Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670988 postów

Napisano 15 maj 2012 - 17:55

Komentarz do artykułu: Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

#2 Guest_JOLKA

Guest_JOLKA
  • Goście

Napisano 15 maj 2012 - 17:55

Mam matkę 90 lat z chorobą Demencja Starcza o podłożu psychicznym. Jest skierowana poprzez Urząd Miasta. Ma emeryturę nie małą. My córki skromnie żyjemy mamy swoje choroby na które potrzebujemy dużo pieniędzy, a MOPS żąda od Nas do płaty za pobyt . Czy to w porządku ?? W piśmie Prezydenta jest jasno napisane z mamy świadczenia 70 %.

#3 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 31 maj 2012 - 16:20

roznice musi ktos pokryc,albo MOPS albo rodzina.Jesli dochod dzieci jest niski,musi byc udokumentowany zaswiadczeniami o dochodach, wtedy MOPS reguluje.Wszystko wyjasnia MOPS w miejscu ostaniego stalego zameldowana matki.

#4 Guest_Juanita1

Guest_Juanita1
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2012 - 23:14

Jednak do dochodu nie wlicza sie tylko skladek ZUS i podatku dochodowego. Wiekszosci MOPS nie interesujA koszty dojazdu do pracy (a nie wszystkie mozna odliczyc od podatku), koszty przedszkoli (a to dzieki nim rodzice moga pracowac), kosztow kredytu mieszkaniowego (gdzies ta rodzina musi mieszkac, zreszta wynajecie mieszkania to podobny koszt), koszt z tytulu naleznosci do zrzeszen (np.izby apekarskie, by moc pracowac trzeba nalezec), koszty szkolen obowiazkowych narzuconych przez ustawe (np.zawody medyczne) lub koszty ubezpieczen od odpowiedzialnosci cywilnej (czsami wymagane przez pracodawcow).

#5 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2013 - 18:24

Kto musi doplacac do DPS za pobyt Babci ? Rozumiem ze syn i corka. Ale czy wnuki tez maja taki obowiazek ? Jesli ktos by mi odpowiedzial bylabym bardzo wdzieczna.

#6 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2013 - 19:01

trudno odpowiedziec,ja jako corka zostalam zwolniona z koniecznosci ponoszenia kosztow pobytu matki w DPSie,a corkę,czyli wnuczke nikt z MOPSu nie wzywał na wywiad.

#7 Guest_córka

Guest_córka
  • Goście

Napisano 04 luty 2014 - 13:51

Mama pobiera 1200 zł emerytury , ile będzie płacić za pobyt w Domu Opieki?

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 luty 2014 - 14:00

To zależy od domu opieki, każdy ma swoją stawkę miesięczną.

#9 Guest_DESZCZ

Guest_DESZCZ
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2014 - 18:07

PRZEZ TAKIE WTRANCANIE SIĘ W PORTFELE A MAMY KREDYT DO SPŁACENIA A BRAT TEŻ MUSI MIEĆ PIĘNIĄDZE NA STUDIA MI NIKT NIE POMAGA TYLKO JEST CO RAZ GORZEJ .

#10 Guest_mamama

Guest_mamama
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2015 - 20:47

jestem ciekawa kto ustala taką " średnią krajową " ??? w Białymstoku np. są dwie tego typu placówki w jednej koszt miesięcznego utrzymania to 3.300 a w drugiej 4.400 ... od 35 lat wychowuję dziecko z porażeniem mózgowym, porażenie 4 kończyn(ataksja-sprawna manualnie z dużym ograniczeniem)chód w dużej mierze utrudniony, często uniemożliwiony, alalia percepcyjna( nie mówi) , stany padaczkowe,częsta spastyczność kończyn, twarzy, oczopląs, zaburzenia snu, agresja, upośledzenie intelektualne w stopniu głębokim.... moje dziecko ma przyznaną rentę socjalną w wysokości 690 zł... ale potrafi sama się zająć, bawić... nalepiać naklejki, oglądać książeczki, rysować kredkami, malować farbkami- abstrakcyjne bazgrołki:) ma swoje ulubione bajeczki, filmy, ma bardzo żywe reakcje -reaguje na czyjś płacz,( naciąga rękawek i wyciera oczki z łez, sama zaczyna płakać itp) wyczuwa żart, ironię- reaguje spontanicznie i emocjonalnie na otoczenie i sytuacje. ... jestem 57 letnią osoba, nigdy nie korzystałam z żadnej pomocy... choruję na arytmię serca, miażdżycę, cukrzycę, tarczycę( mam przepuklinę brzuszną), częste zawroty głowy... Nie mam czasu na leczenie siebie.. tak... nie mam ! A MUSZĘ :(Nie wiem jak to zrobić... gdzie, na jakich zasadach... co z moim dzieckiem ? ... a jeśli będzie konieczność pójścia do domu opieki ? ........ tu była długa przerwa w pisaniu, sama myśl, paraliżuje mi wszystkie funkcje... Przez cały czas, całe życie mojego dziecka nie podniosłam ręki na Nie, o klapsie nie ma w ogóle mowy ! Jest w Polsce jakiś ośrodek gdzie jest system opieki 1 na 1 ( pacjent /opiekun) ? ... ile dopłaty ??? ( nie pytam już z czego! ) przez cały czas jestem na każde zawołanie,każdy niemal posiłek musi być miksowany, światło świeci się na okrągło, dziecko nie zaśnie innaczej, kiedy gaszę budzi się... codzienne kąpiele, wpływają kojąco na spastyczność i pobudzają pracę mięśni( już nie nadmieniam co się dzieje z moim kręgosłupem podczas całego " procesu" kąpieli) codzienne masaże, gimnastyka ( na "kajaku" który koreluje, pobudza, synchronizuje pracę mięśni kończyn górnych i dolnych... rowerek, "zabawy" na dużych piłkach, orzeszku etc... Nie, nie da się wszystkiego i dokładnie opisać :( ... komu mam zaufać? i za jaką ...cenę ? komu mogę powierzyć mój największy skarb życia ? ... proszę nie pisać, że się żalę :), proszę tylko o wskazówkę?... podpowiedź ? sugestie? na moje ...pytania ?

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 luty 2015 - 01:53

To już lepiej na wakacje pojechać za te pieniądze, Polska to śmieszny kraj

#12 Guest_Jolek

Guest_Jolek
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2015 - 11:53

Mam pytanie. Czy osoby (zstepne czyli np. dzieci rodzicow) przebywajace za granica i ponoszace koszty zagraniczne np. w UK gdzie koszty zycia sa 5 krotnie wyzsze niz w Polsce, szczegolnnie najmu, tez podlegaja absurdalnym polskim przepisom okreslajacym minimalny dochod na poziomie mozliwosci jedzenia tynku ze scian na zachodzie przy takim minimalnym dochodzie, czy bierze pod uwage minimalny dochod dla realiow w jakich sie przebywa czyli np 1200 funtow na mc.? Ta ustawa powinna byc zaskarzona do trybunalu w Strasburgu, bo nie mozna ciagac tych co mieszkaja, zyja, sa placeni przez obce panstwo a tu nagle nasze wyciaga lapki po darmowa kase na jakies DPSy w ktorych oplaty sa ustalane na poziomie wlasnego widzi mi sie jakiegos wojta czy marszalka wojewodztwa, gdzie ow woj ma 12tys do kieszeni na mc.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2015 - 13:06

do autora Jolek: Ty jako dziecko masz obowiązek utrzymywać sowjego rodzica do końca jego dni, czy Ci sie to podoba, czy nie. Niby dlaczego podatnicy w Polsce mieli ponosić koszty utrzymania Twojego rodzica? To jest przerzucanie obowiazku opieki nad rodzicem na wszystkich podatników. Nie ma znaczenia tutaj fakt, iż pracujesz za granicą i tam odporowadzasz podatki...to jest przecież Twój rodzic!. Zgodnie z kodeksem rodzinym i oiekuńczym masz obowiązek alimentacyjny wzgledem swoich rodziców, m.in. choćby poprzez zapewnienie mu godziwej opieki do końca życia. Skoro mieszkasz za granicą, oczywiście nie mozesz na odległość opiekować się rodzicem, dltego też są takie instytucje jak DPS, które przejmą tą opiekę nad rodzicem, ale nie zwalnia Cię to z łożenia na utryzmanie Twojego rodzica.

#14 Guest_Patrycja

Guest_Patrycja
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2015 - 16:56

Jestem wnuczką, i byłam wezwana na wywiad, po wywiadzie otrzymałam pismo z umową że mam dopłacać na Dziadka prawie 600zł miesięcznie, czy mogę się od tego odwołać, dzieci dziadka żyją, lecz ich dochody nie przekraczają. Czy gmina ma prawo zmuszać mnie do podpisania tego? czy dojdzie do sprawy sądowej, i będą mi narastać odsetki ?Proszę o szybką odpowiedz 

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2015 - 18:52

Jestem wnuczką, i byłam wezwana na wywiad, po wywiadzie otrzymałam pismo z umową że mam dopłacać na Dziadka prawie 600zł miesięcznie, czy mogę się od tego odwołać, dzieci dziadka żyją, lecz ich dochody nie przekraczają. Czy gmina ma prawo zmuszać mnie do podpisania tego? czy dojdzie do sprawy sądowej, i będą mi narastać odsetki ?Proszę o szybką odpowiedz 

Masz prawo odwołać się, masz prawo nie płacić, ale w takim razie co z dziadkiem? Ktoś musi zająć się starszą osobą. Jeśli nie macie pieniędzy, nie korzystajcie z domu pomocy.Dogadaj się z dziećmi dziadka, może każdy chociaż trochę dołoży się i nie będziesz musiała aż tyle dopłacać. Jeśli dobrowolnie nie będziesz płaciła, gmina złoży pismo do sądu o alimentację.

#16 Guest_Dario8

Guest_Dario8
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2015 - 00:25

W sumie wygląda to tak :człowiek charuje a potem jak dożyje dostanie jakąś nędzną emeryturę(na nowych zasadach umrzemy najpierw albo zaraz po otrzymaniu emerytury).Jak się rozchorujesz,to musisz leczyć się prywatnie bo inaczej umrzesz,albo zostaniesz inwalidą bez renty ,bo i tak nie dają..A jak jesteś schorowanym starcem to musisz płacić jak za sanatorium,choć wiadomo to już ostatki..A jak nie to rodzina niech płaci -to pomoc społeczna(ja bym to nazwał rodzinną). Takie mamy Państwo i czasy ,że obowiązuje zasada pieniądza ,masz żyjesz nie to sp.. Uważam że to niczym się nie różni od polityki Hitlera w naturalnej selekcji,wybijaniu chorych etc. Tylka tamten reszcie obiecywał coś a tu wszyscy zmierzamy do tego"Kapitalistycznego Raju"- i po co wojny ,armaty,harmider -sami się wykończymy na takich warunkach. Dziękuję Państwu!

#17 tonka

tonka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 56 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 13:03

Tylko, że jeśli taka osoba ma mieć rzeczywiście spokojną starość, a nie ma być to dla niej udręka. To lepiej dopłacić trochę, ale żeby miał pełną opiekę medyczną i możliwości rekreacji. My tak zrobiliśmy i dziadek nie ma nam za złe, że go oddaliśmy. Konkretnie do ośrodka w Myszkowie na Śląsku prowadzonego przez Zapiecek.

#18 Guest_oooooooooo

Guest_oooooooooo
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2016 - 12:52

jak to jest,rycze i to pisze,emerytury daja 800zl a dom opieki na utrzymanie pocjeta potrzebuje 2500zl.jestem jeszcze mloda ale los starcow w Polsce mnie przeraza.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2016 - 10:11

Mnie też przeraża zbliżająca się starość i brak jakiegokolwiek zainteresowania ze strony rządu ludźmi starszymi. Na otarcie łez dostajemy 3 zł podwyżki emerytury i siedzimy spokojnie i nadal popieramy rządzących.

#20 Guest_Andrzej Graczyk

Guest_Andrzej Graczyk
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2016 - 22:07

BLAGAM!!!POMOZCIE!!! mam obloznie chorego samotnegoo brata-ograniczone poruszanie sie...chodzi-ale z klopotami...wymaga opieki calodobowej..ja nie jestem mu ttakiej opieki zapewnic...jestem po udarze i choruje na serce...wszystko..zlozylem w jego imieniu dokumenty w Pzczynie....ale to wszystko wymaga czasu.....nagle jego stan zdrowia ulegl pogorszeniu.....brat ma emeryture okoo 2 tys-chce ja przeznaczyc na oplaty w takim osrodkumoj telefon 66329776 poczta nemo_aj@wp.pl....pozostawienie bez pomocy to dla brata pewna smierc glodowa bez opieki- nie jest wstanie sam zyc..a ja ..juz nie moge mu pomoagac ze wzgledu na swoje choroby

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych