Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie są skutki podatkowe zgłoszenia nabycia spadku po terminie?

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671402 postów

Napisano 19 maj 2013 - 20:21

Komentarz do artykułu: Jakie są skutki podatkowe zgłoszenia nabycia spadku po terminie?

#2 Guest_Ryszard

Guest_Ryszard
  • Goście

Napisano 19 maj 2013 - 20:21

Mam pytanie może ktoś odpowie. Dostałem powiadomienie z niemieckiego sądu że dokonano otwarcia spadku i że zostałem jego ułamkowym spadkobiercą. Rzecz w tym że w skład spadku wchodzi nieruchomość która nie została do tej pory spieniężona a więc niemożliwy jest ustalenie kwoty spadku i jestem spadkobiercą teoretycznym .KIEDY W TAKIM PRZYPADKU POWSTAJE OBOWIĄZEK ZGŁOSZENIA PODATKU?

#3 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 20 maj 2013 - 12:02

Podatnik sam ustala rynkową wartość nabytego spadku
Należy złożyć zeznanie na właściwym formularzu
w ciągu miesiąca od powstania obowiązku podatkowego.
Obowiazek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku
(złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku)

#4 Guest_silvo44

Guest_silvo44
  • Goście

Napisano 26 maj 2013 - 09:57

Czy musze iść do US jeśli wartość spadku jest ok. 3000 pln ?? nie przekracza 9 637 - bo się lekko pogubiłem..

#5 Guest_spatkobierca

Guest_spatkobierca
  • Goście

Napisano 03 marzec 2014 - 22:24

zgłoszenie do US o nabyciu spadku składa się w terminie 6 m-cy od daty nabycia.

#6 Guest_romaniano

Guest_romaniano
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2017 - 15:14

jak to jesli spadkodawca zmarl w 206 roku a teraz sad jest po nim tj 2017 to ja musze placic podatek od nieruchomosci do us bo to niby stary spadek?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2017 - 22:19

jak to jesli spadkodawca zmarl w 206 roku a teraz sad jest po nim tj 2017 to ja musze placic podatek od nieruchomosci do us bo to niby stary spadek?

w którym roku zmarł spadkodawca ?, to wazne bo jesli w 2006 to podatek po staremu a jesli w 2016 to jest zwolnienie od podatku dla spadkobierców I stopnia, jesli sie zglosza do US  w terminie do 6 miesiecy od dnia uprawomocnienia sie postanowienia spadkowego lub od dnia sporzadzenia Aktu Poswiadczenia Dziedziczenia u notariusza.

#8 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 05 listopad 2017 - 22:30

A co w przypadku kiedy nie wiadomo jaka jest wartość spadku i sprawa ciągnie się latami??

#9 Guest_Tom

Guest_Tom
  • Goście

Napisano 23 luty 2018 - 09:55

Mam pytanie. Co jeżeli dziadek zmarł w 2005 r babcia nigdzie nic nie załatwiała . Nie bylo sprawy w sądzie ani nie zgłoszone do US . Babcia zmarła w 2012r i teraz moja mama nie z tym nie zrobila . Nie bylo sprawy w sądzie ani nic nie załatwione W US. Czy w takiej sytuacji automatycznie przyjęła spadek i termin w urzedzie już dawno minął ? Czy trzeba iść do sądu i wtedy jest 6 miesięcy na Urzad Skarbowy?

#10 Guest_uczeń

Guest_uczeń
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2018 - 23:32

Pozwalamy matołkom na tworzenie prawa i oto są takie kuriozalne historie. Są tu dwa podmioty zainteresowane w funkcjonowaniu takiego prawa: fiskus i prawnicy. Po co wprowadzono zapis o konieczności powiadomienia US o nabyciu spadku w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy dla tych spadkobierców którym z racji pokrewieństwa przysługiwało zwolnienie? Państwo powinno dbać o każdego obywatela realizując dbałość o ogólnie pojęty interes publiczny, bo obywatel jest jego cząstką składową.

#11 Guest_miki

Guest_miki
  • Goście

Napisano 12 maj 2018 - 09:55

otrzymałem w spadku mieszkanie po rodzicach mieszkanie sprzedałem nie zapłaciłem us podatku od sprzedaży mineło 10 lat podatku nadal nie zapłaciłem jakie konsekwencje mogę ponieśc l o

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2018 - 10:42

otrzymałem w spadku mieszkanie po rodzicach mieszkanie sprzedałem nie zapłaciłem us podatku od sprzedaży mineło 10 lat podatku nadal nie zapłaciłem jakie konsekwencje mogę ponieśc l o

Przeczytałaś może artykuł powyżej? Chyba nie, bo tam masz dokładnie wyjaśnione, jakie konsekwencje poniesiesz.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2018 - 09:02

Proszę o doprecyzowanie "W przypadku notarialnego poświadczenia dziedziczenia termin liczony jest od dnia zarejestrowania aktu." Jakiego aktu ? zgonu ?, dziedziczenia ?

#14 Guest_zdziwiony

Guest_zdziwiony
  • Goście

Napisano 16 październik 2018 - 17:19

podajac streszczenie tematu np. termin na zgłoszenie nabycia spadku wypadalo by podac podstawe prawna/artykuly KC i zakresie przepisów podatku od spadku/.

#15 Guest_kacper

Guest_kacper
  • Goście

Napisano 22 październik 2018 - 18:21

Postanowieniem sądu nabyłam spadek po rodzicach.Postanowienie zostało wydane w 4 kwietnia 2018r.Niestety nie zostałam powiadomiona poniewaz postanowienie przeleżało poł roku u prawnika którego wynajął brat.jJak ewentualnie mogę wyjśc z tej sytuacji?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych