Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nabycie spadku krok po kroku

31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670986 postów

Napisano 09 kwiecień 2012 - 22:21

Komentarz do artykułu: Nabycie spadku krok po kroku

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2012 - 22:21

po zmarłym mężu spadek należy się połowa mnie czyli żonie a druga połowa spadku na troje dzieci i mnie żonie

#3 Guest_bozburz

Guest_bozburz
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2012 - 11:09

Wszystko co małżonkowie nabyli razem w trakcie trwania małżeństwa należy do nich razem na zasadzie wspólnoty małżeńskiej.
Połowa majątku należy do żony na podstawie tej współwłasności a nie jako spadek po mężu.
Dziedziczenie z połowy majątku po mężu to zawsze MINIMUM 1/4 dla żony a pozostałe 3/4 na dzieci.
Jeżeli dzieci jest tylko dwoje to dla żony i dzieci po 1/3 itd.

Pozdrawiam.

#4 Guest_romfur

Guest_romfur
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2012 - 18:22

Po stryju prawomocnym postanowieniem sądu o zniesienie współwłasności i dział spadku otrzymałem działkę, czy muszę jeszcze dodatkowo wykonać jakieś dodatkowe procedury prawne, aby ta działka była prawnie moją własnością. Było to kilkanaście lat temu i ja nie pamiętam czy coś robiłem, wiem że założyłem księgę wieczystą w którą ta nieruchomość została wpisana. Czy ta działka jest prawnie moja własnością

#5 Guest_stresik5

Guest_stresik5
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2012 - 22:08

Jeżeli założył pan księgę wieczystą na tą działkę i widnieje tam pana nazwisko to jest pan pełnoprawnym jej właścicielem.

#6 Guest_goyamkl@wp.pl

Guest_goyamkl@wp.pl
  • Goście

Napisano 01 luty 2013 - 10:32

aktem poświadczenia dziedziczenia u notariusza nabyłam mieszkanie po zmarłym tacie, co należy zrobić dalej aby mieszkanie było prawnie moje?
Prosze o podpowiedź -resztę formalności chciałabym załatwić w sądzie

#7 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 01 luty 2013 - 12:42

Właścicielką mieszkania jest Pani od chwili śmierci ojca.
Należy to ujawnić w ksiedze wieczystej mieszkania - złozyć wniosek w sadzie
o dokonanie wpisu Pani jako włascicielki mieszkania

#8 Guest_bozburz

Guest_bozburz
  • Goście

Napisano 02 luty 2013 - 13:08

Akt poświadczenia dziedziczenia to jest to samo co sądowe postanowienie o nabyciu spadku (tak jak opisano w artykule powyżej).Określa kto jest spadkobiercą i jaki jest jego udział (ułamkowy) w spadku. Nie określa co ze składników spadku należy konkretnie do każdego ze spadkobierców. Chyba że chodzi o tzw. testamentowy zapis windykacyjny. W jego przypadku już na etapie poświadczenia lub sądowego postanowienia przedmiot zapisu zostaje przypisany konkretnemu spadkobiercy.
Z Pani opisu wynika raczej, że chodzi o dziedziczenie ustawowe, że jest Pani jedynym spadkobiercą i że mieszkanie jest jedynym składnikiem spadku.

Aby ujawnić swoje prawo do składników spadku to po uprawomocnieniu się poświadczenia lub postanowienia sądu należy zgłosić nabycie spadku w US.
US po tym zgłoszeniu wyda Pani zaświadczenie na podstawie którego będzie mogła Pani ujawnić swoje prawo do tego mieszkania.
Jeżeli jest to mieszkanie spółdzielcze to zgłasza to Pani spółdzielni, jeżeli ma założoną księgę wieczysta także w sądzie ksiąg wieczystych. Jeżeli mieszkanie nie jest spółdzielcze tylko tzw. własnością hipoteczną zgłasza to Pani tylko do sądu wieczystoksięgowego.
Przydatne linki

http://spadki.wieszj...datek-od-spadku
http://gmina.wieszja...wieczystej.html
http://spadki.wieszj...wieczystej.html
http://spadki.wieszj...od-spadkow.html
http://nieruchomosci...poldzielni.html
http://podatki.wiesz....htmlPozdrawiam.

Pozdrawiam.

#9 Guest_jozef

Guest_jozef
  • Goście

Napisano 31 maj 2015 - 22:41

Znajoma wdowa ma dwie córki. Czy jej wnukom należy się zachowek w sytuacji,gdy jej testament wskazuje na córki jako jedynych spadkobiorców? A co w sytuacji,gdy testamentu nie będzie?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2015 - 12:34

Znajoma wdowa ma dwie córki. Czy jej wnukom należy się zachowek w sytuacji,gdy jej testament wskazuje na córki jako jedynych spadkobiorców? A co w sytuacji,gdy testamentu nie będzie?

W takim wypadku po matce dziedziczą tylko córki. Jeśli nie byłoby testamentu, też dziedziczą tylko córki. Wnuki dziedziczyłyby, gdyby np. jedna z córek lub obie nie żyły.

#11 Guest_renata

Guest_renata
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2015 - 10:34

Czasem sprawa ze spadkiem nie jest prosta. Ja dowiedziałam się kilku cennych rzeczy na spadkopedia.pl

#12 Guest_Roman

Guest_Roman
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2015 - 20:41

Czy gmina może zlożyc wniosek o przeprowadzenie postepowania spadkowego , zamiast spadkobierców wiedząc że są

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2015 - 11:21

Czy gmina może zlożyc wniosek o przeprowadzenie postepowania spadkowego , zamiast spadkobierców wiedząc że są

Wniosek o przeprowadzenie postępowania spadkowego może złożyć każdy, to ma w tym interes prawny. Jeśli np. osoba zmarła miała jakieś zobowiązania wobec gminy, wtedy gmina może wystąpić do sądu. W takim wypadku sąd wezwie wtedy na rozprawę wszystkich spadkobierców ustawowych lub testamentowych.

#14 Guest_dwqdwcwq

Guest_dwqdwcwq
  • Goście

Napisano 04 październik 2015 - 09:24

Ja tez ostatnio nabywałem spadek i wyszlo wszystko bez problemow. Robilem to dzieki notariuszowi www.notariusz-balas.pl

#15 jorrgus

jorrgus

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 32 postów

Napisano 05 październik 2015 - 12:27

Dobry notariusz to podstawa. Przede wszstkim w takich sprawach należy zadbać o too, żeby dokumenty były prawidłowo sporządzone. Popytajcie znajomych, poszukajcie w internecie informacji o dobrym kancelariach w Waszym mieście. Ja osobiście korzystam i jestem bardzo zadowolony z kancelarii p. Anety Sitnickiej -Urbaniak w Warszawie na Ogrodowej.

#16 Guest_Robert

Guest_Robert
  • Goście

Napisano 24 październik 2015 - 17:39

a co jeśli spadkodawca zmarł i a stan prawny jego nieruchomości jest nieuregulowany, gdyż zmarły nie wpisał się w księgę wieczystą. Spadkobiercy jak mogą to zrobić?

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 październik 2015 - 13:15

a co jeśli spadkodawca zmarł i a stan prawny jego nieruchomości jest nieuregulowany, gdyż zmarły nie wpisał się w księgę wieczystą. Spadkobiercy jak mogą to zrobić?

Trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie lub u notariusza, a następnie zgłosić się do ksiąg wieczystych i tam dokonać wpisu.

#18 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2015 - 12:17

Witam! Jestem rozwódką i zmarła moja mama -nie mam rodzeństwa ani ojca - zostawiła mieszkanie - czy mam od razu złożyć wniosek do sądu? Czy jestem jedynym spadkobiercą?..

#19 Guest_Barbara

Guest_Barbara
  • Goście

Napisano 16 marzec 2016 - 15:02

Przed śmiercią mama sporządziła testament u notariusza, w którym do całości spadku powołała mnie (córkę), natomiast dwóch moich braci wydziedziczyła min. z powodu, gdyż od kilkunastu lat nie utrzymywali z nią żadnych kontaktów, nie interesowali się jej potrzebami i stanem zdrowia, a jeden z nich nadużywał alkoholu. Czy sąd przyzna mi prawo do całości spadku i co z zachowkiem ? Czy wszyscy muszą stanąć na rozprawie dot. nabycia spadku (nie znam adresu jednego z braci). 

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 marzec 2016 - 15:10

Przed śmiercią mama sporządziła testament u notariusza, w którym do całości spadku powołała mnie (córkę), natomiast dwóch moich braci wydziedziczyła min. z powodu, gdyż od kilkunastu lat nie utrzymywali z nią żadnych kontaktów, nie interesowali się jej potrzebami i stanem zdrowia, a jeden z nich nadużywał alkoholu. Czy sąd przyzna mi prawo do całości spadku i co z zachowkiem ? Czy wszyscy muszą stanąć na rozprawie dot. nabycia spadku (nie znam adresu jednego z braci). 

Na rozprawie stajesz tylko Ty, bo Twoi bracia nie mają prawa ani do spadku, ani do zachowku z powodu wydziedziczenia.Jeśli jednak bracia mają własne dzieci, to one mają prawo domagać się od Ciebie zachowku.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych