Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy można unieważnić akt notarialny?

55 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670913 postów

Napisano 17 marzec 2012 - 11:03

Komentarz do artykułu: Kiedy można unieważnić akt notarialny?

#2 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 17 marzec 2012 - 11:03

Witam.Sprzedałam swoje mieszkanie w 1995r. dałam pieniądze konkubentowi, on za nie kupił na siebie mieszkanie. W tym czasie pobralismy się.Jako małżeństwo już nabyliśmy mieszkanie poprzez zamianę, dwupokojowego na trzypokojowe i znów mąż był właścielem tego trzypokojowego. obecnie jestem po rozwodzie. Mąż narobił długów i uciekł za granicę.
Firma windykacyjna chce sprzedac mieszkanie na licytacji, ma wyrok sadowy organu wykonawczego.
Mam akt notarialny mojego mieszkania i kilkunastu świadków na to ,że dałam mu pieniądze. Wpłacił je zresztą na swoje konto w banku.Wypłacił tą sumę , aby nabyć dwupokojowe mieszkanie na siebie.Nie było intercyzy. Do zamiany musieliśmy dopłacać.
Czy jest szansa na to, by wstrzymać egzekucje komorniczą i wywalczyc mieszkanie w drodze podziału majątku, jako , ze wniosłam swój wkład w obecne mieszkanie? Mąż dostał 5 lat za molestowanie naszego dziecka i przemoc fizyczna i psychiczną. W chwili podpisywania aktu notarialnego groził mi , że nie da mi nic, zabije mnie i dziecko.
Czy mogę unieważnic akt notarialny po 17 latach? Mieszkanie 3-pokojowe, które zajmuję z dziećmi jest własnościowe, spółdzielcze.
W sprawie karnej sędzie wydał postanowienie o zakazie sprzedaży mieszkania przez męża, ale nie przez firmę windykacyjną. Obecnie toczy się proces sądowy o zadość uczynnienie za dziecko i mnie. Czy powinnam wnosić o zabezpieczenie mieszkania, skoro jest ono jedynym majątkiem męża przestępcy? Co moge zrobić. Błagam o pomoc. Kasia

#3 Guest_-praw-damian wowczak

Guest_-praw-damian wowczak
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2012 - 22:22

Leżało to u mnie spokojnie i dopiero przypadkiem doczytałem się niepozornego, ale chyba istotnego sformułowania, cytuję;
"...Andrzej W. i Barbara W. oświadczają, że ich związek małżeński został rozwiązany prawomocnym wyrokiem sądowym i obecnie są stanu wolnego..."
Cytat pochodzi z aktu notarialnego, którym mój ojciec, Andrzej W. darowuje swojej byłej żonie swoje udziały w domu, w którym sam mieszka. Figiel polega na tym, że oprócz niego są tam zameldowani jeszcze: ówczesna druga żona i zarazem moja matka, ja, oraz mój starszy brat. Tatuś chyba zapomniał, a Ciocia Basia chyba też, bo mieszka trzy przecznice dalej. I dla kompletu informacji dodam, że intercyzy obejmującej przedmiot darowizny nie było. Nie było w ogóle. Czyli jak; ważny ten akt notarialny, czy nie ? Mówią mi prawnicy, że nie, bo oparty jest na fałszywym oświadczeniu. Ponadto słyszałem, ze taką samą wartość makulatury ma masa spadkowa po moim dziadku sporządzona przez komornika sądowego, bo nie miał on nigdy i nie ma takich uprawnień. Czy akt ten można unieważnić

#4 Guest_gośka

Guest_gośka
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2012 - 14:19

czy rodzic może unieważnić, wycofać akt notarialny sprzędzony przez siebie 10 lat temu?

#5 Guest_-praw-niziurski

Guest_-praw-niziurski
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2012 - 17:53

Witam

Kilka miesięcy temu zawarłem ze swoja była porozumienie notarialne.
Okazało się że co najmniej jeden z punktów owego porozumienia jest niezgodny z prawem. Konkretnie chodzi o to iż była gwarantuje mi zameldowania na pobyt stały w swoim mieszkaniu , pod warunkiem ze z tego mieszkania nie będę korzystał.
Czy ja w takiej sytuacji mogę unieważnić powyższe porozumienie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

#6 Guest_nieruchomosci_waw

Guest_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2012 - 18:54

Witam

Kilka miesięcy temu zawarłem ze swoja była porozumienie notarialne.
Okazało się że co najmniej jeden z punktów owego porozumienia jest niezgodny z prawem. Konkretnie chodzi o to iż była gwarantuje mi zameldowania na pobyt stały w swoim mieszkaniu , pod warunkiem ze z tego mieszkania nie będę korzystał.
Czy ja w takiej sytuacji mogę unieważnić powyższe porozumienie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

To zależy czego dotyczy pozostała cześć porozumienia.

Art. 58. § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
§ 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.

#7 Guest_-praw-niziurski

Guest_-praw-niziurski
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2012 - 20:29

Dziękuje za odpowiedź. Pozostała część porozumienia nie ma dla mnie sensu jeśli sprawa z zameldowaniem jest niewykonalna.

Pozdrawiam

#8 Guest_kalka

Guest_kalka
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2012 - 16:33

witam, mam mego problem. w 2008 roku po slubie wzielam 15 tys zl kredytu a moj maz 44 tys na mieszkanie, kupilismy je wspolnie jednak ksiegi wieczyste sa tylko na mnie bo moj maz kazal napisac ze wyraza zgode na kupno przeze mnie mieszkania do majatku odrebnego, w 2010 roku doszlo juz ostatecznie do konfliktu gdzie on mnie zostawil, w 2011 zlozylam pozew o rozwod a w 2012 dostalam z jego winy. ja moj kredyt jeszcze splacam a moj byly maz przestal juz w lutym 2011 i narastaja mu odsetki. nie iwem gdzie on jest i czy zyje, czy mam sie bac ze komornik zabierze mi mieszkanie? albo czy w razie czego mam sie podzielic mieszkaniem z bylym mezem? kredyty sa gotowkowe bez zyrantow, jednak musielismy sobie podpisac zgody na zaciagniecie takiego kredytu w banku. pomozcie w rozwiazaniu tego problemu, jestem w ciazy i nie moge przez to spac spokojnie bo nie wiem co czeka mnie i moje dziecko. dziekuje za pomoc, pozdrawiam

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 październik 2012 - 17:52

Witam, dwa miesiące temu zakupiłem nieruchomość, poprzedni właściciel wiele rzeczy ukrył (nie powiedział o nich), uporałem się z najważniejszymi rzeczami, ale poniosłem spore koszty naprawy, remontu (elektryka, hydraulika, wymiana niesprawnych zamków, usunięcie pęknięć w ścianach), poza tym są popękane płytki wewnątrz jak i na tarasie czy przed wejściem do domu, niesprawna w pełni kuchenka, rozpadająca się zmywarka i inne usterki), czy jest jakaś możliwość odzyskania chociaż w części poniesionych kosztów od byłego właściciela. Nie wiem czy to jest ważne, w akcie notarialnym zawarty był punkt mówiący o tym, że dom nie wymaga żadnego remontu. Zdaję sobie sprawę, że przed zakupem powinienem wszystko dokładnie sprawdzić, ale emocje i inne czynniki oraz brak odpowiedniej wiedzy sprawiły, że po prostu nie zrobiłem tego dokładnie. Chciałbym się też dowiedzieć w którym momencie powinny być przekazane klucze, z chwilą podpisania aktu czy dopiero po zapłaceniu? Proszę o radę, pozdrawiam.

#10 Guest_fajnymarian

Guest_fajnymarian
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2012 - 18:08

Witam czy protokół z WZA sporzadzony w formie aktu notarialnego - który zawiera wielokrotne poświadczenie nieprawdy - niezgodność co do przebiegu WZA wymaganego KSH - jest ważny. Wada ta jest potwierdzona wyrokiem sądu SA

#11 Guest_maksiu22

Guest_maksiu22
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2013 - 18:43

Witam mam trudną sytuacje w 2005 roku popadłam w długi zamykając sklep żabka .Wraz z mężem mieliśmy wspólnotę małżeńską ale mój mąż wpadł na pomysł abym wszystko przepisała na niego wtedy nie będziemy musieli spłacać długów ja w tym czasie byłam w okropnym dołku ciągłe awantury gdy przychodziły pisma od różnych wierzycieli ,a na dodatek nie radząc sobie wpadłam w uzależnienie od alkoholu i pod wpływem namów męża choć tego nie chciałam zgodziłam się a on ciągle mnie zapewniał że to tylko formalność oczywiście wprowadził mnie w błąd mówiąc że nie będziemy musieli spłacać zadłużenia o czym dowiedziałam się po czasie na dodatek w akcie zawarty jest wpis że on spłaca mnie w kwocie 180 tyś których oczywiście nigdy nie zobaczyła i kwituję odbiór.W chwili obecnej w zeszłym roku rozwiedliśmy się i oczywiście deklarował spłatę ale teraz ciągle ma wymówki że nie ma a prowadzi dobrze prosperujący zakład stolarski.Podczas sprawy rozwodowej ustalono że do czerwca tego roku muszę się wyprowadzić i zaczęłam naciskać na niego o pieniądze ale nic z tego .Za chwilę może mnie eksmitować i zostanę kompletnie na ulicy i bez pracy.Bardzo proszę o szybką odpowiedz na moje pytanie czy jest możliwość w takiej sytuacji anulować lub unieważnić akt lub zmusić go do spłaty kwoty która jest w akcie.Z poważaniem ...

#12 Guest_szerszeń

Guest_szerszeń
  • Goście

Napisano 14 październik 2013 - 09:04

W wyniku splotu różnych okoliczności przy sprzedaży nieruchomości ja i moja matka oświadczyliśmy przed notariuszem, że kupujący zapłacił za nią, podczas gdy w rzeczywistości umówiliśmy się, że będzie spłacał ratami. Spłacił część, niewielką, i odmówił dalszego płacenia. Śmieje się, że ma w ręku dowód, iż zapłacił wszystko. Druga rzecz: cena za nieruchomość została nieprawdopodobnie zaniżona. Moja matka była osobą chorą i zgodziła się sprzedać swoją część za... 16 tysięcy złotych, przy rzeczywistej wartości dziesięciokrotnie wyższej. Matka już nie żyje, zmarła w skrajnym ubóstwie. Jestem jedynym spadkobiercą nieistniejącej masy spadkowej. Co mam z tym fantem zrobić, nie mając pieniędzy nawet na jedzenie, a co dopiero na procesowanie się z oszustem i złodziejem w jednej osobie???

#13 Guest_bogdan

Guest_bogdan
  • Goście

Napisano 11 luty 2014 - 21:10

prosze opomoc moj brat jest alkocholikiem dal si podejc pewnej pani wykorzystujac slabosc do alkocholu zamenila mieszkanie za 100.000 na stre meszkanie 22 m z doplata 30 000 kturej nie dostal bogdan_46@op.pl

#14 Guest_twojeporady.pl

Guest_twojeporady.pl
  • Goście

Napisano 12 luty 2014 - 22:15

można próbować wykazać, że był wprowadzony w błąd

więcej na:

www.twojeporady.pl

#15 Guest_Bartek 308

Guest_Bartek 308
  • Goście

Napisano 20 luty 2014 - 12:12

W 2010 kupiłem nieruchomość na który został spisany akt notarialny jako współwłasność
małżeńska. W/w nieruchomość zakupiłem z środków własnych (tj. środki pochodziły ze sprzedaży mojego mieszkania).Dodatkowo z środków własnych modernizowałem ogród wraz z rozbudową infrastruktury ogrodowej.
Moje pytanie jest następujące:
Czy w momencie rozwodu z żoną mogę wnioskować o zwrot poniesionych kosztów z środków własnych na zakup i rozbudowę nieruchomości - mając na uwadze ,że w akcie notarialnym na zakup domu jest wpisana współwnasność małżeńska

#16 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2014 - 19:28

czy można odwołać umowę działu spadku i zniesienia wspuł własności pod wpływem błedu

#17 donatea

donatea

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 04 sierpień 2014 - 21:26

podpisałam umowę notarialną przedwstępną na zakup domu, po dwóch tygodniach dowiedziałam się o  wprowadzeniu mnie w błąd istotny ,ze nieruchomośc składa się z czterech działek a na akcie są wymienione dwie, poza tym pośrednik w opisie i w trakcie oglądania nieruchomości poinformował mnie iż kanalizacja jest miejska, tym czasem jest szambo w dodatku jedno dla dwóch nieruchomości ,poza tym na posesji istnieją dwie murowane wiaty ,które nie są ujęte na planach , .Pośrednik  od ok trzech lat próbował sprzedać tę nieruchomość i miał wyłączność na tę sprzedaż, przy oględzinach nieruchomości brał czynny udział a właścicielka z uwagi na stan zdrowia nie oprowadzała nas po całej nieruchomości tylko po domu i części  otoczenia, istnieje w moim przekonaniu poważne uzasadnienie iż pośrednik użył podstępu by sprzedać nieruchomość  ponieważ gdybym wiedziała o stanie kanalizacji czy zatajeniu działek nie wyraziłabym woli zakupu nieruchomość, poza tym te dwie wiaty nie było pozwolenia na budowę ani zgłoszenia ich do właściwego urzędu. Stają na działce, która jest współwłasnością odziedziczoną i zbudowane przez zmarłego właściciela, Czy w tym wypadku mogę unieważnić Akt notarialny oświadczenia woli zakupu nieruchomości, czy odzyskam zapłaconą zaliczkę? Zapłaciłam połowę wynagrodzenia pośrednikowi jak mogę odzyskać tę kwotę? poniosłam  koszty taksy notarialnej od kogo mogę zażądać zwrotu kosztów od sprzedającego czy pośrednika który posiada pełnomocnictwo od właściciela?

#18 Guest_Benia fh,21.08.2014 16;40

Guest_Benia fh,21.08.2014 16;40
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2014 - 15:38

W 2007 roku moi rodzice zapisali na siostrę i szwagra gospodarke , ja jako córka również ich dostałam zapisane 20 arów ziemi . Czy ja powinnam była ją sobie przez geodetę odpisać czy w dniu przepisów powinni to byli zrobić rodzice a morze szwagier . Wmawiali mi że mam na odpis działki 5 lat , a po 3 latach okazało się że zapis był tylko na 2 lata .I nawet nie byłam na tych zapisach przez przypadek dostałam akt notarialny mamy i dlatego wiem że siostra i szwagier zrobili przekrent co ja mogła bym w tej sprawie zrobić czy ktoś by mi doradził .Czy to już przedawnione.Prosze o pomoc.

#19 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2015 - 19:51

Czy, jeśli dom jest przepisany tylko na moich rodziców, a brat mojej mamy chce go zmienić, czy tak można??

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2015 - 20:08

Czy, jeśli dom jest przepisany tylko na moich rodziców, a brat mojej mamy chce go zmienić, czy tak można??

Jeśli dom jest przepisany na rodziców, to oni są jego właścicielami i brat niczego nie zmieni. Chyba, że żyją ci, co ten dom przepisali na rodziców, to oni mogą zmienić zapis notarialny. Nie wiem, czy o to Ci chodziło, bo bardzo niejasno opisujesz sprawę.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych