Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

139 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670913 postów

Napisano 13 wrzesień 2011 - 17:54

Komentarz do artykułu: Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

#2 Guest_waltur

Guest_waltur
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2011 - 17:54

Mój pracodawca dziwnie interpretuje długość przysługującego urlopu. Uważa, że należy się tyle urlopu za dany rok, ile się w w tym roku proporcjonalnie przepracowało, np. jeśli w styczniu chciałbym wykorzystać 5 dni, to tyle nie mogę, bo należy mi się najwyżej 2,1 dnia. Czy ma do takiej interpretacji jakieś prawo?

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2011 - 09:50

Urlop przysluguje za przepracowany okres. Jesli w styczniu zechcesz wykorzystac 20 czy 26 dni urlopu a w lutym sie zwolnisz...? Te 20 lub 26 dni urlopu jest za okres od stycznia do grudnia.

#4 Guest_waltur

Guest_waltur
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2011 - 10:51

"Urlop przysluguje za przepracowany okres."
A z czego to wynika? Jest jakieś orzeczenie sądu pracy?

#5 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2011 - 14:43

Art. 153 kodeksu pracy.
§1. Pracownik podejmujący prace po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął prace, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

§2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Do waltur - zgodnie z powyższym, tylko pracownikowi podejmującemu pierwszą pracę można w taki sposób dawkować urlop, jak to robi Pana pracodawca.W następnym roku kalendarzowym ma Pan prawo otrzymać całość urlopu bez względu na ilość przepracowanych miesięcy.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2011 - 15:59

Art. 153 kodeksu pracy.
§1. Pracownik podejmujący prace po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął prace, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

§2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Do waltur - zgodnie z powyższym, tylko pracownikowi podejmującemu pierwszą pracę można w taki sposób dawkować urlop, jak to robi Pana pracodawca.W następnym roku kalendarzowym ma Pan prawo otrzymać całość urlopu bez względu na ilość przepracowanych miesięcy.

To jest jasne, tak samo jak jasny jest przypadek planowego odejścia na emeryturę lub planowanego rozwiązania umowy o pracę przed końcem roku. Szukam jednak jakiejś urzędowej lub sądowej interpretacji.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2012 - 16:51

czy może mi ktos w takim razie pomóc wyliczyc ile mi sie urlopu nalezy. Mam skończonego licencjata + 4 lata pracy zaraz bronie magistra.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2012 - 23:02

Zasadniczo urlop zależy od ogólnego stażu pracy - w tym przypadku będą to 4 lata.

Zgodnie z art. 155 par. 1 kp do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia szkoły wyższej - 8 lat.

Doktryna prawnicza jest podzielona jeśli chodzi o zaliczenie ukończenia studiów licencjackich jako ukończenie szkoły wyższej. Wydaje się jednak, że większość przedstawicieli doktryny akceptuje uzyskany licencjat jako ukończenie szkoły wyższej.

Zgodnie z art. 154 kp wymiar urlopu wynosi:
1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Zgodnie z art 155 par. 2 kp, jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Jeśli zatem był Pan zatrudniony w czasie pobierania nauki - do stażu pracy (od którego zależy wymiar urlopu) wlicza się tylko 8 lat za ukończenie szkoły wyższej. Jeśli natomiast okres zatrudnienia i okres nauki nie pokrywają się ze sobą, wtedy do stażu pracy wlicza okres nauki i okres zatrudnienia nie będący równocześnie okresem nauki. W Pana przypadku minimalny staż pracy to 8 lat a maksymalny to 12 lat.

Zatem przysługuje Panu 20 lub 26 dni urlopu - zależnie od wyniku wyliczenia z uwzględnieniem powyższych zasad.

#9 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 05 październik 2012 - 13:03

Dzien dobry chcialabym sie zapytac pracuje w pewnej firmie odbylam tam na poczatku staz po 3 miesiacach zarejestrowal mnie na prace interwencyjne i mialam 16 dni urlopu w marcu 2012 skonczyla mi sie ta umowa i odrazu zarejestrowal mnie na rok czasu teraz w marcu 2013 konczy mi sie ta umowa i mam do pani pytanie ile w takim wypadku przysluguje mi urlopu??

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 październik 2012 - 13:18

Dzien dobry chcialabym sie zapytac pracuje w pewnej firmie odbylam tam na poczatku staz po 3 miesiacach zarejestrowal mnie na prace interwencyjne i mialam 16 dni urlopu w marcu 2012 skonczyla mi sie ta umowa i odrazu zarejestrowal mnie na rok czasu teraz w marcu 2013 konczy mi sie ta umowa i mam do pani pytanie ile w takim wypadku przysluguje mi urlopu??

prace interwencyjne -
1/ umowa została podpisana między pracodawcą a urzędem pracy?
2/ Czy między Tobą i pracodawcą? Jeżeli wersja nr. 2 i jeżeli jest to Twoja pierwsz praca, to do końca roku 1/12 z 20 dni za każdy przepracowany miesiąc -
tj.15 dni w 2012r. jeżeli pracujesz od 01.04.2012

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 październik 2012 - 12:21

Dzien dobry Pani ja przepraszam ale nic z tego nie rozumiem:( czy moglaby mi Pani jeszcze raz odp bo szef mi powiedzial ze mam 13 dni urlopu to prawda???? A umowa byla miedzy mna a pracodawca i mam ja od marca2012 do marca 2013 to ile konkretnie tego urlopu nalezy bo nie wiem z gory dziekuje za odp i przepraszam ze tak Pani glowe zawracam

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2013 - 21:49

DZieńdobry mam pytanie rozpoczolem prace w zeszlym roku w lipcu umowę miałem na rok ile urlopu mi sie nalezy?

#13 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2013 - 14:12

Proszę przeczytać powyższy artykuł, a tam już na początku, w pierwszych jego zdaniach ma Pan odpowiedź na swoje pytanie - czyli wymiar urlopu zależy od wielu czynników, a tych czynników Pan nie podał, więc nie można udzielić odpowiedzi.

#14 Guest_onaa

Guest_onaa
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2013 - 17:13

20 dni

#15 Guest_Ryszard

Guest_Ryszard
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2013 - 12:18

Witam. Czyli dobrze rozumiem, że po ukończeniu liceum (nie ma znaczenia, że o profilu informatycznym) oczywiście z maturą i mając udokumentowany staż pracy ponad 6 lat przysługuje mi 26 dni urlopu?

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2013 - 14:49

Tak, przysługuje 26 dni urlopu.

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2013 - 21:42

a jesli w czasie studiow juz praowałam to czy staz pracy sumuje mi sie z latami nauki ?

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2013 - 22:08

Nie sumuje się, liczą się lata pracy.

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2014 - 19:28

w lipcu ide na emeryture ile przysluguje mi urlopu

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2014 - 19:33

Dzien dobry Pani ja przepraszam ale nic z tego nie rozumiem:( czy moglaby mi Pani jeszcze raz odp bo szef mi powiedzial ze mam 13 dni urlopu to prawda???? A umowa byla miedzy mna a pracodawca i mam ja od marca2012 do marca 2013 to ile konkretnie tego urlopu nalezy bo nie wiem z gory dziekuje za odp i przepraszam ze tak Pani glowe zawracam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych