Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ekspert radzi: czyj dom po rozwodzie?

53 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671213 postów

Napisano 06 marzec 2011 - 21:04

Komentarz do artykułu: Ekspert radzi: czyj dom po rozwodzie?

#2 Guest_Mirka_67

Guest_Mirka_67
  • Goście

Napisano 06 marzec 2011 - 21:04

Mam w środę rozprawę o podział majątku. Mój na szczęście już BYŁY mąż mówi że nie mam żadnych praw do naszego domu, bo to on zarabiał a ja "siedziałam" w domu. Życzcie mi powodzenia!

#3 Guest_Jolunia

Guest_Jolunia
  • Goście

Napisano 07 marzec 2011 - 12:36

POWODZENIA

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 maj 2011 - 17:08

życzę powodzenia na rozprawie ja mam dopiero wszystko przed sobą !!!niewiem jak sobie poradze ale mam czwórkę dzieci i nie poddam się !!!POWODZENIA

#5 Guest_http://damianpadjas.pl/blog/

Guest_http://damianpadjas.pl/blog/
  • Goście

Napisano 21 maj 2011 - 23:37

Witam Państwa,

Sprawy o podział majątku małżeńskiego są prowadzone w trybie postępowania nieprocesowego. Oznacza to, że co do zasady Sąd z urzędu będzie miał obowiązek ustalenia składników majątku wspólnego.
Jak już wspominałem przy okazji spraw gospodarczych istotne jest zgromadzenie dowodów w sprawie ( przede wszystkim w postaci dokumentów ).
Jeżeli jedna strona nie chce udostępnić określonych dokumentów , zawsze można ją zobowiązać przez sąd pod rygorem określonych skutków procesowych.
Jest to bardzo skuteczny oręż - na przykład jeśli trudno ustalić nakłady jednego z małżonków z majątku odrębnego na majątek wspólny.
Orzecznictwo Sądu Najwyższego wykazuje tendencję do dzielenia po połowie majątku , dorobkowego małżeńskiego..
W wyjątkowych sytuacjach sąd orzeka o nierównych udziałach.
W praktyce ważne stają się zapiski osobiste jednego z byłych małżonków , co do poczynionych nakładach i wtedy Sąd bierze pod uwagę jako dokument prywatny.

http://damianpadjas.pl/blog/
http://damianpadjas.pl
mail:damia@poczta.onet.pl

#6 Guest_murtalionek

Guest_murtalionek
  • Goście

Napisano 31 maj 2011 - 19:31

Witam,
Chciałabym prosić Was o pomoc - mam z mężem mieszkanie kupione w trakcie trwania naszego małżeństwa. Środki finansowe na zakup mieszkania pochodziły :
- od moich rodziców (zaliczka)- 20 % wartości mieszkania
- kredyt zaciągnięty przez nas oboje 80 % wartości mieszkania
80 % kredytu spłaciłam sprzedając inne mieszkanie, które kupiłam przed zawarciem malżeństwa
20 % spłacaliśmy wspólnie z mężem - tzn. on dokonywał przelewów, ale jesteśmy (jeszcze) we wspólnocie majątkowej
Czy w przypadku podziału majątku mam szansę na otrzymanie całego mieszkania mieszkania ??
Mój m. uważa że należy mu się połowa !!

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2011 - 14:52

mam pytanie,dom wybudowal maz przed malzenstwem jak wyglada podzial przy rozwodzie

#8 Guest_-praw-niziurski

Guest_-praw-niziurski
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2011 - 08:15

Witam.
Czeka mnie sprawa o podział majątku. Jestem po rozwodzie. Kłopot w tym iż w domu który jest przedmiotem podziału , rodzice mojej byłej mają dożywocie.Czy mam szanse podzielić dom w taki sposób by moja część została bez obciążęń wynikających z praw rodziców mojej byłej?

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 marzec 2012 - 16:14

Witam
Mam tez nietypowe pytanie. Tesciowie wybudowali dom pozniej zapisali to mojej zonie przed slubem. co w przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie a co z orzeknieciem o winie zony lub ewentualnie mojej.Jakie kto ma prawa w tym z 3 podanych przykladow

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 maj 2012 - 10:30

witam, mam pytanie odnośnie domu.
jestem ponad 4 lata po ślubie. Rodzice męża dali nam pieniądze na budowę domu. budowa rozpoczęła sie po ponad roku małżeństwa. dom juz jest ukończony i mieszkamy w nim 1 rok. problem jest w tym,że by uniknąć podatku od zakupu domu od teścia dom został jego własnością a my w nim tylko mieszkamy i to bez zameldowania- meldunek jest na adres drugiego-staredo domu. Czy w przypadku rozwodu mogę domagać się swojej częśc? Chciałabym dodać,że wszystkie pieniądze z wesela i pracy zarobkowej męza poszły na urządzanie i wykańczanie tego domu.

#11 Guest_-praw-dukeaecc

Guest_-praw-dukeaecc
  • Goście

Napisano 25 maj 2012 - 19:48

Niestety nie otrzyma Pani ani złotówki z wartości domu.
Pozdrawiam
duke

#12 Guest_Anna...

Guest_Anna...
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2012 - 00:05

Witam .Dziś złożyłam pozew rozwodowy bez orzekania o winie.Mąż nie mieszka ze mną od 6 lat(moge to udowodnić)ale wymeldował sie 2 lata temu.W tym czasie w kilku bankach bez mojej wiedzy i zgody brał pozyczki.Martwie się bo mieszkam w bloku spółdzielczym na warunkach lokatorskich z spółdzielczym kredytem mieszkaniowym i prawdopodobnie w 2017 roku dostane na własnosc..Moje pytanie: czy ten kredyt jest majatkiem wspólnym ? i czy maz bedzie miał jakies prawa do tego mieszkania?

#13 Guest_gosc

Guest_gosc
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2012 - 21:14

podział ..sad to jedna wielka dziura ktora pochłania kasę za sprawy które nie mają konca...kobieta pozbywa sie chłopa z domu a sad zamiast podzielic majatek sprawiedliwie jeszcze zdziera kase z pobawionego domu chłopa a exs zonka buja sie w nim z kochasiem i gdzie tu sprawiedliwosc!!!!

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2012 - 23:06

do sądu nie chodzi się o sprawiedliwość, ale po wyrok ;) a w przypadku podziału majątku, po postanowienie:)

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2012 - 17:26

Witam. Po upływie 7 lat od ślubu (2003r.) kupiliśmy z mężem mieszkanie własnościowe za majątek osobisty męża. W akcie notarialnym jesteśmy współwłaścicielami z zapisem, że zakup został dokonany za pieniądze z majątku wspólnego. Mąż darował mi w ten sposób pół mieszkania. Generalny remont (za wspólne) wynosił 30% wartości mieszkania. W styczniu 2010r. rozwiedliśmy się bez orzekania o winie. Wyprowadziłam się z córką, a były mąż zgłosił w spółdzielni, że zamieszkuje sam. Były mąż pracuje na czarno, nie płaci alimentów, nie płaci czynszu, a dług rośnie. Chcę podziału, by uniknąć spłacania jego długu i by za moją cześć zagwarantować prawie pełnoletniej córce start w życiu. Jaką mam szansę na otrzymanie połowy mieszkania?

#16 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 27 listopad 2012 - 23:05

Witam.Proszę,aby ktoś poradził i uświadomił mnie.Tuż po ślubie zdecydowaliśmy się z mężem na rozszerzoną wspólność majątkową,która była dokonana w kancelarii adwokackiej i zapisana w księgach wieczystych.Po czym wybudowaliśmy dom za pieniądze męża(chociaż przysięgał,że wszystko jest nasze)a teraz wykorzystuje fakt,że on jest bogaty,a ja biedna.Jakie mam szanse na równy podział domu po rozwodzie?
Pozdrawiam.
Kasia.

#17 Guest_Tom

Guest_Tom
  • Goście

Napisano 27 luty 2013 - 15:56

Kupilismy mieszkanie na kredyt hipoteczny, ktorego wspolkredytobiorcami byli moi rodzice.Teraz sie rozwodzimy.Co z kredytem.Moja zona placi tylko 1,4 kredytu,bo twierdzi, ze taki jest jej udzial w kredycie.Mieszkanie chce jednak dzielic po polowie.Jak to jest prawnie

#18 Guest_moczekprzemek

Guest_moczekprzemek
  • Goście

Napisano 07 marzec 2013 - 15:39

jbgjgyfv

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2013 - 14:55

Witam.Proszę,aby ktoś poradził i uświadomił mnie.Tuż po ślubie zdecydowaliśmy się z mężem na rozszerzoną wspólność majątkową,która była dokonana w kancelarii adwokackiej i zapisana w księgach wieczystych.Po czym wybudowaliśmy dom za pieniądze męża(chociaż przysięgał,że wszystko jest nasze)a teraz wykorzystuje fakt,że on jest bogaty,a ja biedna.Jakie mam szanse na równy podział domu po rozwodzie?
proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam.
Kasia.

#20 Guest_zniecierpliwiony

Guest_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2013 - 18:47

Witam .Dziś
złożyłam pozew rozwodowy bez orzekania
o winie.Mąż nie mieszka ze mną od 6 lat(moge to udowodnić)ale wymeldował sie 2 lata temu.W tym czasie w kilku bankach bez
mojej wiedzy i zgody brał pozyczki.Martwie się bo
mieszkam w
bloku spółdzielczym
na warunkach lokatorskich z spółdzielczym kredytem
mieszkaniowym
i prawdopodobnie
w 2017 roku dostane na własnosc..Moje pytanie: czy ten kredyt jest majatkiem wspólnym ?
i czy maz bedzie miał jakies prawa do tego mieszkania?

Nie ponosi Pani odpowiedzialności za długi męża . Chyba ,że wyraziła Pani na nie zgodę w dokumentach kredytowych. Jeśli mąż się wymeldował i nie jest członkiem spółdzielni oraz nie wnosił wkładu na wykup mieszkania to praw nie będzie miał. Ale prawdopodobnie będzie je miał ponieważ przez ileś czasu mieszkaliście razem w tym mieszkaniu i on również ponosił jakieś koszty.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy