Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie są zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy

18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671283 postów

Napisano 31 październik 2011 - 16:34

Komentarz do artykułu: Jakie są zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy

#2 Guest_maria

Guest_maria
  • Goście

Napisano 31 październik 2011 - 16:34

opiekuję sie 90 letnią teściową któea pobiera emerytueą zkrusu w kwocie 820 zł ponadto teściowa jest po 4 zatorach mózgu tym samym nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji . mam pytanie czy ja jako jej opiekunka mogę ubiegac się o zasiłek pielęgnacyjny

#3 Guest_Ewa Karaś

Guest_Ewa Karaś
  • Goście

Napisano 31 październik 2011 - 22:57

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje: niepełnosprawnemu dziecku; osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; osobie, która ukończyła 75 lat.
Natomiast świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężnym, o które ubiegać się mogą osoby rezygnujące z zatrudnienia w celu podjęcia opieki nad poważnie niepełnosprawnym członkiem rodziny.świadczenie pielęgnacyjne przysługuje: matce albo ojcu,osobom, na których zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, to jest krewnym w linii prostej oraz rodzeństwu, w tym rodzinie zastępczej spokrewnionej z dzieckiem (za krewnych w linii prostej kodeks rodzinny uważa zstępnych i wstępnych, zstępnym jest syn czy wnuk, natomiast wstępnym ojciec i dziadek; do rodzeństwa zalicza się osoby mające choćby jednego wspólnego przodka, dotyczy to rodzeństwa naturalnego i przyrodniego), opiekunowi faktycznemu dziecka, osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą:

* legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo
* osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2013 - 12:01

m

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2013 - 12:11

moja mama jest po udarze i nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji czy ja jako córka mogę się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny ja nie pracuje opłacam składki KRUS gdy byłam zapytać powiedziano mi ze mi nie przysługuje ponieważ nie pracuje wiec z niczego nie rezygnuje na rzecz tej osoby

#6 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 30 listopad 2013 - 11:23

mam pytanie czy jak mam 25 lat i mam przyznaną drugą grupę to czy mi przysługuje prawo o zasiłek pielęgnacyjny ?

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 30 listopad 2013 - 13:58

Do moniki
Jeśli ma Pani grupę inwalidzką, to prawdopodobnie już taki zasiłek otrzymuje. Proszę sprawdzić w decyzji rentowej, musi być tam napisane, zasiłek wynosi 153 zł.

#8 Guest_ZOFIA

Guest_ZOFIA
  • Goście

Napisano 25 luty 2014 - 00:12

Posiadam orzeczenie Powiatowego Zespołu ds Orzekania O Stopniu Niepełnosprawności stwierdzające znaczny stopień niepełnosprawności i gdzie się zgłosić celem uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego.

#9 Guest_Do Zofii

Guest_Do Zofii
  • Goście

Napisano 25 luty 2014 - 11:04

Z orzeczeniem do OPS-u w Gminie.

#10 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2015 - 10:42

Weźcie się ludzie do roboty a nie leżcie  z moich wypracowanych podatków

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 grudzień 2016 - 15:41

Aneta żałuj, że jesteś zdrowa i nie możesz dostać zasiłku pielęgnacyjnego.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 marzec 2017 - 14:18

do Anety . prosze zabrac Moje inwalidztwo nie widze wcale na prawe oko a lewe 50 %  zakrzepy zyly siadkowki.  I ZABRAC SIE DO ROBOTY.

#13 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 06 maj 2017 - 15:13

Aneta: Weź se te 153 zł razem z moim SM i udław się !

#14 Guest_mam raka w górnym płacie płuca i w nadnerczy, czy dostanę dodatek pielęgnacyjny,nie mam samochodu ,a jestem już po 2 chemi ,dojeżdżam 90km

Guest_mam raka w górnym płacie płuca i w nadnerczy, czy dostanę dodatek pielęgnacyjny,nie mam samochodu ,a jestem już po 2 chemi ,dojeżdżam 90km
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2017 - 18:50

mieszkam sama

#15 Guest_emerytka 69 latka

Guest_emerytka 69 latka
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2017 - 18:52

emerytka 69 latka

#16 Guest_lilianna

Guest_lilianna
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2018 - 12:08

Dzien dobry ma chorobe lesniwskiego crone i jestem na pirweszej grupie inwalidzkiej czy nalezy mi sie zasilek pielegnacyjny ?

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2018 - 11:53

Dzien dobry ma chorobe lesniwskiego crone i jestem na pirweszej grupie inwalidzkiej czy nalezy mi sie zasilek pielegnacyjny ?

Jeśli masz grupę inwalidzką, to prawdopodobnie już otrzymujesz dodatek pielęgnacyjny w kwocie ok 212 zł(sprawdź w decyzji ZUS), więc zasiłek nie będzie Ci już przysługiwał. Jeśli jednak nie masz dodatku, zgłoś się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej w Twoim mieście, tam udzielą Ci informacji.Można pobierać tylko jedno świadczenie, dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2018 - 10:20

Witam mój tata ma orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowany stopień na stałe czy możemy się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny ? Czy kryterium dochodowe jest brane pod uwagę ?

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2018 - 10:26

Witam mój tata ma orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowany stopień na stałe czy możemy się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny ? Czy kryterium dochodowe jest brane pod uwagę ?

Możecie ubiegać się, nikt Wam tego nie zabroni. Dochód nie jest ważny.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych