Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krok po kroku - jak napisać pozew o zachowek?

30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671854 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 02:30

Komentarz do artykułu: Krok po kroku - jak napisać pozew o zachowek?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2013 - 02:30

Na zgłoszenie roszczenia o zachowek przez uprawnionego jest pięć lat od otwarcia testamentu

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2013 - 17:28

czy osoby którym należy się zachowek powinni przed wystąpieniem z pozwem do sądu zwrócić się do spadkobiercy
o wypłacenie żądanej kwoty zachowku.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2013 - 22:47

To zalezy od Pana sytuacji materialnej. Jezeli Pan nie poprosi o zachowek listem poleconym ze zwrotnym poswiadczenie odbioru, nie poda nr Pana konta i nie okresli Pan terminu wplaty to moze Pan isc do sadu, zaplacic wpisowe 5% od zadanej kwoty spadku a ta strona od ktorej Pan zada zachowku odpowie ze nie zglaszal Pan zadnych zadan na pismie to sad zarzadzi aby Pan poniosl oplate 5%.

#5 Guest_art

Guest_art
  • Goście

Napisano 06 marzec 2014 - 16:59

a co w takiej sytuacji:
dziadkowie mieszkali w mieszkaniu, które wykupili za pieniądze córki, po czym darowali tej córce ze służebnością . w międzyczasie syn dziadków dostał wylewu i leży nieprzytomny do dziś, dziadkowie zmarli i nie pozostawili majątku. konkubentka tego syna domaga się teraz zachowku. Czy ma takie prawo, czy może to tylko ten syn ?

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 marzec 2014 - 17:30

Zachowek wyplaca sie po smierci a syn zyje. A po drugie - osoba obca nie ma prawa do spadku chyba ze bylby testament.
Niech sklada wniosek do sadu i niech zaplaci 5% do kasy sadowej i przekona sie czy ma racje.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2015 - 11:58

Gdzie złożyć wniosek o zachowek?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2015 - 13:28

Gdzie złożyć wniosek o zachowek?

O Boże.... do sądu oczywiście.

#9 Guest_Irek

Guest_Irek
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2015 - 18:21

A jakie mam szanse na zachowek , gdy od otwarcia testamentu minęło 5 lat, a ja dowiedziałem sie o tym dopiero po upływie 5 lat.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2015 - 16:45

A jakie mam szanse na zachowek , gdy od otwarcia testamentu minęło 5 lat, a ja dowiedziałem sie o tym dopiero po upływie 5 lat.

O zachowek można wystąpić do 5 lat od chwili śmierci spadkodawcy.

#11 Guest_Mario

Guest_Mario
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2015 - 20:39

Proszę o pomoc. Zmarły ojciec był właścicielem pewnej liczby akcji spółki giełdowej, Przed śmiercią pobrał dywidendę w wysokości ok. 130 tys. PLN. Po śmierci, jedyna spadkobierczyni z tytułu prawomocnego dziedziczenia całości masy spadkowej po ojcu, pobrała znowu dwie dywidendy, każda po 50 tys. PLN. Obecnie przystępuję do pisania pozwu do jedynej spadkobierczyni po ojcu o ZACHOWEK. PYTANIE: czy również przy wymienianiu masy spadkowej po zmarłym tacie mam uwzględnić wszystkie dywidendy wypłacone przed jego śmiercią oraz PO jego śmierci? Jest to o tyle istotne gdyż wiadomym jest, że od wartości przedmiotu sporu wnoszę opłatę sądową. Prosiłbym o odpowiedź.

#12 Guest_sylwia

Guest_sylwia
  • Goście

Napisano 24 luty 2016 - 14:04

Proszę o pomoc. Po dwóch latach od śmierci rodziców nastąpiło podzielenie spadku po rodzicach. Jedna siostra otrzymała grunt, dwie odziedziczyły dom z gruntem. Przy dziale spadku dałam pełnomocnictwo siostrze. Nie przypadło mi w spadku nic. (sprawa była rok temu.) Siostry pół roku temu sprzedały bardzo korzystnie wszystko, i znów nic się nie dostało. Czy mogę domagać się zachowku, lub tez ponownej rewizji działu spadku? Nie podpisywałam zrzeczenia się spadku, tylko pełnomocnictwo siostrze. Jakie kroki mogę podjąć?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 luty 2016 - 18:57

Proszę o pomoc. Po dwóch latach od śmierci rodziców nastąpiło podzielenie spadku po rodzicach. Jedna siostra otrzymała grunt, dwie odziedziczyły dom z gruntem. Przy dziale spadku dałam pełnomocnictwo siostrze. Nie przypadło mi w spadku nic. (sprawa była rok temu.) Siostry pół roku temu sprzedały bardzo korzystnie wszystko, i znów nic się nie dostało. Czy mogę domagać się zachowku, lub tez ponownej rewizji działu spadku? Nie podpisywałam zrzeczenia się spadku, tylko pełnomocnictwo siostrze. Jakie kroki mogę podjąć?

Czy siostry dziedziczyły na podstawie testamentu? Czego dotyczyło pełnomocnictwo, którego udzieliłeś siostrze?

#14 majkel29

majkel29

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 198 postów

Napisano 24 luty 2016 - 19:42

Sprawy spadkowe raczej nie należą do prostych i szybkich, więc jesli nie ma sie o tym pojęcia, lepiej zwrócic sie o pomoc do profesjonalnych kancelarii, np. MHS

Tam dokładnie będzie wyjasnione, co mozna, a czego nie, po przejrzeniudokumentacji napiszą pozew i określą wstepnie szanse na powodzenie postepowania. Przy duzych kwotach warto zapłacic za usługę.

#15 Guest_sylwia

Guest_sylwia
  • Goście

Napisano 24 luty 2016 - 19:59

Czy siostry dziedziczyły na podstawie testamentu? Czego dotyczyło pełnomocnictwo, którego udzieliłeś siostrze?

Nie było testamentu. Był tzw dział spadku. I Moje pełnomocnictwo dotyczyło przedstawicielstwa mojego w sądzie.. Nie mogłam być osobiście, ponieważ mieszkam na tyle, daleko, że stanowiło to dla mnie niedogodność. Niestety, nie zażądałam wyraźnie, aby mi siostra także coś przydzieliła. Nie widziałam dokumentu po sprawie - powinnam go zażądać?

S.

#16 Guest_sylwia

Guest_sylwia
  • Goście

Napisano 25 luty 2016 - 01:27

cd. w 2009 roku była sprawie w sprawie spadku , że przysługuje nam w czwórkę, dopiero w 2014 roku był tzw dział spadku i po udzieleniu pełnomocnictwa siostrze nie dostałam nic. W 2015 r. siostry dom sprzedały dostały. Ja dalej nic nie dostałam - mam się domagać zachowku, czy ponownego działu?

S.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2016 - 10:58

cd. w 2009 roku była sprawie w sprawie spadku , że przysługuje nam w czwórkę, dopiero w 2014 roku był tzw dział spadku i po udzieleniu pełnomocnictwa siostrze nie dostałam nic. W 2015 r. siostry dom sprzedały dostały. Ja dalej nic nie dostałam - mam się domagać zachowku, czy ponownego działu?

S.

Jeśli nie było testamentu, a było dziedziczenie ustawowe, przysługuje Ci nie zachowek, a 1/4 majątku, bo wszystkie siostry dziedziczą po równo. Jeśli nie byłaś na sprawie, a dałaś pełnomocnictwo, to domyślam się, że siostra zeznała w sądzie,że zrzekasz się spadku i w taki oto sposób zostałaś "wycykana"z majątku. Musisz to sprawdzić, bo to tylko mój domysł, ale gdyby było inaczej, zostałabyś wezwana do sądu na dział spadku lub dostała jakąkolwiek wiadomość o jego podziale Wystąp do sądu o nowy podział majątku. Jeśli siostra zeznała nieprawdę w sądzie, będzie za to karana. Należy Ci się taka sama część majątku, jak pozostałym siostrom.

#18 Guest_sylwia

Guest_sylwia
  • Goście

Napisano 25 luty 2016 - 18:07

Dziękuję! Ochłonę i trzeba by pewnie coś dalej zrobić.

pozdrawiam

Sylwia

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 luty 2016 - 16:21

Jeszcze jedno pytanie, ile czasu od ogłoszenia działu, mogę wnioskować o ponowny dział spadku?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 luty 2016 - 11:22

Jeszcze jedno pytanie, ile czasu od ogłoszenia działu, mogę wnioskować o ponowny dział spadku?

Nie ma żadnego wiążącego terminu, można to zrobić w każdej chwili.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych