużona. Czy mogę wziąc urlop 1 dzień - 28 kwietnia ? Ukończyłam studia lic. i robię mgr.

Tak, możesz, oczywiście za zgodą pracodawcy.

#18 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2017 - 11:28

Pracowałam przez 1 rok - na 3/4 etatu - umowa o pracę oraz przebyłam roczny staż z Urzędu pracy, skończyłam studia magisterskie  ( pracowałam również na umowę-zlecenie) teraz podjęłam pracę na umowę o pracę czy należy mi się urlop 26 dni czy też urlop proporcjonalny? Dziękuję.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2017 - 11:36

Pracowałam przez 1 rok - na 3/4 etatu - umowa o pracę oraz przebyłam roczny staż z Urzędu pracy, skończyłam studia magisterskie  ( pracowałam również na umowę-zlecenie) teraz podjęłam pracę na umowę o pracę czy należy mi się urlop 26 dni czy też urlop proporcjonalny? Dziękuję.

Urlop 26 dni przysługuje, jeśli masz staż pracy powyżej 10 lat. Do stażu pracy liczysz 8 lat za studia, plus to co wypracowałaś na etacie, nie licząc umowy zlecenia. Urlop proporcjonalny przysługuje do przepracowanych w danym roku miesięcy. Nie podajesz żadnych dat, więc trudno udzielić dokładnej odpowiedzi.

#20 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2017 - 11:49

Urlop 26 dni przysługuje, jeśli masz staż pracy powyżej 10 lat. Do stażu pracy liczysz 8 lat za studia, plus to co wypracowałaś na etacie, nie licząc umowy zlecenia. Urlop proporcjonalny przysługuje do przepracowanych w danym roku miesięcy. Nie podajesz żadnych dat, więc trudno udzielić dokładnej odpowiedzi.

Na etacie i stażu pracowałam podczas studiów wiec z tego co wyczytałam nie wlicza sie do stażu pracy? Pracę rozpoczęłam w marcu tego roku, więc ile należy mi się urlopu? 20 dni czy też 2 dni za każdy miesiąc?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych