Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy przedsiębiorca może być traktowany jak konsument

16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671342 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 17:40

Komentarz do artykułu: Czy przedsiębiorca może być traktowany jak konsument

#2 Guest_Kurt

Guest_Kurt
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2011 - 17:40

Czy Pan Zenon (właściciel biura) kupując na przykład olej silnikowy do swojego samochodu służbowego, na który to olej bierze fakturę VAT jest konsumentem czy przedsiębiorcą?

#3 Guest_ad adu

Guest_ad adu
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2011 - 12:46

Nie.

#4 Guest_ad adu

Guest_ad adu
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2011 - 12:47

Nie jest konsumentem.

#5 Guest_Agami

Guest_Agami
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2012 - 15:06

Artykuł z zeszłego roku, ale zapytam. Czy pan Zenon (właściciel biura) kupując przez konto firmowe z allegro np: ubrania czy buty (czyli coś zupełnie nie związany z jego działalnością, bez faktury, tylko na paragon) traktowany będzie jako przedsiębiorca (bo to konto firmowe na allegro - czysty twór serwisu) czy jako konsument?
Czy gdyby kupił z konta zwykłego, ale zapłacił z bankowego konta firmowego to byłby przedsiębiorcą czy konsumentem?

#6 Guest_ObslugaReklamacji.pl

Guest_ObslugaReklamacji.pl
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2012 - 17:08

Przy kwalifikacji konsumenta bierze się pod uwagę przeznaczenie towaru - jeżeli nie jest on związany z działalnością nabywcy, to towar nabywa konsument.

Prowadzę własną działalność gospodarczą i posiadam konto biznesowe z kartą płatniczą. Tą kartą kupuję czasami np. jedzenie dla siebie. Trudno byłoby zakwalifikować taką sprzedaż do sprzedaży firmie, bo jedzenie kupuję na własny użytek. Idąc w drugą stronę np. murarz może kupić zwykłą kartą z konta osobistego metrówkę, którą jednak będzie używał w pracy - to, że na zakup dostał tylko paragon nie oznacza, że jest to sprzedaż konsumencka - murarz w takiej sytuacji nie będzie mógł korzystać z ustawy o sprzedaży konsumenckiej, a jedynie z kodeksu cywilnego.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2012 - 16:08

Skąd ten wniosek (chodzi o "Przy kwalifikacji konsumenta bierze się pod uwagę przeznaczenie towaru")?
Ja właśnie otrzymałam informację od Rzecznika Praw Konsumenta, że płacąc z firmowego konta za rzeczy na użytek prywatny, nie związany z działalnością, przestaję być konsumentem. Nieważne, że jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, do tego jednoosobową i konto firmowe jest także dla mnie źródłem gotówki, mojego zysku, który mogę przeznaczyć także na prywatne przyjemności ;)
Zacytuję jeszcze ciekawsze sformułowanie: "Oczywiście przedsiębiorca może być konsumentem, w sensie prawa konsumenckiego, jednakże umowę musi zawierać jako osoba fizyczna, Jan Kowalski, i płatności musi dokonywać z konta osobistego lub gotówką." Ale czyż to nie jest oczywiste? Kupuję na firmę, biorę fa i wszystko wiadomo. Idę do sklepu, kupuje mleko, płacę gotówką i jestem zwykłą osobą, a nie przedsiębiorcą kupującym mleko ;)

#8 Guest_Konsument

Guest_Konsument
  • Goście

Napisano 26 marzec 2014 - 12:24

Co za bzdura !!!!

Podmiot gospodarczy osoba prawna czy cokolwiek innego co posiada własną firmę ale nie zna własnych praw a podtyka się prawami konsumenta oczywiście może być konsumentem, jest tylko jeden warunek jaki musi spełnić, kupić daną rzecz na PARAGON a nie na fakturę !!! i w tym momencie każda osoba która prowadzi własną działalność lub jest z nią w jakiś sposób związana staje się automatycznie konsumentem, wystarczy kupić rzecz na paragon ....

#9 Guest_MK

Guest_MK
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2015 - 01:36

więc bezpiecznie dla właściciela firmy jest dokonać zakupu na paragon i jeśli towar jest OK (spełnia oczekiwania) poprosić o wystawienie faktury na podstawie odesłanego paragonu, trochę kombinacji ale da się? da! wink.png

#10 Guest_dd

Guest_dd
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2015 - 07:53

I co z tym paragonem po miesiącu jest nieczytelny. A jak wezmę fakturę by trudniej było ją zgubić i nei wyblakła oraz miała pieczątkę firmy a nie jak paragon żadnych śladów to już kupując nawet z konta prywatnego staje się firmą? Dla przykładu telefon który mogę używać i tu i tu.

#11 Guest_Przedsiębiorca

Guest_Przedsiębiorca
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2015 - 18:06

ot to Polska cała. Przedsiębiorca (człowiek) może być traktowany jak śmieć. Przykładowo - podpisując umowę z operatorem komórkowym (umowa zawarta na odległość), na własną działaność, nie mam praw jakie miałbym robiąc to samo prywatnie - np. możliwość zrezygnowania z umowy po 14 dniach. Przesiębiorcy w Polsce traktowani jak jelenie... urzędasów to nie obchodzi, ważne żeby podatki płacić szorując jęzorem po ziemi...

#12 Guest_M.M.

Guest_M.M.
  • Goście

Napisano 20 listopad 2015 - 13:19

więc bezpiecznie dla właściciela firmy jest dokonać zakupu na paragon i jeśli towar jest OK (spełnia oczekiwania) poprosić o wystawienie faktury na podstawie odesłanego paragonu, trochę kombinacji ale da się? da! wink.png

Nasze przepisy ciągle zmuszają do kombinowania, a do tego gdzie równe prawa. Jak ma być lepiej w kraju sad.png

#13 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 19 marzec 2016 - 19:51

Poplątanie z pomieszaniem. Zenon, który kupi farbę do pomalowania biura rachunkowego jest konsumentem czy przedsiębiorcą. Józef kupując czajnik do gotowania wody dla swoich pracowników jest konsumentem czy przedsiębiorcą.

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 listopad 2016 - 08:26

Chodzi o to że Jozef zażądał faktury już nie jest konsumentem tylko przedsiębiorcą a jak Józef wziął paragon jest konsumentem

#15 Guest_ciekawski

Guest_ciekawski
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2017 - 14:45

A co jeśli Józef malarz kupił farbę na paragon ale sprzedawca wie, że on nie jest konsumentem i nie chcę przyjąć od niego zwrotu towaru?

#16 Guest_kn

Guest_kn
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2018 - 11:55

Sprzedawca nie musi przyjmować towaru, bo nie jest to jego obowiązek. Wszystko zależy od dobrej woli sklepu. Jeśli Józef malarz kupił farbę - bez względu, czy na fakturę, czy na paragon - i jeśli sklep akceptuje zwroty, to sklep ma obowiązek towar przyjąć, nawet jeśli Józef występowałby jako przedsiębiorca-malarz, a nie zwykły Józef X. W przypadku zwrotów bycie konsumentem lub nie NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA. W innych sytuacjach kwestia brania paragonu lub faktury na nazwisko też nie ma żadnego znaczenia, o ile na fakturze nie ma wskazania, że Józef prowadzi działalność gospodarczą. Józef może równie dobrze kupić sobie farbę do swojego domu, nie musi koniecznie wykorzystywać jej w swojej działalności zawodowej. Nawet jeśli sprzedawca wie, że Józef jest malarzem, naprawdę.

#17 Guest_Tabasko

Guest_Tabasko
  • Goście

Napisano 20 październik 2018 - 11:44

A co jeżeli przedsiębiorca posiadający sklep obuwniczy kupi laptopa na fakturę? Teoretycznie towar nie jest bezpośrednio związany z działalnością gospodarczą, ale otrzymał fakturę na firmę. Co w takiej sytuacji?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych