Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spadek po bracie

38 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671920 postów

Napisano 08 lipiec 2012 - 12:19

Komentarz do artykułu: Spadek po bracie

#2 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2012 - 12:19

Mam pytanie jesli rodzice przepisali synowi za zycia notarialnie gospodarstwo i pomineli reszte dzieci siostre i mnie 2 syna czy mozna sie domagac czegos od brata by splacil rodzenstwo. Mama zyje tata zmarl

#3 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2012 - 12:41

O splacie nie może być mowy, bo gospodarstwo jest własnością brata i nie wchodzi w skład spadku po ojcu.
Można domagać zachowku lub jego uzupełnienia,
jeżeli to przepisali oznacza umowę darowizny

#4 Guest_easy-law.pl

Guest_easy-law.pl
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2012 - 21:03

Witam serdecznie,

zapraszam do kontaktu na biuro@easy-law.pl, oczywiście Panu i siostrze będzie przysługiwał zachowek po zmarłym ojcu, co najprawdopodobniej będzie wiązało się z koniecznością spłaty Pana przez brata.

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2012 - 21:53

Witam serdecznie,

zapraszam do kontaktu na biuro@easy-law.pl, oczywiście Panu i siostrze będzie przysługiwał zachowek po zmarłym ojcu, co najprawdopodobniej będzie wiązało się z koniecznością spłaty Pana przez brata.

To witam serdecznie chyba jest pijane

#6 Guest_Comodo

Guest_Comodo
  • Goście

Napisano 11 luty 2013 - 23:07

Moja bezdzietna ciotka (jej maz i rodzice nie zyja od ponad 10 lat), żyje natomiast - 2 braci i ich dzieci)- w chwili mojego wyjazdu na 3 lata za granice - postanowiła przekazac gospodarstwo i dom swojemu chrześnikowi. Wczesniej od 10 lat mówiła wszystkim, ze wszystko przekaze mnie (mam to nagrane - ona o tym wie..)..Czy w chwili przekazania w spadku po swojej smierci majatku chrzesnikowi - mnie, jako jej bratankowi nalezy sie zachowek?? (pracowałem na jej gospodarstwie wczesniej kilkanascie lat!)..Prosze o sugestie..

#7 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 12 luty 2013 - 09:43

Po bezdzietnej ciotce, ktorej mąż i rodzice nie zyją,
zachowek nikomu nie bedzie należał

#8 Guest_Comodo

Guest_Comodo
  • Goście

Napisano 12 luty 2013 - 17:05

Dlaczego? Prosze trochę dokładniej..Ja i żyjący moj ojciec a więc brat ciotki pracowaliśmy na gospodarstwie bezdzietnej, samotnej ciotki przez lata..jednak podejrzewając jej intencje ( ona chciała tylko pomocy - do spadku przewiduje brata ojca w innym mieście..oraz wymienionego chrześnika który "nagle" zainteresował sie moja ciotka..gdy ja wyjechałem za granice..) przestalismy prowadzic jej gospodarstwo. Ciotka ma 75 lat i emeryture a nikomu jeszcze nie przekazała gospodarstwa..mam świadkow, na to ze przez lata pracowałem u niej za pół darmo..Nie odpuszcze.. (boje sie tylko o ojca, który jest chory..i może wcześniej niz ciotka odejść..)..Pozdrawiam!

#9 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 12 luty 2013 - 18:57

Uprawnionymi do zachowku mogą być
zstępni spadkodawcy,
małżonek spadkodawcy,
rodzice spadkodawcy (ale tylko wtedy, gdyby dziedziczyli ustawowo)
i nikt inny

#10 Guest_Comodo

Guest_Comodo
  • Goście

Napisano 13 luty 2013 - 11:46

No a bracia - np. w przypadku pominiecia w testamencie?..Czy ojciec moze wystapic o zachowek?..No i fakt, iz kilkanascie lat użytkowalismy to gospodarstwo prawie jak swoje!..
Pewno Skarb Panstwa ma pierwszeństwo..........

#11 Guest_b n

Guest_b n
  • Goście

Napisano 18 luty 2013 - 00:39

Na pewno..PRECZ Z KOMUNA!!

#12 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 19 luty 2013 - 20:55

Mój brat krótko przed śmiercią upoważnił mnie abym pobrała z lokat jego oszczędności w celu zakupienia mu mieszkania. Niestety, nie zdążyłam. Brat był bardzo chory i po około 2 miesiącach zmarł.
Pieniądze wpłąciłam na mój rachunek i leżą tam do dziś. W tym tygodniu uprawomocniło się postanowienie sądu zgodnie z którym ( brat zostawił mi testament) wszystko po bracie ja dziedziczę.Brat był osobą samotną i nasi rodzice już nie żyją . Żyje jeszcze drugi nasz brat.
Dowiedziałam się, że aby być zwolnionym z podatku od pieniędzy po bracie muszę mieć dokument z banku , że pieniądze są zapisane na mnie. W przeciwnym wypadku muszę od nich odprowadzić podatek. Proszę o odpowiedż czy wystarczyłoby samo zaświadczenie z banku , ze to włąśnie ja pobrałam określoną ilość pieniędzy. Brat z nich wogóle nie korzystał gdyż był w tym czasie w Domu Opieki Społecznej , był sparaliżowany po wylewie.
Ja jedynie pokryłam z tego koszty jego pobytu w wyżej wymienionej placówce.
Bardzo proszę o odpowiedż.

#13 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 26 luty 2013 - 13:00

Bardzo proszę o odpowiedż na moje pytanie

#14 Guest_anty

Guest_anty
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2014 - 14:19

co ty k...a debil jakiś nawiedzony jesteś?

#15 Guest_anty

Guest_anty
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2014 - 14:22

gdybyś przeżył kilkanaście lat w komunie to nie pisałbyś takich k...a bzdur typu - precz z komuną. KOMUNO WRÓĆ

#16 Guest_memmro

Guest_memmro
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2014 - 19:04

Niezwykle dużo na temat prawa spadkowego dowiedziałam się dzięki stronie : http://zachowek.biz.pl/, i poczułam się pewniej...również "walczyłam" o zachowek

#17 Guest_Anita

Guest_Anita
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2014 - 13:36

Rodzice przepisali na mnie dom. Mam brata ,więc spłaciłam mu połowę wartości tego domu. Nie mamy z mężem dzieci, więc jeśli ja umrę (i rodzice) to mojemu bratu znów trzeba będzie zapłacić połowę wartości domu. Jaki w tym jest sens? To tak jakbym kupiła ten dom od brata, a nie dostała go od rodziców. A brat będzie poszkodowany, bo to ja dostałam dom.

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2014 - 21:11

Podarowala Pani pewna sume pieniedzy zapewnie z pokwitowaniem brata i z zawiadomieniem US o darowizmie ale ta darowizna nie ma nic wspolnego z darowaniem domu przez rodzicow.
Zachowki - dwa - wyplaca sie po smierci kazdego z rodzicow w ciagu 5 lat jak spadkobiorcy sie upomna.
A dlaczego Pani uwaza ze po Pani smierci trzeba bedzie zaplacic braty polowe aktualnej wartosci domu ? Pani ma zamiar sie rozwiesc i nie bedzie Pani miala nastepnego meza ? Pani maz dziedziczy calosc domu i nikogo nie musi splacac.
Czy to nie sa zbyt pochopne plany - Pani bedzie zyla w samotnosci a rodzice juz umra ?
Bratu przysluguje zachowek po smierci kazdego z rodzicow.

#19 Guest_Anita

Guest_Anita
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2014 - 13:09

Tu nie chodzi o zachowek po rodzicach, ta sprawa jest już rozwiązana. Bratu będzie się należał spadek po mnie, ponieważ nie mamy zstępnych. Połowę odziedziczy mąż, a drugą połowę brat. Tak stanowi prawo. Jeśli nie masz dzieci, wtedy po tobie dziedziczą rodzice, ale jeżeli oni nie żyją to dziedziczą ich dzieci czyli twoje rodzeństwo. Jestem w takim wieku, że na pewno nie będę miała dzieci, więc sprawa mnie interesuje. Prosiłabym o opinię kogoś kto ma rozeznanie w sprawach spadkowych.

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2015 - 17:27

muj brat wziol telewizor na raty ,czy wrazie smirci bede splacac raty

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych