Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy spadek się przedawnia


27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 672007 postów

Napisano 20 styczeń 2012 - 15:10



Komentarz do artykułu: Czy spadek się przedawnia

#2 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2012 - 15:10

W artykule mylnie przytacza sie słowo " spadkodawca" zamiast "spadkobierca".Przecież to nie spadkodawca traci uprawnienia i to nie on ma czas 6 miesięcy na złożenie oświadczenia woli o zakresie przyjęcia spadku, itp.

#3 Guest_toja_@amorki.pl

Guest_toja_@amorki.pl
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2013 - 12:14

Mój dziadek miał 10 hektarów ziemi i zmarł w 1945 r - majątek przejęła babcia i w konsekwencji jeden z jej synów pozostali nie otrzymani nic - czy jest jeszcze możliwe coś odzyskać skoro spadek się nie przedawnia? Czy wnuki mają prawo do spadku po dziadku?

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2013 - 18:10

Na jakiej podstawie babcia przejela majatek dziadka ? Czy taki zapis widnieje w KW ? Dziadek mogl darowac swoja czesc za zycia lub testamentem ale to malo prawdopodobne.
Czy babcia zyje - chyba nie. Trzeba sprawdzic w KW czy byly sprawy spadkowe, kto jest aktualnym wlascicielem nieruchomosci, (moze juz nie zyc), czy byly testamenty lub darowizny, zalozyc sprawe spadkowa do zyjacych spadkobiercow.
Dziadek mial prawo sprzedac swoja czesc nieruchomosci lub ja podarowac czy zapisac testamentem komukolwiek, takze swoim wnukom ale wnuk nie ma prawa do spadku po dziadku skoro jego rodzic zyje, jezeli zmarl - ma prawo do spadku po rodzicu.
W gre wchodzi zasiedzienie nieruchomosci po 20 lub 30 latach.

#5 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
  • Goście

Napisano 10 marzec 2014 - 16:49

hallo, mam szczegolne pytanie...moj ojciec biologiczny nigdy sie mna nie zajmowal i mielismy tylko krotki kontakt. On zmarl jakies 4-5 lat temu i jak sie dowiedzialam mial duzy dom w Karpaczu i ten odziedziczyla jeko corka ktora o mnie chyba nic nie wie.Jako ze ona od niego zawsze wszystko miala,chcialabym wiedziec czy moge tez sie jeszcze ubiegac o czesc tego spadku ?

#6 Guest_twojeporady.pl

Guest_twojeporady.pl
  • Goście

Napisano 10 marzec 2014 - 19:32

jeżeli on uznał ciebie to tak bez problemu, a jeżeli nie to musi tu być wniosek do prokuratora o ustalenie ojcostwa, a następnie procedura spadkowa,



chcesz uzyskać dalszą pomoc prawnika:


www.twojeporady.pl

#7 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 11 marzec 2014 - 20:44

Witam, mam zapytanie: Ojciec mój w testamencie zapisał ziemię swojemu synowi, a mojemu bratu wojciechowi. Wyceniona została wtedy na 50tys złotych . W testamencie jest zapis żę brat mój ma spłacić mnie - kwota spłaty 20 tyś złotych, dodam że mowa o roku 1977. Czy jest możliwość uzyskania tej kwoty od mojego brata, on generalnie unika tematu, a wiadomo jak to w rodzinie różnie bywa,ewentualnie czy sprawa jest przegrana już i nie mam o co się upominać? proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuje:)

#8 Guest_tmp

Guest_tmp
  • Goście

Napisano 12 marzec 2014 - 20:39

Poniewaz mineło już wiele lat, wydawac by się mogło, ze roszczenie uległo przedawnieniu.

Zgodnie z art. 981 kc „Roszczenie z tytułu zapisu przedawnia się z upływem lat pięciu od dnia wymagalności zapisu.”

Czy Pan występował do brata o wykonanie zapisu?

Początkiem biegu terminu przedawnienia roszczeń wynikających z zapisu będzie zgodnie z art. 970 chwila wezwania obciążonego przez zapisobiercę do wykonania zapisu.


Jeżeli występował Pan do brata o wykonanie zapisu, to jesli brat go nie wykonał, to nalezy wystapić sądownie o odcszkodowanie, kwote główną oraz odsetki.

#9 Guest_cr

Guest_cr
  • Goście

Napisano 13 marzec 2014 - 21:27

Poniewaz mineło już wiele lat, wydawac by się mogło, ze roszczenie uległo przedawnieniu.

Zgodnie z art. 981 kc „Roszczenie z tytułu zapisu przedawnia się z upływem lat pięciu od dnia wymagalności zapisu.”

Czy Pan występował do brata o wykonanie zapisu?

Początkiem biegu terminu przedawnienia roszczeń wynikających z zapisu będzie zgodnie z art. 970 chwila wezwania obciążonego przez zapisobiercę do wykonania zapisu.


Jeżeli występował Pan do brata o wykonanie zapisu, to jesli brat go nie wykonał, to nalezy wystapić sądownie o odcszkodowanie, kwote główną oraz odsetki.



Dniem wymagalności wykonania zapisu jest dzień ogłoszenia testamentu

#10 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2014 - 21:20

Witam

 

Mam problem z pewną kwestia mój ojciec zmarł w 1993 r. w dniu dzisiejszym dowiedziałem sie, że zakład w którym pracował nie zmała potntat Michelin emitował akcje, które nieodpłatnie zostały przekazane pracownikom. Z informacji, które zasiegnałem wynika, że mojej Mamie, mnie i moejemu bratu też się one należą. Niewiem jednak jak to wyglada z punktu widzenia prawa, czy sprawa uległa przedawnieniu?jeśli nie to od czego mam zacząć? Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedz



#11 Guest_pawel

Guest_pawel
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2014 - 08:14

Witam.Mój tato zmarł 36 lat temu miałem 2 lata zaraz po tacie umarł dziadek gdzie był głównym spadkobierca poczym babcia w 1985 roku przepisala calu majątek na siostrę taty nie uwzględniając go do tego , czy po takim czasie coś mi się należy

#12 Guest_grazia

Guest_grazia
  • Goście

Napisano 05 październik 2014 - 17:50

w artykule zamiast "spadkobierca" autor używa słowa "spadkodawca".....

#13 Guest_raby

Guest_raby
  • Goście

Napisano 25 listopad 2014 - 20:01

Spadek nie przedawnia się. Jeżeli nie zrzekli się Państwo w ciągu pół roku od śmierci osoby po której otrzymujecie spadek, to spadek jest wam przypisany, z długami, z dobrodziejstwami, ze wszystkim. Radze jednak zasięgnąć porady prawnika. Niedawno wybroniłam się od dziedziczenia długów z Panem Markiem Bednarczykiem. To prawnik, który zna się na rzeczy, naprawdę bardzo polecam

#14 Sobi

Sobi

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 25 listopad 2014 - 21:24

Ciekawa reklama powyżej. Spadek nie przedawnia się, ale zachowek (ściśle ze spadkiem związany) już tak. Warto poczytać inne artykyły na ten temat zawarte tutaj: http://www.infor.pl/prawo/spadki

 

Na pewno obejdzie się bez wizyty u prawnika.



#15 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2015 - 12:42

O przedawnieniu roszczeń związanych ze spadkiem ciężko znaleźć jakieś informację...najlepiej udać się do prawnika i problem z głowy. Ale żeby coś wcześniej wiedzieć polecam czytać artykuły spadkopedia.pl/przedawnienie-roszczen-zwiazanych-ze-spadkiem/

#16 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 02 luty 2016 - 23:24

jak to jest gdy zrzeka sie slownie mimo nie wpisania w akt notarialny czy to mozliwe mowione a nie na papierze jak dochodzic tego bo to troche dlamnie dziwne jest jezeli ktos przekazuje inwem inwentarz wiadomo z zabudowaniami i troche pola w akcie a osoby nie ktore sprawy tylko ustne mimo ze ktos to zajmuje a jest az 5 osob prosze okrotka notke

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 luty 2016 - 11:26

jak to jest gdy zrzeka sie slownie mimo nie wpisania w akt notarialny czy to mozliwe mowione a nie na papierze jak dochodzic tego bo to troche dlamnie dziwne jest jezeli ktos przekazuje inwem inwentarz wiadomo z zabudowaniami i troche pola w akcie a osoby nie ktore sprawy tylko ustne mimo ze ktos to zajmuje a jest az 5 osob prosze okrotka notke

O jaką notkę prosisz, jeśli nic nie wiadomo o co Ci chodzi, tak niezrozumiale napisałaś?



#18 Guest_Max

Guest_Max
  • Goście

Napisano 09 marzec 2016 - 10:32

Witam serdecznie. Naswietle krotko. Ojciec mojej zony ktorego wlasciwie nie znala, lozyl na nia jedynie alimenty, (ostatnio widziala go majac 12 lat obecnie ma 51 lat) zmarl przed 15 laty. O jego smierci dowiedzielismy sie, gdy zwrocilismy sie do USC z prosba o wydanie Aktu Urodzenia tej osoby. Czy moja zona jest zobowiazana z tego tytulu do uregulowania spadku po zmarlym? Biorac pod uwage ze przyjecie spadku po nim, ze wzgledu na brak jakichkolwiek informacji dotyczacych jego stanu majatkowego oraz czlonkach jego rodziny, nie wchodzi w gre.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 marzec 2016 - 11:51

Witam serdecznie. Naswietle krotko. Ojciec mojej zony ktorego wlasciwie nie znala, lozyl na nia jedynie alimenty, (ostatnio widziala go majac 12 lat obecnie ma 51 lat) zmarl przed 15 laty. O jego smierci dowiedzielismy sie, gdy zwrocilismy sie do USC z prosba o wydanie Aktu Urodzenia tej osoby. Czy moja zona jest zobowiazana z tego tytulu do uregulowania spadku po zmarlym? Biorac pod uwage ze przyjecie spadku po nim, ze wzgledu na brak jakichkolwiek informacji dotyczacych jego stanu majatkowego oraz czlonkach jego rodziny, nie wchodzi w gre.

Jeśli nie odrzuciła spadku, to go przyjęła wprost i dziedziczy po ojcu. Z tym, że po 15 latach może wnieść do sądu wniosek o przedawnienie długów, bo domyślam się, że odziedziczyła same długi?



#20 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 02 listopad 2016 - 16:44

Czy gmina miała prawo sprzedać gospodarstwo rolne z domem, w testamencie zostało przekazane dla mojego męża, jako spadkobiercy po swoim ojcu, potwierdzone przez sąd. Czy możemy dochodzić rekompensatę za utracenie spadku. 30 lat temu, czy nie jest przedawnienie



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych