Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mandat we Włoszech - co robić?


19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 671197 postów

Napisano 23 listopad 2011 - 21:14Komentarz do artykułu: Mandat we Włoszech - co robić?

#2 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 23 listopad 2011 - 21:14

Mandat z Włoch otrzymałam po upływie 12 miesięcy. Jak mam się zachować, czy mandat jest jeszcze ważny? Nadmieniam,że odebrałam bez potwierdzenia.

#3 Guest_berdowicz_robert@o2.pl

Guest_berdowicz_robert@o2.pl
 • Goście

Napisano 03 luty 2012 - 23:03

Niestety inaczej niż w Pańskim artykule poinformowano mnie, że Włosi mają 360 dni na powiadomienie o zaistnieniu wykroczenia ( art.201 tamtejszego kodeksu drogowego. Fragment poniżej). Przy tym nie ma całkowitej jasności czy 360 dni od zajścia (wykroczenie ukarane zaocznie) czy od identyfikacji sprawcy.
Jestem żywo zainteresowany wyjaśnieniem tej kwestii, gdyż po 575 dniach od mojej wizyty w Rzymie, otrzymałem mandat za wjazd do "strefy ograniczonego ruchu"


Art. 201. Notificazione delle violazioni.

1. Qualora la violazione non possa essere immediatamente contestata, il verbale, con gli estremi precisi e dettagliati della violazione e con la indicazione dei motivi che hanno reso impossibile la contestazione immediata, deve, entro novanta giorni dall'accertamento, essere notificato all'effettivo trasgressore o, quando questi non sia stato identificato e si tratti di violazione commessa dal conducente di un veicolo a motore, munito di targa, ad uno dei soggetti indicati nell'art. 196, quale risulta dai pubblici registri alla data dell'accertamento. Se si tratta di ciclomotore la notificazione deve essere fatta all'intestatario del contrassegno di identificazione. Nel caso di accertamento della violazione nei confronti dell'intestatario del veicolo che abbia dichiarato il domicilio legale ai sensi dell'articolo 134, comma 1-bis, la notificazione del verbale e' validamente eseguita quando sia stata effettuata presso il medesimo domicilio legale dichiarato dall'interessato. Qualora l'effettivo trasgressore od altro dei soggetti obbligati sia identificato successivamente alla commissione della violazione la notificazione puo' essere effettuata agli stessi entro novanta giorni dalla data in cui risultino dai pubblici registri o nell'archivio nazionale dei veicoli l'intestazione del veicolo e le altre indicazioni identificative degli interessati o comunque dalla data in cui la pubblica amministrazione e' posta in grado di provvedere alla loro identificazione. Per i residenti all'estero la notifica deve essere effettuata entro trecentosessanta giorni dall'accertamento. Quando la violazione sia stata contestata immediatamente al trasgressore, il verbale deve essere notificato ad uno dei soggetti individuati ai sensi dell'articolo 196 entro cento giorni dall'accertamento della violazione. (1) (4).

#4 Guest_PL_driver

Guest_PL_driver
 • Goście

Napisano 11 maj 2012 - 16:13

Witam,
My po 9 miesiącach od pobytu we Włoszech otrzymaliśmy wezwanie poleconym (za potwierdzeniem odbioru) do zapłacenia kary za parkowanie w miejscu przeznaczonym dla miejscowych. Zanim zdecydowałem się, zasięgnąłem rady kilku znajomych policjantów oraz http://smierc.org/news/index.php Wszyscy przyznali zgodnie - "Jeśli już namierzyli Cię, nie ma co unikać odpowiedzialności". W takim wypadku, mógłbym mieć poważne problemy już przy wjeździe na autostradę włoską, że o kontroli drogowej nie wspomnę. Trudno, nic nie pozostaje jak "płacić i płakać", a następnym razem skorzystac z parkometru

#5 Guest_sara

Guest_sara
 • Goście

Napisano 03 lipiec 2012 - 19:13

Posiedziałem nad tym (w necie) ze trzy dni i jak im odpisałem, to im w pięty weszło i dali sobie spokój. Zrobiłem im z 5 zarzutów. Nie tylko 360 dni ale też W JĘZYKU POLSKIM winny kierowane być "Wezwania" i uprzedni "wyjaśnienia" mandatu.

#6 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 04 październik 2012 - 21:28

Faktycznie jeżeli stałe miejsce zamieszkania jest poza Włochami to termin wynosi 360 dni, ale czy ktoś wie czy jest to od dnia wykroczenia czy od dnia zidentyfikowania sprawcy, bo w mandacie ściśle określili, dzień kiedy zidentyfikowali moją osobę, ale z drugiej strony jak mamy im wierzyć, mogli wpisać każdą datę.

#7 Guest_peppe

Guest_peppe
 • Goście

Napisano 15 styczeń 2013 - 22:08

Kary finansowe za przekroczone 60 dni zgodne jak napisał przedmówca. Jednak zdecydowanym utrudnieniem jest to ze po 60 dniach twój nr samochodu i nazwisko(jesli jest znane policji) zostaje przekazane do centralnego rejestru , a takowy jest pod ręką w kazdym pojeżdzie carabinierów, polizji stradale , polizji i guardii di finanza. Po ujawnieniu jesteś zatrzymywany wraz z pojazdem i zamykany , w ciagu 48 masz wyrok sądowy

#8 Guest_Jędrek

Guest_Jędrek
 • Goście

Napisano 04 kwiecień 2013 - 09:19

Witam!
Niestty chyba Włosi się szybko uczą. Własnie dostałem mandat z regionu Toscani po 8 miesiącach. Chyba nie ma się do czego przyczepić. Mandat jest napisany dwujęzycznie, po włosku i polsku, jest też opis zdarzenia w języku angielski. Dokładnie co i kiedy, ile było na foto a ile można, podali też parametry homologacyjne fotoradaru, podali współrzędne GPS miejsca pomiaru. Oczywiście wykładnie prawne, podali sposób i instrukcje zapłaty, i ewentualne konsekwencje niezapłacenia. Wyjaśnili tez cały tryb odwoławczy. Powiem szczerze byłem pod wrażeniem, szkoda tylko, że to wrażenie kosztuje mnie 179 euro.

#9 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 04 kwiecień 2013 - 17:39

Witaj Jędrek !
Wczoraj dostałem IDENTYCZNĄ pamiątkę z Toskanii z ostatniego lata. Staram się nie przekraczać dozwolonej prędkości ale co ciekawe jechaliśmy czterema samochodami i nikt nie zauważył ograniczenia...było to na drodze S.G.C FI-PI-LI. Pozdrawiam

#10 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
 • Goście

Napisano 27 maj 2013 - 10:28

To są niemiłe pamiątki z Włoch. Otrzymałem mandat za przekroczenie prędkości o 22km/h koło Pizy (fotoradar)- byłem zaskoczony itd.. Wysokość mandatu to 179 euro trudno mi to kwestionować ponieważ cały odcinek ,który pokonałem tego dnia to 1500km. Pozostaje zapłacić...

#11 Guest_ojboli

Guest_ojboli
 • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 01:06

a co w sytuacji jeśli właścicel pojazdu nie kierował nim ? czy warto odwoływać się ? chodzi o kwotę 102 euro. w polsce raz coś takiego mi przeszło. dostałem fotkę zrobioną od tyłu. wyjaśniłem że pojazd tego dnia próbowało kilku potencjalnych kupców. i faktycznie po 5 czy 6 dniach auto sprzedałem. czy we włoszech to samo przejdzie ? i czy wysyłać odwołanie do sędziego czy prefekta? dodam że mandacik ( straż miejska we florencji) dostałem jako właściciel pojazdu a prowadził go znajomy, który obecnie wyemigrował do kanady i nie odpowaidda na moje maile.

#12 Guest_nux11

Guest_nux11
 • Goście

Napisano 02 październik 2013 - 14:38

Witam
mam także problem z mandatem z Włoch. Czy mógłbym od Ciebie otrzymać wzór tego odwołania, które wysłałeś?
Pozdrawiam
biorezonans@o2.pl

#13 Guest_poters

Guest_poters
 • Goście

Napisano 18 listopad 2013 - 02:09

A ja dostalem mandat za brak biletu na autostradzie 65E. Bramka wjzdowa byla otwarta a ja zamiast domagać sie biletu pojechalem przed siebie. chyba od tego nie ma odwolania prawda??

#14 Guest_mishi

Guest_mishi
 • Goście

Napisano 10 kwiecień 2014 - 13:51

W 2012 zarejestrowano moje wykroczenie we Włoszech- wjazd do strefy ograniczonego ruchu.
Mandat przyszedł po prawie roku - czerwiec 2013. W ustawowym terminie odwołałem się - w j,włoskim - do prefekta. Kilka dni temu - kwiecień 2014 - ortzmałem decyzję o podtrzymaniu kary. Czy zgodnie z tym, co napisane w artykule moge ten monit zignorować jako niecelowy ? - przekroczenie 120 dniowego terminu na odpowiedź, a więc pozytywne ustosunkowanie się do odwołania. Czy też jednak mają dalej prawo mnie ścigać?

#15 Guest_Alexandra

Guest_Alexandra
 • Goście

Napisano 25 kwiecień 2015 - 17:26

W 2012 zarejestrowano moje wykroczenie we Włoszech- wjazd do strefy ograniczonego ruchu.
Mandat przyszedł po prawie roku - czerwiec 2013. W ustawowym terminie odwołałem się - w j,włoskim - do prefekta. Kilka dni temu - kwiecień 2014 - ortzmałem decyzję o podtrzymaniu kary. Czy zgodnie z tym, co napisane w artykule moge ten monit zignorować jako niecelowy ? - przekroczenie 120 dniowego terminu na odpowiedź, a więc pozytywne ustosunkowanie się do odwołania. Czy też jednak mają dalej prawo mnie ścigać?

Jak skończyła się sprawa z mandatem? Właśnie odebrałam mandat, fakt, że odnalezienie mnie zajęło im tylko 7mcy, ale jestem ciekawa czy warto się odwołać... Bardzo proszę o odpowiedź smile.png#16 Guest_mandat

Guest_mandat
 • Goście

Napisano 07 maj 2015 - 14:03

W 2010r dostałem mandat za wjazd do strefy ograniczonego ruchu w Pizie. Nie zapłaciłem, zgubiłem pisemko... Teraz zastanawiam się czy mnie nie będą ścigać i nie każą zapłacić tysięcy EUR odsetek... Czy taka sprawa się jakoś przedawnia? Jesli nie to co powinienem ew. zrobić, w jaki sposób dotrzeć do wystawcy mandatu i sprawę uregulować?

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 21:27

Włoska policja 31.08 2017 wymusiła od nas 225 euro za pasy nie zapięte I do tego 105 euro jak nie zapłacimy to samochód na 30 dni na depozyt.Analfabety nas trzymali 16 godziny. Samovolnie użyvali nas bankomaty. Zastrasza li mnie i żony. Została pobity bez vózku Invalidzki ego na reanimacja mnie przyvracali dva ray. Tak działa policja na 14 z jedziesz v rzymie na GRA ja Nadal przebyvam v szpital. To nie jest policja to są chory ludzie co oni reprezentują ? Pastwo? Jakie ? My tego nie zostavimy. Pomużcie name ich pravnie jednemu słovem udusić żeby chodzili po śmietnikach żyć brudasy

#18 Guest_Dariusz

Guest_Dariusz
 • Goście

Napisano 13 październik 2017 - 11:39

Niestety inaczej niż w Pańskim artykule poinformowano mnie, że Włosi mają 360 dni na powiadomienie o zaistnieniu wykroczenia ( art.201 tamtejszego kodeksu drogowego. Fragment poniżej). Przy tym nie ma całkowitej jasności czy 360 dni od zajścia (wykroczenie ukarane zaocznie) czy od identyfikacji sprawcy.
Jestem żywo zainteresowany wyjaśnieniem tej kwestii, gdyż po 575 dniach od mojej wizyty w Rzymie, otrzymałem mandat za wjazd do "strefy ograniczonego ruchu"


Art. 201. Notificazione delle violazioni.

1. Qualora la violazione non possa essere immediatamente contestata, il verbale, con gli estremi precisi e dettagliati della violazione e con la indicazione dei motivi che hanno reso impossibile la contestazione immediata, deve, entro novanta giorni dall'accertamento, essere notificato all'effettivo trasgressore o, quando questi non sia stato identificato e si tratti di violazione commessa dal conducente di un veicolo a motore, munito di targa, ad uno dei soggetti indicati nell'art. 196, quale risulta dai pubblici registri alla data dell'accertamento. Se si tratta di ciclomotore la notificazione deve essere fatta all'intestatario del contrassegno di identificazione. Nel caso di accertamento della violazione nei confronti dell'intestatario del veicolo che abbia dichiarato il domicilio legale ai sensi dell'articolo 134, comma 1-bis, la notificazione del verbale e' validamente eseguita quando sia stata effettuata presso il medesimo domicilio legale dichiarato dall'interessato. Qualora l'effettivo trasgressore od altro dei soggetti obbligati sia identificato successivamente alla commissione della violazione la notificazione puo' essere effettuata agli stessi entro novanta giorni dalla data in cui risultino dai pubblici registri o nell'archivio nazionale dei veicoli l'intestazione del veicolo e le altre indicazioni identificative degli interessati o comunque dalla data in cui la pubblica amministrazione e' posta in grado di provvedere alla loro identificazione. Per i residenti all'estero la notifica deve essere effettuata entro trecentosessanta giorni dall'accertamento. Quando la violazione sia stata contestata immediatamente al trasgressore, il verbale deve essere notificato ad uno dei soggetti individuati ai sensi dell'articolo 196 entro cento giorni dall'accertamento della violazione. (1) (4).

 

Niestety inaczej niż w Pańskim artykule poinformowano mnie, że Włosi mają 360 dni na powiadomienie o zaistnieniu wykroczenia ( art.201 tamtejszego kodeksu drogowego. Fragment poniżej). Przy tym nie ma całkowitej jasności czy 360 dni od zajścia (wykroczenie ukarane zaocznie) czy od identyfikacji sprawcy.
Jestem żywo zainteresowany wyjaśnieniem tej kwestii, gdyż po 575 dniach od mojej wizyty w Rzymie, otrzymałem mandat za wjazd do "strefy ograniczonego ruchu"


Art. 201. Notificazione delle violazioni.

1. Qualora la violazione non possa essere immediatamente contestata, il verbale, con gli estremi precisi e dettagliati della violazione e con la indicazione dei motivi che hanno reso impossibile la contestazione immediata, deve, entro novanta giorni dall'accertamento, essere notificato all'effettivo trasgressore o, quando questi non sia stato identificato e si tratti di violazione commessa dal conducente di un veicolo a motore, munito di targa, ad uno dei soggetti indicati nell'art. 196, quale risulta dai pubblici registri alla data dell'accertamento. Se si tratta di ciclomotore la notificazione deve essere fatta all'intestatario del contrassegno di identificazione. Nel caso di accertamento della violazione nei confronti dell'intestatario del veicolo che abbia dichiarato il domicilio legale ai sensi dell'articolo 134, comma 1-bis, la notificazione del verbale e' validamente eseguita quando sia stata effettuata presso il medesimo domicilio legale dichiarato dall'interessato. Qualora l'effettivo trasgressore od altro dei soggetti obbligati sia identificato successivamente alla commissione della violazione la notificazione puo' essere effettuata agli stessi entro novanta giorni dalla data in cui risultino dai pubblici registri o nell'archivio nazionale dei veicoli l'intestazione del veicolo e le altre indicazioni identificative degli interessati o comunque dalla data in cui la pubblica amministrazione e' posta in grado di provvedere alla loro identificazione. Per i residenti all'estero la notifica deve essere effettuata entro trecentosessanta giorni dall'accertamento. Quando la violazione sia stata contestata immediatamente al trasgressore, il verbale deve essere notificato ad uno dei soggetti individuati ai sensi dell'articolo 196 entro cento giorni dall'accertamento della violazione. (1) (4).

Co Pan zrobił w tej sytuacji? dostałem podobne pismo przed chwilą i nie ma tam nawet kwoty mandatu ani nic.. Tylko ze dopóki nie udowdnie że jestem niewinny to uznają mnie za winnego...#19 Guest_Dariusz

Guest_Dariusz
 • Goście

Napisano 13 październik 2017 - 11:39

Niestety inaczej niż w Pańskim artykule poinformowano mnie, że Włosi mają 360 dni na powiadomienie o zaistnieniu wykroczenia ( art.201 tamtejszego kodeksu drogowego. Fragment poniżej). Przy tym nie ma całkowitej jasności czy 360 dni od zajścia (wykroczenie ukarane zaocznie) czy od identyfikacji sprawcy.
Jestem żywo zainteresowany wyjaśnieniem tej kwestii, gdyż po 575 dniach od mojej wizyty w Rzymie, otrzymałem mandat za wjazd do "strefy ograniczonego ruchu"


Art. 201. Notificazione delle violazioni.

1. Qualora la violazione non possa essere immediatamente contestata, il verbale, con gli estremi precisi e dettagliati della violazione e con la indicazione dei motivi che hanno reso impossibile la contestazione immediata, deve, entro novanta giorni dall'accertamento, essere notificato all'effettivo trasgressore o, quando questi non sia stato identificato e si tratti di violazione commessa dal conducente di un veicolo a motore, munito di targa, ad uno dei soggetti indicati nell'art. 196, quale risulta dai pubblici registri alla data dell'accertamento. Se si tratta di ciclomotore la notificazione deve essere fatta all'intestatario del contrassegno di identificazione. Nel caso di accertamento della violazione nei confronti dell'intestatario del veicolo che abbia dichiarato il domicilio legale ai sensi dell'articolo 134, comma 1-bis, la notificazione del verbale e' validamente eseguita quando sia stata effettuata presso il medesimo domicilio legale dichiarato dall'interessato. Qualora l'effettivo trasgressore od altro dei soggetti obbligati sia identificato successivamente alla commissione della violazione la notificazione puo' essere effettuata agli stessi entro novanta giorni dalla data in cui risultino dai pubblici registri o nell'archivio nazionale dei veicoli l'intestazione del veicolo e le altre indicazioni identificative degli interessati o comunque dalla data in cui la pubblica amministrazione e' posta in grado di provvedere alla loro identificazione. Per i residenti all'estero la notifica deve essere effettuata entro trecentosessanta giorni dall'accertamento. Quando la violazione sia stata contestata immediatamente al trasgressore, il verbale deve essere notificato ad uno dei soggetti individuati ai sensi dell'articolo 196 entro cento giorni dall'accertamento della violazione. (1) (4).

 

Niestety inaczej niż w Pańskim artykule poinformowano mnie, że Włosi mają 360 dni na powiadomienie o zaistnieniu wykroczenia ( art.201 tamtejszego kodeksu drogowego. Fragment poniżej). Przy tym nie ma całkowitej jasności czy 360 dni od zajścia (wykroczenie ukarane zaocznie) czy od identyfikacji sprawcy.
Jestem żywo zainteresowany wyjaśnieniem tej kwestii, gdyż po 575 dniach od mojej wizyty w Rzymie, otrzymałem mandat za wjazd do "strefy ograniczonego ruchu"


Art. 201. Notificazione delle violazioni.

1. Qualora la violazione non possa essere immediatamente contestata, il verbale, con gli estremi precisi e dettagliati della violazione e con la indicazione dei motivi che hanno reso impossibile la contestazione immediata, deve, entro novanta giorni dall'accertamento, essere notificato all'effettivo trasgressore o, quando questi non sia stato identificato e si tratti di violazione commessa dal conducente di un veicolo a motore, munito di targa, ad uno dei soggetti indicati nell'art. 196, quale risulta dai pubblici registri alla data dell'accertamento. Se si tratta di ciclomotore la notificazione deve essere fatta all'intestatario del contrassegno di identificazione. Nel caso di accertamento della violazione nei confronti dell'intestatario del veicolo che abbia dichiarato il domicilio legale ai sensi dell'articolo 134, comma 1-bis, la notificazione del verbale e' validamente eseguita quando sia stata effettuata presso il medesimo domicilio legale dichiarato dall'interessato. Qualora l'effettivo trasgressore od altro dei soggetti obbligati sia identificato successivamente alla commissione della violazione la notificazione puo' essere effettuata agli stessi entro novanta giorni dalla data in cui risultino dai pubblici registri o nell'archivio nazionale dei veicoli l'intestazione del veicolo e le altre indicazioni identificative degli interessati o comunque dalla data in cui la pubblica amministrazione e' posta in grado di provvedere alla loro identificazione. Per i residenti all'estero la notifica deve essere effettuata entro trecentosessanta giorni dall'accertamento. Quando la violazione sia stata contestata immediatamente al trasgressore, il verbale deve essere notificato ad uno dei soggetti individuati ai sensi dell'articolo 196 entro cento giorni dall'accertamento della violazione. (1) (4).

Co Pan zrobił w tej sytuacji? dostałem podobne pismo przed chwilą i nie ma tam nawet kwoty mandatu ani nic.. Tylko ze dopóki nie udowdnie że jestem niewinny to uznają mnie za winnego...#20 Guest_Paula

Guest_Paula
 • Goście

Napisano 05 grudzień 2017 - 14:35

Dariusz z tą sprawą możecie też zglosic się do Kancelarii Adwokackiej Stryjewska we Włoszech bądź w Polsce, już paru osobom polecałam i się sprawdziliDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych