Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy rozwiedziona otrzyma rentę rodzinną po zmarłym byłym mężu?

29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671840 postów

Napisano 02 czerwiec 2012 - 19:21

Komentarz do artykułu: Kiedy rozwiedziona otrzyma rentę rodzinną po zmarłym byłym mężu?

#2 Guest_wdowa

Guest_wdowa
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2012 - 19:21

To jest skandal żeby pierwsza żona która otrzymywała alimenty w kwocie 300zł. dostawała 1/2 renty rodzinnej a druga żona po dlugich latach życia również 1/2 renty rodzinnej.Niech rząd coś z tym zrobi bo tak dalej byc nie może

#3 Guest_Rozwiedziona

Guest_Rozwiedziona
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2012 - 17:48

Dlaczego nie przysługuje renta rozwiedzionej z winy męża bez orzeczenia o alimentach na nią ??? To ma być KARA za to że pracowała !!! . Dlaczego prawo jest NIESPRAWIEDLIWE ?!. DLACZEGO !!!!!!!!!!!!!!..........

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2012 - 19:44

Dlaczego nie przysługuje renta rozwiedzionej z winy męża bez orzeczenia o alimentach na nią ??? To ma być KARA za to że pracowała !!! . Dlaczego prawo jest NIESPRAWIEDLIWE ?!. DLACZEGO !!!!!!!!!!!!!!..........

jeżeli Ciebie to dotyczy, to występuj o alimenty, nawet o 100 zł, a będziesz miała prawo do ewentualnej renty rodzinnej.

#5 Guest_Rozwiedziona

Guest_Rozwiedziona
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 12:43

Niestety były mąż nie żyje od 6 lat;nie mogę więc wystąpić o alimenty. Mam 56lat i wychowuję 16 letniego syna ,który ma rentę rodzinną po nim .Ja obecnie nie pracuję - renta po byłym to rozwiązanie moich problemów do czasu przejścia na emeryturę

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 13:19

Niestety były mąż nie żyje od 6 lat;nie mogę więc wystąpić o alimenty. Mam 56lat i wychowuję 16 letniego syna ,który ma rentę rodzinną po nim .Ja obecnie nie pracuję - renta po byłym to rozwiązanie moich problemów do czasu przejścia na emeryturę

przykre, że Ty nie możesz skorzystać z renty rodzinnej, ale może skorzystać syn w pełnej wysokości(renta rodzinna jest dzielona na uprawnione osoby).

#7 Guest_Rozwiedziona

Guest_Rozwiedziona
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 18:50

Syn ma rentę 80%-tyle otrzymuje jedna osoba,85% dla dwojga,90% to renta dla trzech i więcej osób.100% mógł otrzymać tylko zmarły.''Kto ustala takie kryteria? Małżeństwo to następstwo przysięgi małżeńskiej - po rozwodzie z powodu złamania tej przysięgi - powinny nastąpić konsekwencje prawne - nie tylko rozwód lecz odpowiedzialność finansowa .Ktoś łamie prawo powinien za to zapłacić a państwo nie powinno chronić ZUS tylko obywateli.Tym bardziej że mój były mąż odprowadzał składki przez 26 lat (nadmieniam że zarabiał ponad przeciętną krajową ); nigdy z nich nie korzystał - zmarł mając 53 lata. Nasze prawo w tej kwestii to bezprawie.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 22:47

Syn ma rentę 80%-tyle otrzymuje jedna osoba,85% dla dwojga,90% to renta dla trzech i więcej osób.100% mógł otrzymać tylko zmarły.''Kto ustala takie kryteria? Małżeństwo to następstwo przysięgi małżeńskiej - po rozwodzie z powodu złamania tej przysięgi - powinny nastąpić konsekwencje prawne - nie tylko rozwód lecz odpowiedzialność finansowa .Ktoś łamie prawo powinien za to zapłacić a państwo nie powinno chronić ZUS tylko obywateli.Tym bardziej że mój były mąż odprowadzał składki przez 26 lat (nadmieniam że zarabiał ponad przeciętną krajową ); nigdy z nich nie korzystał - zmarł mając 53 lata. Nasze prawo w tej kwestii to bezprawie.

tak, tylko, ze ZUS nie ustanawia prawa, tylko stosuje się do ustawy, którą uchwalił sejm i zatwierdził prezydent.
Aby to zmienić należy zaangażować organizacje społeczne i wnieść projekt obywatelski.

#9 Guest_Danuta

Guest_Danuta
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2014 - 19:28

Kto wymyślił takie prawo -bo chyba ktoś, kto nie umie liczyć!!! Podam przykład który wyczytałam na jednym z forum!

Jedna pani wyszla za rozwodnika ,który płacil alimenty do końca życia pierwszej żonie .Nadomiar złego mąż zmarł i  ta była otrzymuje jeszcze drugą połowę emerytury jej męża  !

W Polsce mamy prawo do jednej emerytury ! To dlaczego ta pierwsza żona ma  prawo mieć swoją emeryturę koło 1.400zł.+alimenty+jeszcze połowę do drugiej połowy emerytury po byłym mężu która wynosiła koło 3.000 tyś.

To proszę policzyć za ile żyje pierwsza a za ile druga żona ! Dodam ,iż ta pani pisała wyszła za mąż za człowieka schorowanego i ignorowanego przez pierwszą żonę!!! Ludzie i gdzie tu sprawiedliwość to chyba tylko w Polsce !!! Zrozumiałabym gdyby nie miała z czego żyć, ale w takiej sytuacji to warto w Sądach walczyć jak lew !!! Żałosne te prawo!!!

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2015 - 12:29

to po co brałem rozwód skoro dostanie po mojej śmierci nie dość że rozwód kosztował mie 5tyś. to jest chore teraz spotykam sie z inną myślałem że jak weżniemy ślub to ona dostanie a nie była i jak żyć w takim kraju k**wa POZDRAWIAM WSZYSTKICH

#11 Guest_ANNA

Guest_ANNA
  • Goście

Napisano 07 maj 2015 - 08:35

mysle ze jest to nie sprawiedliwe zezeli chodzi o przepisy dotyczące przyznania renty rodzinnej po rozwodzie dla bylej zony ja jestem po rozwodzie z wyłącznej winy zmarłego meza był człowiekiem mściwym i chorym nigdy by mi nic nie dal jak by mogl to by mnie zabil był złym człowiekiem ja podupadlam na zdrowiu mam 56 lat zycia 30 lat cieszkiej pracy zus od lutego tego roku zostawil mnie bez srodkow do zycia bo jakas pani dr się pomylila zamiast renty przyznala mi piec miesięcy swiadczen jaetem na utrzymaniu mamy a rente rodzinna mi się nie malezy bo nie zadałam alimetow od meza a nie zadałam bo jego stan przez alkohol był bardzo zly a ja bym się wstydzila isc do sadu żeby przyznal mi alimenty od tego człowieka na sam widok mysle ze sad odrzucil by wniosek i tak jesyem w sytuacji bez nadziejnej

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 maj 2015 - 11:51

mysle ze jest to nie sprawiedliwe zezeli chodzi o przepisy dotyczące przyznania renty rodzinnej po rozwodzie dla bylej zony ja jestem po rozwodzie z wyłącznej winy zmarłego meza był człowiekiem mściwym i chorym nigdy by mi nic nie dal jak by mogl to by mnie zabil był złym człowiekiem ja podupadlam na zdrowiu mam 56 lat zycia 30 lat cieszkiej pracy zus od lutego tego roku zostawil mnie bez srodkow do zycia bo jakas pani dr się pomylila zamiast renty przyznala mi piec miesięcy swiadczen jaetem na utrzymaniu mamy a rente rodzinna mi się nie malezy bo nie zadałam alimetow od meza a nie zadałam bo jego stan przez alkohol był bardzo zly a ja bym się wstydzila isc do sadu żeby przyznal mi alimenty od tego człowieka na sam widok mysle ze sad odrzucil by wniosek i tak jesyem w sytuacji bez nadziejnej

Wstydziłaś się pójść do sądu po alimenty, a nie wstydziłaś się wystąpić do ZUS-u o rentę po byłym mężu? Dziwne. Sama sobie nagrzebałaś, a teraz szukasz winnego.

#13 Guest_Elżbieta T.

Guest_Elżbieta T.
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2016 - 17:51

mądry polak po szkodzie, ja nie zażądałam w sądzie alimentów od byłego męża, bo nie wiedziałam,że po jego śmierci mogę przejść na rentę, sędzina nawet o tym na rozprawie mi nie wspomniała, skąd miałam wiedzieć, to było 20 lat temu, trzeba być mądrzejszym od nich jak się rozwodzimy z mężem, dowiedziałam się przypadkiem po 10 latach , ale było już za pózno, ......

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2016 - 13:06

Ja także myślę że to wielka niesprawiedliwość, ponieważ ja także nie mam renty rodzinnej po byłym mężu mimo że rozwód nastąpił z wyłącznej winy męża.Otrzymywali ją tylko dzieci ponieważ renta byłego męża była bardzo niska wynosiła wtedy ok.600 zł wiec nie było możliwości zeby jeszcze mnie płacił i troje naszych dzieci, więc płacił tylko na dzieci po 100 zł na jedno ,jednak już są dorosłe i wprowadzili się z domu.A ja zostałam bez pracy i środków do życia.Swoją emeryturę dostanę dopiero za kilka lat bo renta byłego męża zabrał ZUS.

#15 Guest_Mike

Guest_Mike
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2017 - 14:23

Czy alimenty wpływają na wysokość renty rodzinnej?

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2017 - 13:16

Czy alimenty wpływają na wysokość renty rodzinnej?

Nie.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 maj 2017 - 11:31

Czy Akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się przez byłego męża obowiązkowi alimentacyjnemu  na rzecz byłej żony jest przez ZUS traktowany równoważnie do wyroku lub ugody sądowej alimentacyjnej

#18 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19005 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 25 maj 2017 - 12:33

Czy Akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się przez byłego męża obowiązkowi alimentacyjnemu  na rzecz byłej żony jest przez ZUS traktowany równoważnie do wyroku lub ugody sądowej alimentacyjnej

Zapytaj w ZUS.....chociaż co im do tego....hmmm

#19 Guest_sylwia

Guest_sylwia
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2017 - 07:10

No właśnie - jak jestem w tej samej sytuacji. Była zona mojego zmarłego męża będzie brała połowę renty rodzinnej, która mi się należy. Ja mam 47 lat. Przez rok dostanę 1/2 tej renty, potem 2 lata przerwy i po 50 znowu 1/2. Ale przez te 2 lata ( dopóki nie osiagne 50 lat) była żona dostawać będzie CAŁĄ rentę rodzinną. TO JEST NIESPRAWIEDLIWE !!!!!   Z jakiej racji mam się dzielić pieniędzmi z naszego wspólnego życia z panią która od 22 lat nie odezwała się słowem w sprawie wychowania i kształcenia córki a mój mąż sam finansował szkoły i wakacje córki.  To prawo jest popieprzone i konstruowane przez ludzi nie mających pojęcia o rzeczywitstości.

#20 Guest_Pytająca

Guest_Pytająca
  • Goście

Napisano 16 listopad 2017 - 20:06

Jestem rozwódką obecnie według prawa wdową od 4 lat. Starałam się o rętę rodzinna na syna mąż został po śmierci uznany jako niezdolny do pracy a od 98 uznany jako częściowo niezdolny[ale dopiero po śmierci] mąż w ostatnich latach przed śmiercią nie pracował tylko się leczył nie miał żrudła dochodu że tak powiem.Przyznano synowi retę rodzinna.Mam pytanie czy ja mogła bym też się starac o retę rodzinną bo słyszałam żę cos sie zmieniło z wdowami.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych