Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny do emerytury

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671874 postów

Napisano 19 sierpień 2012 - 18:36

Komentarz do artykułu: Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny do emerytury

#2 Guest_sj.ostoja@gmail.com

Guest_sj.ostoja@gmail.com
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2012 - 18:36

Witam,do emerytury nie przyznano mi dodatku pielęgnacyjnego.(Orzecznik odmówił)
Nie robiłem odwołania.
Kiedy mogę złożyć następny wniosek.
Proszę o odpowiedź.

#3 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2012 - 22:24

Następny wniosek można składać, kiedy ustanie przyczyna, dla której odmówiono Panu wypłacenia świadczenia ( nie podaje Pan przyczyny, więc tylko domyślam się ), np. pogorszył się Pana stan zdrowia na tyle, że taki dodatek będzie już mógł przysługiwać.

#4 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 25 marzec 2014 - 21:10

Proszę o poradę,doznałam skomplikowanego złamania stawu skokowego, okresowo dostałam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, dostaję 153 zł zasiłku,nie mam żadnych swoich dochodów, jestem na utrzymaniu męża, czy mogę ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 marzec 2014 - 21:16

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w Pani przypadku.Przysługuje ono osobie, która zwolniła się z pracy, aby opiekować się niepełnosprawną osobą.

#6 Guest_ar

Guest_ar
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2014 - 21:10

prosze o informacje mam pod opieką osobe w wieku 79 lat czyli swoją matke,która nie jest zdolna do samodzielnego funkcjonowania czy moge się starac o datek pielegnacyjny

#7 Guest_Anna- Maria

Guest_Anna- Maria
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2014 - 23:00

Przebywalam na emeryturze wlasnej,kiedy zmarl moj maz /tez juz emeryt/.Po smierci meza wystapilam do Zusu z wnioskiem o rente rodzinna po zmarlym mezu dla studiujacego /poza miejscem zamieszkania/syna. Po skonczeniu pobierania renty przez syna ,ja "przeszlam " na rente rodzinna po zmarlym mezu,rezygnujac z wlasnej emerytury. Czy po ukonczeniu 75 lat zycia bedzie mi przyslugiwal dodatek pielegnacyjny bez potrzeby skladania wniosku ?

#8 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 29 wrzesień 2014 - 23:40

Od 1 marca 2013 r. dodatek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 203,50 zł miesięcznie.Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty (z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnej), jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka) albo ukończyła 75 lat życia.Po ukończeniu 75 roku życia dodatek ten zostaje przyznany "z urzędu",ZUS sam powinien doliczyć do otrzymywanej renty rodzinnej,począwszy od miesiąca w którym ukończyła pani 75 lat.

#9 Guest_emeryt

Guest_emeryt
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2015 - 12:55

Niestety komornicy POTRĄCAJĄ DZIADKOM DODATEK PIELĘGNACYJNY, ponieważ 25% zabierają od emerytury BRUTTO razem z w.wm. podatkiem.

#10 Guest_sflustrowana

Guest_sflustrowana
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2015 - 18:55

nie rozumiem jakim prawem ZUS zabiera dodatek pielęgnacyjny osobie przebywającej w ZOL, jeśli osoba ta płaci za pobyt, a więc nie jest to nieodpłatne przebywanie w tej placówce. W mojej ocenie to zwykła kradzież i draństwo! Czas aby problemem zajął się Rzecznk Praw Obywatelskich....

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2015 - 19:06

nie rozumiem jakim prawem ZUS zabiera dodatek pielęgnacyjny osobie przebywającej w ZOL, jeśli osoba ta płaci za pobyt, a więc nie jest to nieodpłatne przebywanie w tej placówce. W mojej ocenie to zwykła kradzież i draństwo! Czas aby problemem zajął się Rzecznk Praw Obywatelskich....

Jeśli emeryt płaci za pobyt, to nie mogą zabierać mu dodatku. Proszę odwołać się do ZUS-u.

#12 Guest_emryt 74lata i 11 miesięcy

Guest_emryt 74lata i 11 miesięcy
  • Goście

Napisano 11 maj 2015 - 04:36

jeśli emeryt kończy lata 18 to czy świadczenie należy się za ten bieżący miesiąc?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 maj 2015 - 12:29

jeśli emeryt kończy lata 18 to czy świadczenie należy się za ten bieżący miesiąc?

Nie dało się tego pytania bardziej zagmatwać? Emeryt kończy lata? Chyba chodzi Ci o to, że dnia osiemnastego kończysz 75 lat? Tak, za bieżący miesiąc powinni już wypłacić dodatek.

#14 Guest_Tadeusz

Guest_Tadeusz
  • Goście

Napisano 21 luty 2016 - 10:07

75 lat skończę 25 sierpnia.Czy za sierpień należy mi się dodatek pielęgnacyjny?

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 luty 2016 - 11:56

75 lat skończę 25 sierpnia.Czy za sierpień należy mi się dodatek pielęgnacyjny?

Tak, za sierpień należy się.

#16 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 11 marzec 2016 - 23:28

Jak i gdzie sprawdzić. Moja mama ma 87 lat a więc od 75 roku powinna dostawać dodatek pielęgnacyjny. Zawsze mówiła, że jej emerytura z dodatkiem wynosi ok. 1500 zł. (dostała pismo z inf. że taki dodatek dostanie i na tym koniec).Po raz pierwszy dostałam do ręki Jej dokumenty i zobaczyłam, że z wyliczenia z ZUSu uwzględniając dodatek powinna dostawać ponad 1700 zł, tymczasem dostaje 1516. Obejrzałam jej wszystkie wyciągi z ostatniego roku na żadnym niedostarczone pieniądze.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2016 - 12:24

Jak i gdzie sprawdzić. Moja mama ma 87 lat a więc od 75 roku powinna dostawać dodatek pielęgnacyjny. Zawsze mówiła, że jej emerytura z dodatkiem wynosi ok. 1500 zł. (dostała pismo z inf. że taki dodatek dostanie i na tym koniec).Po raz pierwszy dostałam do ręki Jej dokumenty i zobaczyłam, że z wyliczenia z ZUSu uwzględniając dodatek powinna dostawać ponad 1700 zł, tymczasem dostaje 1516. Obejrzałam jej wszystkie wyciągi z ostatniego roku na żadnym niedostarczone pieniądze.

Jak i gdzie sprawdzić? W Zus-ie sprawdzić, jeśli podejrzewasz, że przysyłają złą kwotę emerytury. Na decyzji emerytalnej jest to wyszczególnione w osobnej kolumnie 208 zł. Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany z urzędu, po ukończeniu 75 roku życia, nie trzeba o niego występować do ZUS-u.

#18 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2016 - 17:39

czy osobia pobierająca rentę rodzinną po mężu , która ukończyła 75 lat też ma prawo do tego dodatku

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2016 - 10:38

czy osobia pobierająca rentę rodzinną po mężu , która ukończyła 75 lat też ma prawo do tego dodatku

Jeśli ukończyła 75 lat ma przyznany taki dodatek z urzędu, nie musi starać się o niego.

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 luty 2017 - 18:40

Czy osoba, która ukończyła 75 rok życia, traci prawo do dodatku pielęgnacyjnego, jeśli przebywa w prywatnym (prowadzonym przez stowarzyszenie) domu seniora?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych