Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów

35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671841 postów

Napisano 13 kwiecień 2011 - 15:12

Komentarz do artykułu: Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2011 - 15:12

po rozwodzie obie strony zostały uznane za winne rozkładu pożycia,a w wyroku rozwodowym sąd obarczył eks męża alimentami w kwocie 150 zł. Apelacja odrzucona,ale kwoty alimentów nie podwyższono.Po paru m-cach eks żona zwraca się do SR /o dwa szczeble niżej/i otrzymuje podwyżkę o 100 zł,tj.do kwoty 250 zł.Po 5-ciu latach występuję o zniesienie obowiązku,a "była"w tym samym czasie występuje znowu o podwyżkę do 300 zł.Oba wnioski/mój i jej/SR odrzuca.Po 10-ciu latach występuję o zniesienie tego obowiązku,bo moja sytuacja materialna się pogorszyła.Oboje mamy emerytury,tylko ja mam większą.Kto wygra?Sprawa jest już 3 razy odraczana,bo pozwana nie stawia sie

#3 Guest_Woytec

Guest_Woytec
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2011 - 23:23

W 1999 sąd rejonowy zasądził alimenty i na tej podstawie wydano tytuł komorniczy. W 2006 sąd okręgowy orzekł separację i zmienił warunki alimentacyjne, ale komornik działał nadal na podstawie starego tytułu. W wykazie od komornika nadal widnieje to zadłużenie (narasta) i w jaki sposób je umorzyć- dodam, że na konto komornika dochodziły wpłaty i jak je przekazać na konto Likwidatora FA?

#4 Guest_pittbullek

Guest_pittbullek
  • Goście

Napisano 09 maj 2011 - 11:57

Witam. Pozostając w związku małżeńskim po dzień dzisiejszy mam zasądzone alimenty na dziecko, gdyż wraz z mężem stwierdziliśmy że powinniśmy się na jakiś czas rozstać. Było to około 2 lata temu, teraz jadnak chcemy byc razem. Nie stety nie wiem jak znieść zasądzone alimenty.Chciałabym to załatwić jak najszybciej, bez sprawy sądowej. Proszę o poradę... Czy wystarczy napisać pismo do sądu... jeśli tak to co powinno ono zawierać( konkretnie co napisać w uzasadnieniu itd) pozdrawiam...

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 maj 2011 - 20:10

Do tego samego sądu należy złożyć wniosek o zniesienie alimentów i opisac dlaczego - tj. że znowu jesteście razem i ponosicie wspólnie koszty związane z utrzymaniem dziecka, dlatego też wniosek należy uznać za zasadny....lub coś w tym stylu.

#6 Guest_darecki-radom

Guest_darecki-radom
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2011 - 02:16

Czy instytucja typu opieka społeczna wypłacając alimenty dorosłym dzieciom sprawdza stan faktyczny,czyli czy dzieci się jeszcze uczą,pracują itp.?

#7 Guest_Woytec

Guest_Woytec
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2011 - 11:27

Czy instytucja typu opieka społeczna wypłacając alimenty dorosłym dzieciom sprawdza stan faktyczny,czyli czy dzieci się jeszcze uczą,pracują itp.?

Ja też nie mogę się w tym rozeznać. Na moje wyczucie płatnik alimentacyjny powinien sam tego pilnować: właśnie oczekuję na sprawę o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

#8 Guest_gorczyn2

Guest_gorczyn2
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2012 - 10:09

Kilka uwag do artykułu „Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?”
W prawie polskim nie występuje pojęcie „pozew o uchylenie alimentów”, jeżeli nie chcemy dłużej płacić alimentów. Posługiwanie się takim nazewnictwem jest błędem. Jeżeli nie chcemy dłużej płacić alimentów należy wystąpić z pozwem zatytułowanym „ pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego”
Zmienić lub uchylić możemy tylko wyrok nieprawomocny i to może uczynić, tylko sąd wyższej instancji.
Dopuszczalne prawem jest tylko zmiana treści prawomocnego wyroku, umowy sądowej, jeżeli posiada on charakter realizacji z niezakreślonym terminem roszczeniowym.

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2012 - 11:31

należy wystąpić z pozwem zatytułowanym „ pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego”

Obowiązek alimentacyjny nigdy nie "ustaje". Zatem tak sformułowany tytuł pozwu jest błędny.

#10 Guest_zniecierpliwiony

Guest_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2012 - 13:07

należy wystąpić z pozwem zatytułowanym „ pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego”

Obowiązek alimentacyjny nigdy nie "ustaje". Zatem tak sformułowany tytuł pozwu jest błędny.

Obowiązek alimentacyjny ustaje ....;może być jedynie przywrócony.Lub ustalony.

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2012 - 23:37

Bredzisz.

#12 Guest_legalmaster

Guest_legalmaster
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2012 - 09:56

należy napisać w tytule pozwu "Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego", jak ktoś chce wiedzieć coś jeszcze może mi wysłać wiadomość.

#13 Guest_riko

Guest_riko
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2012 - 18:35

Córka skończyła studia magisterskie ale dalej chce alimenty bo dalej chce studiować .To chyba niemożliwe żeby dzieci mogły tak gnębić rodziców .Oni chcieliby alimenty do 100lat .Proszę o poradę

#14 Guest_bobo

Guest_bobo
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2012 - 18:40

Podobno rodzice sami mogą uchylić się od płacenia alimentów. muszą tylko złożyć oświadczenie o uchyleniu się od alimentów i wtedy komornik nie może ich egzekwować

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 listopad 2012 - 14:39

Wielkie dzięki. Korzystając z wzoru zamieszczonego u Was złożyłem w sądzie wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego , nie był potrzebny akt urodzenia bo jest on w aktach poprzednich spraw, a zaświadczenia o dochodach są potrzebne na rozprawę i o nie prosi sąd . Tak więc jestem po sprawie, wyrok prawomocny, alimenty zniesione, a na podstawie tego wyroku pisze się do komornika o umorzenie postępowania w sprawie bieżących alimentów jeżeli dziecko nie doniesie wyroku osobiście.

#16 Guest_emo

Guest_emo
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2013 - 13:07

ja cieszyłbym się, gdyby moje dziecko chciało się dalej uczyć...

#17 Guest_Woytec

Guest_Woytec
  • Goście

Napisano 29 marzec 2014 - 14:49

Po niemal 3 latach zostałem szczęśliwym posiadaczem wyroku w sprawie o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego i zanoszę go do komornika z prośbą, aby skorygował wpisy w KRD, a on mi na to, że ten wyrok nic nie wnosi. Zastanawiamy się więc z prawnik, o co tu chodzi i doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie dziecko wycofało wcześniej egzekucję od komornika i sprawa jest zamknięta. W związku z tym napisałem do sądu, aby nadano jej klauzulę wykonalności i co otrzymałem w odpowiedzi:
"Wniosek nie zasługuje na uwzględnienie. Orzeczenie sądowe zawarte przed Sądem, aby mogło stanowić tytuł egzekucyjny, muszą zawierać treść nadającą się do jego wykonania. Warunku tego nie spełnia wyrok uwzględniający powództwo o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa (art. 189 kpc).
Wyrok wydany w dniu XXXXX jest wyrokiem ustalającym. Wyrok ustalający istnienie bądź nie istnienie stosunku prawnego nie określa świadczenia, tylko ustala, że dany stosunek prawny między stronami istnieje lub nie istnieje. Wskazane wyżej orzeczenie nie nadaje się do egzekucji tym bardziej, iż nie jest ono wyrokiem zasądzającym alimenty..
Mając na uwadze na podstawie art. 1085 kpc orzeczono jak na wstępie."

#18 Guest_Józef

Guest_Józef
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 13:03

Witam.w 2002r.Sąd zasądził mi alimenty na dewoje dzieci w wysokości 400 zl.Lecz Ja w raz ze swoją bylą żoną spisaliśmy umowę po miedzy małżonkami że moja byla żona nie będzie chciała o demnie tych alimentów jeżeli zrzekne sie swojej częsci najątku tj.przepisanie działki na którego kolwiek z dzieci i nie zabiore nic z domu.Ja też zrobiłem jak sobie życzyla moja była żona.Przez parę lat mialem spokój,gdzyż po pewnym czasie dostałem pismo od komornika o gigantycznym zadłużeniu i teraz komornik zająl mi pensję.Teraz moja buła żona ma alimenty ma działke ma to co chciała a Ja nie mam nic tylko komornika na karku.Pomóżcie mi i powiedzcie czy mogę w tej sytuacji odzyskać mój majątek skoro jedna ze stron nie wywiązałea się z umowy,,BŁAGAM

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 13:35

Witam.w 2002r.Sąd zasądził mi alimenty na dewoje dzieci w wysokości 400 zl.Lecz Ja w raz ze swoją bylą żoną spisaliśmy umowę po miedzy małżonkami że moja byla żona nie będzie chciała o demnie tych alimentów jeżeli zrzekne sie swojej częsci najątku tj.przepisanie działki na którego kolwiek z dzieci i nie zabiore nic z domu.Ja też zrobiłem jak sobie życzyla moja była żona.Przez parę lat mialem spokój,gdzyż po pewnym czasie dostałem pismo od komornika o gigantycznym zadłużeniu i teraz komornik zająl mi pensję.Teraz moja buła żona ma alimenty ma działke ma to co chciała a Ja nie mam nic tylko komornika na karku.Pomóżcie mi i powiedzcie czy mogę w tej sytuacji odzyskać mój majątek skoro jedna ze stron nie wywiązałea się z umowy,,BŁAGAM

Taka umowa, spisana między Wami nie miała już wtedy żadnej mocy prawnej. Nie wolno występować matce ani ojcu w imieniu dzieci z umową, która pozbawiałaby te dzieci alimentów. Trzeba było już wtedy przewidzieć, że żona kiedyś może wystąpić o alimenty od Pana i będzie miała takie prawo. Umowa zawarta jest nieważna, więc nie ma mowy o tym, czy któraś ze strona wywiązała się z niej, czy nie.

#20 Guest_Jozef

Guest_Jozef
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 17:49

Tak tylko ta umowa była spisana jeszcze przed rozwodem....

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych