Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy urlop wypoczynkowy trzeba wykorzystać od razu po urlopie macierzyńskim

41 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672190 postów

Napisano 13 październik 2011 - 11:09

Komentarz do artykułu: Czy urlop wypoczynkowy trzeba wykorzystać od razu po urlopie macierzyńskim

#2 Guest_preska

Guest_preska
  • Goście

Napisano 13 październik 2011 - 11:09

Mam pytanie dotyczące zaległego urlopu wypoczynkowego za 2011 rok. Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim, następnie zamierzam wykorzystać urlop macierzyński i dodatkowy macierzyński, który skończy się w okolicach końca marca/początku kwietnia. Następnie chciałabym pójść na zaległy urlop wypoczynkowy za 2011 rok - czy to, że termin tego urlopu chciałabym wykorzystać po marcu oznacza, że nie będzie mi on przysługiwał, tzn. przepadnie mi? Jest to cały urlop za 2011, więc naprawdę sporo dni, a jest to dla mnie możliwość dłuższego pobytu z dzieckiem w domu... Bardzo proszę o odpowiedź

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 październik 2011 - 11:34

Nie przepadnie. Jesli po macierzynskim nadal bedziesz zatrudniona,to wykorzystasz urlop. Jesli Twoje zatrudnienie ustanie, to otrzymasz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

#4 Guest_Mama

Guest_Mama
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2013 - 09:13

Proszę o pomoc.
Zaraz po macierzyńskim przeszłam na wypoczynkowy. Aktualnie mam na nim przebywać pół roku. Czy następnie mogę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i później znów wrócić na wychowawczy?

#5 Guest_ewelina

Guest_ewelina
  • Goście

Napisano 18 marzec 2014 - 14:37

Jezeli 15 kwietnia konczy mi sie urlop mcierzynski to moge wnioskowac o wypoczynkowy od razu czyli od 16 kwietnia?

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 marzec 2014 - 22:03

Tak, a pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wypoczynkowego.

#7 Guest_iza

Guest_iza
  • Goście

Napisano 19 marzec 2014 - 18:00

Temat: niewykorzystany urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim
Witam, jestem obecnie w 8 miesiącu ciąży i prawie całą ciąże przebywam na zwolnieniu lekarskim. Planuje wykorzystać całoroczny urlop macierzyński od razu po porodzie, moje pytanie brzmi. Co sie stanie z moim niewykorzystanym zaległym urlopem wypoczynkowym za rok 2014. Termin powrotu do pracy mam po rocznym urlopie macierzynskim który mam wyznaczony na ok 30 kwietnia 2015 więc, będzie mi juz przysługiwał kolejny nowy urlop w tym czasie. Czy pracodawca wypłaci mi ekwiwalent pieniezny za zaległy urlop? czy będe musiała go wykorzystać odrazu po macierzyńskim, no i później już nowy urlop. I co w takim razie z tzw ,, wczasami pod gruszą'', z tego co mi wiadomo przysługują raz w roku za urlop powyżej 2 tygodni. Dodam że jestem na umowie na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Pozdrawiam

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 marzec 2014 - 21:28

Urlop za ten rok jak i za 2015 może Pani wykorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub w dowolnie innym czasie. Za niewykorzystany zaległy urlop zakład nie wypłaca ekwiwalentu. Jeśli nie wykorzysta Pani urlopu wypoczynkowego 2 tygodnie za ten rok, ekwiwalent za wczasy pod gruszą przepadnie, chyba że zakładowy regulamin świadczeń socjalnych w Pani pracy stanowi inaczej.

#9 Guest_gienia

Guest_gienia
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2014 - 07:03

Witam.Piec lat temu zaszlam w ciaze i bylam na zwolnieniu,po nim na macierzynskim,wychowawczym i znowu ciaza,zwolnienie ,macierzynski.Kiedy powinnam dostac urlop wypoczynkowy?Ile dni?? Czy pracodawca moze mi urlopu nie udzielic??Czy to jest platny urlop?

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2014 - 15:08

Pracodawca musi udzielić urlopu wypoczynkowego, nie może tego przywileju odmówić pracownikowi. Ile urlopu Pani przysługuje, to zależy od stażu pracy i także od rodzaju szkół, jakie Pani ukończyła.Urlop wypoczynkowy niewykorzystany przepada po 3 latach, ale w Pani wypadku, jeśli była ciągłość zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich, być może pracodawca zgodzi się na udzielenie aż tak zaległego urlopu.Urlop wypoczynkowy można wykorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, albo w dowolnym terminie wybranym przez pracownika.

#11 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 12 maj 2014 - 09:55

Na początku lipca kończy mi się urlop rodzicielski. Jednak mam jeszcze do wykorzystania zaległe 32 dni urlopu z 2012 oraz 2013 roku, nie mówiąc o urlopie za 2014 rok. Pracodawca prosi mnie o powrót do pracy bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, bez wykorzystywania zaległego urlopu wypoczynkowego. W przypadku mojej zgody, czy mogę ubiegać się o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop z 2012 i 2013 roku, rezygnując tym samym z wykorzystania zaległego urlopu?

#12 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8826 postów

Napisano 12 maj 2014 - 09:58

ekwiwalent pracodawca wypłaca tylko w przypadku rozwiazania umowy o pracę;

#13 Wiola18

Wiola18

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 83 postów

Napisano 27 sierpień 2014 - 13:01

Jestem zatrudniona od 02-05-2013 do 30-04-2015r - umowa nie zostanie przedłużona.

17-09-2014 kończę urlop macierzyński chciałam iść na wychowawczy. Co z moim urlopem wypoczynkowym (nie mam 10lat pracy)

#14 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2014 - 12:11

Na początku listopada kończy mi się urlop macierzyński. Mam do wykorzystania zaległe 12 dni urlopu za rok 2013 i 20 za 2014. Mój pracodawca chce abym wykorzystała od razu cały urlop czyli 32 dni i dopiero wróciła do pracy. Ja jednak chciałabym wykorzystać tylko te 12 dni za rok 2013, a 20 za rok 2014 pozostawić. czy mogę tak zrobić i wykorzystac te zalegle dni w innym terminie?

#15 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8826 postów

Napisano 11 wrzesień 2014 - 12:17

Na początku listopada kończy mi się urlop macierzyński. Mam do wykorzystania zaległe 12 dni urlopu za rok 2013 i 20 za 2014. Mój pracodawca chce abym wykorzystała od razu cały urlop czyli 32 dni i dopiero wróciła do pracy. Ja jednak chciałabym wykorzystać tylko te 12 dni za rok 2013, a 20 za rok 2014 pozostawić. czy mogę tak zrobić i wykorzystac te zalegle dni w innym terminie?

mozesz napisac wniosek tylko na 12 dni

#16 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2014 - 17:57

Czy pracodawca może zmusić mnie po zakończeniu urlopu rodzicielskiego wybrać cały zaległy urlop wypoczynkowy za poprzedni rok czy mogę go wykorzystać dopiero po urlopie wychowawczym, o który złożyłam wniosek. Zależy mi na jak najszybszym przejściu na urlop wychowawczy. Czy pracodawca może nie udzielić mi urlopu wychowawczego z powodu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego za poprzedni rok. Będę wdzięczna za odpowiedź.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2015 - 10:05

Mam zaległe 16 dni urlopu za rok 2014, za ten rok będę miała 26 dni (jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim) a urlop macierzyński skończy mi się w 2016 roku i będę chciała złożyć wniosek o wykorzystanie zaległego urlopu od razu po macierzyńskim. Czy przepada mi urlop za rok 2014? Chciałabym również od razu wykorzystać cały urlop za rok 2016, czy mam do tego prawo czy pracodawca może mi odmówić? Jeżeli nie może mi odmówić czy mogę dodatkowo od razu wziąść 4 dni opieki nad dzieckiem?

#18 Guest_Martyna

Guest_Martyna
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2016 - 08:26

Witam. Umowe o prace mialam do konca roku 2015. Macierzynski mam do lutego. Co w takiej sytuacji? Czy Zus zaplaci mi za te 2 mce po skonczonej umowie oraz czy urlop jaki mi jeszcze przysluguje moze zostac wyplacony przez pracodawce po skonczonym urlopie mac. Czy musze skladac wniosek o wyplate urlopu wypoczynkowego? Jak wyglada sprawa wyrownania kwoty macierzynskiego- jesli kwota byla nizsza niz 1000zl??

#19 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 11 maj 2016 - 22:36

Byłam na urlopie macierzyńskim do 4 maja 2016. Teraz mam L4 od 7 maja 2016, ponieważ zaszłam w druga ciążę. Moje pytanie brzmi czy mogę wziąć urlop wypoczynkowy na te 2 brakujące dni między macierzyńskim a L4?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2016 - 11:10

Byłam na urlopie macierzyńskim do 4 maja 2016. Teraz mam L4 od 7 maja 2016, ponieważ zaszłam w druga ciążę. Moje pytanie brzmi czy mogę wziąć urlop wypoczynkowy na te 2 brakujące dni między macierzyńskim a L4?

Jeśli pracodawca Ci ich udzieli, to możesz. Jeśli jeszcze tego nie załatwiłaś, a dzisiaj już jest 12 maja, to pracodawca może Ci dni 5 i 6 maja zaliczyć jako nieusprawiedliwione niepłatne.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych