Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zachowek - ile komu się należy i jak go uzyskać

417 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671336 postów

Napisano 26 luty 2013 - 00:05

Komentarz do artykułu: Zachowek - ile komu się należy i jak go uzyskać

#2 Guest_Ona

Guest_Ona
  • Goście

Napisano 26 luty 2013 - 00:05

A co w sytuacji gdy moja siostra ze szwagrem otrzymała 2 działki budowlane darowizną od rodziców 10 lat temu.W tym samym dniu w kancelarii notarialnej podpisali również umowę ,że owa darowizna znosi jakiekolwiek inne roszczenia majątkowe na przyszłość .Cała czwórka ten dokument podpisała i został on dołączony do aktu notarialnego tej darowizy.W domu mieszkam z mama ,kóra chce dom i teren dac mi .Siostra mieszka w domu męża.Czy jej też należy się zachowek po śmierci mamy?

#3 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 27 luty 2013 - 09:27

Jeżeli z ustawy wynika,
ż X ma prawo żądać zachowku od Y,
to jakakolwiek umowa pozbawiająca go tego prawa,
jest nieważna

#4 Guest_Urszula1984

Guest_Urszula1984
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2013 - 13:56

Witam.
Moi rodzice opisali na brata gospodarstwo i dom ok 6lat temu. mogę sie ubiegać o co kolwiek z racji,ze nic nie dostałam?

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2013 - 18:58

Tak, po smierci jednego i po smierci dugiego z rodzicow przysluguje Pani zachowek w wysokosci polowy tego co przypadloby Pani w ramach dziedziczenia.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2013 - 15:52

Babcia przekazała mi w darowiźnie dom, ciocia zapewne będzie się starać o zachowek jako, że została w darowiźnie pominięta. Czy jeśli przekażę w darowiźnie ten dom mojemu nieletniemu jeszcze synowi czy on także będzie musiał płacić mojej ciotce zachowek?

#7 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2013 - 21:42

Jeżeli zrobi to pan przed śmiercia babci, to wartość domu bedzie pominieta przy ustalaniu wartosci ewentualnego zachowku

#8 Guest_diana

Guest_diana
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 15:13

moi dziadkowie zyli 26lat,dzadek przed smiercia przepisal na babcie dom ktory byl wziety wczesniej pod hipoteke,remontowali go i ogolnie doprowadzili wsopolnymi silami do jego powiekszenia,gdy dziadek zachorowal ubezpieczenie splacilo hipoteke i dziadek szybko spisal akt darowizny na babcie...dziadek mial byla zone i 2 dzieci ktore chcial wydziedziczyc lecz nie zdazyl..nigdy nie mial kontaktu z dziecmi po ich dorosnieciu..ze wzgledu na ich podla nature.. dom kupili 8lat temu za 100tys zl..teraz jego wartosc to jakies 400tys zl zachowek dla tych dzieci bedzie liczony z kwoty na dzien dzisiejszy wartosci domu? czy jednak mozna sie sadzic ze wiekszy wklad byl nie dziadka w remont domu..jak juz bd trzeba placic ten zachowek to jak zrobic zeby licZone bylo cena kupna domu? jezeli babci zasadza wyplate zachowku dziaciom dziadka to ona jako osoba starsza posiadajaca rente moze splacac po przez odliczanie jej tego z renty..??

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 18:58

Dziadkowie mieli wspolny dom czyli kazdy z dziadkow mial 50 % wartosci domu. Polowa domu powinna byc podzielona przez 3 osoby tzn. kazdy mialby 1/6 wartosci domu. Zachowek to polowa spadku a wiec wynosi 1/12 wartosci domu liczonej po cenach aktualnie obowiazujacych i wg stanu w momencie smierci dziadka czyli okolo 33 tys. zl.
Wydziedziczenie dzieci to powazna sprawa, czy dzieci np. napadli na dziadka majac noz w reku ? Albo dokonali powaznej kradzierzy ? To trzeba napisac w akcie wydziedziczenia a dzieci moga sie od tego odwolac.
Ja tez bym chcial miec dom wartosci 400 tys. zl. i takze narzekac ze nie mam go z czego utrzymac i splacic spadkobiorcow ... A babcia w momencie przyjmowala darowizny nie wiedziala o splacie spadkobiorcow ? Przeciez dobrowolnie zgodzila sie przyjac spadek i przeciez wiedziala o splacie dzieci dziadka ? Najlepiej miec duzy majatek a narzekac na biede.

#10 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2013 - 22:25

zachowek dla tych dzieci bedzie liczony z kwoty na dzien dzisiejszy wartosci domu?

Należy ustalić wartość rynkową
darowanego udziału.
A wartość rynkowa udziału jest prawie zawsze
mniejsza
od ułamka wartości całego domu.
Jeżeli dom w chwili darowania był wart np. 300 tys.,
to wartość rynkowa darowanego udziału (zakładamy 1/2)
bedzie mniejsza od 150 tys.

Wartość domu nie musi wykluczać
domagania sie przez babcie zmniejszenia żądanych zachowków,
rozłożenia spłat na raty (sąd powinien wziąć pod uwagę wysokość renty, wiek, stan zdrowia, konieczność zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych babci, dochody, posiadany majatek, stan rodzinny wnuków)
inaczej pisząc
wg mnie moze mieć zastosowanie art. 5 kc.

#11 Guest_teresa280960

Guest_teresa280960
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2013 - 19:40

Witam serdecznie! Moje pyt.to: ponad 20 lat temu rodzice zapisali mnie i mojemu mężowi gospodarstwo rolne:dom i ok 2h ziemi w zamian za rentę rolniczą.Zburzyliśmy stary dom, wybudowaliśmy nowy, modernizowaliśmy małe gospodarstwo. 16 lat temu zmarla moja mama. Ojciec żyje, mieszka razem ze mną i moim mężem, ma swój pokój, dostęp do wszystkiego, jest zadowolony, ma wysoką emeryturę. Mam brata, który się ożenił i wyprowadził z domu jeszcze przed zapisem gospodarstwa, gdyż twierdził, że tego uprawiał nie będzie. Wyprowadził się, wybudowali z żoną nowy dom. Rodzice przez cały czas go wspomagali w budowie i do tej pory ojciec daje im ok. 3-4 tys. rocznie. Było wszystko dobrze do momentu gdy ja stwierdziłam, że nie będziemy dalej uprawiać ziemi i podzielimy ją na działki. Prawie dwa lata trwała procedura gdyż ziemia leży na terenie ochrony środowiska. Obecnie mamy już zgodę na budowę na tych działkach ale działki te nie są jeszcze konkretnie podzielone, gdyż czekamy na zainteresowanie klientów. Obecna wartość 1m.kw. to 25 zł(brak mediów, jest to wioska).Powiedziałam bratu, że dam mu 4 działki po 10a. Było wszystko dobrze do momentu gdy już było wszystko załatwione urzędowo i zapytałam go czy chce te działki sprzedać (ma szukać wtedy kupca i dobijać sam targu) czy też chce budować córkom (ma 2 córki)dom to wtedy trzeba zrobić zapis. Oburzył się gdyż powiedział, że należy mu się połowa z gospodarstwa.
Proszę o radę jak to prawnie wygląda i czy w razie śmierci ojca należy mu się zachowek, a jeżeli tak to jaki?

#12 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2013 - 22:01

Jeżeli przekazanie gospodarstwa rolnego nastąpiło w trybie
ustawy z 27 10 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym ...
lub
ustawy z 14 12 1982 r. o ubezpieczeniu spolecznym rolników ...,
to takie umowy przekazania gospodarstwa rolnego
nie są umowami darowizny
i przy ustalaniu wysokości zachowku
wartość przekazanego gospodarstwa nie uwzględnia się

#13 Guest_teresa280960

Guest_teresa280960
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2013 - 22:14

Dzięki za informację. Rozumiem, że bratu zgodnie z prawem nic się nie należy?

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 16:00

Witam.
Mam pewne pytanie i bardzo proszę o odpowiedź... Rodzice zapisali mi gospodarstwo rolne 22 lata temu. Ojciec zmarł dwa lata później, matka żyje. Czy po śmierci matki mojemu rodzeństwu będzie należał się zachówek? Rodzice zapisali mi gospodarstwo w trybie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu rolników indywidualnych i członków ich rodzin. Z góry dziękuje za odpowiedź.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 17:28

NIE, patrz odpowiedz powyzej.

#16 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2013 - 23:21

Po smierci ojca odziedziczylem 1/8 mieszkania.
Dzisiaj matka chce przepisac swoja czesc na brata
pomijajac mnie.Co daje mi moja 1/8 mieszkania.

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2013 - 00:23

Przypuszczalnie ma Pan dwoje rodzenstwa ktorzy odziedziczyli po 1/8 mieszkania; jak mama podaruje swoja czesc 5/8 mieszkania bratu to brat bedzie mial 3/4 mieszkania i trzeba napisac wniosek do sadu o prawo wykupu przez brata dwoch wlascicieli ktorzy maja po 1/8 mieszkania. Jezeli brat nie bedzie chcial wykupic wspolwlascicieli - mieszkanie nalezy sprzedac i odpowiednio podzielic sie majatkiem.
W przyszlosci - jezeli przepisy sie nie zmienia - przysluguje Panu zachowek po mamie w wysokosci polowy spadku ktore by Pan otrzymal minus wartosc 1/8 mieszkania.

#18 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2013 - 12:35

Babcia przepisała testamentem swoje mieszkanie na wnuczkę w 2004r.
Córka i syn ustnie umówili się zrzeczenia praw do tego mieszkania.(niema tej umowy na pismie)
Czy ta córka ma prawo domagać sie zachowku po śmierci babci? Czy tamta ustna umowa jest ważna?
Świadkami tej umowy byli ich małżonkowie (maż córki jest niedostępny, nie może potwiedzić tej umowy, zas brat i jego żona sa rodzicami tej właśnie wnuczki)

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2013 - 17:28

Babcia ma prawo napisac nieskonczenie duzo testamentow i w zasadzie ten ostatni jest wazny a wczesniej podarowac lub sprzedac mieszkanie komukolwiek.
Oczywiscie ze taka umowa nie ma zadnej waznosci prawnej, jezeli mieszkanie bylo tylko babci - sprawdzic w internecie KW - wnuczka musi wyplacic zachowek dzieciom babci w wysokosci polowy przyslugujacego spadku chyba ze przepisy sie zmienia.

#20 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2013 - 17:42

dzięki

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych