Skocz do zawartości

Zdjęcie

Okiem Eksperta: co to jest wywiad środowiskowy?

27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672217 postów

Napisano 30 styczeń 2012 - 15:17

Komentarz do artykułu: Okiem Eksperta: co to jest wywiad środowiskowy?

#2 Guest_Inga

Guest_Inga
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2012 - 15:17

Dziękuje,że utwierdziła mnie Pani w przekonaniu,że wywiad środowiskowy to nie to samo ,co donoszenie do sądu o ograniczenie praw rodzicielskich! Samotnie wychowuję syna.Jak napisała środowiskowa:babcia stwierdziła,że wnuk był smutny w czasie Wigilii i ona podejrzewa depresję,a moją ,,winą'' była wielomiesięczna choroba,bezrobocie i brak ubezpieczenia...

#3 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 16 marzec 2012 - 22:12

To nie jest żaden "wywiad" tylko kretyńskie rozdawnictwo pieniędzy podatników prowadzone przez leniwe baby, którym nie chce się zapytać sąsiadów o to jak na prawdę zachowują się ich (pozornie) biedni podopieczni!
Mam takich chciwych, pozornie biednych sąsiadów, niby chorzy, nie zdolni do pracy, a jaka jest prawda to wiedzą wszyscy tylko nie "opieka społeczna", która dokarmia i dopieszcza tych pasożytów!

#4 Guest_madzia

Guest_madzia
  • Goście

Napisano 17 marzec 2012 - 10:34

Do Ingi. Czy to Ty jesteś tą osobą, z którą pisałam tutaj 4 lata temu?

#5 Guest_zniecierpliwiony

Guest_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 17 marzec 2012 - 12:24

""""" Okiem Eksperta: co to jest wywiad środowiskowy? """""

To jest kolejna bzdura ,która nakręca problemy rodzinne.Ktoś chce pomocy a jednocześnie ma pretensje ,że tej pomocy się mu nie udziela....bo np. pani\pan tak uznali. Więcej kosztuje utrzymywanie tych urzędów niż warta jest udzielana pomoc.A ludzie sami powinni o siebie dbać niż liczyć na drapane. Tym ludziom pomaga społeczeństwo. A NIE URZĄD...ale nikt społeczeństwa nie pyta o zgodę i nie rozlicza się przed społeczeństwem. Przede mną żaden MOPS się nie rozlicza.Jak znikną te dziwne urzędy , jak zniknie instytucja alimentów ....to i ludzie zaczną myśleć i o sobie i o społeczeństwie. A nie tylko o sobie.

#6 Guest_zniecierpliwiony

Guest_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 17 marzec 2012 - 12:33

PS. a tu jeszcze jakaś pani się chwali ,że jest samotną mamusią.I ma pretensje ,że nikt jej nie pomaga.Utrzymuje dziecko ...ciekawe z czego . Pewnie z tego co wyżebrze ....na nasz koszt. O wychowywaniu dziecka już nie wspomnę...bo ona dziecka nie wychowa.Ale ona i tak będzie miała pretensje do wszystkich tylko nie do siebie.

#7 Guest_Ludzie!!!

Guest_Ludzie!!!
  • Goście

Napisano 27 marzec 2012 - 22:31

Pomoc jest potrzebna dla ludzi naprawde wymagających tego!!

#8 Guest_takie czasy

Guest_takie czasy
  • Goście

Napisano 27 marzec 2012 - 22:33

Znam wiele rodzin które nie są patologiczne, rodzice radzą sobie jak mogą pracują ale i gtak nie starcza!!! to co robić?

#9 Guest_:(

Guest_:(
  • Goście

Napisano 27 marzec 2012 - 22:40

od kiedy pamiętam , moi rodzice korzystali z mopsu , dostawaliśmy zasiłek na dzieci... całe życie pracują jak woły na gospodarstwie, opłacają wszystko i huuuj z tego mają...to są ludzie porządni (nie alkoholicy,nie patologia) mama się starała żeby nigdy nam nic nie zabrakło ale ciężko było... trzeba żebrać w tym kraju bo inaczej żyć się nie da. niektórym może się uda znalezc dobrą prace, ale na war-maz to nie da się nic .... trzeba pomagać ale dla ludzi tego godnych, którzy tego nie przechleją ni przepalą itd itp.

#10 Guest_yoanna22

Guest_yoanna22
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 14:42

Bo jak zwykle w naszym państwie brakuje pieniędzy..

#11 Guest_użytkowinik

Guest_użytkowinik
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2012 - 17:49

"trzeba pomagać ale dla ludzi tego godnych, którzy tego nie przechleją ni przepalą itd itp."
Zgadzam się z tym stwierdzeniem całkowicie,bo takie osoby,które piją alkohol i palą papierosy ciągle uchylają się od pracy,ponieważ im jest tak dobrze,bo mają wszystko za darmo.Mieszkam w Busku-Zdroju i może mam 300 m od ośrodka pomocy społecznej,dlatego widzę jakie osoby otrzymują pomoc.Ostatnio zauważyłam,że po odejściu od kasy i pobraniu zasiłku celowego młoda kobieta,która szła z 8 letnim dzieckiem wyjęła paczkę papierosów i paliła.Tak więc uważam,że skoro stać ją na papierosy,które teraz są bardzo drogie,to po co przychodzi po taki zasiłek.Widuję ją bardzo często i wiem,że nigdzie nie pracuje,a przecież jest młoda,zdrowa i mogłaby podjąć pracę.Takich przykładów zaobserwowałam bardzo dużo i wiem,że dyrektor tego ośrodka bardziej dba o alkoholików nierobów niż o osoby,które faktycznie są w potrzebie.

#12 Guest_16:49 18-07-2012 pr

Guest_16:49 18-07-2012 pr
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2012 - 10:25

Pani z Buska-Zdroju rozumie pani takie pojęcie jak "Nałóg"?

#13 Guest_iza

Guest_iza
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2013 - 15:38

witam, czy wywiad środowiskowy z mos-u to np: chodzenie po sąsiadach? proszę o odpowiedz, dziękuje

#14 Guest_anna surmacz

Guest_anna surmacz
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2013 - 17:37

tak, to me być element wywiadu, poznanie środowiska osoby której wywiad dotyczy, na pewno rodzina, osoby mieszkające z nią s przepytywane

#15 Guest_pola33

Guest_pola33
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 22:42

znajoma kurator robiła taki wywiad rozmawiając jedynie z dozorowanym, jego rodziną, i jeszcze rozmawiała z dzielnicowym, sąsiadów nie pytała żeby nie było stygmatyzacji że obok mieszka osoba karana.

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 23:59

Pani z Buska-Zdroju rozumie pani takie pojęcie jak "Nałóg"?

Dobrze rozumiem pojęcie nałóg i również je tu zacytuje
Nałóg to skłonność do wykonywania pewnych czynności, które w mniejszy lub większy sposób wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne lub psychiczne nałogowca. Najpopularniejsze nałogi to narkomania, alkoholizm i nikotynizm (uzależnienie od palenia papierosów)
Wiem również,ze obecnie alkoholizm,czy narkomanię uważa się za chorobę podobna jak np.chorobę psychiczną,dlatego uważam,ze podobnie jak w przypadku choroby psychicznej,kiedy rodzina zmusza do do leczenia taka osobę tak też takie osoby powinny się leczyć,a nie dawać im pieniądze,żeby np ten alkohol mogły sobie kupować.
Nie jestem przeciwna udzielaniu pomocy i wsparcia przez ośrodek pomocy społecznej i uważam,ze pomoc taką powinny otrzymywać osoby,które jej najbardziej potrzebują.
Osobiście również korzystam z pomocy społecznej,ale chętnie zamiast zasiłku gdyby tylko pracownik socjalny zaproponował by mi pracę bym ją przyjęła.
Co się zaś tyczy wywiadu środowiskowego przeprowadzanego przez pracownika socjalnego pracownik w opisie sytuacji rodziny nie zawsze pisze prawdę,dlatego po otrzymaniu takiej decyzji na podst.wglądu w akta sprawy można taki zapis
sprawdzić.
Teraz taka moja uwaga osobista:
Wg mnie ośrodki pomocy społecznej powinny zawsze funkcjonować w naszym Państwie,ponieważ w każdym kraju działa tego typu placówka tylko wszystko zależy od przepisów ustalanych w każdym kraju na jakiej podstawie i w jakiej wysokości taką pomoc otrzyma ta osoba.
Dużo razy słyszę uwagi tego typu,ze np.w Anglii,Niemczech itp samotna matka chociaż nie pracuje może utrzymać się z zasiłku,a na dodatek otrzymuje ona również od tego państwa mieszkanie.
Dobrze nie jestem zorientowana w tym temacie i nie wiem,czy rzeczywiście jest to prawda,ale na pewno wiem,że nasza polityka prorodzinna w porównaniu do innych krajów jest na niskim poziomie biorąc nawet tylko pod uwagę same zasiłki rodzinne na dziecko.

#17 Guest_Loleth

Guest_Loleth
  • Goście

Napisano 13 listopad 2013 - 15:26

Mam pytanie.
Czy pracownik taki nie powienien czasami zadzwonić i zawiadomić daną osobę, która składała wniosek? Np. dzień przed, albo z 4h wcześniej? Bo dzisiaj takie Panie były jak akurat byłam z babcią w sszpitalu i nawet bez przedstawienia się i okazania w jakiej sprawie przyszły od razu wypytywały o moją rodzicielkę. Już pomijam brak szacunku i nie przedstawienia się no, ale jednak.

#18 Guest_dzwonek

Guest_dzwonek
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2014 - 22:49

Pomyliliście dwa różne terminy. Wywiad środowiskowy można przeprowadzić z sąsiadami, pracodawcą, byłym współmałżonkiem, kolegą itp., jest to luźna rozmowa na temat rodziny. Sąsiad i były ex może wylać wiadro pomyj. Wszystkie chwyty są dozwolone. Rodzinny wywiad środowiskowy zwany wywiadem - reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 czerwca 2012r. W czasie tego wywiadu podpisać należy kwestionariusz rodzinnego wywiadu środowiskowego i m.in. oświadczenie o stanie majątkowym. Na podstawie art. 105 ust.1 ustawy o pomocy społecznej kierownik GOPS sprawdzi Ci konta bankowe, ile masz hektarów, maszyny, kredyty, KRUS i wszystko co zechce.

#19 Guest_detektyw-dzwonek

Guest_detektyw-dzwonek
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2014 - 10:35

Pracownik socjalny przed przystąpieniem do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego u osoby lub rodziny ubiegającej się o świadczenie socjalne powinien: 1 przedstawić się 2 okazać aktualną legitymację pracownika socjalnego 3 poinformować osobę lub rodzinę o celu wizyty Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego pracownik socjalny sporządza notatkę lub protokół. Wywiad środowiskowy przeprowadzają: pracownicy socjalni, panie w przedszkolu, panie w żłobku, nauczyciele, kuratorzy sądowi, policjanci, lekarze, dziennikarze, detektywi, strażnicy miejscy i wiele innych grup zawodowych. Wywiad środowiskowy można przeprowadzić w dowolnym miejscu o każdej porze dnia, również w nocy. Przeprowadzić go można osobiście (twarzą w twarz), telefonicznie, listownie oraz coraz bardziej popularna metoda stosowana m.in. przez służby mundurowe i dziennikarzy, to kamera i mikrofon.

#20 Guest_dzwonek

Guest_dzwonek
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2015 - 16:50

W czasie rodzinnego wywiadu środowiskowego pracownikowi socjalnemu należy podać informacje (wypełnić kilkunastostronicowy formularz): 1. Imię i nazwisko, imiona rodziców, obywatelstwo 2. Seria i Nr dokumentu potwierdzającego tożsamość, nr PESEL, adres zamieszkania 3. Informacje o członkach rodziny: imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania itp. 4. Łączny dochód w rodzinie (rodzina – osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące) 5. Stałe, miesięczne wydatki osoby/rodziny łącznie 6. Alimenty świadczone przez osobę, z którą jest przeprowadzany wywiad, lub innych członków rodziny 7. Sytuacja mieszkaniowa osoby/rodziny 8. Sytuacja rodzinna osób wspólnie zamieszkujących 9. Sytuacja zawodowa 10. Sytuacja zdrowotna rodziny– rodzaje schorzeń, dane lekarza rodzinnego 11. Sytuacja osób niepełnosprawnych 12. Sytuacja osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków 13. Potrzeby i oczekiwania osoby/rodziny zgłoszone podczas przeprowadzania wywiadu 14. Stan majątkowy rodziny/osoby (wspólny, odrębny) - lokal mieszkalny, dom, place, działki, gospodarstwo rolne, samochody, maszyny, pieniądze, przedmioty wartościowe, inne Zgadnie z Art. 105. ust. 1. Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej dyrektor MOPS/GOPS/MOPR/PCPR sprawdza informacje, które podałeś pracownikowi socjalnemu podczas przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego tzn. konto bankowe, posiadany majątek, twoje i członków rodziny dochody, zaprzyjaźniony lekarz rodzinny udostępni wszystkie informacje medyczne

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych