Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podatek od darowizn - vademecum

36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671840 postów

Napisano 16 wrzesień 2011 - 23:51

Komentarz do artykułu: Podatek od darowizn - vademecum

#2 Guest_jaga

Guest_jaga
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2011 - 23:51

Witam
Mam pytanie jeśli dostaję od Taty darowiznę przekraczającą 200 tys zł czy musze zapłacić od tej sumy podatek ? Jak go uniknąć jestem także męzatką czy to ma jakieś znaczenie ?Co zrobić żeby uniknąć podatku ? Dziękuję

#3 Guest_zniecierpliwiony

Guest_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2011 - 00:52

Nie zapłacisz podatku jeśli w terminie 6 miesięcy od daty darowizny zgłosisz ją w US.

#4 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 26 październik 2011 - 14:10

jeśli ojciec darował ci do majątku osobistego , to zgłaszasz darowiznę do US , pokazujesz przelew i jestes zwolniona z podatku, Jesli jednak takiego zapisu nie ma to twoj mąż musi zapłacić od połowy kwoty podatek, bo nie nalezy do grupy zerowej - formalnie do I grupy podatkkowej.

#5 Guest_barwinek

Guest_barwinek
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2011 - 23:28

Mam pytanie, jeśli na moje konto wpłaci ktoś obcy (mam na myśli nie z rodziny) np.5.000zł to muszę zapłacić od tego podatek?

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2011 - 16:31

Mam pytanie> Dostałam od rodziców( 2011) w formie darowizny ziemie. Warta ok 40tys. Niestety ze względów finansowych chce ja sprzedać Czy zaplace wtedy podatek

#7 Guest_Sylwia

Guest_Sylwia
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2012 - 15:47

wnukowie należą do jakiej grupy podatkowej? Jaka jest wysokość podatku który muszę zapłacić za mieszkanie otrzymane od babci w umowie darowizny (wart mieszkania 40 tys zł)

#8 Guest_Pablo

Guest_Pablo
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2012 - 23:28

co w przypadku jeśli darowizna następuje w grupie zerowej ale więcej niż raz. Czyli córka matce, a matka siostrze. A potem jeszcze na przykład siostra córce?

#9 Guest_jadzia55

Guest_jadzia55
  • Goście

Napisano 05 marzec 2012 - 14:46

mam pytanie dostałam pieniądze od taty i brata na zakup mieszkania łącznie 140tyś. zł. reszte wzięłam kredyt.
jak teraz policzyć ile podatku od tego mam zapłacić i co mam zrobic bo nigdzie jeszcze tego nie zglasząłm.

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 marzec 2012 - 15:56

Mam pytanie, jeśli na moje konto wpłaci ktoś obcy (mam na myśli nie z rodziny) np.5.000zł to muszę zapłacić od tego podatek?

Tak, 12% z nadwyżki ponad 4902zł, czyli 12%*98zł, a więc w zaokrągleniu 12zł.

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 marzec 2012 - 15:57

wnukowie należą do jakiej grupy podatkowej? Jaka jest wysokość podatku który muszę zapłacić za mieszkanie otrzymane od babci w umowie darowizny (wart mieszkania 40 tys zł)

Darowizna następuje w grupie zerowej, więc jest zwolniona z podatku. Trzeba tylko powiadomić US w ciągu 6 miesięcy.

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 marzec 2012 - 16:01

co w przypadku jeśli darowizna następuje w grupie zerowej ale więcej niż raz. Czyli córka matce, a matka siostrze. A potem jeszcze na przykład siostra córce?

Darowizny w grupie zerowej są zwolnione z podatku bez żadnych limitów. Należy tylko każdorazowo powiadomić US, chyba że kwoty darowizn tego nie wymagają.

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 marzec 2012 - 16:03

mam pytanie dostałam pieniądze od taty i brata na zakup mieszkania łącznie 140tyś. zł. reszte wzięłam kredyt.
jak teraz policzyć ile podatku od tego mam zapłacić i co mam zrobic bo nigdzie jeszcze tego nie zglasząłm.

Wystarczy tylko zgłosić w ciągu 6 miesięcy do US. Darowizna nastąpiła w grupie zerowej, więc podatku nie będzie.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 marzec 2012 - 22:35

proszę mi podpowiedzieć, tata spisał 3 umowy darowizny samochodu w tym dwie umowy były na mojego brata na łaczne kwote 30 000zł i to zostało zgłoszone do urzędu skarbowego natomaist moja umowa darowizny jest na kwote 2000zł czy taka umowe musze zgłosić do urzedu skarbowego?

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 12 marzec 2012 - 01:18

proszę mi podpowiedzieć, tata spisał 3 umowy darowizny samochodu w tym dwie umowy były na mojego brata na łaczne kwote 30 000zł i to zostało zgłoszone do urzędu skarbowego natomaist moja umowa darowizny jest na kwote 2000zł czy taka umowe musze zgłosić do urzedu skarbowego?

Jeśli suma darowizn od ojca za ostatnie 5 lat nie przekroczyła limitu dla grupy zerowej (9637zł), to nie trzeba nic zgłaszać.

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 marzec 2012 - 13:09

Mam pytanie. Dostałem darowiznę od Taty w formie wpłaty na moje konto w funduszu kapitałowym w kwocie 40tys. wpłata nastąpiła 3sierpnia. W dniu 18 stycznia dokonałem zgłoszenia do US. Dostałem wezwanie z US że się spóźniłem ze zgłoszeniem i muszę zapłacić podatek 7%. Moim zdaniem miałem czas na zgłoszenie do 2luty czyli przed upływem 6 miesięcy po wpłacie środków na moje konto. Proszę o odpowiedź co mam zrobić.

#17 Guest_krzysiek

Guest_krzysiek
  • Goście

Napisano 23 marzec 2012 - 11:08

Witam, Otrzymalem od Taty dzialke rolna. Czy musze zaplacic podatek ot tej darowizny? Czy wystarczy umowa u notariusza jak stoi powyzej czy tez wogóle nic nie musze z tym zrobic? prosze o porade
Dziekuje

#18 Guest_kaszjo

Guest_kaszjo
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2012 - 09:52

Mam taką sytuację, że otrzymałem mieszkanie (ja i żona) od mojej mamy w lipcu 2011r. Ja jestem zwolniony z podatku na podstawie art. 4a, natomiast moja żona na podstawie art. 16, gdyż oświadczyła, że będzie zamieszkiwać przez 5 lat w tym mieszkaniu. Ale po pół roku od tego czasu zaczęliśmy budowę domu i sprzedajemy mieszkanie. I tu pojawia się problem. Czy na podstawie Art. 16, pkt 7, zakładając, że po ok. rocznej przerwie, będziemy wraz z żoną zameldowani w nowym domu, zwolnienie będzie obowiązywało dalej? Ja tak to zrozumiałem, ale czy dobrze? Proszę praktyków o radę. Pozdrawiam.

#19 Guest_0bservator

Guest_0bservator
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2012 - 16:22

To są kwoty oraz przepisy jeszcze z czasów PRL? Więc należy się chyba ich zapytać” Czy nie stworzono jakieś wykładni aby te kwoty gotówkowe uwspółcześnić? Z jednej strony mamy darowizny nieruchomości o wartościach grubo ponad 100 tyś, oraz w gotówce 2 tys EURO na 10 laty? Być może celowa luka prawna stworzona prze naszą oligarchię? Kwota oko0ło 2 tyś EURO nie pozwala nawet na utrzymanie psa w tym okresie. W naszej rzeczywistości kwota 10 tys w czasie 5 lat daje kwotę około 166,667 złotych miesięcznie. Jak to była i jest celowa luka ze strony naszej oligarchii – podobno służb specjalnych byłego PRL, to prosimy się wykazać aktywnością społeczną.

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2012 - 14:36

kaszjo@ w takim ukladzie podatek zaplaci tylko twoja zona

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy