Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy studia wliczają się do stażu pracy?


89 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 672083 postów

Napisano 28 czerwiec 2013 - 14:47



Komentarz do artykułu: Czy studia wliczają się do stażu pracy?

#2 Guest_Zoś

Guest_Zoś
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 14:47

Witam,
mam pytanie, czy jeśli skończyłam studia wyższe i na razie nie podjęłam jeszcze pracy to nadal będę mieć zaliczone 8 lat do stażu pracy?czy jest jakiś okres, w którym powinnam po ukończeniu studiów podjąć pracę, aby nie utracić stażu pracy?Albo okres, w którym należy się zarejestrować w PUP od ukończenia studiów?Liczy się dzień obrony czy dzień otrzymania dyplomu?

#3 Guest_Zoś

Guest_Zoś
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 14:47

Witam,
mam pytanie, czy jeśli skończyłam studia wyższe i na razie nie podjęłam jeszcze pracy to nadal będę mieć zaliczone 8 lat do stażu pracy?czy jest jakiś okres, w którym powinnam po ukończeniu studiów podjąć pracę, aby nie utracić stażu pracy?Albo okres, w którym należy się zarejestrować w PUP od ukończenia studiów?Liczy się dzień obrony czy dzień otrzymania dyplomu?

#4 Guest_anna surmacz

Guest_anna surmacz
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 16:16

nie ma znaczenia kiedy od ukończenia studiów podejmiesz pracę, okres studiów zawsze wlicza się do stażu pracy

#5 Guest_Zoś

Guest_Zoś
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 20:00

A czy fakt, iż po studiach od razu nie podejmę pracy będzie miał negatywny wpływ na ewentualne poźniejsze podliczanie lat pracy?chodzi o to, że może wystąpić przerwa pomiędzy zakończeniem studiów a podjęciem pracy. Czy lepiej zarejestrować się w PUP?

#6 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 21:11

Nie ma żadnego znaczenia. Proszę przeczytać komentarz w poście powyżej, ze zrozumieniem.

#7 Guest_Ermita

Guest_Ermita
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2014 - 18:33

MAm pytanie: czy studia skończone w 1982 r. zagranicą przez osobę wtedy nie będącą obywatelem polskim zalicza się do stażu pracy?

#8 Guest_DHZ

Guest_DHZ
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2014 - 20:46

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się tzw. okresy składkowe i nieskładkowe. Okresem nieskładkowym jest m.in. okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów. Jak już wskazano wyżej ustawodawca nie wprowadził okresu, w którym po ukończeniu studiów należy podjąć pracę, pod rygorem utraty praw wynikający z ww. okresu nieskładkowego.
Należy jednak zwrócić uwagę na art. 5 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym okresy nieskładkowe uwzględnia się jedynie w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Jest to tzw. zasada proporcjonalności okresów składkowych do nieskładkowych. Ten sposób uwzględniania okresów nieskładkowych ubezpieczenia ma zastosowanie także w odniesieniu do udowodnionych okresów składkowych uzyskanych łącznie w Polsce i za granicą, jeżeli umowa międzynarodowa przewiduje uwzględnienie składkowych okresów zatrudnienia przy ustalaniu prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego (SN z 7 lutego 2002 r., II UKN 30/01).
Pozdrawiam Damian Ziętal prawnik w "Koksztys Kancelaria Prawa Gospodarczego" sp. k.

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2014 - 21:41

do Ermita - tak, zaliczają się.

#10 Guest_jusia

Guest_jusia
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2014 - 21:23

Witam, pracę zaczęłam w pewnej Firmie w listopadzie 2008r. z tym,że do lutego 2010 r zatrudniona byłam na umowę zlecenie. Od marca 2010 mam umowę o pracę, i od września 2010 zaczełam studia licencjackie które ukończyłam dyplomem w 2013r jak mam to liczyć?

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2014 - 21:38

Jeśli kończyła Pani studia i jednocześnie uczyła się, to te okresy nie sumują się. Ma Pani staż pracy 4 lata - od marca 2010 r. do 2014 r. i oczywiście może Pani doliczyć sobie do stażu rodzaj ukończonej szkoły średniej.

#12 Guest_jusia

Guest_jusia
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2014 - 22:44

ehhh głupota... ;/ miałam liceum 3 letnie czyli wychodzi że 7 lat ;/

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2014 - 14:56

Ukończenie liceum ogólnokształcącego dodaje do stażu nie 3 a 4 lata.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2014 - 12:50

Jeśli ukończenie licencjatu czy magisterki i tak daje 8 lat stażu pracy, to czy będąc na umowie o pracę podczas studiów magisterskich (wcześniej uzyskałam tytuł licencjata), okres jaki przepracowałam podczas uzupełniających studiów magisterskich liczy się do stażu pracy?? Czy muszę ukończyć studia magisterskie, by był liczony okres stażu pracy po skończeniu studiów (np. od lipca br.)?

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 maj 2014 - 01:00

8 lat za licencjat + ile lat pani pracowala na umowe



#16 Guest_1

Guest_1
  • Goście

Napisano 29 maj 2014 - 12:14

Art. 155 kodeksu pracy

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

1)   zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2)   średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3)   średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
4)   średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
5)   szkoły policealnej - 6 lat,
6)   szkoły wyższej - 8 lat.
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.
 
§ 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

 



#17 Guest_patrycja

Guest_patrycja
  • Goście

Napisano 18 listopad 2014 - 11:27

Mam pytanie,pisze pan powyzej, cytuje:

"Okresem nieskładkowym jest m.in. okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów."

Czy to oznacza, ze jesli mialam indywidualny tok nauczania i zakonczylam studia licencjackie nie w ciagu trzech lat, ale kilka miesiecy pozniej, to studia nie zostana zaliczone do mojego stazu pracy?



#18 Ja_jagienka

Ja_jagienka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 145 postów

Napisano 18 listopad 2014 - 12:37

Mam pytanie,pisze pan powyzej, cytuje:

"Okresem nieskładkowym jest m.in. okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów."

Czy to oznacza, ze jesli mialam indywidualny tok nauczania i zakonczylam studia licencjackie nie w ciagu trzech lat, ale kilka miesiecy pozniej, to studia nie zostana zaliczone do mojego stazu pracy?

Zostanie zaliczone 8 lat za licencjat.



#19 Guest_JA:)

Guest_JA:)
  • Goście

Napisano 20 listopad 2014 - 13:32

Czy sześcio miesięczny staż z Urzędu Pracy wlicza się do lat pracy?

Skończyłam studia magisterskie w 2010r pózniej miałam 2 lata przerwy i podjełam staż (6mies), a nastepnie dostałam umowę o pracę, która trwa od 15.04.2013r. Obecnie jestem na macierzyńskim - kończy się 4.02.2015r. Moje pytanie ile mam dni urlopu wypoczynkowego za 2014 r albo czas w którym jestem na macierzyńskim? (20 czy 26 dni?)

Drugie pytanie ile mam razem lat pracy? 8 lat się liczy za studia + staż + okres umowy o pracę?

Z góry dziękuję za odp

 



#20 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2015 - 09:55

Mam pytanie: w Polsce skonczylam licum ogolnoksztalcace i zaraz po tym wyjechalam do Anglii, tam pracowalam i ukonczylam studia licencjackie, po powrocie do Polski skonczylam studia magisterkie 3 semestralne (1,5 roku). Angielski urzad wyliczyl mi 11 lat kwalifikujacych do emerytury (praca plus studia). W Polsce nigdy nie pracowalam az do tej pory, jaki laczny staz pracy wyliczy mi nowy pracodawca? czy bedzie to 4 lata za LO+11 lat z Anglii+1,5 roku za studia w polsce?? prosze o odpowiedz jakie sa zasady naliczania stazu pracy w takim przypadku, dziekuje i pozdrawiam



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych