Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bezprawne użycie wizerunku – kiedy stanowi naruszenie dóbr osobistych?


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 671142 postów

Napisano 07 maj 2013 - 19:14



Komentarz do artykułu: Bezprawne użycie wizerunku – kiedy stanowi naruszenie dóbr osobistych?

#2 Guest_Manager

Guest_Manager
  • Goście

Napisano 07 maj 2013 - 19:14

http://www.fotka.pl/profil/arletczarna A oto przykład bezprawnego użycia wizerunku. Na owym portalu jest mnóstwo przypadków kradzieży zdjęć.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 listopad 2014 - 19:08

mimo że - bez przecinka ;)

#4 Guest_Mirek

Guest_Mirek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2015 - 16:36

Mam pytanie. Na podstawie jakich przepisów zakłady fotograficzne przechowują, np. moje zdjęcie, za zrobienie którego to ja zapłaciłem- bez mojej zgody przez rok ? Taka informacja jest na okładce, w której otrzymałem zrobione zdjęcia. Musiałem się nieźle wykłócać aby moje zdjęcia usunął z komputera. Czy jest to zgodne z prawem. Jeżeli nie to proszę to wytłumaczyć dla www.fotoquelle.pl. Jeżeli jednak mają do tego prawo to chciałbym wiedzieć na podstawi jakiego artykułu. A tak na marginesie - 20 lat temu, jak robiono mi zdjęcie np.: do dowodu osobistego, to wraz ze zdjęciami otrzymywałem "klatkę z kliszy" abym mógł zdjęcie ponownie wywołać.

#5 Sobi

Sobi

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 18 marzec 2015 - 19:29

Nie ma takiej podstawy prawnej, na której zakład fotograficzny moze wykorzystywac bezprawnie twój wizerunek lub przetrzymywać zdjęcia. Chyba ze podpisales jakas zgodę w co wątpię.



#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2015 - 10:05

Mam pytanie jestem policjantem, ale czy oznacz to, że jestem osobą powszechnie znaną???

#7 Guest_Policjant

Guest_Policjant
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2015 - 07:17

Witam! Jestem Policjantem pionu Prewencj i często ludzie nagrywają mnie podczas interwencji. Podczas nagrywania inforumuje ich w sposob zrozumiały, iż jestem funkcjonariuszem publicznym ale nie jestem osoba powszechnie znaną realizującą swoje zadania jak. np. Komendant Główny Policji. Nie wyrażam zgody na rozpowszechnianie mojego wizerunku. Swoje słowa opieram na Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych tj. art. 81 1. Rozpowszechnainie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawioenj. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymał umowiona zapłate. 2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechenienia wizerunku: 1) OSOBY POWSZECHNIE ZNANEJ, jezeli wizerunek wykanano w zwiazkuz pelnieniem prez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, spolecznych, zawodowych. 2). Osoby stanowiącej jedynie szczegół całości take jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza Interwencje przeprowadzam zgodnie z prawem z zachowaniem przesłanki prawnej i faktycznej. Na następny dzień widze w internecie nagrania z mojej interwencji, gdzie można dostrzec warunki fizyczne i zidentyfikować mnie po wygladzie i po mowie. Zostaje obrażany i wyśmiewany, główna przyczyną tego jest nagrania i rozpowszechenienie nagrania bez mojej wiedzy. Czy mogę w takiej sytuacji dochodzić swoich praw na drodze cywilnej w sądzie? Ile kosztuje wniesienie pozwu? Jak on powinnien wygladac? I czy okazanie materialu filmowego sciagnietego z internetu jest wystarczającym dowodem iz osoba wobec ktorej podejmowano interwencje przyczynila sie do zniszczenia mojego wizerunku jako osoby? Dzieki za odpowiedz, pomoze to wielu kolegom i kolezankom z mojej pracy :)

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 maj 2015 - 10:20

oj policjanty policjanty. I to wy stanowicie prawo w tym kraju?! "Zgodnie z USTAWĄ O PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH z dnia 4 lutego 1994r.: Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. 2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: 1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych, 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. 3 Nasuwać się mogą jednak wątpliwość kim jest osoba pełniąca funkcje publiczne. Reguluje to Ustawa Kodeks Karny z dnia 6 czerwca 1997r.: Art. 115. § 13. Funkcjonariuszem publicznym jest: 1) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, 2) poseł, senator, radny, 2a) poseł do Parlamentu Europejskiego, 3) sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy, syndyk, nadzorca sądowy i zarządca, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy, 4) osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych, 5) osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, 6) osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej, 7) funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej, 8) osoba pełniąca czynną służbę wojskową 9) pracownik międzynarodowego trybunału karnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe. § 19. Osobą pełniącą funkcję publiczną jest funkcjonariusz publiczny, członek organu samorządowego, osoba zatrudniona w jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, chyba że wykonuje wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba, której uprawnienia i obowiązki w zakresie działalności publicznej są określone lub uznane przez ustawę lub wiążącą Rzeczpospolitą Polską umowę międzynarodową."

#9 Guest_jaa

Guest_jaa
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2015 - 17:58

ciekawe informacje ostatnio coś podobnego czytałem również tutaj więc dla szukających porad polecam poradnik.wfirma.pl/-czy-wiesz-na-czym-polega-prawo-do-wizerunku

#10 Guest_ulala

Guest_ulala
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2015 - 21:36

Dzień dobry. Znalazlam profesjonalne zdjecie modellingowe, ktore bardzo mi sie podoba i chcialabym je w jakis sposob wykorzystac, niestety nie moge dotrzec do jego zrodla. Prowadze sklep internetowy, do ktorego potrzebuje tworzyc co jakis czas roznego rodzaju zdjecia reklamowe. Wiadome mi jest, ze nie moge wykorzystac bez pozwolenia lub licencji profesjonalnych zdjec osob slawnych czy modelek i sprawiac by wygladalo to tak jakby reklamowaly one moj produkt. Chcialabym jednak wiedziec czy dopuszczalne byloby zrobienie zdjecia moim produktom w otoczeniu roznych akcesoriow dekoracyjnych w tym wczesniej wspomnianego zdjecia wyswietlonego na monitorze komputera i czesciowo widocznego na moim np. banerze reklamowym. Pozdrawiam, ulala

#11 Guest_Specyficzna sytuacja

Guest_Specyficzna sytuacja
  • Goście

Napisano 21 luty 2017 - 16:13

Mam pytanie, czy gdy osoba, której publikowany jest wizerunek w gazecie popełniła czyn karalny lub przestępstwo(nieletni) ma prawo do jakich kolwiek roszczeń z tytułu braku zgody i nawet jakiejkolwiek wiedzy na ten temat? Pozdrawiam :)

#12 Guest_dao

Guest_dao
  • Goście

Napisano 08 marzec 2017 - 15:55

Na czym polega taka zgoda podczas, gdy zadawane są pytania z kamerą na ulicy? Wystarczy fakt, że tylko weźmiesz w tym udział, czy potrzebna jest do tego jakieś pisemne lub inne, dodatkowe oświadczenie?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2018 - 13:17

Dzień dobry, Prowadzę hotel w którym często śpią różne gwiazdy, pracownicy chcą robić sobie z nimi zdjęcia w godzinach pracy i czasami bez zgody przełożonych. Zdjęcia wykonywane są przez pracownika, który zajmuje się fotografia w hotelu lub poprostu przez innego pracownika. Chciałam zapytać czy takie zdjęcia (które wykonał pracownik zajmujący się fotografią dla hotelu ) mogę wykorzystać bez udzielonej zgody przez pracownika na zdjęciu ? Czy pracownik może nie wyrazić zgody na użycie zdjęcia mimo, iż było one wykonane w miejscu pracy i w czasie godzin pracy ?? Jak mogę zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami? Pozdrawiam, Beata



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych