Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy możliwe jest odwołanie darowizny?


33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 672458 postów

Napisano 22 marzec 2012 - 20:30



Komentarz do artykułu: Kiedy możliwe jest odwołanie darowizny?

#2 Guest_edytawlodarska1977@wp.pl

Guest_edytawlodarska1977@wp.pl
  • Goście

Napisano 22 marzec 2012 - 20:30

mam pytanie czy po 10 latach od darowizny można ja cofnąć
proszę o odpowiedz

#3 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 22 marzec 2012 - 20:43

witam,

zakładając, że przez "cofnięcie" darowizny rozumie Pani jej odwołanie, zauważyć trzeba, że wszystko zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Ustawodawca nie uzależnia możliwości odwołania darowizny od upływu terminu od dnia jej dokonania, ale od wystąpienia pewnych przesłanek. Darowiznę wykonaną można odwołać w terminie roku od dnia w którym darczyńca dowiedział się o rażącej niewdzięczności obdarowanego.
Więcej: Kodeks cywilny art. 888 - 902.
Tak więc, jeżeli darczyńca okazał się niewdzięczny po 15 latach, to w terminie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności, może darowiznę odwołać.

pozdrawiam
Artur Rosiński

#4 Guest_tomek

Guest_tomek
  • Goście

Napisano 25 marzec 2012 - 18:43

mam pytanie czy jezeli darczynca a w tym przypadku moja matka chciala by mnie wydziedziczyc to na jakiej podstawie prawnej moze tego dokonac?

#5 Guest_zniecierpliwiony

Guest_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 25 marzec 2012 - 21:46

mam pytanie czy jezeli darczynca a w tym przypadku moja matka chciala by mnie wydziedziczyc to na jakiej podstawie prawnej moze tego dokonac?


Następne głupie pytanie.Albo putanie.

#6 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2013 - 00:48

Witam,
moja mam przepisała mieszkanie na mnie i na mojego męża, po 5 latach od tego czasu, mąż zostawił mnie i dzieci i ułozył sobie życie z inną kobieta pomimo że nie mamy rozwodu, ale nadal domaga się roszczeń co do mieszkania mojej mamy, mąz był glownym żródłem utrzymania i w chwili obecnej nie jestem w stanie utrzymac siebie i dzieci, chcąc sie przeprowadzić do mieszkania wiem ze bedzie sie domagal roszczeń, czy można cofnać darowizne w takiej sytuacji, chec zaznaczyc ze darczyńca żyje i chciałby to zrobić.

#7 Guest_Bozena Winsedal

Guest_Bozena Winsedal
  • Goście

Napisano 01 listopad 2015 - 23:42

Pytanie czy darczynca w tym przypadku moja mama moze odebrac mieszkanie, ma prawo mieszkac w nim do konca swego zycia, ale chce mieszkac u syna i dlatego chce odebrac mieszkanie, bo chce miec pieniondze ma emerytore 1500 zl zaznaczam ze moj brat otrymal wczwsniei od mamy inne mieszkanie ja proponaowalam zeby zamieszkala razem ze mna odmowila proponowalam pomoc domowo tesz odmowila bratowa z bratem domagaja sie tego mieszkania co dostalam jako darowizna, Czekam na odpowiedz Bozena

#8 Guest_enia

Guest_enia
  • Goście

Napisano 29 marzec 2016 - 19:51

Przepisane mieszkanie na córke czy syna mieszkajacego za granicą w 2006r. Obecnie darczyńca potrzebuje stałej pomocy. Nie może przyjąc nikogo do mieszkania bo obdarowana(y) sie nie zgadza. Obecnie gdy był (a) obdarowana,chciała jak to określiła ustalic stan zdrowia rodzica.W tym celu zabrała rodzica co lekarzy. Miedzy innymi do psychiatry i posychologa. Darczyńca sie obawia,że obdarowana może chciec oddac rodzica do domu opieki albo szpitala,aby mieszkanie sprzedać. Watpliwym jest aby odbarowany (a) miała zmiar wrócić do kraju podczas gdy przebywa od 20 lat za granicą,ma dom,rodzine dzieci,wnuki.

#9 Guest_Bercia

Guest_Bercia
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2016 - 09:45

Dzień dobry chciałam zapytać jeśli moi rodzice przekazali w darowiźnie gospodarkę na moją siostrę i szwagra 2005 roku a mieli zaznaczone sobie opiekę , opał , prąd a między czasie mój ojciec zachorował na raka i nie otrzymywał od nich opieki zmarł 2010 roku . I tak jest teraz z moja mamą która żyje czy może cofnąć darowiznę . I jak ponownie mogła by ja zapisać na jakich warunkach ; czy może dom tylko odedrać i zapisać na wnuczki , czy na inną córkie .

#10 Guest_Atom

Guest_Atom
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2017 - 05:47

Czy Rodzice moga odwolac darowizne przekazana na szkole w postaci mebli wyposazenia sal lekcyjnych?

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2017 - 11:14

Czy Rodzice moga odwolac darowizne przekazana na szkole w postaci mebli wyposazenia sal lekcyjnych?

Darowiznę można odwołać jeśli wystąpiła rażąca niewdzięczność ze strony obdarowanego. Jest takie zjawisko? Jeśli tak, to mogą. Przeczytaj artykuł na pierwszej stronie tego wątku, on wiele wyjaśnia.



#12 Guest_Obdarowany chcący zwrócić dar

Guest_Obdarowany chcący zwrócić dar
  • Goście

Napisano 12 maj 2017 - 23:46

Czy po zwrocie darowizny w postaci mieszkania darczyńca może sprzedać to mieszkanie przed upływem 5 lat nie płacąc podatku 19%?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2017 - 07:50

Czy mogą odwołać darowiznę spadkobiercy ? Darczyńcą był ojciec dzieci na rzecz drugiej żony. Druga żona zaraz po orzeczeniu lekarskim że jej mąż jest chory na raka dostała darowiznę na siebie, w miesiąc pózniej mąż zmarł. Z drugiego małżeństwa nie było dzieci, natomiast darczyńca miał dzieci z pierwszego małżeństwa. Dodaję, że to nie był majątek zdobyty wspólnie tylko to był majątek oddziedziczony po rodzicach zmarłego a dziadkach dzieci.

#14 Guest_Mblueberry@poczta.onet.pl

Guest_Mblueberry@poczta.onet.pl
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2017 - 08:15

Czy mogą odwołać darowiznę spadkobiercy ? Darczyńcą był ojciec dzieci na rzecz drugiej żony. Druga żona zaraz po orzeczeniu lekarskim że jej mąż jest chory na raka dostała darowiznę na siebie, w miesiąc pózniej mąż zmarł. Z drugiego małżeństwa nie było dzieci, natomiast darczyńca miał dzieci z pierwszego małżeństwa. Dodaję, że to nie był majątek zdobyty wspólnie tylko to był majątek oddziedziczony po rodzicach zmarłego a dziadkach dzieci. Czy jest możliwe nieuzasadnione wzbogacenie się drugiej żony ? Zaznaczam ,że wdowa po darczyńcy w kilka miesięcy już ma nowego męża czy nie działała dla własnego wzbogacenia się ? Syn darczyńcy jest przewlekle chory i jest na rencie czy to ma jakieś znaczenie?

#15 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 08:49

Otrzymałam od męża aktem darowizny samochód, jednak nadal eksploatuje go mąż, ja jestem właścicielem tylko "na papierze"... Czy i w jaki sposób mogę zwrócić mężowi samochód?

#16 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 22 listopad 2017 - 10:20

tą samą drogą: darowizna dla męża



#17 Guest_janek pol

Guest_janek pol
  • Goście

Napisano 24 grudzień 2017 - 02:20

10n lat temu moja partnerka podarowala mi dzialke budowlana 1/2 by moc wspolnie budowac dom.po 10 latach i ukonczeniu budowy domu relacje z partnerka diametralnie sie zmienily,oskarzajac mnie ze jestem agresywny ,boi sie mnie i groze smiercia,dostajac zakaz zbliznia sie na podstawie wyroku z irlandi chce zwrotu tej dzialki . czy nie informujac sadu ze na tej dzialce wybudowalismy dom ma prawo mi go odebrac i wspomniana dzialke?dodam ze mam mnostwo z jej strony chamskich wulgarnych texstow,obrazajacych mnie i moja rodzine

#18 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 24 grudzień 2017 - 09:07

Może Ci odebrać wykazując rażącą niewdzięczność. Ty możesz w takim przypadku żądać zwrotu nakładów.



#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2018 - 11:08

v

#20 Guest_Zbyszek

Guest_Zbyszek
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2018 - 15:14

Czy jest jakiś czas po jakim nie działa "Niewdzięczność obdarowanego" ? Dostaliśmy ziemię z niewykończonym domem (praktycznie rozpadającym się pogniłe pustaki brak okien i dachu) wyremontowaliśmy go z żoną a teraz żyjemy z teściem na stopie wojennej. Czy może nam to wszystko zabrać ? Praktycznie wszystkie pieniądze w tą działkę włożyliśmy



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych