Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak odrzucić spadek?

54 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670969 postów

Napisano 14 lipiec 2012 - 15:25

Komentarz do artykułu: Jak odrzucić spadek?

#2 Guest_misia6

Guest_misia6
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2012 - 15:25

Minęło 4 miesiące os śmierci mojego Syna, który pozostawił po sobie długi spadkowe. Byłam u notariusza, który odmówił mi sporządzenia aktu odrzucenia spadku,twierdząc, że najpierw musi to zrobić moja była synowa w imieniu mojego 6-letniego wnuka. Wiem, że jeszcze tego nie zrobiła lekceważąc interes swojego synka, czas leci a jest na to tylko 6 miesięcy. Nie chce się ze mną kontaktować w tym temacie i boję się, ze po upływie 6 miesięcy spadek ustawowo obciąży mnie - matkę. czy mam w tej sytuacji jakieś inne wyjście ? Proszę o poradę.

#3 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2012 - 21:14

Spadek nie obciąży Pani, w pierwszej kolejności obciąży syna Zmarłego, a Pani wnuka.

#4 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2012 - 17:03

Witam.
Mam pytanie. Czy jest możliwe odrzucenie spadku za życia spadkodawcy? Jestem pełnoletni i mam dwoje dzieci. Moi rodzice są po rozwodzie i nie mam żadnego kontaku ze swoim ojcem nie wiem gdzie przebywa itd. Jaką mam prawną możliwość zabezpieczenia swoich dzieci i siebie przed odziedziczeniem długów ojca za jego życia.

#5 Guest_-praw-ewelinap

Guest_-praw-ewelinap
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2012 - 17:02

Za życia spadkodawcy można zrzec się spadku, odrzuca się tylko po śmierci.
http://notariusz.wie...otariuszem.html

#6 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2012 - 01:30

Dziękuję za opd. Jednak napisałem wyraźnie, że nie mam żadnego kontaktu z ojcem. Co za tym idzie nie ma możliwości zawarcia umowy między stronami przed notariuszem.

#7 Guest_Marhew

Guest_Marhew
  • Goście

Napisano 09 luty 2013 - 11:54

Dzień dobry, mam pytanie w kwestii odrzucania spadku. Moja teściowa dowiedziała się, że zmarła jej matka i przypada jej udział w spadku. Teściowa mieszka za granicą (w Holandii), nie ma już nawet polskiego obywatelstwa, nie ma ochoty na spadek po matce, nie chce przyjeżdżać na sprawę spadkową, w ogóle nie chce mieć nic wspólnego ani z tym spadkiem, ani z rodzeństwem. Czy oświadczenie o odrzuceniu spadku z podpisem poświadczonym przez holenderskiego notariusza (+ tłumaczenie przysięgłe klauzuli) złożone przez jej krewnych w sądzie będzie miało taki skutek?
I druga rzecz, w takiej sytuacji spadkobiercą jej udziału staje się jej syn (mój mąż), prawda? Jeżeli on tez odrzuci, to prawa do spadku przechodzą na nasze dziecko?

#8 Guest_Kari94

Guest_Kari94
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 15:45

A ja mam takie pytanie,dowiedziałam się kilka dni temu od ciotki że jest spadek po babci i są to długi i muszę go odrzucić..Na początku mówiła że potrzebuje tylko aktu zgonu,lecz gdy miało dość do przekazania mi aktu ona nagle powiedziała ze go nie potrzebuje tylko muszę zapłacić notariuszowi 100zl i po sprawie.To jak to w końcu jest.??

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 18:24

A ja mam takie pytanie,dowiedziałam się kilka dni temu od ciotki że jest spadek po babci i są to długi i muszę go odrzucić..Na początku mówiła że potrzebuje tylko aktu zgonu,lecz gdy miało dość do przekazania mi aktu ona nagle powiedziała ze go nie potrzebuje tylko muszę zapłacić notariuszowi 100zl i po sprawie.To jak to w końcu jest.??

Do odrzucenia spadku konieczny jest akt zgonu.Koszt to około 100 zl u notariusza.

#10 Guest_Grzdyl

Guest_Grzdyl
  • Goście

Napisano 26 marzec 2013 - 11:24

Aka stanu cywilnego są potrzebne do potwierdzenia pokrewieństwa z babką - jej akt zgonu plus akty urodzenia lub małżeństwa w przypadku kobiet zmieniających małżeństwo.
Zamiast iść do notariusza, drożej ale szybciej zawsze można złożyć wniosek o odrzucenie spadku w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby odrzucającej. Trwa to dłużej ale jest nieco taniej.

#11 Guest_odrzucenie spadku ?

Guest_odrzucenie spadku ?
  • Goście

Napisano 01 maj 2013 - 18:37

Mam bratanka, jestem ciotką, brat zmarł, podobno zostawił długi, nikt nie wie ile dokładnie, bank nie chce ujawnić ile tych długów jest, nawet jego synowi.Kiedyś brat wspominał że z kary bankowej wydał pięć tys.i nie może tego spłacić.Zabierano mu tylko odsetki,a dług podstawowy,zawsze był.Długów za media, i czynsz nie było. Ale SM twierdzi że po rozliczeniu zużycia mieszkania, zostanie jakaś kwota pieniędzy, za wkład mieszkaniowy.Dodam że bratanek choruje, na schizofrenię już od dzieciństwa, /ma 50 lat/ nie radzi sobie życiowo, jest łatwowierny, ufny. nie jest ubezwłasnowolniony. Ja Mu radzę aby nie przyjmował żadnych pieniędzy od SM. bo będą kłopoty. Proszę o radę jak mogę mu dobrze doradzić /pomóż/.

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 październik 2013 - 22:08

mam taka sytuacje,po smierci mojej mamy odrzuciłam spadek po niej poniewaz były to długi.Ale nie odrzuciłam tego spadku w imieniu moich dzieci, które byly wowczas nieletnie .Obecnie corka ma 18lat i moje pytanie do państwa czy ona sama moze to teraz zrobić.

#13 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 15:34

Po śmierci mojego teścia ,teściowa oraz mój mąż i jego siostra odrzucili spadek. Czy w związku z tym przechodzi on na mnie i dzieci ? Mam pełnoletniego syna ,który nosi po moim mężu tylko nazwisko, nie jest przysposobiony przez niego . i co z pozostałymi dziećmi w wieku 16 i 10 lat ? spadkiem są długi teścia.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 listopad 2013 - 14:13

Dzień dobry, mam pytanie w kwestii odrzucania spadku. Moja teściowa dowiedziała się, że zmarła jej matka i przypada jej udział w spadku. Teściowa mieszka za granicą (w Holandii), nie ma już nawet polskiego obywatelstwa, nie ma ochoty na spadek po matce, nie chce przyjeżdżać na sprawę spadkową, w ogóle nie chce mieć nic wspólnego ani z tym spadkiem, ani z rodzeństwem. Czy oświadczenie o odrzuceniu spadku z podpisem poświadczonym przez holenderskiego notariusza (+ tłumaczenie przysięgłe klauzuli) złożone przez jej krewnych w sądzie będzie miało taki skutek?
I druga rzecz, w takiej sytuacji spadkobiercą jej udziału staje się jej syn (mój mąż), prawda? Jeżeli on tez odrzuci, to prawa do spadku przechodzą na nasze dziecko?

#15 Guest_ijan

Guest_ijan
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 18:14

W roku 2007 zmarła mi moja teściowa pozostawiając swoje mieszkanie spółdzielcze które zamieszkiwała wraz z swoją órką.W tym roku dowiedziałem sie że mieszkanie te było spółdzielcze własnościowe mieszkanie te nie jest mi potrzebne ani mojemu bratu ,czy jak się zrzeczemy spadku to czy nasze dzieci wejdą w ten spadek im również jest ten spadek niepotrzebny.Zaznaczyć chciałbym że do tego dziedziczenia jest jeszcze dwóch synów zmarłego brata ale nie wiemy gdzie oni przebywają parę lat temu wyjechali za granicę i nie dają znaków życia .Co zrobić z tym faktem?Proszę o pilną odpowiedz lub ukierunkowanie co z tym fantem zrobić. Mój e-mail lisfuks@onet.pl

#16 Guest_małgorzata

Guest_małgorzata
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2014 - 21:49

Niedawno umarł mój tata, zostawił długi alimentacyjne (niepłacone alimenty na mnie i na moją siostrę). Mama przekazała sprawę do komornika i Funduszu Alimentacyjnego (najpierw w ZUS a później w MOPS). Czy te instytucje będą ściągać należność ode mnie i siostry jeśli przyjmiemy spadek po tacie?

#17 Guest_goral

Guest_goral
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2015 - 20:36

Niedawno zmarl mój brat,czy mam obowiązek opróżnienia mieszkania z mebli itp.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2015 - 20:53

Niedawno zmarl mój brat,czy mam obowiązek opróżnienia mieszkania z mebli itp.

Domyślam się, że jest to mieszkanie komunalne, więc nie masz takiego obowiązku. Na przyszłość - jeśli oczekujesz porady, napisz dokładnie o co chodzi.

#19 Guest_Amelia

Guest_Amelia
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2015 - 20:31

Dzisiaj drogą pantoflową dowiedziałam się ,że w lutym ma odbyć się sprawa spadkowa po wujku(bracie mojego zmarłego w 1973r. taty). Wujek zmarł w 2012 o czym nikt z mojej najbliższej rodziny nie wiedział( nie utrzymujemy kontaktów z rodzina taty). Sąd nie jest w stanie zawiadomić mnie pisemnie ani w żaden inny sposób ponieważ przez 10 lat mieszkałam w innym mieście niż to gdzie ma odbyc się rozprawa, a od 2 lat mieszkam za granicą i nikt nie zna mojego adresu. Posiadam dwójkę dzieci (19 i 13 lat) i tyle się naoglądałam i nasłuchałam o spadkach, że jestem w kropce ponieważ podejrzewam, że wujek który był bezdzietnym kawalerem posiada masę długów. Do spadku ma prawo z tego co wiem rodzeństwo zmarłego wujka. Czy toś poinformuje mnie jak ta sprawa tak naprawdę wygąda? Jak i kiedy musiałabym zrzec się tego majatku abym ja i moje dzieci nie miały problemu?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2015 - 20:57

Dzisiaj drogą pantoflową dowiedziałam się ,że w lutym ma odbyć się sprawa spadkowa po wujku(bracie mojego zmarłego w 1973r. taty). Wujek zmarł w 2012 o czym nikt z mojej najbliższej rodziny nie wiedział( nie utrzymujemy kontaktów z rodzina taty). Sąd nie jest w stanie zawiadomić mnie pisemnie ani w żaden inny sposób ponieważ przez 10 lat mieszkałam w innym mieście niż to gdzie ma odbyc się rozprawa, a od 2 lat mieszkam za granicą i nikt nie zna mojego adresu. Posiadam dwójkę dzieci (19 i 13 lat) i tyle się naoglądałam i nasłuchałam o spadkach, że jestem w kropce ponieważ podejrzewam, że wujek który był bezdzietnym kawalerem posiada masę długów. Do spadku ma prawo z tego co wiem rodzeństwo zmarłego wujka. Czy toś poinformuje mnie jak ta sprawa tak naprawdę wygąda? Jak i kiedy musiałabym zrzec się tego majatku abym ja i moje dzieci nie miały problemu?

Jeśli rodzeństwo odrzuci spadek, w następnej kolejności dziedziczy Pani i wtedy będzie 6 miesięcy czasu na odrzucenie spadku.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych