Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy następuje przedawnienie karalności (art. 101)

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671197 postów

Napisano 13 październik 2011 - 20:46

Komentarz do artykułu: Kiedy następuje przedawnienie karalności (art. 101)

#2 Guest_laurka161

Guest_laurka161
  • Goście

Napisano 13 październik 2011 - 20:46

jesli chodzi o handel narkotykami a sprawa jest z 2005roku czy to sie nie przedawnia a jesli tak to po jakim czasie?

#3 Guest_mlody

Guest_mlody
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2012 - 23:35

mam pytanie zamiast komentarza. jak to jest jeżeli ma ktoś odwieszony wyrok i kiedy mu to przepada?

#4 Guest_młody

Guest_młody
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2012 - 23:37

sorki ale nie znam odp. na twoje pytanie. ale czy możesz mi pomóc w mojej sprawie?

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2013 - 17:53

Józek / nie znam odpowiedzi. Mam natomiast nurtują ce mnie pytanie. W jakim terminie mogę zgłosić kradzież na kwotę 3500 pln aby się nie przedawniło?

#6 Guest_Ana

Guest_Ana
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2013 - 18:39

Mam pytanie: ponad 5 lat temu dostałam mandat karny (100 zł)za kradzież w sklepie. Czy dostanę teraz zaświadczenie o niekaralności? Czy będzie gdzieś na nim zaznaczone, że kara ta uległa zatarciu, czy będzie tak, jakbym nigdy nie była karana? Proszę o odpowiedź.

#7 Guest_z

Guest_z
  • Goście

Napisano 17 luty 2014 - 14:15

Nawet gdybyś ten mandat dostała tydzień temu, to zaświadczenie o niekaralności jak najbardziej dostaniesz. Mandatów karnych nie uwzględnia się w żadnym "rejestrze skazanych".

#8 Guest_ghl

Guest_ghl
  • Goście

Napisano 04 marzec 2014 - 17:24

masakra

#9 Guest_Katarzyna Czepiel

Guest_Katarzyna Czepiel
  • Goście

Napisano 04 marzec 2014 - 19:57

Józek / nie znam odpowiedzi. Mam natomiast nurtują ce mnie pytanie. W jakim terminie mogę zgłosić kradzież na kwotę 3500 pln aby się nie przedawniło?

W odpowiedzi na powyższe zapytanie wskazuję, iż zabór cudzej rzeczy ruchomej w celu przywłaszczenia penalizowany jest na podstawie przepisu artykułu 278 kodeksu karnego (kradzież) gdy wartość rzeczy ruchomej przekracza 400 zł (9 listopada 2013 r. weszły w życie przepisy stanowiące o tym, iz kradzież do 400 zł będzie jeszcze wykroczeniem). Jako, że w przedmiotowej sprawie przesłanka ta jest zrealizowana, wskazuję iż na mocy przepisu art. 101 kodeksu karnego § 1. "karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat (..) 10 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata." Jako, że kradzież z opisanego stanu faktycznego pozwala uznać, iż kwalifikowana będzie jako występek, a sprawca dopuszczający sie jego popełnienia podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Prawnik Katarzyna Czepiel- Grupa Koksztys - Kancelaria Prawa Gospodarczego

#10 Guest_Prawnik Katarzyna Czepiel

Guest_Prawnik Katarzyna Czepiel
  • Goście

Napisano 04 marzec 2014 - 20:10

mam pytanie zamiast komentarza. jak to jest jeżeli ma ktoś odwieszony wyrok i kiedy mu to przepada?

Na mocy przepisu artykułu 76 § 1 Kodeksu karnego "skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby". W związku z powyższym, jeżeli w wyroku sąd postanowił warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat, kary ograniczenia wolności lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna na okres próby wskazanej w orzeczeniu to po upływie niniejszego okresu próby oraz 6 miesięcy skazanie ulega zatarciu z mocy prawa co oznacza, że skazanie uważa się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.

Prawnik Katarzyna Czepiel z Grupa Koksztys - Kancelaria Prawa Gospodarczego

#11 Guest_pytanie

Guest_pytanie
  • Goście

Napisano 06 marzec 2014 - 19:17

jeżeli kobieta ma zadłużenie za alimenty to czy kiedyś przepadnie?

#12 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 12 październik 2014 - 22:28

mam pytanie , jaki jest okres przedawnienia karalności np w wypadku obrabowania stacji benzynowej lub tym podobnym , bo obiło mi sie o uszy ze jesli ktoś zniknie na 8 lat i po tym czasie wroci do kraju niebedac zlapanym , karalnośc ulega przedawneniu :)

#13 Guest_pytanie

Guest_pytanie
  • Goście

Napisano 05 październik 2015 - 08:40

Mam pytanko Kiedy przedawnia sie wyrok jezeli nie stawilem sie do wiezienia- mam do odsiedzenia 1rok I 6 miesiecy. Od 12lat przebywam zagranica, gdzie pracuje I jestem zameldowany. Czy moge udac sie do ambasady po paszport? Z gory dziekuje

#14 Guest_STAN.52

Guest_STAN.52
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2016 - 19:53

Na mocy art. 207. § 1. KK. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy…, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 Jednakże w dyspozycji art. 31. § 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Mam pytanie. Kiedy karalność przestępstwa ustaje (czyli następuje przedawnienie) ?

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2016 - 10:08

Na mocy art. 207. § 1. KK. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy…, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5Jednakże w dyspozycji art. 31. § 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.Mam pytanie. Kiedy karalność przestępstwa ustaje (czyli następuje przedawnienie) ?

Po 10 latach od popełnienia przestępstwa.

#16 Guest_radek

Guest_radek
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2016 - 12:42

Witam..Mam pytanie kiedy jest przedawnienie kary jezeli popełniłem przestępstwo w 2008r wyrok zapadl w 2009 r (kradzież ) nie wstawilem sie do odbycia kary.. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2016 - 10:52

Witam..Mam pytanie kiedy jest przedawnienie kary jezeli popełniłem przestępstwo w 2008r wyrok zapadl w 2009 r (kradzież ) nie wstawilem sie do odbycia kary.. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

To zależy na ile zostałeś skazany. Przeczytaj sobie artykuł w pierwszym poście tego wątku, tam już na początku masz to wyjaśnione.

#18 Guest_edek

Guest_edek
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2016 - 18:15

A jeżeli w 2010 miałem 1.5 roku w za na 3 za prowadzenie pod wpływem środków odurzających to to dalej po 6 latach będzie w rejestrze?

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2016 - 13:47

A jeżeli w 2010 miałem 1.5 roku w za na 3 za prowadzenie pod wpływem środków odurzających to to dalej po 6 latach będzie w rejestrze?

Od ukończenia kary, czyli 2013 r.będziesz w rejestrze jeszcze przez 5 lat.

#20 Guest_shadow

Guest_shadow
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2016 - 23:14

Trzeba było wziąć dobrowolne poddanie karze. Zapłaciłbyś grzywnę, zero zawiasów ale niestety w papierach będzie przez 5 lat. Tak wybrałeś 1,5 na 3 więc po upływie trzech lat nie powinieneś widnieć w papierach. Czyli w 2013 był ostatni rok gdzie widniałeś jako karany. W pierwszym przypadku jest 5 lat od wyroku ale nie masz zawiasów.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych