Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak zmienić nazwisko?

34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671252 postów

Napisano 12 kwiecień 2011 - 09:29

Komentarz do artykułu: Jak zmienić nazwisko?

#2 Guest_xxxx

Guest_xxxx
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2011 - 09:29

Czy zmiana nazwiska wiąże się z jakimiś kosztami?

#3 Guest_Wioleta Matela

Guest_Wioleta Matela
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2011 - 11:49

Należy uiścić opłatę skarbową - 37 zł. (Zwolnione z opłaty skarbowej są decyzje o przywróceniu nazwiska osobie, której bezprawnie je zmieniono oraz jeżeli wnioskodawca udokumentuje stan ubóstwa).

Ponadto ponosi się koszty związane z uzyskaniem odpisów aktów stanu cywilnego dołączanych do wniosku.

#4 Guest_xxxx

Guest_xxxx
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2011 - 15:05

Dziękuje za informacje. Dobrze, że istnieje taka możliwość zmiany nazwiska- oby mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony.

#5 Guest_hmm

Guest_hmm
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2011 - 17:14

a co w mim przypadku: mam 16 lat, mieszkam razem z mamą, rodzice żyją osobno, nie mieli ślubu (konkubinat), tata jeszcze płaci na mnie alimenty, a ja noszę jego nazwisko. Jest ośmieszające, przysparza wiele krępujących sytuacji. Czy mając 16 lat i gdy rodzice nie żyją razem potrzebuję zgody obojga???

#6 Guest_Ewa Karaś

Guest_Ewa Karaś
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2011 - 12:23

Zmiana nazwiska następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę. Zmiana imienia lub nazwiska małoletniego dziecka następuje na pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego dziecka.Zmiany nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
- imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
- na imię lub nazwisko używane;
- na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
- na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 luty 2012 - 10:05

muszę uzupełnić nazwisko rodowe o jedną literę jak to zrobić żeby nie biegać po różnych urzędach?

#8 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 05 luty 2012 - 14:38

Bez wizyty w urzędzie stanu cywilnego raczej się tego nie załatwi.Zależy też jakie dokumenty musi Pani/Pan poprawić, więc tego biegania po urzędach może trochę jednak być.

#9 Guest_Leyla

Guest_Leyla
  • Goście

Napisano 14 luty 2012 - 18:33

Dzien dobry! potrzebuje rade? Jestem z Kazachstanu. Urodzilam dziecko w Polsce, wypis iz akta otrzymalam w urzedzie stanu cywilnego w Lodzi. Teraz mam zamiar zmienic swoje nazwisko i nazwisko syna.jak moge zawiadomic polski urzad? Kazachstanski urzad wyslal zawiadomienie do polskiego, ale minelo juz 5 miesiecy odpowiedzi nie ma. powiedziano mi ze nie wiedza czy bedzie odpowiedz. ze musze sprobowac skontaktowac sie z Polskim urzedem sama.prosze o rade jak co musze robic?

#10 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 23 luty 2012 - 14:08

ile kosztuje zmiana nazwiska? moj chlopak nosi nazwisko swojego ojczyma który już nie żyje. Chce zmienic na panieńskie swojej mamy czy mozE??? czeka na odpowiedz:)

#11 Guest_-praw-ja_jagienka

Guest_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 23 luty 2012 - 14:21

Ile kosztuje zmiana nazwiska jest napisane kilka postów wyżej, a jak zmienić nazwisko w załączonym artykule, wystarczy go tylko przeczytać, od tego naprawdę głowa nie rozboli.

#12 Guest_Piotr Mrowicki

Guest_Piotr Mrowicki
  • Goście

Napisano 28 marzec 2012 - 13:27

mialem 17 lat jak zostalem ojcem matka dziecka w tym momencie ma 17 lat a ja mam 18....w jaki sposub moge dziecku nadac nazwisko mimo tego ze matka dziecka jest nie pełnoletnia w jaki sposub moge to zrobic

#13 Guest_iizabela

Guest_iizabela
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2012 - 19:26

Witam, bardzo proszę o pomoc. Mam Dwoje Dzieci które mają nazwisko swojego ojca ja mam swoje panieńskie nazwisko, a zatem czy mogę zmienić nazwisko na nazwisko swoich dzieci??? Wiem że mniej problemu by było gdybym wzięła ślub no ale...takie życie. Bardzo proszę o odpowiedź.

#14 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 26 maj 2012 - 12:38

a jeśli polski obywatel chciałby zmienić sobie nazwisko na niemieckie to również nie ma problemu?

#15 Guest_takijeden

Guest_takijeden
  • Goście

Napisano 06 listopad 2012 - 17:24

witam, chciałbym zmienić swojego dotychczasowe nazwisko, nazwisko faceta z którym moja mama wzieła ślub na panieńskie mojej matki ponieważ ojciec wyrzekł się mnie jako że nie jestem jego synem już kiedy byłem 12-letnim dzieckiem, ciagnie sie to za mną, teraz mam 20 lat i mam zamiar to zrobić, nie bedzie problemów?

#16 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 28 listopad 2012 - 09:38

przez męża mam może nie obrażające ale głupkowate nazwisko, mogę wrócić do swojego prawdziwego znów ? (tylko ja)

#17 Guest_mati

Guest_mati
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2012 - 19:56

k***a jak tak każdy będzie zmieniał nazwisko to nie będzie sie z czego pośmiac np.Psik...s , Picz ,Filec ,Fiutas.

#18 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 13 marzec 2013 - 19:09

Bardzo proszę o udzielenie informacji. Mam pytanie do Państwa. Chcę zmienić nazwisko na nazwisko ojca. Całe życie miałam panieńskie matki. Niestety, ojca nie, mam uwzględnionego w akcie urodzenia a podobno trzeba udowodnić pokrewieństwo skoro chcę zmienić nazwisko. Jak można to udowodnić?

Z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam

#19 Guest_Ivey

Guest_Ivey
  • Goście

Napisano 13 marzec 2013 - 23:56

Droga Natalio, ojcostwo można udowodnić m.in. poprzez przeprowadzenie testu DNA :)

#20 Guest_Ula_B

Guest_Ula_B
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 09:56

Chciałabym dopytać o poprzednie pytanie: czy aby zmienić nazwisko ojca, konieczne jest poświadczenie ojcostwa? Moja sytuacja wygląda tak, że w dowodzie mam wpisane nazwisko człowieka, którego w ogóle nie znam, więc chciałabym zmienić je na nazwisko ojca - problem w tym, że nie mam 100% pewności, że on jest moim biologicznym ojcem. Nie jest to dla mnie problemem i szczerze mówiąc nie mam ochoty robić testów DNA, ale bardzo irytuje mnie fakt, że jako jedyna osoba w rodzinie noszę inne nazwisko, z czego muszę się ciągle tłumaczyć.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych