Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka ulga na bilety przysługuje emerytom?

35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671252 postów

Napisano 29 styczeń 2012 - 01:44

Komentarz do artykułu: Jaka ulga na bilety przysługuje emerytom?

#2 Guest_gynek63

Guest_gynek63
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2012 - 01:44

Witam jestem rencistą,i -[Stopień nieplnosprawności -03-l. Oczywiście mam do tego jeszcze legitymacja. Pytanie jakie mam prawa do korzystania ze zniżek i ulg. Dziękuje za odpowiedz.

#3 Guest_lechman

Guest_lechman
  • Goście

Napisano 01 maj 2013 - 08:49

Jestem na świadczeniach przedemerytalnych cz przysługują mi i jakie zniżki na PKP PKS

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2013 - 13:26

Jestem na świadczeniach przedemerytalnych cz przysługują mi i jakie zniżki na PKP PKS

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2013 - 19:27

Witam jestem rencistą,i -[Stopień nieplnosprawności -03-l. Oczywiście mam do tego jeszcze legitymacja. Pytanie jakie mam prawa do korzystania ze zniżek i ulg. Dziękuje za odpowiedz.

Jeżeli posiadasz legitymację osoby niepełnosprawnej, stwierdzająca znaczny stopień niepełnosprawności, wystawioną przez uprawniony organ o stopniu niepełnosprawności,to na tej podstawie przysługuje :
Ulga na przejazdy w pociągach PKP i autobusach PKS

Uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego przysługują osobom niepełnosprawnym w klasie drugiej pociągów oraz na podstawie określonych rodzajów dokumentów i biletów.
Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności (niezdolna do samodzielnej egzystencji) ma prawo do:
49% ulgi na przejazdy w pociągach PKP w klasie drugiej pociągów osobowych oraz w autobusach PKS w komunikacji zwykłej - na podstawie biletów jednorazowych,
37 % ulgi w pociągach pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC oraz w autobusach PKS pośpiesznych i przyspieszonych - na podstawie biletów jednorazowych
Opiekun towarzyszący w podróży osobie o znacznym stopniu niepełnosprawności (powyżej 13 roku życia) lub przewodnik towarzyszący w podróży osobie ociemniałej lub niewidomej, na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych ma prawo do 95 % ulgi na przejazdy w drugiej klasie pociągów pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC oraz autobusach PKS przyśpieszonych i pospiesznych.

Ponadto do ulgi uprawnia jeden z dokumentów:
- wypis z treści orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, stwierdzający zaliczenie do I grupy inwalidów,
- wypis z treści orzeczenia: wojskowej komisji lekarskiej, komisji lekarskiej podległej Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji albo Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo Szefowi Agencji Wywiadu, stwierdzający zaliczenie do I grupy inwalidztwa,
- orzeczenie lub wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stwierdzające całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji albo niezdolność do samodzielnej egzystencji,
- wypis z treści orzeczenia lekarza rzeczoznawcy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub komisji lekarskiej KRUS, stwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji,
- zaświadczenie ZUS lub KRUS, stwierdzające zaliczenie wyrokiem sądu do I grupy inwalidów bądź uznanie niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- legitymacja emeryta - rencisty wojskowego z wpisem o zaliczeniu do I grupy inwalidztwa,
- legitymacja emeryta - rencisty policyjnego wydana przez właściwy organ emerytalny podległy odpowiednio ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, Ministrowi Sprawiedliwości albo Ministrowi Obrony Narodowej, z wpisem o zaliczeniu do I grupy inwalidztwa lub stwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji,

Wszystkie powyższe dokumenty, z wyjątkiem legitymacji emeryta - rencisty wojskowego, oraz legitymacji osoby niepełnosprawnej, okazuje się razem z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość osoby uprawnionej.

#6 Guest_ryszardszymanski@0p.pl

Guest_ryszardszymanski@0p.pl
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2013 - 12:01

Przejazd 37% dwa razy w ciągu roku -na jakiej podstawie

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 listopad 2013 - 00:01

czy emeryt ma ulge na bilet do teatru

#8 Guest_zibi

Guest_zibi
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 13:56

Po co jakieś głupie zaświadczenia potwierdzające, ze się jest emerytem, przecież każdy emeryt ma legitymację ZUS w postaci plastykowej karty. Wszędzie jest ona honorowana , a PKP wymaga zaświadczenia, głupie niedorzeczne przepisy i zaniedbana kolej pod każdym względem także ty prawnym.

#9 Guest_Zibi

Guest_Zibi
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 14:05

Jedynie słuszne działania są w komunikacji miejskiej gdzie potwierdzeniem, że jest się emerytem i w związku z tym przysługuje zniżka jest legitymacja emeryta otrzymywana z ZUS. Ale PKP o tym nie wie , ze tak można potwierdzić, że ktoś jest emerytem, proponuję władzom PKP iść na nauki do władz komunikacji miejskiej.

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 14:29

Wszystko prawda, tyle że z darmowej komunikacji miejskiej można korzystać do woli, a z PKP tylko 2 razy w roku, stąd te wymagane dokumenty.

#11 Guest_użytkowinik

Guest_użytkowinik
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 14:40

Przejazd 37% dwa razy w ciągu roku -na jakiej podstawie

odsyłam do sprawdzenia tej informacji na te strony:

http://www.niepelnos...44#.Ut-6CPvdhkg

http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/10784

http://www.poznan.pl...2169,22171.html

#12 Guest_użytkowinik

Guest_użytkowinik
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 16:48

czy emeryt ma ulge na bilet do teatru

Tak,ponieważ emerytom przysługują różne ulgi i przywileje, dzięki którym mogą sporo zaoszczędzić ,ale sporo zniżek i ich wysokość zależy od regionalnych samorządów.
Ulgi te nie tylko obejmują przejazdy liniami PKP,czy PKS,ale również dotyczą zniżek w hipermarkecie, u fryzjera ,muzeum, teatrze,kinie czy wyrobienia paszportu,a ponadto przysługują zwolnienia z opłat abonamentu radiowo-telewizyjnego
Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie ulgi są przyznane ustawowo,dlatego powinno się sprawdzać, jakie są możliwości w gminie, w której się mieszka.

Więcej informacji znajdziesz na tej stronie:

http://www.se.pl/two...tow_223522.html

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2014 - 08:20

Jestem emerytem mam 80 lat mieszkam poza warszawą .Pytanie ? czy na komunikację miejskimi autobusami mam bezpłatny przejazd Leszek

#14 Guest_Rencista-emeryt.

Guest_Rencista-emeryt.
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2014 - 23:49

" Przejazdy w komunikacji miejskiej Osoby uprawnione do ulg oraz ich katalog określają uchwały rady miasta. Z reguły emeryci i renciści do ukończenia 70. roku życia korzystają ze zniżki 70 %. Po ukończeniu 70. roku życia przysługują przejazdy bezpłatne. Dokumentem jest legitymacja emeryta lub prawomocna decyzja o przyznaniu świadczeń emerytalnych wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość pasażera." We Wroclawiu bilet ulgowy na tramwaj kosztuje 1,50zl.To jest 50% biletu normalnego a nie 70%.Dlaczego?

#15 Guest_Kazimiera

Guest_Kazimiera
  • Goście

Napisano 18 luty 2015 - 15:53

Ja polecam wszystkim emerytom rozliczyć się przez program pitax.pl Program bardzo prosty, nawet jeśli się pomylimy można bez problemu wrócić i poprawić. Pełne informacje podczas wypełniania poszczególnych pól. Polecam.

#16 Guest_JACK

Guest_JACK
  • Goście

Napisano 29 październik 2015 - 17:40

Czy emerytom przysługują zniżki niezależnie od wieku ?

Np. KZK GOP nie honoruje zniżek dla emerytów poniżej 60-tego roku życia.

#17 Guest_zagubiona emerytka

Guest_zagubiona emerytka
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2016 - 15:47

Może ktoś wyjaśni, jak i gdzie załatwić można w Warszawie ten bilet ze zniżką 37% na przejazd pociągiem. Dziś byłam w Związku Emerytów na ul. Młynarskiej 35a, a tam trwała akurat "herbatka pożegnalna" bo ośrodek ulega likwidacji i będzie aktywny dopiero po wakacjach. Pozdrawiam wszystkich zagubionych emerytów.

#18 Guest_uprawniony

Guest_uprawniony
  • Goście

Napisano 17 październik 2016 - 13:12

dlaczego nikt nie napisze że za to zaświadczenie ze Związku Emerytów na te 37 % ulgi trzeba zapłacić 10 zł

#19 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 15 luty 2017 - 19:16

jak emeryt skończył 60 lat to wystarczy dowód i w IC zniżka 37 % bez problemu przy zakupie biletu.

#20 Guest_Alan- rencista od 14 lat

Guest_Alan- rencista od 14 lat
  • Goście

Napisano 26 luty 2017 - 09:03

@Ja bzdury piszesz i nie wprowadzaj ludzi w błąd bo karę zapłacą i to sporą. Ulga należy się na dwa bilety rocznie i w legitymacji musi być pieczątka z kasy PKP przy kupnie biletu. Tak jak piszesz wszyscy by jeździli na zniżce cały rok ze sto razy. Nom cos napiszesz o pomyśl.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych