Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy zgłaszać wniosek o wyższą emeryturę?

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671719 postów

Napisano 13 marzec 2013 - 18:44

Komentarz do artykułu: Kiedy zgłaszać wniosek o wyższą emeryturę?

#2 Guest_rysioiwo1

Guest_rysioiwo1
  • Goście

Napisano 13 marzec 2013 - 18:44

Witam ! Jestem kobietą urodzoną w marcu 1951r.Od 43lat pracuję w jednym zakładzie.W maju 2009 roku naliczono mi emeryturę wcześniejszą i nigdy jej nie pobierałam. Słyszałam,że osoby którym przyznano emerytury w 2009roku mogą je pobierac i pracować na pełnym etacie nie rozwiazujęc umowy o pracę. Podobnież paragfaf 28. Czy to prawda ? Czy mogę iść do ZUS i odwiesić emeryturę ?

#3 Guest_rysioiwo1

Guest_rysioiwo1
  • Goście

Napisano 13 marzec 2013 - 18:48

Witam ! Jestem kobietą urodzoną w marcu 1951r.Od 43lat pracuję w jednym zakładzie.W maju 2009 roku naliczono mi emeryturę wcześniejszą i nigdy jej nie pobierałam. Słyszałam,że osoby którym przyznano emerytury w 2009roku mogą je pobierac i pracować na pełnym etacie nie rozwiazujęc umowy o pracę. Podobnież paragfaf 28. Czy to prawda ? Czy mogę iść do ZUS i odwiesić emeryturę ?

#4 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 15:12

Może Pani pracować i jednocześnie pobierać emeryturę. Proszę pobrać z zakładu zaświadczenia o zatrudnieniu, gdyż w chwili obecnej ZUS ponownie przeliczy Pani emeryturę.Takie przeliczenie u pracującego emeryta wykonuje się po każdym przepracowanym kwartale.

#5 Guest_rysioiwo1

Guest_rysioiwo1
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 16:55

Witam ! I bardzo gorąco dziękuję za dokładne informacje.Beata

#6 Guest_Blanka

Guest_Blanka
  • Goście

Napisano 29 październik 2014 - 12:29

Piszę do was ,bo tylko w was nadzieja. A co ze sprawa kobiet dyskryminowanych za wiek,chodzi tylko o rocznik 1953,pokrzywdzony.; ;Kobiety, które od końca 2008r. przez 5 lat korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury zostały poszkodowane przez nowelizację przepisów emerytalnych z dnia 11 maja 2012r., która weszła w życie od 01.01.2013r. ponieważ przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS ma obowiązek potrącić z konta emerytki każdą wypłaconą jej kwotę emerytury wcześniejszej i to brutto! Kobiety '53 nie mogły złożyć wniosku o przyznanie im emerytury przed wejściem w życie nowelizacji czyli do końca 2012r., bo nie osiągnęły wtedy jeszcze powszechnego wieku emerytalnego 60 lat. Zatem obowiązujące od tego roku przepisy ustawy emerytalnej dyskryminują je ze względu na wiek. Kobiety '53 są również nierówno traktowane ze względu na płeć. Mężczyźni z rocznika '48, którzy w tym roku ukończą powszechny wiek emerytalny, zachowali bowiem prawo do przeliczenia ich wcześniejszej emerytury na dotychczasowych zasadach. Kobiety '53 są ostatnim rocznikiem wcześniejszych emerytek, które mogłyby skorzystać, a nie stracić (szacuje się, że te kobiety stracą ok. 40% dotychczasowego świadczenia) na dotychczasowych zasadach z przejścia ze starego do nowego systemu emerytalnego. Ponadto Kobity '53 mają poczucie, że prawo działa wstecz, bo nikt nie informował przed laty osoby chcące przejść na wcześniejszą emeryturę, że będzie się to wiązało z tak niewyobrażalnymi restrykcjami finansowymi. Podsumowując, wprowadzone przez nowelizację rozwiązania naruszają szereg konstytucyjnych zasad w tym zasadę zaufania do państwa i prawa, zasadę ochrony praw nabytych oraz zasadę równości obywateli. W związku z powyższym kobiety '53 wnoszą petycję do Senatu RP o zmianę przepisów i tym samym równe traktowanie kobiet ze względu wiek i ze względu na płeć. Drodzy Państwo! Panie z rocznika 1953 proszą o pomoc! . Projekt przewiduje, że kobiety urodzone w 1953 r., które – zgodnie z obowiązującymi przepisami – w 2013 r. osiągnęłyby wiek emerytalny i uzyskałyby prawo do tzw. mieszanej emerytury, zostaną objęte mechanizmem podnoszenia wieku emerytalnego. Oznacza to, że część kobiet należących do grupy rocznika 1953 osiągnie „nowy” wiek emerytalny dopiero w 2014 r. – co wbrew intencji ustawodawcy z 1998 r. pozbawi ich praw do korzystniejszego naliczenia emerytury mieszanej. Nieuwzględnienie specyfiki ich sytuacji może budzić wątpliwości w kontekście konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.”

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2015 - 14:15

Jestem na wcześniejszej emeryturze ze względu na warunki szczególne-czy po osiągnięciu 67lat mogę liczyć na większą emeryturę?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2015 - 20:16

Jestem na wcześniejszej emeryturze ze względu na warunki szczególne-czy po osiągnięciu 67lat mogę liczyć na większą emeryturę?

Jeśli w tym czasie pracujesz, to tak, można ponownie przeliczyć podstawę emerytury, uwzględniając obecne zarobki. I możesz to robić co kwartał. Jeśli jednak nie pracujesz, to nie masz czego przeliczać, bo emerytura nie wzrośnie poprzez siedzenie w domu.

#9 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 27 listopad 2018 - 15:46

Jestem już na emeryturze lecz dalej pracuję. Odchodząc na emeryturę wypłacono mi nagrodę jubileuszową za 44 lata i 3 miesiące pracy (mogłam skorzystać z zapisu , że jeżeli brakuje mniej niż 12 miesięcy to nagrodę się wypłaca) . Nie miałam ani jednego dnia przerwy w pracy. Dziś mam 49 i pół roku stażu pracy . Mam pytanie czy mogę również starać się o nagrodę jubileuszową ponieważ teraz już chcę naprawdę zrezygnować z pracy.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18701 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 listopad 2018 - 16:13

Zajrzyj do przepisów, jeśli to budżet, to przecież nie ma nagrody za 50 lat.

Za 45 jest ostatnia

#11 Guest_Beta

Guest_Beta
  • Goście

Napisano 03 maj 2019 - 11:52

Mieszkam i pracuje za granicą, mam 62 lata. Od listopada przechodzę na emeryturę {zagraniczną}. W Polsce pracowałam w latach 80 i przeliczono mi emeryturę, ale dopiero zacznę pobierać od listopada 2 019. Czy mogę ubiegać się o ponowne przeliczenie.

#12 Guest_tg

Guest_tg
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2019 - 19:57

na emeryturę przeszłam w czerwcu 2016 r nie chciałam ,ale musiałam mimo złożonego wniosku .emerytura naliczana w czerwcu jest dużo niższa, wierzę że ta niesprawiedliwość zostanie naprawiona ,bo ten proszę naprawcie krzywdę ludzi ,którzy musieli przechodzić w czerwcu na emerytury .ufam, że właśnie tak się stanie, dobro wraca .

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych