Skocz do zawartości


Zdjęcie

W jaki sposób dokonać darowizny kwoty pieniężnej?


28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 671920 postów

Napisano 19 lipiec 2011 - 03:48



Komentarz do artykułu: W jaki sposób dokonać darowizny kwoty pieniężnej?

#2 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2011 - 03:48

Jestem bardzo wdzięczny, że mogłem skorzystać z Państwa wiedzy zebranej na jednym portalu

#3 Guest_kika56

Guest_kika56
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2011 - 08:24

Jestem bardzo wdzięczny, że mogłem skorzystać z Państwa wiedzy zebranej na jednym portalu


jest nam miło...czy pan teraz pyta o darowinę czy tylko chciał podziękować?:-)

#4 Guest_Kamil

Guest_Kamil
  • Goście

Napisano 21 listopad 2011 - 19:25

Dostałem od mojej 80-cio letniej babci 100 tys zł na zakup mieszkania(oszczędności jej życia ze skarpety ;) ) W tym celu załozyłem sobie konto w banku, babcia wpłaciła pieniądze. z dowodem wpłaty poszedłem do US wypełniłem stosowny PIT i juz mogłem mieszkanie kupować :). Żadnych opłat :)

#5 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2012 - 13:56

Prosze o podpowiedź wypełnienia SD-Z2. Czy obowiązek podatkowy w przypadku darowizny środków pieniężnych oznacza datę przekazania na rachunek bankowy nabywcy czy datę zaksiegowania ich na koncie bankowym nabywcy?
Drugie pytanie: w zeznaniu SD-Z2 wpisujemy nazwę banku i nr konta darczyńcy czy obdarowanego ( część F. poz. 83)?

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2012 - 06:32

prosze o podpowiedz-otoz otrzymalam w grudniu czesc pieniedzy od brata z zagranicy na swoje konto, mam jeszcze otrzymac w najblizszym czasie pieniadze od siostry poniewaz chca mi pomoc w kupnie mieszkania, czy zaplace podatek od tych darowizn, nadmieniam ze sa to kwoty okolo 100 tys. i co powinnam zrobic w urzedzie skarbowym i w jakim terminie

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 luty 2012 - 00:06

Mam problem.
W 2007r moja zona pozyczyła mojemu ojcu 20tys.zł za krotki okres ok 2m-cy.Ojciec zwrociłjeji pieniądze wpłacajac na konto mojej żony i w tytule napisał ,,spłata majatku,,Bardzo się pogniewałem na ojca ,ze tak nazwał ten zwrot pieniedzy.W tym roku zmarł ojciec i moja macocha stwierdziła ,ze odliczy mi te spłatę majątku od spadku.Jest juz po sprawie o nabyciu spadku,teraz macocha ma nas spłacić.Nadmieniam ,ze sa swiadkowie ,ktorzy składali się na te 20tys zł dla ojca bo ja nie mialem takiej gotowki i przy ktorych te pieniądze mu dawaliśmy.
Jakie mam mozliwości ,aby zaprzeczyc i udowodnic ,ze to nie byla zadna spłata majatku tylko zwrot pozyczonej kwoty?
Proszę o pomoc.

#8 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2012 - 20:36

w przypadku, gdy darowizna nie była spisana w formie aktu notarialnego datą powstania obowiązku podatkowego jest data otrzymania jej przez obdarowanego, czyli data kiedy faktycznie obdarowany dostał pieniądze na swój rachunek bankowy,
jeśli chodzi o nazwę banku wpisujesz nazwę banku darczyńcy (banku z którego środki są nabywane) jeśli poszły przelewem wpisujesz bank w którym konto ma darczyńca, jeśli darczyńca wpłacił pieniądze w banku wpisujesz nazwę tego banku.

#9 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2012 - 20:39

Ala - gdybyś miała jakieś kłopoty z wypełnieniem formularza na ewnioskach znajdziesz darmowy pomocny formularz wniosku darowizny w formie elektronicznej

#10 Guest_Tower

Guest_Tower
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 14:58

Witam,

Chociażbym doprecyzować, czy do wniosku SD-Z2 zgłoszenia darowizny pieniężnej, muszę dołączyć potwierdzenie przelewu. W artykule "Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?" jest informacja, iż do wniosku nic nie dołączamy, a z kolei w obecnym, iż jest to jeden z warunków zwolnienei z podadku, zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

#11 Guest_Ziiuta

Guest_Ziiuta
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 19:04

teoretycznie nie musisz, ale licz się z tym, że zawezwą Cię na kontrolę:) więc lepiej dołącz i już

#12 Guest_burek34

Guest_burek34
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2013 - 22:36

A jeśli dostałem darowiznę od rodziców w kwocie poniżej 9637 zł w formie gotówkowej to mogę ją bez żadnych konsekwencji wpłacić na swoje konto i US nie naliczy podatku?

#13 Guest_Sebastian

Guest_Sebastian
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2014 - 10:08

Witam serdecznie,  Przedstawione artykuł jest już nieaktualny z obecnymi zasadami podatkowymi , Obecnie nie ma żadnego podatku 3 % od darowizny od  rodziców  i nie ma żadnej kwoty maksymalnej  typu 9657  -  nie ma limitów.. Rodzice mogą Ci podarować gotówkę  nawet i 100 tysięcy i nie płacisz podatku  //  

 

Artykuł i podane zasady wprowadzają tylko w błąd.  Jest to już dawno nieaktualne,



#14 Guest_Tadeusz

Guest_Tadeusz
  • Goście

Napisano 10 marzec 2016 - 21:10

Dostałem darowiznę od babci w gotówce 150 tys. zł. Czy będę płacił jakiś podatek ?

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 marzec 2016 - 10:54

Dostałem darowiznę od babci w gotówce 150 tys. zł. Czy będę płacił jakiś podatek ?

Podatku nie zapłacisz, jeśli w ciągu pół roku od otrzymania darowizny zgłosisz ten fakt w urzędzie skarbowym.



#16 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 16 marzec 2016 - 22:22

Podatku nie zapłacisz, jeśli w ciągu pół roku od otrzymania darowizny zgłosisz ten fakt w urzędzie skarbowym.

Niestety nie jest to prawdą. Całkowite zwolnienie z podatku dotyczy darowizn dokonanych w formie przelewu na konto lub przekazem.

Gotówkowe niestety nie. odsyłam do ordynacji podatkowej.



#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2016 - 15:23

 

Dostałem darowiznę od babci w gotówce 150 tys. zł. Czy będę płacił jakiś podatek ?

 
Czyli jak będziesz coś kupował to zapytają skąd masz pieniądze. I wtedy dowalą adekwatny podatek (módl się żeby to nie było 23%).

#18 Guest_ANONIM

Guest_ANONIM
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2016 - 18:47

jeżeli kupiłem mieszkanie za 80 tyś .... 55 tyś zapłaciłem sam przelewem na konto sprzedającego, a 25 tyś przelała moja matka - również na konto sprzedającego. Jak to wygląda i jak się z tego rozliczyc ?

#19 Guest_Helena48

Guest_Helena48
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2016 - 20:30

Zamieniłam mieszkanie na mniejsze i z uzyskanej kwoty i remoncie nowego mieszkania,który mi robił syn (nie zapłaciłam jemu za to ), chcę mu dać na budowę domu w formie darowizny 50 tys.zł.czy trzeba będzie zapłacić podatek ?ile i kto?

#20 Guest_Bodzio

Guest_Bodzio
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2016 - 23:10

Mam pytanie tesciowa przekazala darowizne pieniężna corce na jej konto my jestesmy malzenstwem od 3 lat mamy wspolne konto i zona ma swoje ja oczywiście mam pisemne upowaznienie do jej konta.... Pytanie brzmi czy dana kwota jest czescia tez mojego majatku? Czy moze byc tak ze tesciowa sobie zastrzegla ze darowizna jest dla corki... Czy wtegy zona musiala podpisac oswiadczenie ze przyjela taka kwote na swoj rachunek?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych